Προς το περιεχόμενο

Μουσικός Υπολογιστής. Τι?


karhariasgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

gto234 αυτο που λες σιγουρα ισχυει? για τους σκληρους εννοω.
Όποιον και να ρωτήσεις σε κομπιουτερίστικο φόρουμ αυτό θα σου πεί.Αν βέβαια έχεις sata τοτε δεν παίζει πρόβλημα αφού κάθε sata είναι και 1 κανάλι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ωχ τοτε πρεπει να το αλλαξω κι εγω. θα δω διαφορα?
Αυτό εξαρτάται γενικά από το πως έχεις στήσει το συστημα σου αλλά λογικά ναι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως και να εχω στησει το συστμα , αν η διαφορα θα ειναι αυτη που λες , δηλαδη απο 100/133 στα 33 τοτε θα δω τεραστια διαφορα σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εξαρτάται γενικά από το πως έχεις στήσει το συστημα σου αλλά λογικά ναι.
Νομίζω (διορθώστε με αν κάνω λάθος) ότι όταν έχεις βάλει καλωδιοταινίες διπλής "πλέξης" τότε δεν έχει σημασία αν έχεις συσκευές 100/133 και 33 στο ίδιο κανάλι. Ούτως ή άλλως, το bandwidth κάθε IDE controller είναι συγκεκριμένο, δεν πρόκειται ούτε να μειωθεί ούτε να αυξηθεί από τη σειρά με την οποία έχουν τοποθετηθεί οι συσκευές. Οπότε, αυτό που ενδιαφέρει είναι να μην υπάρχει βίαιος περιορισμός αυτού του bandwidth από την χρήση καλωδίου μονής πλέξης. Είναι έτσι;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη οι καλωδιοταινιες αυτες ακολουθουν διαφορετικη συνδεσμολογια? δεν ειναι το ιδιο ?
Σε όλα τα motherboard που έχω αγοράσει τα τελευταία χρόνια (τα πιο πολλά της Asus) βρίσκω μέσα δύο είδη καλωδιοταινιών. Η μία είναι η στάνταρ (πάνω στην οποία η Asus γράφει ότι είναι CD-ROM Cable) και η άλλη, αυτή που λέω διπλής πλέξης, γράφει πάνω ότι είναι HDD Cable. H "διπλής πλέξης" φαίνεται ξεκάθαρα διότι πιο πολλά καλωδιάκια έχουν χωρέσει στο συγκεκριμένο πλάτος (και οι δύο τύποι καλωδιοταινίας έχουν το ίδιο πλάτος). Από ασχετίλα παλαιότερα, συνέδεα τα HDD Cables έτσι ώστε να έχουν πάνω τους και ένα σκληρό δίσκο και ένα CD Rom. To CD Rom (ή DVD) λειτουργούσε κανονικά και το BIOS το αναγνώριζε σαν 33άρα συσκευή, παρότι είχε το πυκνό καλώδιο.

 

Σκέφτηκα λοιπόν ότι "το απλό καλώδιο κάνει μόνο για CD-Rom, αλλά το πυκνό κάνει για όλες τις περιπτώσεις" και έτσι έπαιζα για πολύ καιρό.

 

Συμπέρανα ότι με τη χρήση αυτών των καλωδίων δεν έχει πια σημασία αν βάζεις και cd και δίσκο στο ίδιο καλώδιο. Και νομίζω ότι είχα δίκιο. Σε αυτή την αίσθηση συνέβαλλε και το γεγονός ότι σε ένα παλαιότερο μηχάνημα, όπου είχα συνδέσει δύο cd-rom στο ίδιο καλώδιο, είχε γίνει η εξής φάση: πήγα να κοπιάρω από το ένα cd στο άλλο και το Nero πέταξε ένα μήνυμα που έλεγε "πας να κοπιάρεις ανάμεσα σε συσκευές που βρίσκονται πάνω στο ίδιο IDE καλώδιο, οπότε χαμήλωσε την ταχύτητα αντιγραφής για να μην έχουμε δάκρυα" (περίπου δηλαδή, χεχε). Οπότε μάλλον είναι καλύτερα να συνδέεις ένα σκληρό και ένα cd-rom ανά καλώδιο, κάτι που με εξυπηρετεί καθώς πάντα έχω δύο cd-rom και τουλάχιστον δύο δίσκους στο μηχάνημά μου.

 

Περιμένω και τη γνώμη του gto234, αλλά μέχρι τώρα αυτά πιστεύω.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ MAC?

Θα μπορώ να δουλέψω σπασμένα προγράμματα?

Δε πιστεύω να περιμένεις απάντηση σε αυτό.

 

Θα μπορώ να δουλέψω όλα τα άλλα προγράμματα που δουλέυω συνέχεια εκτός ηχογράφησης/επεξεργασίας μουσικής (αυτά που έλεγα ότι κάνουν την ζωή μου ποιο εύκολη αλλά επιβαρύνουν το σύστημα)?

Το post το είχες ξεκινήσει κάπως έτσι

Καλή χρονιά σε όλους...

...θέλω να αγοράσω καινούργιο υπολογιστή αλλά τον θέλω αποκλειστικά για μουσική.

Για αυτό και για το ότι δεν έδειξες και τόσο οικιότητα με το Hardware σου πρότεινα Mac. Είναι το σύνηθες target group αυτής της πλατφόρμας. Αν άλλαξες γνώμη καλώς' date=' Pc και πάλι Pc.

Γενικά θα μπορώ να δουλέψω οτιδήποτε άλλο πέρα από τα MAC? Μάλλον όχι, γι αυτό θέλω PC.

Οταν λες πέρα από το Mac τι εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου