Προς το περιεχόμενο

Μουσικός Υπολογιστής. Τι?


karhariasgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1)Γιατί όλοι προτείνετε AMD ? Έχω ακούσει από διάφορους ότι ο μαθηματικός επεξεργαστής της intel συνεργάζεται καλύτερα με τα μουσικά προγράμματα (ετσι το ακουσα ετσι το μεταφερω...)

 

Και εγω δεν ξερω γιατι τοσο..μισος με τους Intel! :D

 

Παντως με τον δικο μου (3' date='4 ghz 64bit) δεν εχω κανενα προβλημα & το SONAR 5 PROD.EDITION δεν αστειευεται καθολου ,ειδικα με ολα τα plug in & vst που κοτσαρω σε καθε ευκαιρια :lol:

 

Ο επεξεργαστης δεν καταλαβαινει μια....κτηναρα σου λεω!![/quote']

 

Η πλάκα που λές superfunk είναι ότι και εγώ προτείνω AMD και έχω Intel εδώ και στο σπίτι, όχι γιατί είμαι φανατικός Intelakias, απλά έτσι "έκατσε" όταν τα έφτιαχνα. Το αστείο είναι ότι κάθε φορά που φτιάχνω PC with AMD βλέπω πως "τραβάνε" σε σχέση με τα αντοίστιχα Intel και παθαίνω πλάκα, δίκιο έχουν στο Tom's hardware, αλλά εδώ έχω την άνεση να τα διαπιστώνω live! φυσικά και έχεις ΚΤΗΝΟΣ PC δεν το συζητώ..... απλά καμιά φορά η σχέση κόστους - απόδοσης όπως και να το κάνουμε έχει γύρει προς το παρόν προς την πλευρά του αντίπαλου ΔΕΟΥΣ την AMD.

Τώρα γιατί εγώ έχω Intel.... :lol: βασικά έχω πάθει ανοσία και την δουλέιά μου την βγάζει είτε ο ένας είτε ο άλλος επεξεργαστής, και είναι πιό ευκολο για μένα να αλλάζω ότι θέλω τη στιγμή που το θέλω. Οσο αφορά την ανοσία :lol: (όπως εσυ πχ ή κάποιοι άλλοι με μουσικό εξοπλισμό)... για παράδειγμα μια custom shop Fender σαφώς λέμε είναι καλύτερη από ένα εργοστασιακό.... όταν παίζεις για χρόνια με custom shop μοντέλα, κάποια στιγμή θα περνάνε και ένα κάρο κιθάρες από τα χέρια σου και εργοστασιακές ακόμα και θα λές πολύ καλή για τα λεφτά της παίζει αντοίστιχα με εκείνη ή εκείνη ή την άλλη χειροποίητη κτλπ χωρίς να πετάς ένμα περίδρομο λεφτά, όχι φαντάζομαι απόλυτα επιτυχημένο το παράδειγμα αλλά κάπως έτσι είναι. Γι αυτό προτείνουν και οι περισσότεροι AMD (μεταξύ μας από το '95 που τους δουλεύω ποτέ δεν μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση πάντα για μένα ήταν "ό κάτι που μοιάζει με CPU δεν κοστίζει και απλά δουλέυει" με άνα κάρο προβλήματα, εδώ και 1,5 χρόνο αναθεώρησα πάσα αντίληψη).

Επίσης πολύ σημαντικό και ο επεξεργαστής να το θυμάστε είναι ΛΑΧΕΙΟ είτε AMD είτε Ιντελ παρά τα όσα λένε για αυστηρούς ελέγχους ποιότητας και άλλες μπουρδίτσες.....

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ok!

Μα για αυτο ακριβως εκανα και την ερωτηση,μια και απο "κομπιουτερες" που λεει & η θειά μου,δεν ξερω και πολλα.Βασικα με νοιαζει να δουλευει & να μη μου κανει σπαστικα κολληματα (μεχρι στιγμης δεν μου εχει κολλησει ποτε & ειναι απιστευτα γρηγορος,δεν νομιζω στην πραγματικοτητα να χρειαστω κατι γρηγοροτερο..)

anyway την επομενη φορα θα αγορασω AMD! :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δαύτα ξέρεις πια είναι η πλάκα? ότι όταν χρειαστείς ΄΄αλλο μηχάνημα σε κανα δυό χρονάκια τότε η Intel μπορεί να έχει πάρει τρομακτικό κεφάλι από την AMD..... τι να πεις..... αχχχχχχχ και να υπήρχαν vintage PCia και να έπαιζαν καλύτερα από τα καινούργια :lol: :lol: :lol: :lol:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως θα του πεις όταν είσαι στο "μουσικό" account να έχει τα background processes major priority ενώ όταν παίζεις το shoot the mother f___r παιχνίδι να τα παίρνει όλα?

Επείσης θα αλλάζεις συνέχεια το latensy του PCI Bus που είναι η 1394 κάρτα σε 256 και θα σταματάς το DirectX κάθε φορά που θες να μπαίνεις στο Cubase?

Το να στήσεις τα windows για μουσική έχει αλλαγές στο λειτουργικό ανεξαρτήτως χρήστη και καλό είναι κατά τη γνώμη μου να έχεις άλλη μια εγκατάσταση εύκαιρη.

 

Υ.Γ Με καλή διάθεση οι ερωτήσεις πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και έγινε και η (αναμενόμενη) συζήτηση για τους Ιντέλ και τους Amd, επιτρέψτε μου τις παρακάτω παρατηρήσεις:

 

- Κατά τη γνώμη μου, ο καλύτερος επεξεργαστής από αυτούς που αναφέρθηκαν είναι αυτός που έχει ο Superfunk.

 

- Το φαινόμενο ανθρώπων που έχουν Intel, ποτέ δεν είχαν κάτι άλλο εκτός από Intel αλλά παρόλα αυτά προτείνουν σε άλλους να πάρουν Amd, οφείλεται στο ότι διαβάζουν πολλά περιοδικά.

 

- Η φήμη των Amd οφείλεται στους δημοσιογράφους (ιντερνετικούς και έντυπους). Ακόμη και να πιστέψουμε ότι είναι αμερόληπτοι (εγώ δεν το πιστεύω) δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι είναι υποχρεωμένοι διαρκώς να "ανακαλύπτουν" κάτι καινούργιο και να το προτείνουν, αλλιώς θα ξέμεναν από δουλειά.

 

- Εγώ, λόγω επαγγέλματος, έχω δοκιμάσει όλους (μάλλον) τους επεξεργαστές που έχουν εμφανιστεί τα τελευταία 5-7 χρόνια. Πάντοτε βρίσκω προβληματα στους Amd, τα οποία προβλήματα (κατά τη γνώμη μου) δικαιολογούνται από την συνηθισμένη διαφορά στην τιμή τους. Είναι πάρα πολλά για να αναφερθούν εδώ, αλλά προς θεού μην αρχίσετε τώρα να μου λέτε αυτά που διαβάζετε στα περιοδικά, ειδικά εκείνοι από εσάς που ποτέ μέχρι σήμερα δεν έχουν αγοράσει Amd. Όποιος έχει λεφτά για να πάρει έναν καλό Intel, ας τον πάρει.

 

- Η ταχύτητα του επεξεργαστή από μόνη της δεν θα αρκέσει για να φτιαχτεί ένα γρήγορο σύστημα. Το υποσύστημα των σκληρών δίσκων και των μνημών θα επηρρεάσουν την ταχύτητα του συστήματος τόσο όσο και ο επεξεργαστής, αν όχι περισσότερο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι δεν έχω συναντίσει ποτέ πρόβλημα με AMD και τους χρησημοποιώ από τον 386 στα 40. Στη δουλειά πάντα Intel είχαμε, αλλά intel στο σπίτι μόνο ο 486 dx2 στα 66 μπήκε. Η φήμη της AMD δεν στηρίζεται στους δημοσιογράφους. Στηρίζεται στο γεγονός ότι βγάζει προιόντα ίσα άν όχι καλυτερα από την intel σε πολύ μικρότερη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να θελω να αμφισβητησω την γνωμη του Wow!, που ως επαγγελματιας κατι παραπανω θα ξερει νομιζω οτι για τις απαιτησεις ενος απλου χρηστη κερδιζει η amd. δεν εχω σπιτι μου αλλα εχουν γνωστοι μου και ξερω και τις εμπειριες τους αλλα και εχω διαπιστωσει και προσωπικα πως τρεχουν.

πολυ απλα ενα κακοστημενο amd athlon 1700+ επαιζε στα ισια το intel pentium 4 2.5 Gh μου ακομα και σε απαιτητικες εφαρμογες και το σπουδαιοτερο ηταν οτι εκανε τα μισα λεφτα.σε απλη καθημερινη χρηση ειχε την ιδια η ακομα καλυτερη συμπεριφορα απο αποψη ταχυτητας.

θα με ενδιεφερε ομως να ακουσω και να μαθω ατυχεις και κυριως πιο ψαγμενες κακες εμπειριες απο amd επεξεργαστες μια και οντως πολλες φορες οι δημοσιογραφοι τα παραλενε.

σε καθε περιπτωση μετα απο αρκετη ενασχοληση πιστευω οτι τα κινεζακια που φτιαχνουμε και εχουμε ολοι στα σπιτια μας με καθε λογης μαρκες και επιλογες hardware ειναι ολα τους "τυχαια γεγονοτα" και πρεπει τουλαχιστον ολοι μας να ακουμε εμεπειριες απο ατομα που ξερουν για την ομαλη συνυπαρξη mobos cpu και ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ RAM(εχει τυραννησει εκατομμυρια χρηστων η κακη συμπεριφορα και αμαρκων αλλα και lifetime μνημων) :twisted: :twisted:

 

κατι που με ενδιαφερει να μαθω ειναι ποση ram επιτελους χρειαζεται πραγματικα ενα pc για ενα ερασιτεχνικο pc studio.η αποψη "παρε να εχεις" δεν αρεσει ουτε σε εμενα ουτε στην τσεπη μου... :cry:

μιλωντας με εναν επαγγελματια σε καποιο μαγαζι μου ειπε οτι το συνηθες αυτην την στιγμη ειναι 2 giga τα οποια ομως στην πλειοψηφια των περιπτωσεων δεν χρησιμοποιουνται.αληθευει κατι τετοιο??

 

τελος δοκιμαζοντας το guitar rig στο pc μου με μια ταπεινη creative 5.1 και με ενα driver-εξομοιωτη asio εχω latency 10 ms. ειναι πολυ??(οθτως η αλλως θα παρω αλλη καρτα, αλλα ετσι για να εχουμε μια ταξη μεγεθους υποψιν μας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως θα του πεις όταν είσαι στο "μουσικό" account να έχει τα background processes major priority ενώ όταν παίζεις το shoot the mother f___r παιχνίδι να τα παίρνει όλα?

Επείσης θα αλλάζεις συνέχεια το latensy του PCI Bus που είναι η 1394 κάρτα σε 256 και θα σταματάς το DirectX κάθε φορά που θες να μπαίνεις στο Cubase?

Το να στήσεις τα windows για μουσική έχει αλλαγές στο λειτουργικό ανεξαρτήτως χρήστη και καλό είναι κατά τη γνώμη μου να έχεις άλλη μια εγκατάσταση εύκαιρη.

 

Υ.Γ Με καλή διάθεση οι ερωτήσεις πάντα.

 

Απλά μπένεις στο 'μουσικό' account, κάνεις τις ρυ8μίσεις που θέλεις και αποθηκεύεις. Κάνοντας switch σε άλλο account (Β) θα έχεις τα settings του 'Β'. Κάτι σαν τα profile των κινητών, το α είναι αθόρυβο με δόνηση και χωρίς ήχους πληκτρολογίου, το β έχει τον α ήχο στο 3 χωρίς δόνηση, το γ έχει τον β ήχο στο 5 και έχει δόνηση κτλ κτλ. Υπάρχουν αρκετά καλά και κακά σε αυτή την ιστορία. Είναι πολύπλοκη κατάσταση ίσως όσο αφορά τις ρυθμήσεις που πρέπει να κάνεις και τον χρόνο που πρέπει να διαθέσεις αλλα είναι μια πολύ καλή εναλακτική προκειμένου να έχεις 2 σκληρούς και 2 λειτουργηκά. Αν τώρα τον πέρνει να αγοράσει 3-4 σκληρούς (αν βάλουμε αποθήκη & backup) να το κάνει, δεν το συζητάμε.

 

Y.Γ καλή διάθεση πάντα, ερωτήσεις, απαντήσεις @:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα με ενδιεφερε ομως να ακουσω και να μαθω ατυχεις και κυριως πιο ψαγμενες κακες εμπειριες απο amd επεξεργαστες μια και οντως πολλες φορες οι δημοσιογραφοι τα παραλενε.

 

Πριν καναδυό χρόνια, δοκίμασα (...) πειρατική έκδοση του Sonar (ντροπή μου το ξέρω...:oops: :oops: ) σε ένα μηχάνημα Athlon thunderbird 1700+ που είχα.

Δοκίμασα να το εγκαταστήσω ίσα με 20 φορές (παρεπιπτόντως θεωρώ τον εαυτό μου σχετικά έμπειρο στα PC...) αλλά το αποτέλεσμα ήταν το PC να κολλάει με το που άνοιγα το πρόγραμμα...

Δοκίμασα (ξανά ντροπή μου... :oops: :oops: ) να εγκαταστήσω και άλλες 3-4 "διανομές" του Sonar αλλά με τα ίδια αποτελέσματα...

 

Η λύση βρέθηκε όταν κάποια στιγμή αντάλλαξα αυτό το PC με την αδερφή μου η οποία είχε έναν Intel Pentium 4 στα 1.7GHz.

Το SONAR εγκαταστάθηκε και έπαιξε με τη μία, μια χαρά...

 

Ίσως η εμπειρία μου αυτή να μη λέει τίποτα, μιας και

 

1) η τεχνολογία έχει αλλάξει σίγουρα από τότε,

2) εσείς θα χρησιμοποιήσετε αυθεντικό λογισμικό

 

Ή μήπως όχι... ??? :roll: :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω οτι αυτο σου το προβλημα ηταν κυριως θεμα του ολου συστηματος, συμπεριλαμβανομενου και του software που ειχες στο καθε pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου