Προς το περιεχόμενο

Μουσικός Υπολογιστής. Τι?


karhariasgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπόν,εμένα μ'αρέσει που δε θίχτηκες και δε "ζοχαδιάστηκες" μ'όλα αυτά που εγραψα παραπάνω και απαντάς ωραία,πολιτισμένα και σε ήπιους τόνους (αν και εγω τους ανέβασα λίγο πριν) :)

 

σαν πιο τρανταχτό επιχείρημα των όσων λέω παραθέτω το εξής link στο οποίο δεν εμπλέκονται "απατεώνες" δημοσιογράφοι απο anandtech,tomshardware και επίσης αφορά πιο πολύ μουσική χρήση.

 

http://www.adkproaudio.com/benchmarks.cfm

 

το εν λόγω λέει απλά ότι σε βαριά projects και χαμηλό latency οι μονοπύρηνοι σχεδον δεν υπάρχουν καν και στους διπύρινους βγαίνει με διαφορά πρώτος ο dual opteron και ακολούθως ο 4400.

 

αυτοί οι επεξεργαστές δεν είναι φθηνοί,κάθε άλλο.είναι μάλιστα πολύ πιο ακριβοί από αντίστοιχες υλοποιήσεις της intel (γι αυτο η amd έβγαλε τον 3800 για να γεφυρώσει κάπως το χάσμα).

ρίξε μια ματιά απλώς στις τιμές του e-shop ή του πλαισίου.

 

οπότε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟΙ οι amd x2.

 

οι μονοπύρινοι είναι φθηνότεροι κατά 30 euro περίπου,δε πιστεύω οτι είναι τόσο σοβαρή διαφορά πια για να τους δικαιολογείς αν βγάζουν προβλήματα.(που δεν βγάζουν)

 

το 2005 η amd ξεπέρασε-για πρώτη φορά-σε πωλήσεις desktop επεξεργαστων την intel.το ότι το μερίδιο της τελευταίας παραμένει υψηλότατο (γύρω στο 80%)έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες όπως για παράδειγμα οι συμφωνίες χρόνων με εταιρίες που πουλάνε έτοιμα μηχανήματα (σχεδόν αποκλειστικά χρησιμοποιούν intel)- τα τελευταία δε τα προτιμούν οι αρχάριοι (που προφανώς είναι πολύ μεγαλύτερο target group).

οπότε ,από τη στιγμη που υπόλειπεται κατά πολύ στην παγκόσμια πίτα δε θα ήταν και πολύ έξυπνο ,τους πιο normal επεξεργαστες να τους έχει στην ίδια ή ακριβότερη τιμή απ'τους intel και ας υπερτερούν ελαφρά ή έστω είναι παραπλήσιοι σε δυνατότητες.

 

 

 

δε θυμάμαι ποτέ την τελευταία 4ετία τα περιοδικά να κραυγάζουν για την ανωτερότητα των amd.υπήρξε ένας μικρός ενθουσιασμος για τον thunderbird πριν 5 χρόνια (ήταν ο πρωτος επεξεργαστής που έσπασε το "φράγμα" του 1gz και "πατούσε" για πρώτη φορα τους p4 σε επιδόσεις)

 

πριν 5 χρόνια ήταν πολύ συμφέρουσα η αγορά των thunderbird γιατι:

 

ήταν πιο γρήγοροι στην ίδια συχνότητα

ήταν πολυυυυ πιο φθηνοί

 

οι θυσίες ήταν κάποιες μικροασυμβατότητες και προβληματάκια hardware με τα chip των μητρικών ,κυρίως αυτά της VIA τα οποία λύθηκαν.

σκέψου όμως ότι ανγκάστηκε ολόκληρη intel να αλλάξει socket και να ακολουθήσει την amd στην υιοθέτηση ddr μνημών.

τότε ήταν που μπήκε στο παιχνίδι κατασκευής chip μητρικών και η nvidia και σαφώς υπήρξαν επίσης κάποια μικροπροβλήματα στην αρχή.

 

άλλο ένα κακό ήταν ότι έφθαναν ως και 70 βαθμούς θερμοκρασία και είχαν μεγάλη κατανάλωση.

 

εκεί στήριξε τα επιχειρήματά της η intel και για τα επόμενα 3 χρόνια ξαναπήρε τα ηνία (όχι στο μερίδιο της αγοράς γιατί αυτο πάντα το είχε)με τον p4 northwood ,την τεχνολογία hyper-threading (που τελικά πιο πολλα προβλήματα δημιούργησε παρά έλυσε)σε συνδυασμο με την αύξηση εν καιρώ της συχνότητας του ρολογιού σε ταχύτητες που δε μπορούσε να ακολουθήσει η amd .και έφτασε στο peak της με τον extreme edition των 2mb cache & 899 euro.μέχρι τότε η amd απλώς ακολουθούσε.

μετά υπήρξε η τέλεια αποτυχία του pres-hot ,η εμφάνιση του amd64 clawhammer και τα υπόλοιπα ειναι λίγο πολύ γνωστα.

 

 

 

τώρα,όλα αυτά δεν ισχύουν,είναι παρελθόν

 

 

 

όσο για το:

 

εγώ δεν σύγκρινα τίποτε με τίποτε

 

βεβαίως και σύγκρινες,έστω έμμεσα με το

 

"...ο καλύτερος επεξεργαστής απ'αυτούς που αναφέρθηκαν είναι του superfunk..."

 

 

τέλος, ευτυχώς που υπαρχει και μια δεύτερη εταιρία στον χώρο των επεξεργαστων γιατί αλλιώς ούτε 64 bit επεξεργαστές θα είχαμε ,ούτε διπύρινους,όυτε ddr,θα είχαμε κολλήσει στα 1.5 gz που έχουν κολλήσει τα g4 powerbooks και απο τιμές...τουλάχιστον τώρα η intel τρέχει (και μάλιστα έχει να επιδείξει ένα εντυπωσιακό roadmap με 8!!! πυρήνες το 2007).

 

 

 

ps:κάτι μου λέει πως η επόμενη ανβαθμισή μου θα είναι σε mactel,θα κάνουν χαλασμό αυτά τα μηχανήματα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σχετικά με το ότι οι μονοπύρηνοι δεν παίζουν σε βαρειά projects, αυτό οπωσδήποτε δεν ισχύει, καθώς πολλοί άνθρωποι, ακόμη και εδώ στο noiz, έχουν στήσει βαρύτατα projects σε α ρ γ ο ύ ς μονοπύρηνους (ούτε καν γρήγορους). Απ' την άλλη, επειδή πρόσφατα άλλαξα επεξεργαστή στο σπίτι μου, διαπίστωσα ότι η διαφορά τιμής ανάμεσα στους μονοπύρηνους και τους δυπύρηνους της Intel είναι κάπως αποκαρδιωτική.

 

Σε σχέση με τα mactel, δεν ξέρω γιατί υπάρχει τόση συζήτηση: Mac θα είναι και θα έχουν την τιμή, τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα των Mac. Η απόφαση της Apple να χρησιμοποιεί πλέον επεξεργαστές της Intel (αλήθεια, γιατί δεν επέλεξε Amd;) είναι μία τεχνολογική απόφαση, εσωτερικού χαρακτήρα κατά τη γνώμη μου), η οποία κατέληξε να είναι τόσο δημοφιλής επειδή ακριβώς κάποτε η Apple καυχιόταν ότι η ποιότητα των προϊόντων της οφειλόταν κατά πολύ και στον επεξεργαστή, οπότε την ψιλοκράζουν τώρα.

 

Πάντως, εδώ και τρεις μήνες κάποιος μου έχει δώσει ένα πειρατικό αντίγραφο της έκδοσης του MacOSX που τρέχει σε κανονικό PC !!!!!! - είναι τρία DVD και σκεφθείτε ότι ακόμη δεν έχω καθήσει (από περιέργεια) να την εγκαταστήσω. Μην αρχίσετε όμως να μου την ζητάτε - θα την δώσω μόνο στον Aiolos αν την θέλει (χιχι) :) :) :).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον δείξε αγάπη φίλε Wow!!!! Κάνε κανα testaki όποτε μπορείς ωστε άμα δουλεύει απροβλημάτιστα να φάμε τον κόσμο να την βρούμε και εμείς :!: :roll: 8O :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ενα απλο google search θα βρεις παρα πολλες αναφορες σχετικα με το mac os x για τεχνολογια x86. σε πολλα pc εχει εγκατασταθει με επιτυχια και σε αλλα οχι.γενικα δουλευει καλα σε περιορισμενο hardware και οχι σε ολους τους intel επεξεργαστες.

η εγκατασταση του ειναι γι αυτους που ξερουν αρκετα. για να φτιαξεις ενα dual boot συστημα θα χρειαστεις ενα linux live cd ενω αν θες να χασεις τα παντα νομιζω οτι bootaρεις κανονικα απο το dvd.

υπαρχουν δυο-τρεις κωδικες ονομασιες(θα τις βρεις σε σχετικα forum) για να το ψαξεις και για να το κατεβασεις μεσω torrent, αλλα πιστευω οτι μονο πονοκεφαλο θα προκαλεσει σε οσους δοκιμασουν.

radio arvila news(μου το ειπαν στο applestore) αναφερουν οτι σε λιγο καιρο(1-2) θα κυκλοφορησουν τα πρωτα laptop mactel, αν και δεν εχει ανακοινωθει ακομα.

προσωπικα θα περιμενα αρκετα ωστε να δοκιμαστουν πολυ, να βρεθουν ολα τα προβληματα που θα προκυψουν απο το portage g4-g5--->x86 και μετα θα σκεφτομουν αγορα ενος mactel.αν και απ οτι φαινεται σχεδον ετοιμα τα ειχαν(οπως ελεγε και ο μεγας υποκριτης jobbs για ενα just in case scenario....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω ήδη κάνει αυτό με το macosx86 με το deadmoo image ,μου φαίνεται ήταν η έκδοση 10.4.1 τώρα ετοιμάζομαι να το κάνω και με το 10.4.4 image.

 

αν θέλει κάποιος πληροφορίες,έχω φτιάξει και οδηγό (μόνο όμως για το deadmoo image aka "το παλιό"),μπορώ να το στείλω σε mail ή να βοηθήσω private.

 

εμένα στον amd64 3200 έτρεξαν σχεδόν όλα απροβληματιστα με καποια patches,σίγουρα όμως πιο αργα από τον 800άρη μου g4,δε μου αναγνώρισε κάρτα γραφικών,μέγιστη ανάλυση ως 1024χ768,σκληρό ως 6gb (μείον 4gb που έπιασε το λειτουργικό) και μερικές άλλες βλακείες.

 

πάντως έχει πολύ πλάκα, να το δοκιμάσετε όσοι το έχετε,δεν έιναι δύσκολη η εγκατάσταση.

 

έβαλα κατι manager ποδοσφαιράκια,το officex,το garageband και δουλεψαν όλα μια χαρά.

 

η πλάκα είναι ότι (νομίζω)η rme ήδη έχει βγάλει drivers που δουλεύουν μια χαρά.

 

 

 

Σχετικά με το ότι οι μονοπύρηνοι δεν παίζουν σε βαρειά projects

 

δεν είπα αυτό,παρεξηγηση μάλλον,είπα:

 

"το εν λόγω λέει απλά ότι σε βαριά projects και χαμηλό latency οι μονοπύρηνοι σχεδον δεν υπάρχουν καν

 

εννοώ τα αποτελέσματα των "βαρέων" projects που έχουν τρέξει και "αποτυπωθεί" στην συγκεκριμένη ιστοσελίδα.

 

και εγώ μια χαρά κάνω τη δουλειά μου-προς το παρόν-με μονοπύρηνο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως' date=' εδώ και τρεις μήνες κάποιος μου έχει δώσει ένα πειρατικό αντίγραφο της έκδοσης του MacOSX που τρέχει σε κανονικό PC !!!!!! - είναι τρία DVD και σκεφθείτε ότι ακόμη δεν έχω καθήσει (από περιέργεια) να την εγκαταστήσω. Μην αρχίσετε όμως να μου την ζητάτε - θα την δώσω μόνο στον Aiolos αν την θέλει (χιχι) :) :) :).[/quote']

 

Να μου την δώσεις Eye να την βαλω στο Laptop, γιατι δεν αντέχω μετα απο 7 μηνες ηρεμιας και απολαυσης (τοσο ειμαι στο OS X ) να τρώω στα μούτρα την σαβούρα της microsoft :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και κατι αλλο...

ειναι απολαυστικό να σας βλεπω να χτυπιεστε μεταξύ του μονοπολιακου τριγώνου Microsoft-intel-amd :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ύστερα από ώριμη σκέψη και μελέτη των απαντήσεων σας αποφάσισα να μην πάρω υπολογιστή και να πάρω….. ποδήλατο!!

 

Δεν έχω καταλάβει γρι από ότι λέτε, μάλλον το θέμα έχει εκτραπεί υπερβολικά, λαμβάνω υπ όψιν μου τις πρώτες απαντήσεις οι οποίες μέχρι ένα σημείο ήταν αρκετά κατατοπιστικές!

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας! Όταν πλησιάζει η ώρα της αγοράς θα σας ξαναενοχλήσω για μερικές διευκρινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ύστερα από ώριμη σκέψη και μελέτη των απαντήσεων σας αποφάσισα να μην πάρω υπολογιστή και να πάρω….. ποδήλατο!!

 

Δεν έχω καταλάβει γρι από ότι λέτε' date=' μάλλον το θέμα έχει εκτραπεί υπερβολικά, λαμβάνω υπ όψιν μου τις πρώτες απαντήσεις οι οποίες μέχρι ένα σημείο ήταν αρκετά κατατοπιστικές![/quote']

 

Γεια σου Κάρχαμαν. Σκοπός μίας τέτοιας συζήτησης, δεν είναι να πέσουμε εμείς στο δικό σου επίπεδο (του αρχάριου) αλλά να ανέρθεις εσύ στο δικό μας επίπεδο. Δεδομένου ότι εδώ δεν είναι φροντιστήριο ξένων γλωσσών, ο μόνος τρόπος να γίνει αυτό, είναι να παρακολουθείς πολύ προσεκτικά αυτά που γράφονται. Αλλιώς, υπάρχει πάντοτε και η λύση της (εμετικά) μασημένης τροφής των περιοδικών.

 

Και εγώ όταν ακούω τον superfunk και τους άλλους να μιλάνε για κιθάρες, αισθάνομαι σα χαζός, αλλά δεν τόλμησα ποτέ να αποδώσω αυτό το αίσθημα σε αυτούς. Αντίθετα, προσέχοντας αύτά που γράφονται, έχω εμπλουτίσει τις γνώσεις μου.

 

Εσύ, θέλεις να φτιάξεις με 1500 τον υπολογιστή που θα τα κάνει όλα και θα συμφέρει. Η σύντομη απάντηση είναι ότι "δεν γίνεται" - αυτό στο είπαν με διάφορους τρόπους αρκετά άλλα μέλη. Αν όμως θέλεις να εμβαθύνεις, τότε οι υπόλοιπες συζητήσεις θα σου φανούν χρήσιμες.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά Η/Υ είναι κάτι στο οποίο η λέξη "επένδυση" δεν έχει κανένα χώρο, εκτός και αν δουλεύεις εφαρμογές γραφείου, οπότε και δεν έχεις απαιτήσεις.

 

Στατιστικά, ένας μέσος "ανήσυχος" χρήστης αναβαθμίζει τον Η/Υ του περίπου κάθε 1 χρόνο, τυπικά θα έλεγα ότι 1,5 - 2 χρόνια είναι το αναμενόμενο.

 

Σε αυτό το διάστημα η CPU, το M/B και πιθανώς η RAM που έχεις θα έχουν περάσει στην ιστορία και με αυτό το μάτι πρέπει να τα αγοράσεις. Μην πεις "θα πάρω τώρα τον 2,8 GHz και σε αργότερα τον 3,4 GHz".

 

Συνεπώς, αναβάθμιση συνεπάγεται αγορά "πακέτο" και των τριών παραπάνω.

 

Για το λόγο αυτό, προτείνω πάντα σε κάποιον (ιδίως όταν πρωτοξεκινάει) την αγορά των φθηνότερων υλικών (όχι χειρότερων) από άποψη απόδοσης, καθώς

 

α) καλύπτουν σχεδόν πάντα τις ανάγκες του

 

β) τα λεφτά που γλυτώνει τώρα τα ρίχνει σε 1 - 1,5 χρόνο στην αναβάθμιση και έχει και πάλι ένα up-to-date σύστημα για τις προχωρημένες πλέον ανάγκες του.

 

Και επειδή μιλάμε για μουσική, έχεις πολλά ακόμα να αγοράσεις, ώστε να διακιολογείται η προσπάθεια σου για οικονομία στον Η/Υ, όπως καλύτερα monitor, καλύτερη κάρτα ήχου, μικρόφωνο, προενισχυτή, UPS που ανέφερε κάποιος, καλά καλώδια (έχεις υπόψη σου πόσο έχουν; ), ακουστικά και άλλα χίλια-δυό.

 

Σκέψου και κάνε ό,τι νομίζεις. Οι δηλώσεις του τύπου "τίποτα λιγότερα από..." είναι άστοχες. Το μηχάνημα που έχω τώρα στο studio το πήρα πέρσι 1200 Ευρώ (+ΦΠΑ) με οθόνη 17". Είναι σωστά ρυθμισμένο για μουσική και με υπερκαλύπτει ακόμα. Με τα ίδια λεφτά μπορείς να πάρεις κάτι πολύ καλύτερο φέτος. Τον υπολογιστή τον θέλεις για να γράφεις μουσική και όχι για να τρέχεις benchmarks προγράμματα.

 

 

Γεράσιμος

 

Υ.Γ. Είναι σχεδόν μαζοχιστικό αλλά ένα αργόοοοοο μηχάνημα σε αναγκάζει να αφαιρείς όργανα και εφφέ από ένα κομμάτι προκειμένου να "τρέξει" το sequencer, ανακαλύπτοντας έτσι τα βασικά που κακώς προσπέρασες και ποτέ δεν έμαθες... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου