Προς το περιεχόμενο

Μουσικες σκηνες, που θα παει η κατασταση με αυτες στην Αθηνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο σημαινει οτι μολις μπει ο 41 θα παρετε 5 ευρω, ειναι το λεγομενο πλαφον, μηπως δεν το καταλαβατε σωστα?

 

 

Αρα δεν εφτασε το πλαφον που ηταν τα 40 ατομα

 

Ολοι πληρωσανε παρκινγκ, και αυτοι που ηρθαν να σας δουν

 

Ειχατε συμφωνησει να σας κερασει ποτα?

 

Δεν ειχατε συμφωνησει οτι θα φερετε το δικο σας εξοπλισμο?

 

Νικος

1.Οπου μα όπου έχω παίξει και δεν είναι λίγα σε όλη την Ελλάδα τα τελευταία 22χρ ΠΑΝΤΑ ενα ποτό το κερνάει το μαγαζί στους μουσικούς και μην μου πεις οτι κι αυτο πρωτη φορα το ακους??Ή είναι κι αυτό μέρος της συμφωνίας??

2.Τότε να του αγοράζαμε εμείς το ένα εισητήριο 10€ να μας έδινε τα 200€ όπως του προτείναμε αλλά το θέμα μας δεν είναι αυτο τλκ δώσε μας 100€ δώσε 50€ έτσι για το γμτ...Αλλα καποιοι εκμεταλευονται καποιους ειναι ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ όπως παντου στη ζωη μας..

3.Χαίρομαι που παραθέτεις επιλεκτικά αυτά που γράφω..Τσιμουδιά δεν εβγαλες για το σκεπτικο <δεν πα να παίζεις και τσάμικα...εγώ κόσμο θέλω>

Οι συμφορουμίτες βλέπουν  και ΜΑΣ κρίνουν

ΤΕΛΟΣ απο μένα εδώ

Σπύρος

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 156
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1.Οπου μα όπου έχω παίξει και δεν είναι λίγα σε όλη την Ελλάδα τα τελευταία 22χρ ΠΑΝΤΑ ενα ποτό το κερνάει το μαγαζί στους μουσικούς και μην μου πεις οτι κι αυτο πρωτη φορα το ακους??Ή είναι κι αυτό μέρος της συμφωνίας??

2.Τότε να του αγοράζαμε εμείς το ένα εισητήριο 10€ να μας έδινε τα 200€ όπως του προτείναμε αλλά το θέμα μας δεν είναι αυτο τλκ δώσε μας 100€ δώσε 50€ έτσι για το γμτ...Αλλα καποιοι εκμεταλευονται καποιους ειναι ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ όπως παντου στη ζωη μας..

3.Χαίρομαι που παραθέτεις επιλεκτικά αυτά που γράφω..Τσιμουδιά δεν εβγαλες για το σκεπτικο <δεν πα να παίζεις και τσάμικα...εγώ κόσμο θέλω>

Οι συμφορουμίτες βλέπουν  και ΜΑΣ κρίνουν

ΤΕΛΟΣ απο μένα εδώ

Σπύρος

 

1. 22 χρονια σε λαιβ μαγαζια σημαινει οτι σιγουρα ξερεις περισσοτερα απο εμενα οποτε για το ποτο δεν μπορω να εκφερω αποψη, απλα προσπαθω να μην αφηνω πραγματα να αιωρουνται οποτε τα συμφωνω απο την αρχη, ακομη και για το εαν εχω δωρεαν ποτο η οχι

 

2. Το πλαφον σημαινει οτι αρχιζεται να πληρωνεστε απο 41ο εισητηριο και οχι απο το 1ο

 

3. Το τσαμικο ειναι ενα ειδος ελληνικης μουσικης, προσωπικα δεν ειμαι φαν, αλλα εαν υπαρχει κοσμος που θα παει να ακουσει τσαμικο ειναι προσωπικη του επιλογη

 

 

Το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι δεν καταλαβατε την συμφωνια απο την αρχη. Δεν γνωριζω προσωπικα ουτε τον ιδιοκτητη ουτε εσενα αρα δεν εχω καποια προκαταληψη.

 

Σαν ακροατης παντος θα με ενδιεφερε να μου πεις το συγκροτημα σας ωστε να δω αμα μου αρεσει η μουσικη σας και αν ξαναπαιξετε και με βολευει να ερθω να σας δω

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλέξανδρε, μιάς και ανέφερες τα ποτά θα σου δώσω 2 παραδείγματα:

Ιάκωβος Δανιήλ (κοινώς Jack Daniels):

Περίπου 20€ το λίτρο με 21% ΦΠΑ(πλέον) =24,20€ δημοτικός φόρος είπες κάτι για 20%? =29,04€ και να βάλουμε λειτουργικά και κέρδος 200%? =87,12€ Δια 19 μερίδες (Ελληνικές) που βγάζει=4,35€/μερίδα με όλα τα του τα έξοδα, προς τι λοιπόν τα 9-10-12€ το τζάκ?

Μπουκάλι Αμστελ 330ml:

Μέγιστη τιμή ανα μπουκάλι 38 λεπτά με 21% ΦΠΑ=0,45€, 20% δημοτικός φόρος=0,55€ και εδώ θα βάλω λειτουργικά και κέρδος 300%!!!, όλα μαζί μας κάνουν 2,20€/μπουκάλι 330ml, μέχρι τα 5-6-7€ που το δίνουν....?

Αυτά στα γράφω με τιμολόγια αυτή τη στιγμή στα χέρια μου.

 

Γενικά, τα μαγαζιά μας βλέπουν σαν λεφτά και μόνο. Δεν υπάρχουν φιλιές, δεν υπάρχουν συμφωνίες, αν θέλει θα τηρήσει τη συμφωνία αν δεν θέλει, απλά αποτρέπουμε άλλες μπάντες στο να πάνε εκεί και να του δώσουν δουλειά.

 

Τα μαγαζία μπορούν να δώσουν μέχρι 3 ποτά δωρεάν ανά μουσικό.

Τα μαγαζιά μπορούν να πληρώσουν και ΙΚΑ για 1 ημέρα, αλλά δεν το κάνουν (εδώ δεν το κάνουν στο υπόλοιπο προσωπικό που δουλεύει όλο το χρόνο)

Το καλύτερο είναι να λες, "παίζουμε αυτό, ήμαστε αυτοί, θέλουμε τα συμφωνηθέντα, έχει δεν έχει κόσμο". Το κουβάλημα, στήσιμο-ξεστήσιμο-παίξιμο έγινε και ουσιαστηκά γι'αυτό πληρώνετε ο μουσικός.

Δηλαδή ένας μουσικός δεν θα πληρωθεί επειδή το μαγαζί μπορεί να τον έκλεισε Πέμπτη πχ και οι φίλοι έπρεπε να πάνε δουλειά την άλλη μέρα και έφυγαν νωρίς ή δεν ήρθαν?

 

 

Αυτά είναι χαζές δικαιολογίες των νεοελλήνων επιχηρηματιών-λαμόγιων-"φοροδιαφυγάδων" και οτι άλλο τους έχει προικίσει αυτή η ζωή...

 

 

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστεψε με ο <κύριος> είναι ανεκδιήγητος..δεν υπάρχει..έχω γνωρίσει πααααάρα πολλούς Επιχειρηματίες και δεν χρειάστηκε καν ο όρος συμφωνία σε τπτ..Είμαστε όλοι κοντά στα 40 και κατάφερε να μας εξοργίσει με τις θεωρίες του...Με όλους σχεδόν Γινόντουσαν όλα τόσο απλά και ανθρώπινα...Παιδιά δεν πηγαμε καλα το ειδατε παρτε αυτα για χαρτζιλικι π.χ...ΟΧΙ ΤΠΤ...

Η μουσική μας ειναι ΜΟΝΟ διασκευες σε πρόγραμμα 2ωρο με γνωστές επιτυχίες Hard Rock 80s-90s

Σε κάθε μας live ανεβάζω ανακοίνωση στο Noiz...

Μην με ρωτήσεις πόσοι έχουν έρθει από το Noiz.....0!!!!!

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Σπύρο δεν θα μιλήσω για το μουσικό κομμάτι αλλά αφού είστε ερασιτέχνες όλο αυτά που λες μου φαίνεται φυσιολογικό. Πήγατε μόνοι σας στην κρεμάλα. Όπως βάζει αυτός "πλαφόν" μπορούσατε να βάλετε κι εσείς, για τα έξοδα σας.

  Και συνεχίζω. Ακούγονται παράπονα τέτοιου είδους ακόμα και από γνωστά συγκροτήματα με πολύ κόσμο στα live. Απλά δεν είναι όλα τα μαγαζιά το ίδιο δεν είναι όλα τα συγκροτήματα το ίδιο. Επειδή έχω βρεθεί στην θέση να κλείνω συναυλίες και να μιλάω για λεφτά, καταλαβαίνω τι συμπεριφορές μπορείς να συναντήσεις.

  Ακραία περιστατικά ήταν να πάω να παίξω χωρίς συμφωνία και να φύγω με 3πλάσια χρήματα απ' ότι συνήθως, αλλά και να ταξιδέψω σε ακριτικό νησί μπαίνοντας άσχημα μέσα παρ'όλο που η συμφωνία τηρήθηκε...

  Αυτές οι συννενοήσεις χρειάζονται κάποια εμπειρία και κάποιες δεξιότητες για να γίνουν. Χρησιμοποιήστε την εμπειρία αυτή για να καταφέρετε κάτι πιο δίκαιο την επόμενη φορά..

  Το δόγμα πάντως είναι: Να κερδίσει το μαγαζί, να κερδίσει ο μουσικός, και ο κόσμος να μείνει ευχαριστημένος. Από κει και πέρα μήν ξεχνάτε: Η μουσική δεν βρίσκεται μόνο στα μαγαζιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστεψε με ο <κύριος> είναι ανεκδιήγητος..δεν υπάρχει..έχω γνωρίσει πααααάρα πολλούς Επιχειρηματίες και δεν χρειάστηκε καν ο όρος συμφωνία σε τπτ..Είμαστε όλοι κοντά στα 40 και κατάφερε να μας εξοργίσει με τις θεωρίες του...Με όλους σχεδόν Γινόντουσαν όλα τόσο απλά και ανθρώπινα...Παιδιά δεν πηγαμε καλα το ειδατε παρτε αυτα για χαρτζιλικι π.χ...ΟΧΙ ΤΠΤ...

Η μουσική μας ειναι ΜΟΝΟ διασκευες σε πρόγραμμα 2ωρο με γνωστές επιτυχίες Hard Rock 80s-90s

Σε κάθε μας live ανεβάζω ανακοίνωση στο Noiz...

Μην με ρωτήσεις πόσοι έχουν έρθει από το Noiz.....0!!!!!

 

Οι συμφωνιες ειναι παντα καλο πραγμα ωστε να καλυπτονται ολες οι πλευρες.

Εγω πιστευω οτι δεν πληρωθηκατε γιατι δεν ξεπερασατε το πλαφον, οποτε δεν πιστευω οτι αδικηθηκατε,  βεβαια αφου δεν μεινατε ευχαριστημενοι πιστευω οτι δεν θα ξαναπαιξετε εκει

 

Προσωπικα δεν ακουω διασκευες οποτε ισως ειναι δυσκολο να ερθω να σας δω

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκόρπιες σκέψεις....

 

Τα ποτά ως λειτουργικό έξοδο της επιχείρησης δεν είναι επιχείρημα για τον πολύ απλό λόγο (όπως ορθά αναφέρθηκε) ότι τα περιθώρια κέρδους στην ελλάδα από τα ποτά είναι τραγικά τεράστια. Για να μην αναφέρουμε το γεγονός οτι λίγοι κόβουν αποδείξεις. Άρα δεν τους φταίει αυτό.

 

Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να πηγαίνει συνέχεια σε live για να έχει το δικαίωμα στην απαίτηση ως μουσικός να τον αντιμετωπίζουν με σεβασμό οταν παίζει αυτός.

 

Έχω την εντύπωση οτι η μονη δουλειά του μουσικού είναι ... να παίζει μουσική. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να κάνει οτιδήποτε άλλο όπως promotion και διαφήμιση. Στην τελική ο επιχειρηματίας επιλέγει ποιός θα παίξει και ποίος όχι αρα δικό του και το ρίσκο. Τι πάει να πει "δεν ήρθε κόσμος"; Αν τον κόφτει τόσο πολύ ας προσπαθήσει και αυτός να προμοτάρει το εκάστωτε gig. Μόνο σε καλό θα του βγεί. Αλλά εδώ δυστυχώς υπάρχει άλλη μια κλασσική ελληνική τακτική "κάνω το παν για να αποφύγω την δουλειά" ακόμα και αν μακροπρόθεσμα θα ζημιωθεί.

 

Ο ερασιτέχνης μουσικός δεν περιμένει να ζήσει από τα λεφτά των live. Είναι αρα πολύ πιθανό να μην τον νοιάζει και τόσο πόσα λεφτά θα βγάλει. Ο επιχειρηματίας όμως από αυτά θα ταίσει τα παιδιά του. Συν Αθηνά και χείρα κίνει.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε brees21(και μην το παρεις προσωπικα-απευθυνεται σε οσους συμφωνησαν μαζι σου) εχεις παει ποτε σε λαιβ που δεν εχεις ΙΔΕΑ τι θα παιξει απο μουσικη?

εχεις δεχθει ποτε να μπεις σε ενα μαγαζι, να πληρωσεις εισοδο για να ακουσεις μια εντελως αγνωστη μπαντα?αν συχναζεις σε ενα μαγαζι καιρο γιατι σου αρεσει η ατμοσφαιρα,η μουσικη, η σερβιτορα η δεν ξερω και εγω τι αλλο και μια μερα πας και εχει εισοδο 5,8,10 ευρω και παιζουν οι ''πιαςτοσαπουνι μπαντ'' θα μπεις να τους δεις?

σε πληροφορω πως εγω που στηριζω ενεργα ''την φαση'' δινοντας οσες ευκαιριες μπορω ειτε σε μπαντες που μ αρεσουν, ειτε φιλικες (και μονο στο νοιζ υπαρχει μια δεκαδα ατομα που μπορουν να το βεβαιωσουν) δεν εχω παει στα τυφλα σε λαιβ πανω απο πεντε φορες στην ζωη μου.

 

τα ιδια ισχυουν και για σενα φιλε πινχεντ!

ακομα, να πω οτι δεν εχω δει κανεναν απο οσους κοπτεστε σε αυτο το θεμα για τα δικαιωματα του μουσικου να ερθετε σε κανενα απο τα λαιβ που εχουν γινει απο μπαντες του νοιζ(και δεν εχουν γινει και λιγα μεσα στην τελευταια χρονια!)

 

Προσωπικά ναι το εχω κάνει άπειρες φορες να παω στα κουτουρου να δω λάιβ στα γιάννενα και στη θεσσαλονικη και είναι κάτι που γενικα μου αρεσει να κάνω.Ετσι ανακάλυψα και μπάντες οπως πχ οι ΑΤΜΑ οι οποιοι αν και οχι του στυλ μου μου αρεσει να τους βλέπω ζωντανα.

 

Στα γιάννενα και στη θεσσαλονικη εχω παει σε παρα πολλά λαιβ τοπικων και μη σχηματων.Το κανω και για τη στηριξη αλλά και επειδη γενικα μ'αρεσει η ζωντανη μουσικη.Ειμαι απο αυτους που πανε πολυ συχνα και σε λαιβ μουσικης που δεν προτιμουν γενικα ετσι για τη φάση και επειδη σε ολα ανακαλυπτεις ωραια πράματα και εχουν να πουν κατι.

 

Και οφ τοπικ.Αυτο με το cover band η μη δεν ξερω αλλά συνηθως προτιμω τα πρώτα.ειδικά αν ειναι και καμια μπανταρα οπως οι 48 ωρες(ναι μ'αρεσουν πολυ... :D :D) με τοσο επαγγελματικο στησιμο και εκτελεσεις.Περναω καλύτερα βαριεμαι λιγοτερο κ.ο.κ.Ετσι και αλλιως πιστευω οτι δικο σου υλικο το προωθεις καλυτερα μεσα απο ενα προγραμμα διασκευων.Μιλαω για μπάντες που ειναι στην αφετηρια της πορειας τους...

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πω και εγώ κάποια πράγματα γιατί κρατιέμαι από την ώρα που είδα το θέμα. Αν είσαι μπάντα και θες λεφτά φρόντισε να κανονίσεις ΠΡΙΝ το λαιβ το τι θα πάρετε. Ποσοστό/Ταρίφα/Τα @@ σας... Η γκρίνια μετά κλπ δεν αποδεικνύει τίποτα γιατί εν τέλη ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ ΕΙΣΑΙ (εκτός και αν κόβεις δελτίο παροχής υπηρεσιών οπότε αλλάζει το πράγμα) Αν πάει να σε κλέψει μετά το λάιβ ο χ,ψ μαγαζάτορας κάνε ότι θα έκανες αν πήγαινε να σε κλέψει το αφεντικό σου. Η τουμπεκί ή σπάστον στο ξύλο. Το 2ο ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ. Οπότε παιδιά καλώς ή κακώς τουμπεκί γιατί κλείνεις πόρτες πίσω σου και σε έναν μουσικό που ζει από αυτό είναι ότι χειρότερο... Γνώμη μου βέβαια.

Α παρεπιπτόντως επειδή παίζω 3ωρο - 4ωρο πρόγραμμα ας σκεφτούμε ότι για να μπορέσεις να έχεις τέτοιο πρόγραμμα ρε φίλε τις διασκευές τις θες. Τι να γίνει. Και μία καλή μπάντα διασκευών θα αποκτήσει και ένα Α κοινό γιατί δεν θα παίζει μόνο τα (τέλεια δεν αντιλέγω) δικά της κομμάτια αλλά θα διασκεδάζει ο κόσμος. Γιατί είμαστε διασκεδαστές καλώς ή κακώς και για αυτό πληρωνόμαστε. Για να διασκεδάζει ο κόσμος. Επίσης άποψή μου...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια μικρή παρέμβαση, επειδή είδα να αναφέρεται "η φάση" ;D :

 

έχω παρατηρήσει οτι όσα μαγαζιά παριστάνουν τους φορείς της φάσης (;D) κλείνουν γρήγορα. Η "φάση" δεν υπάρχει παιδιά, μην κοροϊδευόμαστε, θα μπορούσε να λέγεται και "κακή επιχειρηματική κίνηση" .

 

Για τα υπόλοιπα θα σχολιάσω συνοπτικά :

 

το να βγάζεις ενα χαρτζηλίκι από τους φίλους σου, που θα ερθουν να σε δουν απο κοινωνικη υποχρέωση δεν λεγεται φάση. Λεγεται πολυ πιο απλα ως "εχω ενα μαγαζι που τις Τεταρτες μπαίνει μέσα, οπότε βάζω εναν blue με ικανοτητες spam, περιμένοντας να μου κάνει τζίρο". Η μουσική δεν μπαίνει πουθενά στην εξίσωση και στις σπανιες περιπτώσεις που μπαίνει, το οικονομικό αποτέλεσμα είναι που θα κρίνει αν ήταν καλή η επιλογή του blue.

 

Η τακτική κερασμάτων στα περισσότερα Αθηναϊκά μπαρ είναι ούτως ή αλλως απαραδεκτη, ασχετα με τη μουσικη : ενώ στα μπαρ της επαρχίας ξέρεις οτι με 20-25€ δεν θα μπορείς να περπατήσεις από τα κεράσματα, στα περισσότερα in μέρη (ορισμός : in λέγεται το μέρος που πριν 2-3 χρόνια ήταν μια αποθηκη σε μια υποβαθμισμένη περιοχή και σήμερα ξέρεις οτι ακόμα και τα περίπτερα εκεί υπερκοστολογούν, επειδή απλά εκεί σε σπρώχνει ο free press) με τα ίδια χρήματα θα πληρώσεις 2 μπόμπες και ένα σφηνάκι. Αυτή η νοοτροπία (που μετά απο λίγο αποδεικνύεται αδυναμία στη δημιουργία ενος στεκιου) μετακινείται στη δήθεν "επαγγελματική" σχέση μεταξύ των μουσικών και του μαγαζάτορα.

 

Εν ολίγοις κατανοώ πλήρως τα νεύρα των μουσικών στη σκηνή, επειδή ζήτησαν μια μπύρα και την πλήρωσαν (ειναι σαν να ζητησω στον υδραυλικό που ήρθε στο σπίτι μου να μου πληρωσει τον καφε που του εφτιαξα), γιατί ΟΥΤΩΣ Ή ΑΛΛΩΣ το να κεράσεις ενα ποτο ΔΕΝ σε βάζει μέσα.

 

Εν πασει περιπτωσει αυτη ειναι η ερασιτεχνική μου ματιά πάνω στα πράματα και περιέχει μερικούς από τους λόγους που δεν παίζω σε μαγαζιά εδώ και χρόνια. Αν θελετε να υπάρχει "φάση" σας προτείνω να μαζευτείτε μερικες μπαντες και να νοικιάσετε μια αποθήκη κάπου, οπου με αυτοδιαχείριση θα διοργανώνετε events (πάρτυ) για τους φίλους σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου