Προς το περιεχόμενο

Μουσικες σκηνες, που θα παει η κατασταση με αυτες στην Αθηνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Και για να συμπληρώσω κατι που ξεχασα....

 

με τον μαγαζατορα που εχει πληρωσει  το ικα του προσωπικου

 

  ΕΔΩ ΓΕΛΑΝΕ!! :D :D

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 156
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα εχω ξαναπει αλλα ας τα ξαναπω...Οταν εισαι μουσικος και πληρωνεσαι 100 ευρω για 3 ωρες,αυτα τα λεφτα πρεπει να βγουν απο καποιες τσεπες,να πληρωθουν τα εξοδα και ο μισθος σου και να βγαλει κερδος και ο μαγαζατορας.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι μερος της δουλειας σου ειναι να φερεις κοσμο..Δυστηχως μεν,εννοειται δε.Τωρα αν μπορεις να φερεις κοσμο εισαι σε θεση να διαπραγματευτεις τα παντα και να διεκδικησεις.Αν φερεις μονο την κοπελα σου και 2 φιλους θα παρεις τα φρυδια μου και αυτο σου αξιζει..Τωρα αγαπητε μουσικε να σου θυμισω οτο κανεις δεν σε αναγκαζει να παιξεις μουσικη για να ζησεις.Υπαρχουν τοσες δουλειες εκει εξω και σε διαβεβαιω κανενας δεν χαριζει λεφτα που δεν δουλεψες.Και κατι αλλο,ασε τα κνιτικα γιατι αν ποτε φτιαξεις μαγαζι θα γινεις τρισχειροτερος.Ολοι κραζουν μεχρι που γινονται ιδιοκτητες.Money talks bullshit walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορω να καταλαβω γιατι θα πρεπε οι μουσικοι να εχουν αξιωσεις να πληρωνονται απο τη στιγμη που το 85% περιπου οσων παρουσιαζονται στις μουσικες σκηνες ειναι μεταξυ χασμουρητου και υπνου?

 

 

Δε θα συμμετασχω στην υπολοιπη συζητηση, απλα θα ρωτησω το εξης, ορμώμενος από το παραπάνω:

 

Κι εγώ στη δουλειά μου, που δε μου αρέσει, είμαι μεταξύ χασμουρητού και ύπνου. Δεν πρέπει να πληρωθώ;

 

Νομίζω ότι η παραπάνω παρατήρηση ήταν το λιγότερο άστοχη. Από τη στιγμή που σε προσλαμβάνουν να κάνεις κάτι και το κάνεις, πρέπει να πληρωθείς άσχετα αν βαριέσαι, χασμουριέσαι, ακόμα και κοιμάσαι (εφόσον ολοκλήρωσες το task σου και σου έμεινε χρόνος).

 

Στην τελική, αν ο εργοδότης δε γουστάρει χασμουρητά κλπ, μπορεί κάλλιστα να απολύσει και να πάρει α-χασμουρητους (sic)! Δεν ειναι Δημόσιο...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανενας δεν χαριζει λεφτα που δεν δουλεψες.Και κατι αλλο,ασε τα κνιτικα γιατι αν ποτε φτιαξεις μαγαζι θα γινεις τρισχειροτερος.Ολοι κραζουν μεχρι που γινονται ιδιοκτητες.Money talks bullshit walks

 

    Ναι αλλα κανένας δεν δικαιουται να σου φαει λεφτα που δουλεψες....Οταν σου λεει ο φιλος πιο πανω οτι απο 83 και με μαρτυρες τους εριξε ο αλλος στα 56, ε....τοτε προκειται ΣΤΕΓΝΑ περι ΚΛΟΠΗΣ και δεν χωρανε ευγενιες.

 

Αν η συμφωνια ειναι "τοσα βρεξει χιονισει" πα να πει τοσα ΒΡΕΞΕΙ ΧΙΟΝΙΣΕΙ. Απλα πολλοι μουσικοι δεν σκεφτονται / ντρεπονται / ξεχνανε / κωλωνουν / βαριουνται / δεβαριουνται(δεβαριεσε.... ::)) κλπ να τα πουνε απο πριν το live.

    Αν η συμφωνια ειναι Τοσα στα στα Τοσα, ειναι παλι ξεκαθαρο. Ολα τα υπολοιπα (οπως ειπε και ο φιλος brougos7

Το 2008 μου έτυχε κάτι παρόμοιο και δυσάρεστο. Στο τέλος ενός live έπρεπε να πάρουμε το ποσοστό εισιτηρίων που αντιστοιχούσε σε 83 άτομα και αντ' αυτού το μαγαζί θα μας πλήρωνε για 56. Είχαμε δύο άτομα από άσχετες παρέες φίλοι μας οι οποίοι είχαν μετρήσει το κόσμο και οι δυο συμφωνούσαν στο νούμερο 83. Στις αντιρρήσεις μου οι μαγαζάτορες επέμεναν στα 56 άτομα και να μην πω τίποτε άλλο γιατί δεν θα πάρουμε ούτε αυτά και θα είχαμε και άλλου είδους μπερδέματα......

ειναι κλοπη και νταηλικι.

 

  Πανω απο ολα πρεπει να κανεις ΠΡΙΝ το live ξεκαθαρη και ξερη κουβεντα με το αφεντικο.Και οταν λεω ξερη και στεγνη,εννοω μεταξυ αλλων την αμεση ερωτηση "αν δεν ερθει κοσμος τι θα παρουμε ?" .ΔΕΝ αφηνουμε κανενα περιθωριο για ειρωνικα βλεμματα,ψαρωτικες μαλακιες,"θα τα βρουμε"(αοριστια) "μην αγχωνεσαι" (στεγνη ειρωνεια),και ΔΕΝ χρειαζεται να περιμενουμε με τις ωρες το αφεντικο σαν ηλιθιοι μεχρι να εμφανιστει - με το πασο του - ,να απανταει στα κινητα συνεχεια,να κανει τις δημοσιες σχεσεις του με τον ενα και με τον αλλο και στο τελος να μας πεταξει και μια ελεημοσυνη σημασιας. Δεν εννοω οτι πρεπει κανεις να το παιζει ιστορια και μυστηριος,αλλα αν το καθε αφεντικο εχει εμφανως περιφρονητικη / υπεροπτικη συμπεριφορα πρεπει να τον γραφουμε στα π@π@ρια μας και να φευγουμε.Αλλιως εχει κερδισει αμεσως το πανω χερι και κανει οτι θελει. Μονο οταν θα αλλαξουμε νοοτροπια σα λαος σε αυτο θα βαλουνε καποτε μυαλο.

 

Και για να μη μου την πεις κανεις,δεν εννοω οτι πρεπει ο μουσικος να εχει το πανω χερι. Πρεπει να ειναι και οι δυο ΙΣΟΣ ΠΡΟΣ ΙΣΟ.

 

φιλε 969,να εισαι σιγουρος οτι Αν ανοιξω μαγαζι καποια στιγμη ΔΕΝ προκειται να κανω τετοια....Κι αν μου πεις οτι "ναι καλα,ολοι τα ιδια λενε "και τετοια θα σου πω οτι δεν ειναι ολοι ιδιοι!

 

 

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κι εγώ στη δουλειά μου, που δε μου αρέσει, είμαι μεταξύ χασμουρητού και ύπνου. Δεν πρέπει να πληρωθώ;

 

 

 

Εσυ μπορει να εισαι ο,τι θελεις, αρκει να κανεις τη δουλεια σου. Εγω αναφερομουν στον αντικτυπο που εχει στο κοινο ολο αυτο. Γιατι να εχει αξιωσεις ενας μουσικος που παρουσιαζει ενα ανευρο, βαρετο, τετριμμενο προϊον?

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω ξαναπει αλλα ας τα ξαναπω...Οταν εισαι μουσικος και πληρωνεσαι 100 ευρω για 3 ωρες,αυτα τα λεφτα πρεπει να βγουν απο καποιες τσεπες,να πληρωθουν τα εξοδα και ο μισθος σου και να βγαλει κερδος και ο μαγαζατορας.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι μερος της δουλειας σου ειναι να φερεις κοσμο..Δυστηχως μεν,εννοειται δε.Τωρα αν μπορεις να φερεις κοσμο εισαι σε θεση να διαπραγματευτεις τα παντα και να διεκδικησεις.Αν φερεις μονο την κοπελα σου και 2 φιλους θα παρεις τα φρυδια μου και αυτο σου αξιζει..Τωρα αγαπητε μουσικε να σου θυμισω οτο κανεις δεν σε αναγκαζει να παιξεις μουσικη για να ζησεις.Υπαρχουν τοσες δουλειες εκει εξω και σε διαβεβαιω κανενας δεν χαριζει λεφτα που δεν δουλεψες.Και κατι αλλο,ασε τα κνιτικα γιατι αν ποτε φτιαξεις μαγαζι θα γινεις τρισχειροτερος.Ολοι κραζουν μεχρι που γινονται ιδιοκτητες.Money talks bullshit walks

 

Αν ενα μαγαζι δουλευει σωστα και εχει καλες μπάντες ο κοσμος πηγαινει και στο ασχετο απλα και για τη φάση.Δεν ειναι δουλεια σου να φέρεις κοσμο.Εγω απλα θελω και δικους μου για να περνάω καλύτερα.Με μονο δικους σου δεν εχεις κανενα μελλον ετσι και αλλιως.Δουλεια του μαγαζιου ειναι να προμοταρει οτι εχει να κανει με το μαγαζι του να φερνει καλες μπάντες και να δινει και ευκαιριες σε νέες(υπαρχουν και τα opening acts).Aν το μαγαζι φέρνει οτι να ναι πιτσιρικια που δεν εχει ακουσει ποτε του και παιζουν αθλια ε ναι μετα η καθε μπάντα θα πρεπει να φερνει δικους της(αλλους δεν θα χει εκει μεσα) και εχουμε ολα τον υπολοιπο φαυλο κυκλο.Αν και δεν θα διαφωνησω μπαντα που εχει καποιο ονομα και φυσικα τραβάει κοσμο(π.χ. Dr Funk) φυσικα και διαπραγματευονται αλλιως.

 

Αν η μουσικη ειναι το επάγγελμα μου μουσικη δεν θα παιξω για να ζησω.....;

 

Ειλικρινα ειμαι αντι - ΚΚΕ αν και πιστευω δεν εχει να κανει με το θεμα...

 

Τελος πρεπει να αναλογιστουμε και μεις τι ποιοτητα προσφερουμε ως σχηματα μουσικη κτλ για να εχουμε και αναλογα ανταλαγματα.Αλλες μπάντες εχουν μετριους εως κακους τραγουδιστες, ντραμμερ που χανουν μπασσιστες που δεν ακουν κιθαριστες ψωνια κτλ.Ειλικρινα ειδα τις 48 ωρες τις προαλλες και κατάλαβα ποσο μεγαλο χάσμα μπορει να υπάρξει στις διαφορες μπάντες.Και δεν ειναι τυχαιο που οι καλες μπάντες ποτε δεν ειχαν τέτοια προβλήματα.Αυτα τα τελευταια τα λέω ως συνηγορος του διαβόλου...

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να εχει αξιωσεις ενας μουσικος που παρουσιαζει ενα ανευρο, βαρετο, τετριμμενο προϊον?

 

Γιατί τον ΠΡΟΣΕΛΑΒΑΝ να κανει αυτο, αλλιως δε θα τον προσελαμβαναν.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αληθεια ειναι οτι κ σε ποιοτητα υστερουν αρκετες μπαντες αλλα μηπως οι μαγαζατορες να ελεγξουν ποιον βαζουν? Να πουν ρε παιδια , εχετε κανενα cd σας, απο ηχογραφημενα στουντιακα? , εστω βιντεακια απο παλαιοτερα σας live, καποια playlist του τι σκεφτεστε να παιξετε? Αλλα εαν ο μαγαζατορας δε σε βλεπει ως καλλιτεχνη αλλα μονο ως κεφαλια για να γεμισει το μαγαζι του μια μερα ακυρη, τοτε θα βαλει μεσα τον καθε καλαμπορτζη κ φυσικα θα τον κλεψει. Ισως αν καποιο μαγαζι ξεφυγει απ τη νοοτροπια κ αρχισει να συμπεριφερεται σωστα, τοτε να ειστε σιγουροι πως θα μαθευτει μεταξυ των μουσικων κ θα σκοτωνοντε ποιος θα θελει να παιξει εκει πρωτος. ΑΛλα δυστυχως τοσο τα γκρουπ οσο κ οι μαγαζατορες κοιτανε το αμεσο κερδος, γι αυτο κ βλεπεις τα χασμουρητα, γιατι παιζουν τραγουδια που τους επιβαλλουν προκειμενου να τα κονομησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην ξαναπαίξουμε ποτέ και να βάζουν DJ (άλλοι αυτοί...αποκαλούνται μουσικοί επειδή "παίζουν" λένε μουσική με το cd.....) Και αυτοί έχουν κάνει ζημιά, αλλά και πολλά άλλα πράγματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάντως...

 

Σε 2-3 μαγαζιά που έχω παίξει στην Αθήνα, ποτέ δε με κλέψανε... Το νυχτοκάματο ήταν 100 ευρώ +, που μου φάνηκαν εντάξει για 2 ώρες πρόγραμμα (και όχι μέχρι τις 05:00)... Η ασφάλειά μου είναι ΟΑΕΕ, άρα ούτε εκεί με νοιάζει (αν και ομολογώ ότι δεν ξέρω ΤΟΣΕ λεπτομέρειες πιά).

 

Φυσικά οι πρόβες απλήρωτες (αλλίμονο, αλλά αφού κλεινεις για 1-2 εμφανίσεις τι να πληρώσει το μαγαζί για τις πρόβες; ) και τα γενικά παίζουν αρκετά. Πάντως οι εμπειρίες μου δεν είναι δυσάρεστες, και ποτέ (δε νομίζω τουλάχιστον) δεν με έχουν κλέψει... :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου