Προς το περιεχόμενο

Μουσικες σκηνες, που θα παει η κατασταση με αυτες στην Αθηνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aαααααχαχαχαχα...Τι ? Να πληρωσω τα ποτα που ηπια ενω επαιζα ? Ακυρον..Εκτος βεβαια αν παιζω στο Λονδινο που ακομα και ο μπαρμαν απαγορευεται να πιει εστω και μια γουλια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 156
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εν πασει περιπτωσει αυτη ειναι η ερασιτεχνική μου ματιά πάνω στα πράματα και περιέχει μερικούς από τους λόγους που δεν παίζω σε μαγαζιά εδώ και χρόνια. Αν θελετε να υπάρχει "φάση" σας προτείνω να μαζευτείτε μερικες μπαντες και να νοικιάσετε μια αποθήκη κάπου, οπου με αυτοδιαχείριση θα διοργανώνετε events (πάρτυ) για τους φίλους σας.

 

+1000000

Αν και δεν το βλεπω, γιατι κατα πασα πιθανοτητα θα φαγωθουν οι μπαντες μεταξυ τους για τη "μαρκιζα"

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχωρέστε με... Έκανα ένα λάθος πρίν, είπα οτι ο μουσικός δικαιούται 3 ποτά, αλλά τελικά είναι 2 + 1 γεύμα (και επειδή γεύμα δεν υπάρχει, ξαναγίνονται 3 τα ποτά  ;D )

 

Θα ήθελα να διαβάσεται ΌΛΟΙ το pdf είτε είστε επαγγελματίες, είτε όχι.

Μόνο σε καλό θα σας βγεί.

Να σας προιδεάσω οτι αυτό που θα διαβάσεται, είναι η "αλήθεια" η οποία καμία σχέση δεν έχει με την πραγματικότητα, δυστηχός. :(

Συλλογική_Σύμβαση_Εργασίας_Μουσικών.pdf

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Σπυρο, οταν κλεισατε τη συμφωνια δεχτηκατε κατι τετοιο με πλαφον? ΑΝ ναι, ειχες ανθρωπο δικο σου τσεκαδορο να δει ποσα ατομα μπηκαν κ ποσα οχι? Εαν οντως παρ ολα αυτα τη πατησες θα θελα να κατονομασεις ευθεως ποιο ηταν το ονομα του μαγαζιου κ νομιζω οτι δεν ειναι εναντια στους κανονισμους μιας κ απαγορευουν επιθεση προσωπικη σε μελος . Οποτε εαν μπορουσαμε απο δω να κατονομασουμε συγκεκριμενα τους απατεωνες κ τα λαμογια , ισως αποτρεψουμε στο μελλον μουσικους να φανε τα μουτρα τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aαααααχαχαχαχα...Τι ? Να πληρωσω τα ποτα που ηπια ενω επαιζα ? Ακυρον..Εκτος βεβαια αν παιζω στο Λονδινο που ακομα και ο μπαρμαν απαγορευεται να πιει εστω και μια γουλια..

 

Δουλευω σε μπαρ στην Αγγλια οποτε θα μιλησω εκ πειρας. Δικαιουμαι να πινω ποτα κατα την διαρκεια σε τιμες προσωπικου (μιση τιμη, περιπου 1.5 ευρω οταν μια μπυρα κανει 3 με 3.5 ευρω), επισης δικαιουμαι ενα δωρεαν ποτο στο τελος της βαρδιας μου

 

 

Εαν ενας μουσικος πινει κατα μεσω ορο 3 με 4 ποτα και εχουμε 5 ατομα στο συγκροτημα, δηλαδη ο ιδιοκτητης θα πουλουσε αλλα 15 με 20 ποτα ακομα

 

Ολοι ξερουμε την κλασσσικη σκηνη απο το country club με τους blues brothers οπου το tab  στο μπαρ ξεπερνα την αμοιβη τους. (δεν μπορω να βρω το βιντεο τωρα)

 

Προσωπικα στο μπαρ που δουλευω οι μουσικοι δεν εχουν δωρεαν ποτα εαν δεν εχει προσυμφωνηθει, και οτι δινουμε το γραφουμε στο βιβλιο της βαρδιας ωστε να ξερουμε ποσα δωρεαν ποτα εχουμε δωσει. Συνηθως οταν δινουμε δωρεαν ποτα (μια κουτα μπυρες  συνηθως - 24 μπουκαλια) το συγκροτημα ειναι αρκετα γνωστο και εχει τουλαχιστον 300 ατομα κοινο. Για συναυλιες με 60-80 ατομα τα συγκροτηματα συνηθως δεν παιρνουν ουτε αμοιβη ουτε ποτα.

 

 

Νικος

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν οντως παρ ολα αυτα τη πατησες θα θελα να κατονομασεις ευθεως ποιο ηταν το ονομα του μαγαζιου κ νομιζω οτι δεν ειναι εναντια στους κανονισμους μιας κ απαγορευουν επιθεση προσωπικη σε μελος .

 

και βέβαια απαγορεύεται. Με ποιά λογική θα καταγγείλει κάποιος εναν επαγγελματία σε ενα δημόσιο χώρο? Θα βγαλουμε πόρισμα και μάλιστα με τη μια πλευρά της ιστορίας?

 

Επαναλαμβάνω : εδώ ΔΕΝ είναι τηλεόραση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμφωνησω μαζι σου blue  και να ρωτησω με τη σειρα μου, κ ο εξαπατηθεν επαγγελματιας η μη , ποιο οπλο εχει εναντια στο μαγαζι αν δε μπορει να τον κατονομασει? Θα θελα την αποψη σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον, να ξανατοποθετηθω σε καποια πραγματακια! :)

 

μια μικρή παρέμβαση, επειδή είδα να αναφέρεται "η φάση" ;D :

 

έχω παρατηρήσει οτι όσα μαγαζιά παριστάνουν τους φορείς της φάσης (;D) κλείνουν γρήγορα. Η "φάση" δεν υπάρχει παιδιά, μην κοροϊδευόμαστε, θα μπορούσε να λέγεται και "κακή επιχειρηματική κίνηση" .

 

Για τα υπόλοιπα θα σχολιάσω συνοπτικά :

 

το να βγάζεις ενα χαρτζηλίκι από τους φίλους σου, που θα ερθουν να σε δουν απο κοινωνικη υποχρέωση δεν λεγεται φάση. Λεγεται πολυ πιο απλα ως "εχω ενα μαγαζι που τις Τεταρτες μπαίνει μέσα, οπότε βάζω εναν blue με ικανοτητες spam, περιμένοντας να μου κάνει τζίρο". Η μουσική δεν μπαίνει πουθενά στην εξίσωση και στις σπανιες περιπτώσεις που μπαίνει, το οικονομικό αποτέλεσμα είναι που θα κρίνει αν ήταν καλή η επιλογή του blue.

 

Εν πασει περιπτωσει αυτη ειναι η ερασιτεχνική μου ματιά πάνω στα πράματα και περιέχει μερικούς από τους λόγους που δεν παίζω σε μαγαζιά εδώ και χρόνια. Αν θελετε να υπάρχει "φάση" σας προτείνω να μαζευτείτε μερικες μπαντες και να νοικιάσετε μια αποθήκη κάπου, οπου με αυτοδιαχείριση θα διοργανώνετε events (πάρτυ) για τους φίλους σας.

 

 

κατ' αρχην, φυσικα και υπαρχει ''η φαση''! :)

δεν ξερω πως μπορω να στο ορισω, αλλα ξερω οτι υπαρχουν ανθρωποι που την ''στηριζουν'' με πολλους τροπους ο καθενας!

ειτε αυτος ειναι να αγοραζουν σιντι ενω μπορουν να τα βρουν αντιγραμενα,ειτε αγοραζουν προμο επταιντσα χωρις να εχουν καν πικαπ, ειτε βοηθανε οσο μπορουν ακομα και για να στηθει μια συναυλια, να κουβαληθουν τα πραγματα που χρειαζονται, ειτε να πληρωσουν για μια συναυλια ακομα και αν εχουν την δυνατοτητα να μπουν δωρεαν!

ολα τα παραπανω και πολλα ακομα που δεν λεω τα εχω δει να συμβαινουν και καμποσα απο αυτα τα εχω κανει και εγω! :)

 

οποτε για μενα η ''φαση''(φυσικα χωρις να παιζει ρολο το ειδος,χρειαζεται απλα να πιστευεις την μουσικη για την οποια ''αγωνιζεσαι')υπαρχει, οπως υπαρχουν και οσοι την στηριζουν.και αυτους δεν μπορω να μην τους σεβομαι!'

 

τελος, η αυτοδιαχειρηση ειναι και για μενα ο μονος δρομος απο τον οποιο θα βγει οτιδηποτε καλο, αλλα δυστυχως εχει πιο πολλα εμποδια απο οποιονδηποτε αλλο! :)

 

Προσωπικά ναι το εχω κάνει άπειρες φορες να παω στα κουτουρου να δω λάιβ στα γιάννενα και στη θεσσαλονικη και είναι κάτι που γενικα μου αρεσει να κάνω.

 

ωραιος! :)

παρ ολα αυτα δεν νομιζω να υπαρχει η παραμικρη διαφωνια πως εισαι απο τους λιγους, ε?

 

 

θα θελα να κατονομασεις ευθεως ποιο ηταν το ονομα του μαγαζιου κ νομιζω οτι δεν ειναι εναντια στους κανονισμους μιας κ απαγορευουν επιθεση προσωπικη σε μελος . Οποτε εαν μπορουσαμε απο δω να κατονομασουμε συγκεκριμενα τους απατεωνες κ τα λαμογια , ισως αποτρεψουμε στο μελλον μουσικους να φανε τα μουτρα τους...

συμφωνω μερικως με αυτο.

δηλαδη, σγουρα ειναι καλο να κυκλοφορει στην αγορα ποιος δεν ειναι σωστος σε αυτα που ειχε συμφωνησει!

αλλα ας μην παραβλεψουμε τον κινδυνο και την ανηθικοτητα που υπαρχει οταν κατηγορεις καποιον που δεν μπορει να υπερασπιστει τον εαυτο του!

 

 

Θα ήθελα να διαβάσεται ΌΛΟΙ το pdf είτε είστε επαγγελματίες, είτε όχι.

Μόνο σε καλό θα σας βγεί.

Να σας προιδεάσω οτι αυτό που θα διαβάσεται, είναι η "αλήθεια" η οποία καμία σχέση δεν έχει με την πραγματικότητα, δυστηχός. :(

 

θα το διαβασω με μεγαλο ενδιαφερον!

παρ'ολα αυτα ξερεις φανταζομαι οτι οσα απορρεουν απο τις συλλογικες συμβασεις ειναι μονο για τους επαγγελματιες με αδεια ασκησεως ετσι?

 

Aαααααχαχαχαχα...Τι ? Να πληρωσω τα ποτα που ηπια ενω επαιζα ? Ακυρον..Εκτος βεβαια αν παιζω στο Λονδινο που ακομα και ο μπαρμαν απαγορευεται να πιει εστω και μια γουλια..

εδω πρεπει να βαλουμε μεσα και την παραμετρο της ποσοτητας!

εννοω, αν διοργανωνεις ενα φεστιβαλ στο μαγαζι σου και παιξουν τρεις μπαντες με την πρωτη να εχει 3 ατομα, την δευτερη 4 και την τριτη 5, και πιουν ο καθενας απο 5 ποτα(λεω εγω τωρα) εχουμε 60 ποτα.

που παει να πει οτι με 12-15 μεριδες που βγαζει το καθε μπουκαλι εχεις 4 μπουκαλια στην καλυτερη! πιστεψε με, στις μικρες μουσικες σκηνες, ακομα και το 50ευρω μπορει να κανει την διαφορα.

 

Αλέξανδρε, μιάς και ανέφερες τα ποτά θα σου δώσω 2 παραδείγματα:

Ιάκωβος Δανιήλ (κοινώς Jack Daniels):

Περίπου 20€ το λίτρο με 21% ΦΠΑ(πλέον) =24,20€ δημοτικός φόρος είπες κάτι για 20%? =29,04€ και να βάλουμε λειτουργικά και κέρδος 200%? =87,12€ Δια 19 μερίδες (Ελληνικές) που βγάζει=4,35€/μερίδα με όλα τα του τα έξοδα, προς τι λοιπόν τα 9-10-12€ το τζάκ?

Μπουκάλι Αμστελ 330ml:

Μέγιστη τιμή ανα μπουκάλι 38 λεπτά με 21% ΦΠΑ=0,45€, 20% δημοτικός φόρος=0,55€ και εδώ θα βάλω λειτουργικά και κέρδος 300%!!!, όλα μαζί μας κάνουν 2,20€/μπουκάλι 330ml, μέχρι τα 5-6-7€ που το δίνουν....?

Αυτά στα γράφω με τιμολόγια αυτή τη στιγμή στα χέρια μου.

 

Γενικά, τα μαγαζιά μας βλέπουν σαν λεφτά και μόνο. Δεν υπάρχουν φιλιές, δεν υπάρχουν συμφωνίες, αν θέλει θα τηρήσει τη συμφωνία αν δεν θέλει, απλά αποτρέπουμε άλλες μπάντες στο να πάνε εκεί και να του δώσουν δουλειά.

 

Τα μαγαζία μπορούν να δώσουν μέχρι 3 ποτά δωρεάν ανά μουσικό.

Τα μαγαζιά μπορούν να πληρώσουν και ΙΚΑ για 1 ημέρα, αλλά δεν το κάνουν (εδώ δεν το κάνουν στο υπόλοιπο προσωπικό που δουλεύει όλο το χρόνο)

Το καλύτερο είναι να λες, "παίζουμε αυτό, ήμαστε αυτοί, θέλουμε τα συμφωνηθέντα, έχει δεν έχει κόσμο". Το κουβάλημα, στήσιμο-ξεστήσιμο-παίξιμο έγινε και ουσιαστηκά γι'αυτό πληρώνετε ο μουσικός.

Δηλαδή ένας μουσικός δεν θα πληρωθεί επειδή το μαγαζί μπορεί να τον έκλεισε Πέμπτη πχ και οι φίλοι έπρεπε να πάνε δουλειά την άλλη μέρα και έφυγαν νωρίς ή δεν ήρθαν?

 

 

 

 

 

διαφωνω σε πολλα απο αυτα που λες αρχηγε, αλλα και συμφωνω σε καμποσα!

 

πιο συγκεκριμενα, φυσικα και πρεπει να μπαινουν τα ενσημα σε οποιον δουλευει για σενα!

σπανιοτατα γινεται αυτο σε μουσικους της μιας βραδιας στο κλαμπ.

το ξερεις καλυτερα απο μενα!

πριν που μιλησα για ενσημα, μιλουσα κυριως για το προσωπικο(μπαρ-σερβις και τα σχετικα)

 

απο την αλλη οταν μιλαμε για δουλεια, φυσικα και δεν υπαρχουν ουτε φιλιες ουτε τιποτα!

συμφωνιες ομως υπαρχουν!

και το τιμιο ειναι η συμφωνια να κρατηθει, ακομα και αν μπαινει μεσα ειτε το μαγαζι ειτε το γκρουπ!!

στο κατω κατω ο καθε επαγγελματιας πληρωνει τα λαθη του.

 

τελος στεκομαι λιγο στους υπολογισμους σου για το ποτο!

αν υποθεσουμε πως το τζακ εχει 20ευρω τα μπουκαλι(αν θυμαμαι καλα το τζακ δεν ειναι λιτρο)σε αυτο προσθετεις 21%φπα.

παει λοιπον χοντρικα το μπουκαλι στα 24ευρω!

σε αυτο προσθετεις δημοτικο φορο 20-25% δεν θυμαμαι ακριβως ποσο.παρ ολα αυτα για χαρη του υπολογισμου το βαζω 20!

οποτε το μπουκαλι εχει παει στα 28,80ευρω.

το καθε μπουκαλι βγαζει 12-15μεριδες το πολυ!

που παει να πει πως η καθε μεριδα εχει κοστος απο δυο μεχρι δυομιση ευρω και αυτο χωρις να βαλεις πανω τα διοικητικα εξοδα του μαγαζιου, αλλα και χωρις να υπολογισεις και το γενικοτερο κοστος τις καβας το οποιο πολλες φορες δεν μπορεις να υπολογισεις κατα μεριδα!(μιλαω για τις κοκακολες, τα φυστικια και ολα τα σχετικα)

πιστεψε με, το μαγαζι με 7-8-9 ευρω δεν γινεται πλουσιο!

το ποσοστο κερδους δεν ειναι τοσο μεγαλο οσο πιστευουμε! :)

 

αυτα για την ωρα, επανερχομαι σε λιγο! :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμφωνησω μαζι σου blue  και να ρωτησω με τη σειρα μου, κ ο εξαπατηθεν επαγγελματιας η μη , ποιο οπλο εχει εναντια στο μαγαζι αν δε μπορει να τον κατονομασει? Θα θελα την αποψη σου

 

Για το πώς λειτουργεί η συκοφαντική δυσφήμιση θα σου πω τη γνώμη μου, άλλα έχε υπόψη σου οτι ειναι αυστηρά προσωπική :

 

η νομοθεσία προστατεύει τους επαγγελματίες, αφού είναι λογικό οτι δεν μπορεί κάποιος να βρίσκει ενα δημόσιο βημα και να καταγγέλει ό,τι του φαίνεται στραβό. Εξάλλου το ίδιο το σύστημα σε καθηλώνει, αφού πραγματική καταγγελία δεν μπορείς να κάνεις, δεδομένου οτι οι συμφωνίες είναι προφορικές και αμφίδρομα λαμογιάρικες (αλήθεια, ποιός μαγαζάτορας προσέβαλλε αληθινό συμβόλαιο στις ιστορίες μας?). Στην πραγματικότητα θεωρώ οτι για να ανταπεξέλθεις στα δικηγοριλίκια, πρέπει να είσαι δικηγόρος. Οι "καταγγελίες" που έχουμε μάθει από τις τηλεοπτικές εκπομπές καλύπτονται πλήρως (οικονομικά και νομικά) από τα αντίστοιχα τμήματα. Εδώ, θα γνωρίζεις οτι ουτε δημοσιογράφοι είμαστε ούτε έχουμε νομικό τμήμα, οπότε σε ενα τετοιο θέμα απλά κλείνουμε (δες ποσα μπλογκς εχει κλείσει ο κος Λιακόπουλος, έχοντας το νόμο υπέρ του :) ), καθώς δε νομίζω οτι θα μαζεψουμε το ποσο του προστίμου απο τη "φαση" ;D.

 

Tη λύση μου την έχω προτείνει ήδη : Μην παίζετε σε τετοια μαγαζιά. Όλοι εδω μέσα έχουν αντίστοιχες εμπειρίες, οπότε δεν λέμε κάτι καινούριο. Προτιμώ μια λίστα απο επαγγελματίες που κάνουν καλά τη δουλειά τους (με αναφορά που εξυπηρετεί μια συζήτηση, διαφορετικά μπαίνουμε στην έμμεση διαφήμιση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το διαβασω με μεγαλο ενδιαφερον!

παρ'ολα αυτα ξερεις φανταζομαι οτι οσα απορρεουν απο τις συλλογικες συμβασεις ειναι μονο για τους επαγγελματιες με αδεια ασκησεως ετσι?

Με την ταυτότητα απο «Πανελλήνιος Ομοσπονδία Επαγγελματιών Μουσικών Ελλάδος» μπορείς να είσαι εν μέρη νόμιμος και απόδειξη μπορείς να κόψεις απ΄την εφορία αν θέλεις, το τι τρέξιμο θέλει βέβαια αυτό είναι άλλη ιστορία.

τελος στεκομαι λιγο στους υπολογισμους σου για το ποτο!

το καθε μπουκαλι βγαζει 12-15μεριδες το πολυ

Ξανά δες τους υπολογισμούς και δες τα ποσοστά που έβαλα, οτι είναι ανα μερίδα.

Το τζακ υπάρχει και σε 700ml και σε λίτρο (αυτές τις τιμές είχα δίπλα μου τώρα), το οποίο λίτρο βγάζει 19 Ελληνικές μερίδες με "Ελληνικό Πάγο" ;)

Το 300% στη Μπύρα και το 200% στο Τζάκ δεν είναι λίγο (ποσοστά για λειτουργικά και έξοδα προσωπικού) και πάντα ανα μερίδα!

 

Δουλευω σε μπαρ στην Αγγλια οποτε θα μιλησω εκ πειρας. Δικαιουμαι να πινω ποτα κατα την διαρκεια σε τιμες προσωπικου (μιση τιμη, περιπου 1.5 ευρω οταν μια μπυρα κανει 3 με 3.5 ευρω), επισης δικαιουμαι ενα δωρεαν ποτο στο τελος της βαρδιας μου

 

Αυτοί είναι βλάκες ή αγοράζουν φθηνότερα?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου