Προς το περιεχόμενο

Μουσικες σκηνες, που θα παει η κατασταση με αυτες στην Αθηνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παρακολουθώ το θέμα εδώ και 2 μέρες, διάβασα όλα τα πόστς απο την αρχή, και λέω ας πώ κι εγώ την γνώμη μου. Θα μιλήσω με διττή ιδιότητα, και σαν μουσικός αλλά και σαν επιχειρηματίας. Λεπτομέρειες για το πώς γίνεται αυτό, μπορείτε να δείτε εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=174

Το μαγαζί μας είναι στην επαρχία, συγκεκριμένα στην Καστοριά. Χωρητικότητα 120 άτομα περίπου, άν πιτάρει άντε 130-140. Μέχρι τώρα, λειτουργούμε με House band, που παίζει διασκευές, 4 ημέρες την εβδομάδα, Τετάρτη ώς Σάββατο, και την Κυριακή κάνουμε ένα Jam night, που έρχονται και παίζουν οι μουσικοί της πόλης, φίλοι, γνωστοί και άγνωστοι όλοι είναι καλοδεχούμενοι, άλλοι για περισσότερο κ άλλοι για λιγότερο χρόνο συμμετοχής, μήν ξεχνάτε και τους wanabees  :-\

Το κόστος της μπάντας διαφοροποιείται απο μέρα σε μέρα, ανάλογα με το ποιοί  και πόσοι τραγουδιστές συμμετέχουν. Σε γενικές γραμμές κινείται στα πλαίσια μεταξύ 270 και 400 € τη βραδιά. Βάλε προσωπικό, λειτουργικά έξοδα εφορία, ΤΕΒΕ, ΙΚΑ κλπ καταλαβαίνετε οτι τα πράγματα δέν είναι εύκολα. Παρ όλα αυτά με προσεκτική διαχείριση και φροντίδα παροχής καλής υπηρεσίας για τους πελάτες, απο σέρβις και ποιότητα ποτού έως πρόγραμμα, ανανέωση τραγουδιών κλπ, όλα παίζουν ρόλο για να πας καλά ή άσχημα.

Μπάντες που έχουν φιλοξενηθεί, γνωστές blues bands, Blues Wire, Nick Dounoussis & the Backbone.

To εγχείρημα άν δέν έχεις σπόνσορες είναι επίφοβο. Μπορείς να την πατήσεις πολύ εύκολα.

Οι τιμές των ποτών εδώ είναι 8 € τα απλά και 10 € τα σπέσιαλ, και 7 € ελάχιστη κατανάλωση για τα υπόλοιπα, μπύρες, κρασί και αναψυκτικά. ΦΠΑ παντού 21%, και δημοτικός φόρος 10% στον ΤΖΙΡΟ  :o

Αυτό σημαίνει οτι είσαι συνέταιρος με κάποιους σε ποσοστό 30 εσύ και 70 ο " άλλος" στα καθαρά κέρδη...

ΔΕΝ υπάρχει ούτε για πλάκα αυτό που γράφτηκε για 15 και 17 μερίδες στο μπουκάλι... ούτε για πλάκα παιδιά... 10 στην καλύτερη περίπτωση, με τα κερασμένα και την κατανάλωση του προσωπικού.

Μήν ξεχνάτε, οτι η κάβα αγοράζεται απο το μαγαζί, και πληρώνεται ΦΠΑ και άν δέν πουληθεί, αλλά καταναλωθεί για ίδια χρήση, αλίμονο μας...

Πέρσι φιλοξενήσαμε τοπικές μπάντες, που ζητήσανε και πήρανε περίπου 50 € το άτομο, και το μαγαζί μπήκε μέσα με τα μπούνια... Γιατί???

Λοιπόν. Έρχεται η μπάντα και παίζει 2 σέτ απο 1 ώρα άντε 1 και 15΄το καθένα. Και μετά λέει ο λήντερ ευχαριστούμε πολύ που ήρθατε να μας δείτε, και το κοινό την κάνει... άντε κάνε τζίρο σε 2,5 ώρες λειτουργίας για να πληρώσεις τα πάντα και τα κοάλα...

Στην περίπτωση επώνυμης μπάντας, μπαίνει εισιτήριο με ποτό στα 10 € και ένα μέρος του κόστους καλύπτεται απο εκεί, και μετά κοιτάζεις να καλύψεις την διαφορά με σπόνσορες... Πόσους μπορείτε να βρείτε άν σκοπεύετε να κάνετε λάιβ π.χ. κάθε εβδομάδα  ???

Για μια φορά τον μήνα παλεύεται, αλλά όχι πάντα με επιτυχία δυστυχώς.

Προσωπικά, παίζω στο μαγαζί μου και παίρνω ένα μεροκάματο χαμηλότερο απο αρκετούς συνεργάτες μου. Επενδύω στην επιχείρηση. Κάποιες εβδομάδες δέν πληρώνομαι κάν, γιατί πρέπει να πληρώσω κάτι που επείγει. Με ενοχλεί που κάποιοι απο τους συντελεστές της μπάντας δέν αναγνωρίζουν καθόλου το γεγονός αυτό, παρ ότι ξέρουν καλά οτι υπολείπονται σημαντικά σε γνώσεις, εμπειρία, εργατικότητα, και γενικότερη συνεισφορά, αλλά το παραβλέπω στην διάρκεια της σεζόν γιατί χρειάζομαι σταθερότητα. Του χρόνου όμως θα το δω διαφορετικά. Γιατί στην αρχή της φετεινής χρονιάς λειτούργησα στις συμφωνίες μου σάν μουσικός, αλλά του χρόνου θα βάλω στην ζυγαριά και την εμπειρία του επιχειρηματία. Δέν γίνεται διαφορετικά.

Τα πράγματα δυσκολεύουν για όλους μας, και θα πρέπει να φροντίζουμε όλοι να δίνουμε τον καλύτερο εαυτό μας, και να είμαστε και λίγο ελαστικοί στις αμοιβές μας, πάντα για το μαγαζί μου μιλάω, άν και πιστεύω ότι θα είχε καλή εφαρμογή γενικότερα στη πατρίδα μας αυτή η λογική. Τα κεκτημένα τελειώνουν  όταν τελειώσουν τα χρήματα. Σε γενικές γραμμές, συμφωνώ με τη λογική των καλών συμφωνιών, άν και οι άνθρωποι έχουν απο την φύση τους την τάση να ξεχειλώνουν τις συμφωνίες προς όφελός τους και προς οποιαδήποτε κατεύθυνση. Καλή τοποθέτηση θα ήταν να βάζει ο μουσικός τον εαυτό του στην θέση του επιχειρηματία αλλά πάλι δέν έχει όλα τα δεδομένα. Εγώ τα έχω. Μήν με παρεξηγήσετε λοιπόν.

Στην διάθεσή σας για μια περαιτέρω δημιουργική συζήτηση για το θέμα.

 

 

+1

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 156
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε bassbill δεν μπορείς να φανταστείς πόσες ομοιότητες έχει η επιχείρηση σου με κάποια ανάλογη επιχείρηση που έκανα εγώ πέρυσι στα Χανιά. Για την ακρίβεια νοίκιασα έναν ήδη γνωστό χώρο και προσπάθησα να περάσω λίγο και στην πλευρά του επιχειρηματία. Ακριβώς όπως τα λες είναι, και μάλιστα να προσθέσω ότι ειδικά για τα κεράσματα τα πράγματα ήταν ακόμα χειρότερα εδώ. Καλώς ή κακώς η επαρχία έχει ένα συγκεκριμένο κοινό που πάνω κάτω είναι σχεδόν το ίδιο καθημερινά. Και σχεδόν όλοι φίλοι και γνωστοί που τους γνωρίζω και με γνωρίζουν σαν καλλιτέχνη της πόλης.

Εδώ λοιπόν σχεδόν απαιτούν το κέρασμα κάθε βράδυ.

Χοντρικά λοιπόν όπως το υπολόγισα στο τέλος, για κάθε μπουκάλι που δίναμε υπήρχε ακόμα ένα κέρασμα.

Για να μην μακρηγορήσω πολύ το μαγαζί είδε κέρδος στα εγκαίνια και το βράδυ της πρωτοχρονιάς. Συνολικά σαν σεζόν μπήκα κατά πολύ μέσα. Αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο.

Φυσικά το εγχείρημα το άφησα αλλά είδα πολλά πράγματα που ναι μεν τα υποψιαζόμουνα αλλά σε καμία περίπτωση δεν φανταζόμουνα το μέγεθος τους.

Προσωπικό συμπέρασμα, πάααρα πολύ δύσκολο να είσαι καλλιτέχνης αλλά και επιχειρηματίας στον χώρο σου ή λεφτά θα χάσεις ή δημοτικότητα. Προτίμησα το πρώτο και έμεινα ένας άφραγκος πλην όμως δημοφιλής καλλιτέχνης  :)  ;D

Σαν καλλιτέχνες καμιά φορά,(όσο και αν ακούγεται άκομψο), έχουμε άγνοια κινδύνου.

Σε καμιά περίπτωση δεν υποστηρίζω το σύνολο των επιχειρήσεων, τα λαμόγια και οι αρπακολλατζήδες παντού υπάρχουν. Και στον ένα χώρο και στον άλλον.

Στην περίπτωση των προσυμφωνηθέντων αμοιβών και ειδικά σε ερασιτεχνικό επίπεδο (χωρίς δελτίο υπηρεσιών κ.λ.π.) δυστυχώς τα πάντα εξαρτώνται από την καλή πίστη του επιχειρηματία. Θεωρώ ότι δεν είναι και τόσο δύσκολο να πάρει πληροφορίες η εκάστοτε μπάντα που πάει  για live από άλλους που ήδη έχουν συνεργαστεί με κάποιον συγκεκριμένο χώρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε STUDIOM13 καταλαβαίνω τι λές, είμαι σίγουρος οτι οι ομοιότητες ανάμεσα σε 2 μικρές επαρχιακές πόλεις είναι μεγαλύτερες απο ότι άν συγκρίναμε ένα μαγαζί επαρχίας με ένα του κέντρου. Απο την άλλη πλευρά να σου πώ ότι εδώ είμαστε αποφασισμένοι να πετύχουμε, κρατώντας τις λεπτές ισορροπίες ανάμεσα στη δημοφιλία και τα οικονομικά. Πάντα υπάρχει τρόπος όταν υπάρχει θέληση. Χρειάζεται και καλή επικοινωνία με τους συνεργάτες όσο και με τον κόσμο, να αφουγκράζεσαι τις ανάγκες και τις απαιτήσεις και να κάνεις τους απαραίτητους συμβιβασμούς όπως άλλωστε σε όλα τα πράγματα στην ζωή. Να σου πώ επίσης οτι για εμένα προσωπικά, η επιβίωση αυτού του χώρου είναι και η μουσική μου ανάσα, γιατί διαφορετικά οι επιλογές είναι ή σκυλάδικο, ή σκυλάδικο... καταλαβαίνεις τι εννοώ... και δέν είμαι καθόλου διατεθειμένος να γυρίσω στα μαγαζιά και να παίζω τσιφτετέλια μέχρι πρωίας... Ξόδεψα και ένα εξάμηνο στο κοντινό παρελθόν με ένα jazz duo, αλλά άντε να ζήσεις απο την Jazz σε πόλη 15.000 κατοίκων  :'(

Πάντως για να ξαναέρθω ον τόπικ, νομίζω πως οι συμβιβασμοί ανάμεσα σε μουσικούς και επιχειρηματίες, με την καλή έννοια του συμβιβασμού, είναι προς όφελος όλων, συμπεριλαμβανομένου και του κοινού, για να μήν ξεχνάμε ποιός μας ταίζει όλους, μουσικούς και μαγαζιά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσεις ειστε αποφασισμενοι bill αλλα εδω στη πρωτευουσα θα γινοντε παντα οργια. Η κατασταση εχει φτασει στο απροχωρητο , κ σαν απαντηση στη κλεψια κ ρεμουλα των μαγαζατορων, ο κοσμος γυριζει τη πλατη κ λεει οχι, κ βλεπεις live με 20 ατομα το πολυ. Αλλα κ ενας να βρεθει σωστος, να εχει τα ποτα σε χαμηλη τιμη , να πληρωνει χωρις απατεωνιες τους μουσικους κλπ κλπ, θα τον κλεισουν οι αλλοι γιατι τους χαλα τη πιατσα. Ενα βρωμερο κ σιχαμερο κυκλωμα θα χαντακωνει τους μουσικους της πρωτευουσας οι οποιοι δεν παιζουν στα σκυλαδικα, γιατι οπως ειπα ξανα ο Νεοελληνας στερειται μουσικης παιδειας κ ειναι μπουζουκοκλαμπανιδης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα βρωμερο κ σιχαμερο κυκλωμα θα χαντακωνει τους μουσικους της πρωτευουσας οι οποιοι δεν παιζουν στα σκυλαδικα, γιατι οπως ειπα ξανα ο Νεοελληνας στερειται μουσικης παιδειας κ ειναι μπουζουκοκλαμπανιδης...

Ας μην παρουσιάζουμε τα πράγματα πιο τραγικά απ' όσο είναι. Τι σχέση έχει η μουσική παιδεία του Νεοέλληνα με τις συμφωνίες που κλείνουν οι μπάντες στα διάφορα μαγαζιά που πάνε να παίξουν;

 

Απαντώ μόνος μου, καμία. Ας μην κοροϊδευόμαστε. Αν κάποιος αδυνατεί να κλείσει μια σωστή συμφωνία, δεν του φταίνε ούτε οι σκυλάδες, ούτε η παιδεία του Έλληνα, ούτε κανείς εκτός από τον ίδιο.

 

 

Υ.Γ. Είναι επιεικώς αστείο να απαιτούμε το κοινό να γουστάρει με το στανιό το είδος μουσικής που παίζουμε προκειμένου να έχουμε περισσότερο κόσμο στα live μας. Δεν πάει έτσι ρε παιδιά και προφανώς ό,τι θέλει ακούει ο καθένας.

Αν θέλουμε πιο μεγάλο κοινό, ή θα το γυρίσουμε στα εμπορικότερα είδη (οποιαδήποτε κι αν είναι αυτά), ή θα προσπαθήσουμε να προσφέρουμε κάτι πραγματικά εξαιρετικό στο είδος που παίζουμε. Προσωπικά δεν ξέρω πολλές ερασιτεχνικές μπάντες που να έχουν καταφέρει κάτι τέτοιο.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντώ μόνος μου, καμία. Ας μην κοροϊδευόμαστε. Αν κάποιος αδυνατεί να κλείσει μια σωστή συμφωνία, δεν του φταίνε ούτε οι σκυλάδες, ούτε η παιδεία του Έλληνα, ούτε κανείς εκτός από τον ίδιο.

 

Εδω θα διαφωνησω ΚΑΘΕΤΑ.

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι αν εισαι πραγματικος ΕΛΛΗΝ,δεν φταις ΠΟΤΕ.

ΜΟΝΟ οι "αλλοι" φταινε... ;D ;D

 

η τυπικη πορεια του Ελληνα αδικημενου μουσικου (χασαπη,τηλεφωνητη,ταβερνιαρη πατσατζη,δικηγορου κτλ ) ξεκιναει με τους "αλλους" που τον ριχνουν & τον αδικουν,συνεχιζεται με την ατιμη "κοινωνια" & τα "κυκλωματα",απλωνεται στην "κυβερνηση" και καταληγει σε ενα padded δωματιο οπου πλεον...ακουει..."φωνες".... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεον απο προσωπικη εμπειρια θελω να παραθεσω το παρακατω γεγονος, παμε να κλεισουμε ενα live , παμε στο αφεντικο εκει κ του λεμε αυτοι ειμαστε, ιδου κ αυτο το cd που χει ηχογραφημενα κοματια μας αλλα κ βιντεακια απο παλιοτερα live, κ μας απαντα , δε με ενδιαφερει τι παιζετε κ πως παιξατε κλπ κλπ, κοσμο θα μου φερετε? Κ φυσικα πλαφον οτι απο το 30 εισητηριο κ επειτα θα παιρνουμε 4 ευρω το κεφαλι. Εννοειται οτι δεν πηγαμε εκει περα , αλλα ενα αλλο γεγονος που θελω να παραθεσω ειναι πως εξαπατηθηκαμε απο μουσικους επισης. Καποτε κλεισαμε live μαζι με ενα γνωστο διασκευαδικο αθηναικο γκρουπ, εμεις θα εμφανιζομασταν 1 ωρα. Στην αφισσα του event εγραφε εισοδος ελευθερη, κ ετσι ηρθε ο περισσοτερος κοσμος , εμεις ειπαμε κ καλα θα πληρωσουν με το ποτο οτι πληρωσουν. Με το που σκανε οι πρωτοι λενε " τι απατεωνια ειναι αυτο ? 12 ευρω εισοδο ενω λετε ελευθερη?" κ ειχαν δικιο.  Να μη μιλησω για το σαμποταζ στον ηχο που μας εκανε το αλλο συγκροτημα οταν ειδε ατομο δικο μας τον ηχοληπτη τους , να βαζει χερι στις κονσολες την ωρα που παιζαμε εμεις. Οσο για τον κοσμο το 80% ηταν δικοι μας μιας κ τους μετρησαμε οταν κατεβηκαμε απ τη σκηνη, κ φυσικα πηγε να γινει απατεωνια με τα λεφτα της συναυλιας. Τι θελω να πω με την ιστορα αυτη? Οτι υπαρχει κ αλλη μια κατηγορια απατης κ εκμεταλλευσης, η εκμεταλλευση μουσικων απο αλλους εξυπνακηδες μουσικους που θελουν απλα κεφαλια για να γεμισουν τα αδειανα μπαρ που παιζουν....

Οποτε προσοχη , εαν κανετε σαπορτ, φροντιστε κ εκει να κανετε συμφωνια με το μαγαζι κ με τους μουσικους απο το αλλο γκρουπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έτυχε να πάω σε μαγαζί με μπάντα, δώσαμε ηχογραφημένη δουλειά, κ ο τύπος ήθελε να παίξουμε μόνο για τα ποτά μας... Όταν του προτείναμε να βάλουμε εισητήριο με ή χωρίς ποτό, για να πάρουμε απο την πόρτα αυτό που μας αντιστοιχεί, αρνήθηκε γιατί το εισητήριο που ανντιστοιχούσε στην αμοιβή της μπάντας θα του "έκοβε" ένα ποτό ανα πελάτη. Δηλαδή τα δικά του δικά το κ τα δικά μας δικά του. Εννοείται οτι δέν παίξαμε αλλά τελικά όπως οι κακοί επιχειρηματίες κάνουν κύκλωμα, έτσι κ ποι μπάντες, σε συννενόηση ο ένας μουσικός με τον φίλο του που παίζει σε άλλο γκρούπ αποφεύγεις να πάς να παίξεις εκεί και σιγά σιγά τους απομονώνεις. Δέν υπάρχει άμεση λύση, αλλά και η Ρώμη δέν χτίστικε σε μιά μέρα. Τελικά ο τύπος που ανέφερα στην αρχή του πόστ έκανε το μαγαζί του μπουζούκια και ¨ψαλλιδίζει" τα μεροκάματα των παιδιών που δουλεύουν εκεί. Άρα είναι θέμα νοοτροπίας, και όπου αναγνωρίζουμε κακή νοοτροπία φεύγουμε και το λέμε και στους φίλους μας να το ξέρουν. Παρ όλα αυτά όμως, να αναφέρουμε οτι υπαρχουν και μπάντες που χαλάνε την πιάτσα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. π.χ. να παίζουν χωρίς ή με ελάχιστη αμοιβή, ή να συμμετέχουν σε "φεστιβάλ" και "εκδηλώσεις" επιτήδειων με δικαιολογία την δήθεν προβολή σε ευρύτερο κοινό, και μετά οι μπάντες με δουλειές και διακογραφία πέφτουν πάνω σε τοίχο όταν ζητάνε αμοιβές.

Άποψή μου είναι οτι η αλήθεια δυχτυχώς βρίσκεται πάντα κάπου στην μέση. Και κάπου εκεί κοντά βρίσκονται και οι λύσεις τω προβλημάτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μπουζουκια δε μπορει να ψαλιδισει κ πολυ, γιατι οι μπουζουκοκλπαμανιδηδες ειναι μεγαλο κυκλωμα κ θα τον κρεμασουν αν δωσει πχ κατωτερα απο το κατωτατο οριο. Οι μη μπουζουκοβιοι ειναι καταδικασμενοι κ ξεκρεμαστοι κ αυτο με εξοργιζει. Περναγα προχτες απο ενα σκυλαδικο απ εξω, κ ανοιξε η πορτα κ ειδα μεσα οτι ηταν γεματο, κατα τα αλλα εχουμε κριση, κ το ηχητικο που ακουγα ηταν γαβ γαβ γαβ νιαου νιαου μπεεεεεεεε. Προς θεου τη λαικη μουσικη τη σεβομαι, αλλα το σκυλαδικο ειναι καταντια, ισως τελικα μας αξιζει τετοια συμπεριφορα απο μαγαζατορες γιατι για να πουλησεις πρεπει να μιμησαι ηχους ζωων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι φιλε μου,δυσκολη η ζωη για τους πραγματικους καλλιτεχνες και μουσικους (ειδικα αυτους που εχουν τελειωσει και ΩΔΕΙΟ) σε αυτον τον ΤΟΠΟ.Καμμια ποιοτης δυστυχως.Ζουγκλα εχομεν γινει,ζουγκλα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου