Προς το περιεχόμενο

Μουσικες σκηνες, που θα παει η κατασταση με αυτες στην Αθηνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραια , με βρισκεις συμφωνο blue, να ανοιχτει ενα θεμα με ονομασια, οι μουσικες σκηνες κ οι ιδιοκτητες τους οι οποιοι φεροντε αψογα κ επαγγελματικα. Να το παμε με την εις ατοπο απαγωγη. Ετσι κ νομιμοι ειμαστε, κ οι λιγοι κ καλοι που συμπεριφεροντε σωστα κ επαγγελματικα να εχουν μια παραπερα απηχηση κ διαφημιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 156
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με την ταυτότητα απο «Πανελλήνιος Ομοσπονδία Επαγγελματιών Μουσικών Ελλάδος» μπορείς να είσαι εν μέρη νόμιμος και απόδειξη μπορείς να κόψεις απ΄την εφορία αν θέλεις, το τι τρέξιμο θέλει βέβαια αυτό είναι άλλη ιστορία.Ξανά δες τους υπολογισμούς και δες τα ποσοστά που έβαλα, οτι είναι ανα μερίδα.

Το τζακ υπάρχει και σε 700ml και σε λίτρο (αυτές τις τιμές είχα δίπλα μου τώρα), το οποίο λίτρο βγάζει 19 Ελληνικές μερίδες με "Ελληνικό Πάγο" ;)

Το 300% στη Μπύρα και το 200% στο Τζάκ δεν είναι λίγο (ποσοστά για λειτουργικά και έξοδα προσωπικού) και πάντα ανα μερίδα!

 

Αυτοί είναι βλάκες ή αγοράζουν φθηνότερα?

 

 

 

κατι που ισως να μην εχει γινει κατανοητο απο οσα εχω ηδη πει!

φυσικα και πρεπει να εχουν καποια δωρεαν ποτα οι μουσικοι και γενικα οσοι εργαζονται μεσα στον χωρο.

αυτο που λεω ειναι πως δεν πρεπει να λεμε μεσα μας''ελα μωρε θα πιω τσαμπα ΟΣΟ ΘΕΛΩ'' γιατι το κοστος δεν ειναι αμελητεο! :)

ΠΡΕΠΕΙ απο την αρχη να γινει μια συμφωνια τυπου ''θα πιειτε τοσο''

 

 

οσο για το πως δουλευει το μαγαζι που λεει ο FABRICAUDIO, δεν μπορω να πω πως μου δημιουργει καμια εκπληξη.

σε ολα τα μεγαλα και οργανωμενα μαγαζια του εξωτερικου ετσι ειναι τα πραγματα!

απλα εδω ειμαστε μπακαληδες σε ολους τους κρικους της αλυσιδας! :)

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

κατ' αρχην, φυσικα και υπαρχει ''η φαση''! :)

δεν ξερω πως μπορω να στο ορισω, αλλα ξερω οτι υπαρχουν ανθρωποι που την ''στηριζουν'' με πολλους τροπους ο καθενας!

ειτε αυτος ειναι να αγοραζουν σιντι ενω μπορουν να τα βρουν αντιγραμενα,ειτε αγοραζουν προμο επταιντσα χωρις να εχουν καν πικαπ, ειτε βοηθανε οσο μπορουν ακομα και για να στηθει μια συναυλια, να κουβαληθουν τα πραγματα που χρειαζονται, ειτε να πληρωσουν για μια συναυλια ακομα και αν εχουν την δυνατοτητα να μπουν δωρεαν!

ολα τα παραπανω και πολλα ακομα που δεν λεω τα εχω δει να συμβαινουν και καμποσα απο αυτα τα εχω κανει και εγω! :)

 

οποτε για μενα η ''φαση''(φυσικα χωρις να παιζει ρολο το ειδος,χρειαζεται απλα να πιστευεις την μουσικη για την οποια ''αγωνιζεσαι')υπαρχει, οπως υπαρχουν και οσοι την στηριζουν.και αυτους δεν μπορω να μην τους σεβομαι!'

 

 

ενώ τυχαίνει να συμφωνώ οτι υπάρχουν τα παραπάνω, εξακολουθώ να πιστεύω οτι "η φάση" (μα πόσο αστεία είναι αυτή η λέξη ;D ;D :D) είναι είτε κοινωνική υποχρέωση (αυτοσυντηρούμενη, αλλά όχι αυτοδιαχειριζόμενη) είτε ρίχνω-άδεια-για-να-πιάσω-γεμάτα επιχειρηματική κίνηση.

 

Όπως έχω ξαναπεί, πάω κυρίως σε συναυλίες αγνώστων (ενημερώνομαι απο myspace), αγοράζω δισκάκια και αναφέρω συχνά άγνωστες μπαντες που μου προξένησαν καλή εντύπωση. Ο κοινός παρονομαστής αυτών που κάνω είναι οτι ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ η μουσική που υποστηρίζω και ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ καθόλου να στηρίξω κάποιον αμπαλλο που θεωρει τον εαυτό του underground και ταυτόχρονα πιστεύει οτι θα έπρεπε να χρηματοδοτείται για το πνευματικό του έργο, ενώ στην πραγματικότητα θα έπρεπε να μαζεύει μπάμιες (ιβίσκος ο εδώδιμος ;D).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευω σε μπαρ στην Αγγλια οποτε θα μιλησω εκ πειρας. Δικαιουμαι να πινω ποτα κατα την διαρκεια σε τιμες προσωπικου (μιση τιμη, περιπου 1.5 ευρω οταν μια μπυρα κανει 3 με 3.5 ευρω), επισης δικαιουμαι ενα δωρεαν ποτο στο τελος της βαρδιας μου

 

 

Εαν ενας μουσικος πινει κατα μεσω ορο 3 με 4 ποτα και εχουμε 5 ατομα στο συγκροτημα, δηλαδη ο ιδιοκτητης θα πουλουσε αλλα 15 με 20 ποτα ακομα

 

Ολοι ξερουμε την κλασσσικη σκηνη απο το country club με τους blues brothers οπου το tab  στο μπαρ ξεπερνα την αμοιβη τους. (δεν μπορω να βρω το βιντεο τωρα)

 

Προσωπικα στο μπαρ που δουλευω οι μουσικοι δεν εχουν δωρεαν ποτα εαν δεν εχει προσυμφωνηθει, και οτι δινουμε το γραφουμε στο βιβλιο της βαρδιας ωστε να ξερουμε ποσα δωρεαν ποτα εχουμε δωσει. Συνηθως οταν δινουμε δωρεαν ποτα (μια κουτα μπυρες  συνηθως - 24 μπουκαλια) το συγκροτημα ειναι αρκετα γνωστο και εχει τουλαχιστον 300 ατομα κοινο. Για συναυλιες με 60-80 ατομα τα συγκροτηματα συνηθως δεν παιρνουν ουτε αμοιβη ουτε ποτα.

 

Νικος

 

 

 

στεκομαι και λιγο πανω σε αυτα γιατι εχω λιγο χρονο!

σας λεω μετα ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑΣ πως αν σε ενα μαγαζι 100 ατομων χωρις εισοδο για ενα λαιβ μπουνε πενηντα ατομα, το μαγαζι εχει μπει μεσα!

ποσο μαλλον ν αδωσει και 200 ευρω στο γκρουπ.

αν καποιος εχει αμφιβολια θα χαρω να το αναλυσω.

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια , με βρισκεις συμφωνο blue, να ανοιχτει ενα θεμα με ονομασια, οι μουσικες σκηνες κ οι ιδιοκτητες τους οι οποιοι φεροντε αψογα κ επαγγελματικα. Να το παμε με την εις ατοπο απαγωγη. Ετσι κ νομιμοι ειμαστε, κ οι λιγοι κ καλοι που συμπεριφεροντε σωστα κ επαγγελματικα να εχουν μια παραπερα απηχηση κ διαφημιση.

 

κι εγώ με βρίσκω σύμφωνο (;D), αλλά δεν πρόσεξες οτι αυτή ηταν η προσωπική μου άποψη, που δε σχετίζεται με κανέναν τρόπο με τη διαχείριση του φόρουμ :).

 

edit : εδώ είχαμε ανοίξει ένα θέμα για μπάντες του Myspace που ακούσαμε και μας άρεσαν και από ένα σημείο και μετά, οι περισσότεροι έδιναν το λινκ της δικής τους μπάντας. Αυτή είναι η φάση ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτοί είναι βλάκες ή αγοράζουν φθηνότερα?

 

Οι τιμες ειναι χαμηλες γιατι πουλαμε μπυρα σε βαρελι, ολες οι μπυρες σε μπουκαλι ειναι ακριβoτερες και περιπου ιδιες με την Ελλαδα, τα υπολοιπα ποτα ειναι μεριδα 25 ml. Το οικονομιλο οφελος απο την πωληση ποτων δεν αφορα τον μουσικο, αυτα ειναι ζητηματα του μπαρ. Οπως ο ιδιοκτητης δεν επιβαλλει στο συγκροτημα τι μουσικη θα παιξει ετσι και το συγκροτημα δεν επιβαλλει τις τιμες.

 

Το ζητημα που πρεπει να μας απασχολει ως μουσικους που αρχιζουμε να κανουμε λαιβ ειναι ποσο κοινο μπορουμε να φερουμε, οποτε το πιο απλο ειναι να φτιαξουμε ενα mailing list  (κοινη πρακτικη στο μαγαζι που δουλευω). Οταν ξερουμε οτι εχουμε μια δυναμικοτητα 100-200 ατομων (οχι απλα φιλους στο myspace) που θα ερθουν να μας δουν γιατι παιζουμε καλα, κουρδισμενα και πρωτοτυπα η διασκευασμενα κομματια τοτε δεν πιστευω οτι κανενας ιδιοκτητης δεν θα αρνηθει να κανει μια συμφωνια σε θεμα αμοιβης.

 

Νικος

 

 

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενώ τυχαίνει να συμφωνώ οτι υπάρχουν τα παραπάνω, εξακολουθώ να πιστεύω οτι "η φάση" (μα πόσο αστεία είναι αυτή η λέξη ;D ;D :D) είναι είτε κοινωνική υποχρέωση (αυτοσυντηρούμενη, αλλά όχι αυτοδιαχειριζόμενη) είτε ρίχνω-άδεια-για-να-πιάσω-γεμάτα επιχειρηματική κίνηση.

 

Όπως έχω ξαναπεί, πάω κυρίως σε συναυλίες αγνώστων (ενημερώνομαι απο myspace), αγοράζω δισκάκια και αναφέρω συχνά άγνωστες μπαντες που μου προξένησαν καλή εντύπωση. Ο κοινός παρονομαστής αυτών που κάνω είναι οτι ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ η μουσική που υποστηρίζω και ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ καθόλου να στηρίξω κάποιον αμπαλλο που θεωρει τον εαυτό του underground και ταυτόχρονα πιστεύει οτι θα έπρεπε να χρηματοδοτείται για το πνευματικό του έργο, ενώ στην πραγματικότητα θα έπρεπε να μαζεύει μπάμιες (ιβίσκος ο εδώδιμος ;D).

 

το ξερω πως εισαι μανουλα στο να ανακαλυπτεις αγνωστες μπαντες!

(πολλες που ξερω, τις εχω μαθει απο σενα :P :P :P :P :P)

εγω δεν σου πα να στηριξεις την ''φαση'' :) απλα και μονο για να την στηριξεις, η απλα επειδη ειναι αντεργκραουντ η γιατι ειπαν στην λαιφο πως ειναι κουλ!

να την στηριξεις αμα σου αρεσει!

και το ξερεις πως το κανεις ηδη!

σταματα να αρνεισαι πως εισαι της ''φασης''!!!! :P

 

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ολα τα μεγαλα και οργανωμενα μαγαζια του εξωτερικου ετσι ειναι τα πραγματα!

απλα εδω ειμαστε μπακαληδες σε ολους τους κρικους της αλυσιδας! :)

 

Ε γι'αυτό Αλέξανδρέ μου δεν πρέπει να τους χαϊδεύουμαι και να τους αποκαλούμε και κακόμοιρους που πουλάνε 7-8+. Αλλά απ'τη στιγμή που επιλέγουν να πουλήσουν σε αυτές τις τιμές, πρέπει να ξέρουν και αυτοί που παίζουν (γι'αυτό τα γράφουμε) πως να αντιδράσουν σε περίπτωση επικείμενης γκρίνιας, ως δικαιολογία αποφυγής για την καταβολή νυχτοκάμματου.

Και όπως προαναφέρθηκε λάθη θα γίνονται πάντα και απ'τις δύο πλευρές και όλα τα παραπάνω που έχουν γραφτεί μέχρι τώρα είναι παραδείγματα για να μαθαίνει ο καθένας και να αποφεύγει δυσάρεστες καταστάσεις.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σταματα να αρνεισαι πως εισαι της ''φασης''!!!! :P

 

XAXAXAXAXAXAXAXAXAXA

 

Nα μια προσφατη φωτογραφία μου σε underground μαγαζί :

 

InPhase.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παρακολουθώ το θέμα εδώ και 2 μέρες, διάβασα όλα τα πόστς απο την αρχή, και λέω ας πώ κι εγώ την γνώμη μου. Θα μιλήσω με διττή ιδιότητα, και σαν μουσικός αλλά και σαν επιχειρηματίας. Λεπτομέρειες για το πώς γίνεται αυτό, μπορείτε να δείτε εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=174

Το μαγαζί μας είναι στην επαρχία, συγκεκριμένα στην Καστοριά. Χωρητικότητα 120 άτομα περίπου, άν πιτάρει άντε 130-140. Μέχρι τώρα, λειτουργούμε με House band, που παίζει διασκευές, 4 ημέρες την εβδομάδα, Τετάρτη ώς Σάββατο, και την Κυριακή κάνουμε ένα Jam night, που έρχονται και παίζουν οι μουσικοί της πόλης, φίλοι, γνωστοί και άγνωστοι όλοι είναι καλοδεχούμενοι, άλλοι για περισσότερο κ άλλοι για λιγότερο χρόνο συμμετοχής, μήν ξεχνάτε και τους wanabees  :-\

Το κόστος της μπάντας διαφοροποιείται απο μέρα σε μέρα, ανάλογα με το ποιοί  και πόσοι τραγουδιστές συμμετέχουν. Σε γενικές γραμμές κινείται στα πλαίσια μεταξύ 270 και 400 € τη βραδιά. Βάλε προσωπικό, λειτουργικά έξοδα εφορία, ΤΕΒΕ, ΙΚΑ κλπ καταλαβαίνετε οτι τα πράγματα δέν είναι εύκολα. Παρ όλα αυτά με προσεκτική διαχείριση και φροντίδα παροχής καλής υπηρεσίας για τους πελάτες, απο σέρβις και ποιότητα ποτού έως πρόγραμμα, ανανέωση τραγουδιών κλπ, όλα παίζουν ρόλο για να πας καλά ή άσχημα.

Μπάντες που έχουν φιλοξενηθεί, γνωστές blues bands, Blues Wire, Nick Dounoussis & the Backbone.

To εγχείρημα άν δέν έχεις σπόνσορες είναι επίφοβο. Μπορείς να την πατήσεις πολύ εύκολα.

Οι τιμές των ποτών εδώ είναι 8 € τα απλά και 10 € τα σπέσιαλ, και 7 € ελάχιστη κατανάλωση για τα υπόλοιπα, μπύρες, κρασί και αναψυκτικά. ΦΠΑ παντού 21%, και δημοτικός φόρος 10% στον ΤΖΙΡΟ  :o

Αυτό σημαίνει οτι είσαι συνέταιρος με κάποιους σε ποσοστό 30 εσύ και 70 ο " άλλος" στα καθαρά κέρδη...

ΔΕΝ υπάρχει ούτε για πλάκα αυτό που γράφτηκε για 15 και 17 μερίδες στο μπουκάλι... ούτε για πλάκα παιδιά... 10 στην καλύτερη περίπτωση, με τα κερασμένα και την κατανάλωση του προσωπικού.

Μήν ξεχνάτε, οτι η κάβα αγοράζεται απο το μαγαζί, και πληρώνεται ΦΠΑ και άν δέν πουληθεί, αλλά καταναλωθεί για ίδια χρήση, αλίμονο μας...

Πέρσι φιλοξενήσαμε τοπικές μπάντες, που ζητήσανε και πήρανε περίπου 50 € το άτομο, και το μαγαζί μπήκε μέσα με τα μπούνια... Γιατί???

Λοιπόν. Έρχεται η μπάντα και παίζει 2 σέτ απο 1 ώρα άντε 1 και 15΄το καθένα. Και μετά λέει ο λήντερ ευχαριστούμε πολύ που ήρθατε να μας δείτε, και το κοινό την κάνει... άντε κάνε τζίρο σε 2,5 ώρες λειτουργίας για να πληρώσεις τα πάντα και τα κοάλα...

Στην περίπτωση επώνυμης μπάντας, μπαίνει εισιτήριο με ποτό στα 10 € και ένα μέρος του κόστους καλύπτεται απο εκεί, και μετά κοιτάζεις να καλύψεις την διαφορά με σπόνσορες... Πόσους μπορείτε να βρείτε άν σκοπεύετε να κάνετε λάιβ π.χ. κάθε εβδομάδα  ???

Για μια φορά τον μήνα παλεύεται, αλλά όχι πάντα με επιτυχία δυστυχώς.

Προσωπικά, παίζω στο μαγαζί μου και παίρνω ένα μεροκάματο χαμηλότερο απο αρκετούς συνεργάτες μου. Επενδύω στην επιχείρηση. Κάποιες εβδομάδες δέν πληρώνομαι κάν, γιατί πρέπει να πληρώσω κάτι που επείγει. Με ενοχλεί που κάποιοι απο τους συντελεστές της μπάντας δέν αναγνωρίζουν καθόλου το γεγονός αυτό, παρ ότι ξέρουν καλά οτι υπολείπονται σημαντικά σε γνώσεις, εμπειρία, εργατικότητα, και γενικότερη συνεισφορά, αλλά το παραβλέπω στην διάρκεια της σεζόν γιατί χρειάζομαι σταθερότητα. Του χρόνου όμως θα το δω διαφορετικά. Γιατί στην αρχή της φετεινής χρονιάς λειτούργησα στις συμφωνίες μου σάν μουσικός, αλλά του χρόνου θα βάλω στην ζυγαριά και την εμπειρία του επιχειρηματία. Δέν γίνεται διαφορετικά.

Τα πράγματα δυσκολεύουν για όλους μας, και θα πρέπει να φροντίζουμε όλοι να δίνουμε τον καλύτερο εαυτό μας, και να είμαστε και λίγο ελαστικοί στις αμοιβές μας, πάντα για το μαγαζί μου μιλάω, άν και πιστεύω ότι θα είχε καλή εφαρμογή γενικότερα στη πατρίδα μας αυτή η λογική. Τα κεκτημένα τελειώνουν  όταν τελειώσουν τα χρήματα. Σε γενικές γραμμές, συμφωνώ με τη λογική των καλών συμφωνιών, άν και οι άνθρωποι έχουν απο την φύση τους την τάση να ξεχειλώνουν τις συμφωνίες προς όφελός τους και προς οποιαδήποτε κατεύθυνση. Καλή τοποθέτηση θα ήταν να βάζει ο μουσικός τον εαυτό του στην θέση του επιχειρηματία αλλά πάλι δέν έχει όλα τα δεδομένα. Εγώ τα έχω. Μήν με παρεξηγήσετε λοιπόν.

Στην διάθεσή σας για μια περαιτέρω δημιουργική συζήτηση για το θέμα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου