Προς το περιεχόμενο

Nα κρινουμε τους καλλιτεχνες με βαση τα καλλιτεχνικα τους δρωμενα


brougos7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Το έργο είναι ανεξάρτητο του δημιουργου; Αν ναι, τότε δε πα νάνε και ο ίδιος ο Χίτλερ...

 

Έλα που όμως δεν είναι.

 

Το εργό καθρεφτίζει το ήθος του δημιουργου του; Αμφιβάλλω γενικά, αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις!

 

Τελικά το έργο μπορεί να έχει λίγη ή καθόλου σύνδεση με την συγκερκιμένη "παραξενιά" του κάθε δημιουργού. Δηλ, αν ο Χατζιδάκις δεν ήταν gay, τα έργα του θα ήταν... λιγότερο "αδερφίστικα"; Μη χ3σ0 τώρα... Και που ο Wagner ήταν καρα φασίστας σημαίνει ότι τα έργα του μειώνονται; Μπα...

 

Όπως οι παράνομοι κρίνονται κατα κύριο λόγο για την εκάστοτε παρανομια, έτσι κι εδώ το έργο κρίνεται για τον εαυτό το κυρίως. Εντάξει... αν μου βγει έργο ύμνος για την γενοκτονία των Τούτσι εεεε, θα πάω να ρίξω ένα βλέφαρο και ένα βρίσιμο στον καλλιτέχνη.

 

Επίσης, τώρα που το σκέφτομαι: Αν ο καλύτερος άνθρωπος του κόσμου, καλή μάνα, καλή γυναίκα, κλπ, σκοτώσει σε αυτοκινητιστικό την αδερφική σας φίλη τι θα κάνετε; Γιατι, στ'@ρχιδι@ μου το πόσο καλή είναι η κυρία που το κοντέρ της κώλησε στα 160, αλλά η φίλη άφησε πίσω παιδί, σύζηγο και όλους εμάς! Το έργο μετράει ή ο άνθρωπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν και συμφωνώ σε αρκετά, το συγκεκριμένο

Και που ο Wagner ήταν καρα φασίστας .....

... δεν είναι απόλυτο. Ο εθνικισμός στην δεδομένη χρονική περίοδο διαφέρει του φασισμού. Ασχετο πως χρησιμοποιήθηκε. Όπως και ο αγαπημένος των Ναζί, Bach. Ή η παρερμήνευση του Nitsche.... ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως επειδή έχω μερίδιο ευθύνης για το που πήγε το θέμα, μετανιώνω που ασχολήθηκα να διορθώσω τον OP ο οποίος προφανώς και δε συμμετέχει στο υπόλοιπο θέμα για την ΠΑΤΑΤΑ που έγραψε εξισώνοντας παιδεραστία και ομοφυλοφιλία όχι το 70, αλλά ΣΗΜΕΡΑ.

 

Από εκεί και πέρα την άποψή μου για την αξία του καλλιτεχνικού έργου σε σχέση με την προσωπική ζωή ενός καλλιτέχνη την έχω εξαντλήσει σε σημείο αηδίας στο θέμα του Michael Jackson.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζω να θεωρώ τον πρώιμο Bowie μεγάλο καλλιτέχνη.

Μου αρέσουν πάρα πολύ επίσης και οι Antony and the Johnsons.

 

Να το κοιτάξω;

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ομοφυλόφιλοι πάσχουν από μονομανία σχετικά με το σεξ όπως οι τοξικομανείς για τη δόση τους; Κατάλαβα λάθος;

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ομοφυλόφιλοι πάσχουν από μονομανία σχετικά με το σεξ όπως οι τοξικομανείς για τη δόση τους; Κατάλαβα λάθος;

 

Δυστυχώς, καλά κατάλαβες...

Και αυτό το λέει κάποιος (o Anonimos) που έχει συναναστραφεί (sic) πολλούς. Άρα, να τον πιστέψεις...ντάξει;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βλεπω οπου να ναι το θεμα να πηγαινει στο γιατι το γκει κατεστημενο και οι εβραιοι δεν αφηνουν τους αγνους ετεροφυλοφιλους καλλιτεχνες να προκοψουν....

 

 

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου