Προς το περιεχόμενο

Nα κρινουμε τους καλλιτεχνες με βαση τα καλλιτεχνικα τους δρωμενα


brougos7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωχ,με αυτο που λες καταργεις ολον τον αρχαιο ελληνικο πολιτισμο... ;D ;D

 

οχι γιατί? μόνο τα φυσιολογικά ειναι δεκτά?????

 

δεν ειπα σωστο η λάθος.

 

μπορει και κατι φυσιολογικο να ειναι ασχημο, και το αντιθετο.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ζήτημα είναι και σοβαρό και ενδιαφέρον.

Κατ΄αρχήν εστιάζουμε στο καλλιτεχνικό έργο και όχι άλλου είδους.

Μπορεί ο μηχανικός που έφτιαξε τον δρόμο της γειτονιάς μου να ήταν δολοφόνος κατά συρροην αλλά πάλι θα περπατάω πάνω στο δρόμο αυτόν.

 

Το ζήτημα λοιπόν έγκειται στον καλλιτέχνη και το έργο του.

Ο οποίος καλλιτέχνης σημειωτέον, μπορεί να μην παρήγε το ίδιο έργο αν δεν ήταν αυτός που ήταν με τις συγκεκριμένες διαστροφές του.

Το ζήτημα της διαστροφής ας περιορισθεί στο αντισυνταγματικό και νομικά κολάσιμο αδίκημα (στα οποία ΔΕΝ συμπεριλαμβάνονται ομοφυλοφιλία, μασωνία, μακριες φαβορίτες, παντελόνια καμπάνα, μοϊκάνικο κούρεμα, body piercing κλπ)

 

Οταν το έργο λοιπόν αναπαράγει / προάγει / προωθεί την ιδεολογία της διαστροφής απορρίπτεται συλλήβδην και ασυζητητί ανεξαρτήτου αξίας.

Βέβαια και εκεί υπάρχουν layers καθότι η Φιλοσοφία στο μπουντουάρ του Ντε Σαντ ενέχει και διαστροφή αλλά και αρκετό food for thought.

Όταν όμως είναι ανεξάρτητο (πχ ένας υπέροχος πίνακας ή ένα Συμφωνικό Έργο) μπορούν να απορριφθούν εξ αιτίας του ποιόν του ανθρώπου καλλιτέχνη;

Εχουμε δικαίωμα να το απορρίψουμε (τινί τρόπω φασιστικά πράττοντες) ή θα δώσουμε συγχωροχάρτι στο (αντικειμενικό) κτήνος επειδή μια πλευρά του μας έδωσε κάτι όμορφο (υποκειμενικά); Η πάλι ξεχωρίζουμε για την βόλη μας και τιμωρούμε τον άνθρωπο και χειροκροτούμε τον καλλιτέχνη; Και που αρχίζει και που σταματάει το όριο του καθενός;

Σας είναι εύκολο να απαντήσετε;

Εμένα όχι.

Θα μου πείτε πιο πάνω ήμουν απόλυτος. Μάλλον. Αλλά εξελίσσομαι με την κουβεντα.

That is what is all about, έτσι;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά συμφωνώ με SF. Το βασικό που πρέπει να κανείς να καταλάβει είναι ότι το καλλιτεχνικό ταλέντο (είτε είναι μουσική, είτε ζωγραφική, είτε λογοτεχνια) αλλά και το ταλέντο γενικότερα, δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το χαρακτήρα του ανθρώπου και το πώς άγεται και φέρεται στην προσωπική του ζωή. Τα παραδείγματα χιλιάδες μαζί με αυτά που ήδη αναφέρθηκαν.

 

Από εκεί και πέρα, αν εμείς επιλέγουμε να κρίνουμε μόνο την τέχνη ή και τον άνθρωπο πίσω απ' την τέχνη, είναι προσωπικό. Εγώ προσπαθώ να μένω στο έργο και μόνο.

 

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ,με αυτο που λες καταργεις ολον τον αρχαιο ελληνικο πολιτισμο... ;D ;D

 

o οποίος ήταν βασισμένος στην ομοφυλοφιλία? Το έχετε ψάξει καλά σίγουρα? Στην Σπάρτη για παράδειγμα ήταν αδιανόητο να είσαι ομοφυλόφιλος, υπήρχε βαρύτατη χρηματική ποινή για τους ομοφυλόφιλους και φυσικά ποινή αγαμίας αν δεν προσέφερες παιδιά στην πόλη... Πάντως 9/10 Νεοέλληνες το πρώτο που θα σου πουν για τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό θα είναι περι ομοφυλοφιλίας.... ;) ;) ;) Πόσο μεγάλη διάβρωση ρε παιδιά έχουμε φάει στη μάπα.... έλεος...

 

Οκ υπάρχουν ενδείξεις και ίσως αποδείξεις για την ύπαρξη μορφής ομοφυλοφιλίας στον αρχαίο κόσμο. Το συμπέρασμα ποιο είναι ας πούμε?  ;D ;D

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας είναι εύκολο να απαντήσετε;

Εμένα όχι.

 

σε εμενα ειναι εξαιρετικα ευκολο μια και πιστευω οτι

 

τα έργα μετά τη δημιουργία έχουν δική τους ζωή.

 

και δεδομενου οτι πολλες φορες "ανακαλυπτουμε" τη "ρετσινια" καποιου καλλιτεχνη ,χρονια (η και αιωνες μετα,σκεψου τα περι παιδεραστιας στην Αρχαια Ελλαδα π.χ.οσο controversial και να ειναι),δεν ειναι δυνατον να....περιμενουμε την εκδοση ενος πιστοποιητικου 100% ηθικης καθαροτητος του δημιουργου του για να ειμαστε σιγουροι οτι.....εκτιμουμε σωστα το ΕΡΓΟ του....(ειναι πολυ επικινδυνα πραματα αυτα...) ,εξαλλου μη ξεχνας ποσοι ανθρωποι εχουν ΑΔΙΚΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΘΕΙ για πραγματα που δεν εχουν κανει και που ...χρονια,ή αιωνες μετα (παλι σκεψου τα περι παιδεραστιας στην Αρχαια Ελλαδα π.χ.οσο controversial και να ειναι) αποδεικνυεται οτι τελικα δεν τα εκαναν.

 

Θα ηταν καταστροφικο να πεταγαμε τα μεγαλα εργα τετοιων δημιουργων στον Καιαδα...    

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o οποίος ήταν βασισμένος στην ομοφυλοφιλία? Το έχετε ψάξει καλά σίγουρα? Στην Σπάρτη για παράδειγμα ήταν αδιανόητο να είσαι ομοφυλόφιλος, υπήρχε βαρύτατη χρηματική ποινή για τους ομοφυλόφιλους και φυσικά ποινή αγαμίας αν δεν προσέφερες παιδιά στην πόλη... Πάντως 9/10 Νεοέλληνες το πρώτο που θα σου πουν για τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό θα είναι περι ομοφυλοφιλίας.... ;) ;) ;) Πόσο μεγάλη διάβρωση ρε παιδιά έχουμε φάει στη μάπα.... έλεος...

 

Οκ υπάρχουν ενδείξεις και ίσως αποδείξεις για την ύπαρξη μορφής ομοφυλοφιλίας στον αρχαίο κόσμο. Το συμπέρασμα ποιο είναι ας πούμε?  ;D ;D

 

 

νομιζω οτι τα παραδειγματα που παραθετω αρκουν (οχι στο οτι ηταν...βασισμενος στην ομοφυλοφυλια,αλλα στο οτι δεν ηταν κατι "κακο")

 

αλλωστε δεν ηταν ο μονος πολιτισμος στον οποιο θεωρουνταν απολυτως φυσιολογικη (οπως αλλωστε και ειναι και για να το διαπιστωσεις πηγαινε βολτα σε ενα οποιοδηποτε παρκο που εχει σκυλακια... ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η πάλι ξεχωρίζουμε για την βόλη μας και τιμωρούμε τον άνθρωπο και χειροκροτούμε τον καλλιτέχνη; Και που αρχίζει και που σταματάει το όριο του καθενός;

Σας είναι εύκολο να απαντήσετε;

Εμένα όχι.

Θα μου πείτε πιο πάνω ήμουν απόλυτος. Μάλλον. Αλλά εξελίσσομαι με την κουβεντα.

That is what is all about, έτσι;

 

Ωραία τοποθέτηση όντως!

 

Το έργο έχει αυθύπαρκτη υπόσταση! Άν είναι έργο τέχνης δεν μπορεί να μικρύνει από το ποιόν του δημιουργού του!!! Κρίνοντάς το με καλλιτεχνικά κριτήρια θα παραμένει εσαεί αριστούργημα...

 

Μέσα μας όμως, αν μάθουμε ότι ένας άριστος ζωγράφος στραγγάλιζε και μετά βίαζε παιδάκια , δεν θα αλλάξει κάτι? Δεν θα παγώσει κάτι? Αυτό λοιπόν που θα αλλάξει θα επηρρεάσει και το πως βλέπουμε το έργο του... ;)

 

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αλλωστε δεν ηταν ο μονος πολιτισμος στον οποιο θεωρουνταν απολυτως φυσιολογικη (οπως αλλωστε και ειναι και για να το διαπιστωσεις πηγαινε βολτα σε ενα οποιοδηποτε παρκο που εχει σκυλακια... ;D ;D)

 

πίστεψέ με αν υπάρχει θηλυκή σκυλίτσα δεν έχω πετύχει πονηριές... ;)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε εμενα ειναι εξαιρετικα ευκολο μια και πιστευω οτι

 

Βρε SF δυστυχώς εμένα μου είναι εγγενώς, εξαιρετικά δύσκολο να απαντήσω εύκολα σε δύσκολα ερωτήματα. Ειδικά όταν εμπεριέχουν τις λέξεις τόσο δύσκολα προσδιορισμένες όπως καλλιτεχνικό έργο. Και όταν το έργο ΔΕΝ απομονώνεται από τον καλλιτέχνη και τις ιδέες του είναι και γίνεται όχημα προπαγάνδας (που πάντα είναι ούτως ή άλλως).

Δεν γίναται έτσι απλά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου