Προς το περιεχόμενο

Nα κρινουμε τους καλλιτεχνες με βαση τα καλλιτεχνικα τους δρωμενα


brougos7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο τι ειναι τοτε???

 

αυτό:

 

Προσωπικα ουδεποτε ενδιαφερθηκα για την προσωπικη ζωη,τις πεποιθησεις και το "προσωπο στην κοινωνια" των μουσικων,τραγουδιστων,ζωγραφων,ποιητων,συγγραφεων κτλ.που θαυμαζω και μου αρεσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να πω ότι προσωπικά I care a lot και δεν μπορώ να αποστασιοποιηθώ του καλλιτέχνη vs του έγγραφα κατατεθιμένου έργου του όταν γνωρίσω ότι είναι φασίστας (σε οιαδήποτε έκφανση), serial killer ή παιδεραστής.

 

Δεν είναι απαραίτητο ότι κάνω και το σωστό. Απλώς δεν είμαι ιδιαίτερα ώριμος ή αδιάφορος να είμαι υπεράνω.

 

ακριβως !!!!

 

επισης αν σε ενδιαφερει να εκτιμησεις ΣΟΒΑΡΑ,να αξιολογησεις ΣΟΒΑΡΑ,ενα εργο.ειτε τραγουδι,ειτε μυθιστορημα ειτε 80's μπαλαντα :) ΠΡΕΠΕΙ να ΜΗΝ αποστασιοποιηθεις,ετσι ωστε να αντιμετωπισεις το εργο ως εργο και οχι ως προιον και μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι απολυτως κατανοητο ,ομως δεν ειναι δυνατον να υποβιβασει την ΑΞΙΑ του εργου του...

Eπειδή (συμφωνόντας με τα γραφόμενα του Audiokostas), "έμμεσα" ταυτίζεσαι με τον μουσικό που θαυμάζεις το έργο του, πιθανόν να μην υποβιβάζεται γενικά η αξία του έργου του...στα ΔΙΚΑ μου μάτια όμως αρκεί για να υποβιβαστεί.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν ειναι να προσπαθήσει κανεις να πεισει κανέναν εδώ.

ο καθένα καταθετει καποιες αποψεις που άλλος συμφωνει και άλλος διαφωνει.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό:

 

 

 

:)

 

Eπειδή (συμφωνόντας με τα γραφόμενα του Audiokostas), "έμμεσα" ταυτίζεσαι με τον μουσικό που θαυμάζεις το έργο του, πιθανόν να μην υποβιβάζεται γενικά η αξία του έργου του...στα ΔΙΚΑ μου μάτια όμως αρκεί για να υποβιβαστεί.

 

δεν ξερω πως λειτουργεις εσυ αλλα προσωπικα ΔΕΝ ταυτιζομαι με κανεναν καλλιτεχνη που θαυμαζω (ειμαι ελαχιστος αλλωστε για να ταυτιστω καλλιτεχνικα με τετοια μεγεθη)

 

πιθανόν να μην υποβιβάζεται γενικά η αξία του έργου του

 

αυτο ειναι σιγουρο, οχι πιθανο ,αλλοιως τα εργα χιλιαδων καλλιτεχνων και πολιτισμων (που δεν ειχαν κανενα προβλημα ουτε με την παιδεραστια,ουτε με την ομοφυλοφυλια,ουτε με τον ολοκληρωτισμο) θα ειχαν χαθει...

 

.στα ΔΙΚΑ μου μάτια όμως αρκεί για να υποβιβαστεί.

 

αυτη ειναι προσωπικη γνωμη και φυσικα απολυτως σεβαστη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέκαθεν άκουγα αμφιλεγόμενους για την προσωπική τους ζωή, καλλιτέχνες και συγκροτήματα μόνο για τη μουσική που παίζουν και τίποτε άλλο.

Ο κάθε άνθρωπος είναι ελεύθερος να πράτει όπως εκείνος ορίζει κάτι σωστό για την προσωπική του ζωή και κανένας μας δεν έχει το δικαίωμα να του το αφαιρέσει ή να τον κατακρίνει γι'αυτό.

Αν όμως τα πιστεύω τους περνούν μέσα απ'τη μουσική ή εκμεταλευόμενοι αυτήν και έχουν προσυλιτιστικό ή υβριστικό χαρακτήρα τότε σηκώνει σχόλια.

Ένα παράδειγμα είναι ο Zakk Wylde, που ως πολύ καλός κιθαρίστας, ήρθε να παίξει στο Ελληνικό κοινό (και καλά έκανε). Τον χειροκροτήσανε, άκουσε τα μπράβο του. Τον ύμνο της αμερικής τί τον ήθελε (και μην μου πείτε αν πήγαινε ο Ρέμος να παίξει τον Εθνικό μας ύμνο στην Αμερική τι θα γινόταν, δεν είναι το ίδιο)? Εκεί πάρε γιούχα, αύρα και ιόλη δωράκι απ'το κοινό.

Άλλο παράδειγμα είναι ο Ted Nugent, καλός, χρυσός, ωραία μουσική, αλλά δεν βγαίνεις να πεις οτι "Δεν με αφορά, θα μπορούσα και να χέσω στον τάφο αυτού του μαύρου τύπου" ως απάντηση σε ερώητηση "Πως αιθάνεστε για το θάνατο του Phil Lynott".

Η μουσική είναι για να ενώνει ανθρώπους, όχι για να (δια)χωρίζει.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω πως λειτουργεις εσυ αλλα προσωπικα ΔΕΝ ταυτιζομαι με κανεναν καλλιτεχνη που θαυμαζω (ειμαι ελαχιστος αλλωστε για να ταυτιστω καλλιτεχνικα με τετοια μεγεθη)

Noμίζω, ότι έτσι, κάπως λειτουργούμε όλοι. Έαν κάτι μας αρέσει, σημαίνει ότι μας "αγγίζει" πιο πολύ από κάτι άλλο. Έτσι είναι και με τη μουσική. Κάποια μας αρέσει περισσότερο από μια άλλη, γιατί ενδόμυχα έχει κάτι "δικό" μας μέσα...

Και επειδή είμαι επίμονος...πές μου τι βλέπεις τώρα σε αυτη την εικόνα ;D

rorschach1.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παραδειγμα με τον παιδεραστη -μεγαλοεπιστημονα και λυτρωτη της ανθρωποτητας ειναι εξυπνο αλλα λιγο εκτος θεματος

 

εντελως ΕΝΤΟΣ θεματος ειναι,απλα βγαλε τον επιστημονα και βαλε στη θεση του εναν μεγαλο καλλιτεχνη (π.χ.ο φασιστας Ezra Pound θεωρειται σημερα ενας εκ των μεγαλυτερων ποιητων που εζησαν ποτε και διδασκεται σε ολα τα πανεπιστημια,ολος ο κοσμος χορευει με τον  wife beater JAMES BROWN,o Michael Jackson,τρελλη παιδερα, συνεχιζει και πουλαει εκατομμυρια δισκους & θεωρειται,και ειναι,μεγαλο ταλεντο & ο Χεμινγουεη (που θεωρουσε τη γυναικα ελαφρα ανωτερη του...σκυλου) ειναι για πολλους ο μεγαλυτερος αμερικανος συγγραφεας που εζησε ποτε...)

 

Εξαλλου μη ξεχναμε οτι κρινουμε τα "κουσουρια" στα οποια αναφερομαστε με τα μετρα και τα σταθμα της εποχης μας.....(π.χ. τον παππου μου,που παντρευτηκε τη γιαγια μου στα 14 της κανεις δεν τον ειπε παιδοφιλο το 1910.....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ακομα και οι με3γαλυτεροι κακοποιοι της ανθρωποτητας παραμενουν ανθρωποι αρα ικανοι να παραγουν τεχνη.....οποιας μορφης.....ετσι κι αλλιως κανεις δν ειναι τελειος....η τεχνη γενικα εκφραζει τν ανθρωπινο ψιχισμο και φυσικα η ιδια η τεχνη εππηρεαζει τν εξελιξη μας ομως η τεχνη οπως τν βιωσαμε εμεις κια οχι ο καλλιτεχνης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου