Προς το περιεχόμενο

Nα κρινουμε τους καλλιτεχνες με βαση τα καλλιτεχνικα τους δρωμενα


brougos7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή κατα την προσφιλή μας τακτική χαιρόμαστε να μας ακούμε να μιλάμε, μπορούμε να δουμε ξανά το ερώτημα; Αν δεν κάνω λάθος ήταν "Κρίνουμε τους καλλιτέχνες μόνο με βάση τα καλλιτεχνικά τους δρώμενα;"

 

Το κακό ξεκίνημα, παρασύροντάς μας όλους, το έκανε ο φίλος SF  ;) που κατηύθηνε την συζήτηση στο παραπλήσιο μεν αλλά διαφορετικό δε ερώτημα "Αποδέχομαι το έργο ενός μη αποδεκτού καλλιτέχνη;"

 

Από κει και πέρα η ομοφυλοφιλία (ή μήπως η ομοφοβία; ) είχε την τιμητική της.

Η παιδεραστία ήταν σε εξέχουσα θέση, κάπου χώθηκε και η μασωνία, η δολοφονία λίγο και ο φασισμός (που αιματοκύλισε τον κόσμο) είχε την μικρότερη θέση......

 

Αλλά το ερώτημα παραμένει.......  ;)

 

 

 

 

καλα ας διαβασουν πρωτα τα ΒΑΣΙΚΑ και μετα διαβαζουν Κριτια,εδω το 90% νομιζει οτι ο Σωκρατης ειναι ο Socrates ο ποδοσφαιριστης... ;D ;D

Φαίνεται πως είσαι παππούς. Ποιός πιτσιρικάς βρε θυμάται τον Socrates ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο Σώκρατες ήταν Βραζιλιάνος ποδοσφαιριστής με μούσια και μαλλιά. Την είπε σε έναν αγώνα στο διαιτητή και τον αναγκάσανε να πιει κώνειο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πολλή ωραία κουβέντα με υψηλές τοποθετήσεις.

Νομίζω ότι υπάρχει ζουμί για να καταλήξει κανείς προσθέτοντας και τις δικές του πεποιθήσεις και κολλήματα.

Προσωπικά χωρίς να καταλήγω, ασπάζομαι το:

τα έργα μετά τη δημιουργία έχουν δική τους ζωή.

 

Σίγουρα πάντως δεν κουβεντιάζουμε το αν οι αρχαίοι ήταν ομοφυλόφιλοι και καλά θα κάνουν οι θιασώτες να μη το συνεχίσουν και να προχωρήσουμε στο:

 

Αν δεν κάνω λάθος ήταν "Κρίνουμε τους καλλιτέχνες μόνο με βάση τα καλλιτεχνικά τους δρώμενα;"
+1000

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Σώκρατες ήταν Βραζιλιάνος ποδοσφαιριστής με μούσια και μαλλιά. Την είπε σε έναν αγώνα στο διαιτητή και τον αναγκάσανε να πιει κώνειο.

 

Ο παιχταράς όμως ήταν ο Αρχιμήδης:

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα ταπεινά πάντα να σημειώσω 2 δικές μου σκέψεις πανω στο θέμα.

 

Πιστεύω ότι το χάρισμα - ταλέντο, όπως υποδηλώνουν και οι λέξεις,

έχει δοθεί σε αυτούς τους ξεχωριστούς ανθρώπους - καλιτέχνες.

Ποιός ή τι τους το έδωσε? δεν ξέρω. δεν το πάω στο μεταφυσικό!

Πάντα είχα την αίσθηση ότι ένας δημιουργός είναι ένας αγωγός

απο τον οποίο περνάνε συναισθήματα, μηνύματα, ιδέες και άλλα.

Όταν η τέχνη επιλέγει μέσα απο ποιούς χαρακτήρες 8α "μιλήσει"

τότε εγώ θα σωπάσω.

 

Είναι εγκληματίες? Παιδεραστές? δεν θα το ήθελα, αλλά δεν επιλέγω εγώ.

 

Να πω επίσης, σα μια μικρή αλλαγή στον τίτλο του thread, οι καλλιτέχνες

πρέπει να κρίνονται(?) για το αν και κατα πόσον αξιοποίησαν το ταλέντο τους.

Make a married woman laugh and youre halfway there

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι καλλιτέχνες

πρέπει να κρίνονται(?) για το αν και κατα πόσον αξιοποίησαν το ταλέντο τους.

 

εδω μαλιστα να συμφωνησω ΑΠΟΛΥΤΑ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην κρυβομαστε, ομως, ολος αυτος ο ντορος με τις εκκεντρικες προσωπικοτητες, τους ατιθασους καλλιτεχνες, τους καταραμμενους ποιητες, περα απο την πλακα, ειναι κυριως εξαιρετικα εργαλεια μαρκετινγκ.

Γιατι κι ο μπαρμπα Μητσος την κυρα Κατινα, στα 15 της την στριμωξε στο πλυσταριο και στα 16 την παντρευτηκε αλλα στο χωριο μου κανεις δεν τον ειπε παιδεραστη ουτε του κρεμασαν τα κουδουνια.

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κατα την προσφιλή μας τακτική χαιρόμαστε να μας ακούμε να μιλάμε, μπορούμε να δουμε ξανά το ερώτημα; Αν δεν κάνω λάθος ήταν "Κρίνουμε τους καλλιτέχνες μόνο με βάση τα καλλιτεχνικά τους δρώμενα;"

 

Το κακό ξεκίνημα, παρασύροντάς μας όλους, το έκανε ο φίλος SF  ;) που κατηύθηνε την συζήτηση στο παραπλήσιο μεν αλλά διαφορετικό δε ερώτημα "Αποδέχομαι το έργο ενός μη αποδεκτού καλλιτέχνη;"

 

Επειδή το "κρίνω" έχει πολλές σημασίες, νομίζω ότι αυτός που έβαλε το θέμα εννοούσε "κρίνουμε" με την έννοια της καλλιτεχνικής κριτικής, και όχι της ηθικής ή συνολικής αποτίμησης. Αυτό που θέλω να πω ότι το ερώτημα που λες οτι έκανε ο SF και "'εστριψε" τη συζήτηση είναι το ίδιο.

 

Δηλαδή να κρίνουμε έναν καλλιτέχνη = να κρίνουμε το έργο του, ξέροντας βεβαίως και ποιος είναι. (εκτός αν είμαστε εισαγγελείς ή ιεροκήρυκες, αρχιεπίσκοποι - βλ. "κουσούρια" - κλπ.) Γιατί η σωστή κριτική δεν κατακρίνει, αλλά απλώς επισημαίνει

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Σώκρατες ήταν Βραζιλιάνος ποδοσφαιριστής με μούσια και μαλλιά. Την είπε σε έναν αγώνα στο διαιτητή και τον αναγκάσανε να πιει κώνειο.

 

ρε παίδες το τραβήξαμε το θέμα... (SF ιστορικά μου έκανες πολλά φάουλ αλλά οκ ας το αφήσουμε...)  ;) ;).

 

Όποιος δεν θυμάται την Βραζιλία του Σόκρατες , του  Έντερ, του Τζούνιορ, του Φαλκάο, του Ζίκο, του Σερέζο μάλλον είναι άτυχος... Δεν ανοίγουμε κάνα topic για το μουντιάλ να ελαφρύνει και το κλίμα...? ;D

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου