Προς το περιεχόμενο

βοήθεια για αγορά ενισχυτή κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς να σας χαιρετίσω όλους μιας και είναι το πρώτο μου πόστ εδώ.

Μετά από αρκετό, πιστεύω, διάβασμα αποφάσισα να ζητήσω τα φώτα σας για μια αγορά ενισχυτή.

Έχω μια usa Stratocaster California series του 97 με 2 μονούς tex-mex και έναν μαμά humbucker. Κινούμε σε ροκ, μπλουζ και ενίοτε πάνκ ρυθμούς, αλλά συχνά πυκνά ξυπνάει και ο κάφρος μέσα μου ;D. Με λίγα λόγια θέλω έναν ενισχυτή για τα πάντα όλα! Αν και δεν πολυτρελαίνομαι για τους μόντελινγκ ενισχυτές μάλλον οδεύω προς τον vox vt 30w ή 50w, γιατί φαίνεται να καλύπτει όλα όσα χρειάζομαι, με δεύτερη επιλογή τον peavey bandit 112 που μου φαίνετε να έχει κάπως all around στοιχεία χωρίς την φούλ «ψηφιακούρα» του vox vt. Και τώρα αρχίζουν τα δυσκολότερα: Προορίζεται για χρήση δωματίου και πρόβας(να μπορεί δηλαδή να καλύπτει έναν «φωνακλά» ντράμερ αλλά να μπορώ να παίζω και στο σπίτι χωρίς να κινδυνεύω να φάω ξύλο από τον γείτονα…) ίσως να αχνοφαίνεται και κάποιο λάιβ αλλά λίγο πολύ θα τα καταφέρουν όλοι, στην χειρότερη με ένα μικρόφωνο σωστά;

Ο 30άρης θα με καλύπτει και σε πρόβα  ή πρέπει να κοιτάξω τον 50άρη ή τον peavey; Αυτοί θα κάνουν για το δωμάτιο;

Και μια τελευταία ερώτηση:επειδή η κιθάρα μου έβγαινε μόνο για δύο χρόνια(97-98) είναι λίγο δύσκολο να βρω πόσο περίπου κοστολογείτε σήμερα(από περιέργεια και μόνο δηλαδή). Τότε την είχα πάρει γύρω στις 350.000δρχ αν θυμάμαι καλά. Αν έχει κανείς καμιά ιδέα…

Σόρρυ για το μακροσκελές πόστ και ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τετοιο τιτλο που εβαλες,δεν βλεπω να παιρνεις απαντηση,φτιαξτον και τα λεμε.

 

η κιθαρα σου αυτη τη στιγμη κανει γυρω στα 400-500 ευρω.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραψε και τη λεξη "ενισχυτη" ΣΩΣΤΑ (ωστε να την πιασει το ψαχτηρι του site μας)  και θα δεις ως δια μαγειας ακριβως κατω απο το ποστ σου ΣΩΡΕΙΑ απαντημενων θεματων για το ζητημα που σε απασχολει. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από κάθε πλάκα πάντως, η χρήση της αναζήτησης είναι στοιχειώδης προϋπόθεση.

Αλλιώς είναι σα να λές "βαριέμαι να ψάχνω τι έχετε, πει πείτε μου τι να κάνω"

 

Βάλε όποιον από τους δύο ενισχυτές θέλεις στην αναζήτηση του site και θα δεις δεκάδες θέματα.

Αν δεν σε καλύψει κανένα, εδώ είμαστε.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την διόρθωσα ΚΑΙ αυτήν την μακακία. Ωραία αρχή έκανα…

Σόρρυ αν άνοιξα άκυρο θέμα αλλά πίστεψε με έριξα πολύ διάβασμα πριν το ανοίξω και δεν έβγαλα άκρη…

Η κύρια απορία μου δεν είναι για το ποιος είναι καλύτερος σαν ενισχυτής αλλά ποιος θα ικανοποιήσει καλύτερα τις συγκεκριμένες μου απαιτήσεις από άποψη ισχύς σε πρόβα αλλά χωρίς να έχω πρόβλημα με τους γείτονες όταν θα τον χρησιμοποιώ στο σπίτι  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νέωπα  ;D τώρα που έφαγες το απαιτούμενο κατσάδιασμα να σου πω ένα-δύο πράγματα:

 

έχω έναν 60άρη valvetronix (την προηγούμενη γενιά), και βρίσκω τις προσομοιώσεις του σε fender/marshall/mesa μετριότατες για να μην πώ τίποτε χειρότερο και πέσει και με πλακώσει

 

ωστόσο βάζοντας μπροστά του το v-amp2, μπορώ να βγάλω μεγάλη ποικιλία ήχων

 

από ισχύ, τον δουλεύω στο ένα βάτ μέσα στο σπίτι και με καλύπτει απόλυτα, σε πρόβα δεν έχω παίξει αλλά νομίζω πως θα αρκέσει να τον γυρίσω στα 15 βατ (πόσο μάλλον στα 30), ειδικά αν τον δουλέψω με γκαζάτες ρυθμίσεις

 

bandit  --> ΔΓ/ΔΑ

 

πάντως και οι δύο ενισχυτές (ως solid state) δεν χρειάζονται μεγάλες εντάσεις για να δώσουν το χαρακτήρα τους, συνεπώς μπορείς να τους δουλέψεις σε πολύ χαμηλές εντάσεις αν θες να κάνεις εξάσκηση σπίτι σου

 

αν είσαι αθήνα μπορούμε να κανονίσουμε να τον ακούσεις

 

 

ελπίζω να σε βοήθησα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια τελευταία ερώτηση:επειδή η κιθάρα μου έβγαινε μόνο για δύο χρόνια(97-98) είναι λίγο δύσκολο να βρω πόσο περίπου κοστολογείτε σήμερα(από περιέργεια και μόνο δηλαδή). Τότε την είχα πάρει γύρω στις 350.000δρχ αν θυμάμαι καλά. Αν έχει κανείς καμιά ιδέα…

 

Έχω κι εγώ μια california series strat, το μοντέλο με τους τρεις μονούς. Προσωπική μου άποψη είναι ότι πρόκειται για μια πολύ καλή strat με ιδιαίτερο χαρακτήρα. Λέγεται ότι η fender σταμάτησε την παραγωγή τους γιατί "έκλεβαν" από τις πωλήσεις των american standard. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο.

 

Η κιθάρα δεν έχει κάποια ιδιαίτερη αξία αυτή τη στιγμή φίλε verguenza. Στο ebay μπορείς να δεις ότι πωλούνται γύρω στα 300 με 400 δολλάρια.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jdevelek  αυτό ακριβώς ήθελα να μάθω ευχαριστώ πολύ. Ευχαριστώ και για την πρόσκληση για την δοκιμή αλλά είμαι από Θεσσαλονίκη άρα λίγο χλωμό :(

@jazzjoker αυτές τις φήμες τις έχω διαβάσει και εγώ. Στο ebay δεν μπόρεσα να βρω κάποια αγγελία… δεν παίζει βέβαια να την δώσω γιατί εκτός του ότι μου αρέσει πάρα πολύ την έχω και τόσα χρόνια και δεθήκαμε…ευχαριστώ πολύ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου