Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή ήχων από Fantom-X σε Fantom-G


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαλλον πλεον φτιαχνουμε μονο εμεις που δεν παιζουμε λαϊκα. Καθώς δεν υπάρχει ετοιμο υλικό για pink floyd, ή για depeche mode ας πουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Το αποτελεσμα ηταν εντυπωσιακο και οντως αν μιλουσαμε για μετατροπη απο triton σε Μ3 θα γινοταν πανικος...( ειμαστε "λαικοι" τυποι εξαλλου.. ;) )

Οι ήχοι που μετέτρεψα, ΔΕΝ ήταν "λαϊκοί". Ήταν preset patches από προηγούμενα μηχανήματα. Άλλωστε το γνωρίζεις πολύ καλά, όπως γνωρίζουμε πολύ καλά ότι είναι ακριβές αντίγραφο όσον αφορά τουλάχιστον τις παραμέτρους των patches. Δηλαδή το 99% της δουλειάς.

 

Όσο για τα triton και M3, δεν είχα ποτέ μου αυτά τα μηχναμήματα. Αν τα είχα όμως, να είσαι βέβαιος ότι θα ακολουθούσα ακριβώς την ίδια διαδικασία για να μετατρέψω τους ήχους.

 

Όποιος ήχος και να είναι αυτός, preset/user/λαϊκός/αρβανίτικος κλπ, η διαδικασία είναι ακριβώς η ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε μενει μονο να ενδιαφερθει καποιος...μου κανει φοβερη εντυπωση οτι ενω ολοι ψαχνουν απο δω και απο κει την διαδικασια αυτη.,..και το πως γινεται..κανεις δεν ρωταει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν εχω καταλαβει ακριβως τι γινεται. Βρεθηκε τρόπος να μεταφερονται οι ηχοι του Χ στο G?

 

Οκ, και τώρα το θέμα ποιο είναι?

 

Δεν εχω καταλαβει προς τι όλες αυτες οι κουβεντες περι του ποιος μπορει να ενδιαφερεται και γιατι δεν ρωταει κτλ.

 

Η ιδέα υπάρχει μονο θεωρητικά και μόνο αν ενδιαφερφουν αρκετοι, θα μπει στη διαδικασία του "χαμαλικίου", γιατι αλλιως δεν αξίζει τον κόπο?

 

Ή εχει υλοποιηθεί αυτή, απλά δεν υπάρχει η διαθεση να δοθεί σε ενα αδιαφορο, κατα τα φαινομενα, φόρουμ.

 

Ρωτάω απο περιεργεια γιατι δεν καταλαβα και σε καμία περίπτωση επικριτικα (δε θα μπορουσα αλλωστε για το έργο καποιου αλλου, ειδικα καποιου αποδεδειγμενα προθυμου να βοηθησει).

 

 

ΥΓ: Σε κάθε περίπτωση εγώ δεν ενδιαφέρομαι για κάτι τετοιο, γιατι θα καταλήξω να χασω και τους υπαρχοντες ήχους. οποτε εχω προσπαθησει να κανω κατι αναλογο, τα κανω σκ.....μπαχαλο ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H διαδικασια εχει πραγματοποιηθει με επιτυχια και υπαρχει και διαθεση αποδεδειγμενα να μοιραστει την προσπαθεια.Εσυ εισαι ικανοποιημενος και καλα κανεις αφου βασιζεσαι στη δικη σου δουλεια.

Εγω προβληματιζομαι με ολους αυτους που τοσο καιρο ψαχνανε μετατροπες και για αλλα μοντελα και τωρα ειναι ολοι αφαντοι.Δεν παει για σενα αυτη η κουβεντα για εξηγησες τι ακριβως σε ενδιαφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

οποτε εχω προσπαθησει να κανω κατι αναλογο, τα κανω σκ.....μπαχαλο ;D

Γιατί τα κάνεις μπάχαλο;

Αφού κάθε project είναι στο δικό του φάκελο, τακτοποιημένα, όμορφα κι ωραία :)

Άνοιξε ένα νέο project (φάκελο) και εκεί μέσα κάνε τις δοκιμασίες, πειράματά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδή είναι πολύ ενδιαφέρον το post του κ. Χναράκη θέλω να πω και γώ την άποψή μου-''χαζομάρα μου!'' (έτσι κουβέντα να γίνεται!)Αν και ερασιτέχνης πλέον πάντα μου άρεσε πάρα πολύ να κάθομαι με τις ώρες και να ''σκαλίζω'' τα πλήκτρα μου.Τέτοιου είδους εγχείρημα έκανα και γω προσπαθώντας να μεταφέρω ήχους απο το triton le στο pa50.Είχα όμως και τα δύο όργανα μπροστά μου τα οποία το 80% περίπου των δειγμάτων ήταν ίδια (με διαφορετικές μηχανές mfx βέβαια..)και επείσης το interface των οργάνων είναι σχεδόν ίδιο απο θέμα editor.Κατάφερα λοιπόν να αντιγράψω κάποια εφέ και κάποιους άλλους αξιόλογους ήχους (όχι πιστή αντιγραφή γιατί είναι αδύνατον)στο pa50.

Φυσικά προσπάθησα να κάνω το ίδιο και με το fantom x7(να αντιγράψω δλδ ήχους απο το le και το αντίθετο).Το θέμα είναι πως φίλε Μανώλη αν εγώ π.χ  θέλω πάρα πολύ να αντιγράψω κάποιους ήχους του fantom g στο fantom x ή και απο κάποια άλλα παλιότερα μοντέλα της roland στο fantom x, απο τη στιγμή που δεν έχω στην κατοχή μου αυτά τα όργανα πώς μπορώ να το κάνω αυτό?Υπάρχει άλλος τρόπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σκοπός είναι, όπως λέει η επικεφαλίδα, να αντιγράψεις από παλαιότερο προς νεότερο.

Για παράδειγμα από Fantom-X προς Fantom-G. Συνήθως, τα νεότερα λόγω τεχνολογίας έχουν παραπάνω κυματομορφές που συμπεριλαμβάνουν και τις όποιες παλαιότερες ή ακόμα και αντίστοιχες.

Σκοπός λοιπόν είναι, αρχικά, η αντιγραφή αυτών των δεδομένων patch data. Δηλαδή, να μεταφερθούν τα δεδομένα ακριβώς και χωρίς κανένα λάθος. Αυτό απαιτεί κάποια προεργασία και επεξεργασία καθ'ότι οι δύο μηχανές δεν είναι απόλυτα ίδιες στα σημεία.

Αυτό που είπα με μία λέξη η διαδικασία.

 

Άλλωστε, αυτό είναι και το ζητούμενο όπου κατά 99% αντιπροσωπεύει και το ποσοστό του όγκου της δουλειάς που πρέπει να γίνει για να φτάσεις σε κάποιο αποτέλεσμα.

 

Αλλά γιατί πράγμα συζητάμε τώρα.

Αφού απ'ότι βλέπεις δεν ενδιαφέρει το θέμα (η διαδικασία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου