Προς το περιεχόμενο

Bon studio και τιμολογιακή πολιτική


psilosm2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το στάνταρ τεκμήριο πλούτου είναι η έκταση της γης που κατέχει κάποιος.

 

που φυσικα ειναι τελειως ΛΑΘΟΣ ,επειδη στα...νιατα μου ημουν private banker....σχεδον κανεις απο τους πελάτες μου (μιλαμε για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πλουσιους οχι τα ελληνικα υπερδανεισμενα ανεκδοτα που κυκλοφορουν με leased Cayenne... ;D) δεν ειχε μεγαλη ακινητη περιουσια...αλλα ειπαμε στην Ελλαδα το..κατοχικο συνδρομο καλα κρατει... ;D  

 

 

Tο χω πει και θα το λέω για πάντα:Αυτό το "σπίτι" που λέγεται Ελλάδα και κατήντησε μπουρδέλο (αδικώ τα μπουρδέλα τώρα,αλλά τέλοσπαντων...),θα μπορούσε να ήταν και νοικοκυρεμένο και να κλέβαν "οι από πάνω"...Η λέξη κλειδί όμως είναι η απληστία...

 

οπως ελεγε και ο Τσαρουχης..... "Ελλας:υπεροχο σκηνικο...θλιβερη παρασταση".... :'(

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως (και επειδή εκφράστηκε ρητορικώς η απορία), το στάνταρ τεκμήριο πλούτου είναι η έκταση της γης που κατέχει κάποιος. Αυτός είναι ο λόγος που θεωρούνται "πλούσιοι" αυτοί που έχουν πισίνα. Η ιδέα είναι ότι αν έχεις να "χαραμίσεις" κάποια τετραγωνικά γης για να κάνεις το ιδιωτικό σου μπανάκι, τότε μάλλον είσαι ευκατάστατος.

 

 

 

Έχω εξοχικό σε οικόπεδο 923 τ.μ.Το σπίτι είναι μια τροχοβίλα 24τμ και με τις βεράντες καταλαμβάνει τα 70τμ του οικοπέδου.Αν αντί για το αμπέλι έφτιαχνε ο πατέρας μου μια πισίνα θεωρούμασταν πλούσιοι;Νομίζω ότι ο ορισμός δεν είναι σωστός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πότε? Εάν δηλ εγώ έχω ένα στρέμμα στο Μαραθώνα και εσύ κανένα αλλά 1.000.000 μετοχές της Αpple, ποιός είναι ποιό πλούσιος?

 

Είπαμε... το "στάνταρ".

Έχει εξαιρέσεις, αλλά όχι τόσες πολλές όσες ίσως νομίζεις.

 

Ας πούμε απλά ότι ανάμεσα σε δύο που κατέχουν γη, αυτός που κατέχει περισσότερη είναι πλουσιότερος. Σε διαβεβαιώνω ότι η Apple κατέχει πολύ γη.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι αυτονόητο πως τεκμήριο πλούτου αποτελεί το σύνολο της αξίας των ακίνητων και κινητών assets (αξίας αγοράς, όχι "αντικειμενικής")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λέξη "πλούσιος" έχει νόημα μόνο μέσω της σύγκρισης.

 

συνήθως τείνουμε σαν άνθρωποι να θεωρούμε πλούσιο αυτόν που μπορεί να κάνει/έχει αυτό που θα θέλαμε αλλα δε μπορουμε.

 

κάποιος θα θεωρούσε πλουσιο αυτόν που μπορεί να έχει μεγάλο διαμέρισμα με ωραία θέα, κάποιος άλλος θα θεωρουσε πλουσιο αυτόν που έχει κάπου να μεινει...

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λέξη "πλούσιος" έχει νόημα μόνο μέσω της σύγκρισης.

 

συνήθως τείνουμε σαν άνθρωποι να θεωρούμε πλούσιο αυτόν που μπορεί να κάνει/έχει αυτό που θα θέλαμε αλλα δε μπορουμε.

 

κάποιος θα θεωρούσε πλουσιο αυτόν που μπορεί να έχει μεγάλο διαμέρισμα με ωραία θέα, κάποιος άλλος θα θεωρουσε πλουσιο αυτόν που έχει κάπου να μεινει...

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λέξη "πλούσιος" έχει νόημα μόνο μέσω της σύγκρισης.

 

συνήθως τείνουμε σαν άνθρωποι να θεωρούμε πλούσιο αυτόν που μπορεί να κάνει/έχει αυτό που θα θέλαμε αλλα δε μπορουμε.

και πάλι...εάν έχεις 3 κιθάρες που κοστίζουν πιο πολύ από την πισίνα μου...και εγώ θα ήθελα τις κιθάρες σου αλλά και εσύ θα ήθελες την πισίνα μου...ποιός είναι πιο πλούσιος? ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πάλι...εάν έχεις 3 κιθάρες που κοστίζουν πιο πολύ από την πισίνα μου...και εγώ θα ήθελα τις κιθάρες σου αλλά και εσύ θα ήθελες την πισίνα μου...ποιός είναι πιο πλούσιος? ;D ;D

Όχι δεν θα την ήθελα, γιατί αν περάσει το ελικόπτεράκι πάνω απ'το σπίτι μου ή κάνουν ζουμ στο γοογλ-έρθ δεν θα δουν τις custom μου, την πισίνα σου όμως? ;D ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πάλι...εάν έχεις 3 κιθάρες που κοστίζουν πιο πολύ από την πισίνα μου...και εγώ θα ήθελα τις κιθάρες σου αλλά και εσύ θα ήθελες την πισίνα μου...ποιός είναι πιο πλούσιος? ;D ;D

 

αυτός που έχει την πισινα ;D ;D ;D :P

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτός που έχει την πισινα ;D ;D ;D :P

...είδες τι κάνει η τηλεόραση? ;D ;D ;D

 

Όχι δεν θα την ήθελα, γιατί αν περάσει το ελικόπτεράκι πάνω απ'το σπίτι μου ή κάνουν ζουμ στο γοογλ-έρθ δεν θα δουν τις custom μου, την πισίνα σου όμως? ;D ;D

Φίλος είμαι "δηλωμένος", τζάμπα βενζίνη θα κάψουν με τα ελικόπτερα ;)...θα επαναλάβω, η δική μου πισίνα είναι πίο φτηνή από μια καλή Αlfa Romeo...ή το Seat του Studio 54 ;)...παίζεται να κοστίζει όσο οι customshop του Νέστορα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου