Προς το περιεχόμενο

Bon studio και τιμολογιακή πολιτική


psilosm2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δλδ τα ελληνικά καταστήματα (ορισμένα από αυτά ιδιαίτερα μικρά σε τζίρο) που πουλάνε σε τιμές Thomann - και ορισμένα ακόμη παρακάτω - είναι φιλανθρωπικές οργανώσεις;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δλδ τα ελληνικά καταστήματα (ορισμένα από αυτά ιδιαίτερα μικρά σε τζίρο) που πουλάνε σε τιμές Thomann - και ορισμένα ακόμη παρακάτω - είναι φιλανθρωπικές οργανώσεις;

 

αφενός αυτό κι αφετέρου ο θωμάς δεν ξεκίνησε ως υπερκατάστημα... έγινε υπερκατάστημα... και έγινε ακολουθώντας μια κάποια πολιτική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όλο θέμα ειναι ψυχολογικό. Εφοσον υπαρχει ο γερμανος, γιατι γκρινιαζουμε? Ψωνιζουμε απο εκει και ολα τελειωσαν. Μέχρι να βγει ο ..αρειανος , φθηνότερος, και τοτε θα γκρινιάζουμε ΚΑΙ για τον γερμανο :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα ειναι να μην ψωνίζεις απο τους γερμανους απο συνηθεια χωρίς να κοιτάς και εδώ.

 

όχι κιθάρες, αλλά πχ μαγνήτες και κάτι άλλα τα έχω βρει εδώ φθηνότερα.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά γκρινιάζω επειδή πραγματικά ΘΕΛΩ να ψωνίζω απο εδώ, και με ξενερώνουν οι μαγαζάτορες που δεν βοηθάνε καθόλου απο τη μεριά τους.

 

πάλι καλά όμως που -οπως έχουμε χιλιοπει σ'αυτό το θέμα- δεν είναι ΟΛΟΙ ετσι, και πλέον υπάρχουν κάμποσες διέξοδοι πριν καταφύγεις στο θωμα. Τουλάχιστον για όσους καταναλωτές μένουν στις μεγάλες πόλεις.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όλο θέμα ειναι ψυχολογικό. Εφοσον υπαρχει ο γερμανος, γιατι γκρινιαζουμε? Ψωνιζουμε απο εκει και ολα τελειωσαν. Μέχρι να βγει ο ..αρειανος , φθηνότερος, και τοτε θα γκρινιάζουμε ΚΑΙ για τον γερμανο :Ρ

 

Γιατί;

 

Εγώ δεν θέλω να ψωνίζω από Γερμανούς. Θέλω να ψωνίζω από την Ελλάδα.

 

Θέλω να αγοράζω τις χορδές μου, τις κιθάρες μου, τους ενισχυτές μου από το μαγαζί που ξέρω και εμπιστεύομαι ότι θα πασχίσει να μου κάνει καλύτερη τιμή, το μαγαζί που όταν θα περάσω θα μπω να πω και καμιά μ@λ@κία, να με κεράσουν και ένα φραπέ. Και στην τελική όταν θα μου πει, "αυτό που ζητάς το έχει ο Γερμανός €50 φθηνότερα, πάρτο από εκεί" θα του πω "όχι ρε φίλε, εντάξει, φερτο μου εσύ". Το πρόβλημα δεν είναι πάντα το χρήμα.

 

Edit: Με πρόλαβε ο Ηρακλής.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το θεμα δεν ειναι η επιθυμίες μας. Το θεμα ειναι η τυχόν αισχροκέρδεια. Εαν πάλι είμαστε τόσο καλοί στο χώρο του εμπορίου και έχουμε δει οτι ένας συγκεκριμένος τύπος μουσικού καταστήματος λείπει απο τον ελληνικό χώρο και είμαστε βέβαιοι οτι θα προσφέρει πολλά στον νέο μουσικό αλλα και δεν θα αφησει να λιμοκτονήσει η οικογένεια μας, τότε δεν καταλαβαίνω ΓΙΑΤΙ δεν το έχει κανει καποιος απο όσους διαμαρτύρεται? Ακούγεται σαν παν-έυκολο κέρδος και σαν μια ευκαιρία να εξοπλιστεί ακομα και ο πιό άπορος μουσικός με όργανα ποιοτικά που θα τον βοηθήσουν να αναπτύξει το ταλέντο του. Και φυσικά η βιομηχανία της μουσικής στην Ελλάδα θα γνωρίσει πρωτόγνωρα δημιουργική αναπτυξη. Κάπου εκει πάει το thread, ε? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη διάθεσή σου να ειρωνευτείς, γράφεις αλλά δεν διαβάζεις... ;)

 

Υπάρχουν ήδη αυτά τα καταστήματα. Και στη Θεσσαλονίκη, που ξέρω εγώ, και από ό,τι λένε οι άλλοι και στην Αθήνα.

Και δουλεύουν μια χαρά. Ακόμα και στις δύσκολες εποχές.

Γιατί;

Επειδή π.χ. το παληκάρι από το οποίο ψωνίζω, με έχει κερδίσει σε κάθε μας συναλλαγή. Την πρώτη φορά που με κέρδισε μάλιστα, αρχικά, δεν εξυπηρετούσε καν εμένα...

Αν θες διάβασε ένα μικρό ιστορικό:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=152344.0

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μόνο αυτοί που διαμαρτύρονται θα μπορούσαν να το κάνουν?

 

Άντε, ας το ξαναπούμε για ακόμα μια φορά. ΔΕΝ είναι πλεον ολοι οι καταστηματάρχες έτσι. Τα πράγματα έχουν ήδη αρχίσει να βελτιώνονται και υπάρχουν εναλλακτικές για αυτόν που προτιμάει να ψωνισει απο ελλάδα.

 

Ο αισχροκερδής, θα προσαρμοστεί, ή θα εξαφανιστεί. Η ευθύνη που θα έχει στην περίπτωση που αναγκαστεί να το κλείσει, είναι ανάλογη του πόσο άπληστος ήταν και αντιστρόφως ανάλογη των ομολογουμένως δύσκολων συγκυριών.

 

Επίσης, για μένα, το να ψωνίζω απο την ελλάδα είναι και θέμα επιθυμίας. Προτιμώ τα χρήματα που παίρνω το μήνα, να αλλάζουν χέρια μέσα στο κράτος και να δυναμώνουν την τοπική οικονομία. Για να μην (ξανα)αναφέρω άλλους λόγους που επισης χιλιοαναφέρθηκαν ήδη σχετικά με τα πλεονεκτήματα του τοπικού μαγαζιου.

 

Όμως δεν μπορούμε μόνο οι καταναλωτές να κάνουμε ένα βήμα προς την ενισχυση των μαγαζιών. Προσωπικά είμαι διατεθειμένος να πληρώσω παραπάνω απο το θώμαν και το έχω κάνει πολλάκις, αλλά μέσα σε κάποια λογικά όρια.

 

 

EDIT: 1-1, Ray ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου