Προς το περιεχόμενο

Bon studio και τιμολογιακή πολιτική


psilosm2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

φίλε ρώτησα και παραπάνω αλλά δεν πήρα σοβαρή απάντηση:

 

γιατί οι Νάκας/Στόλας/Μπον που ΔΕΝ είναι μπακάλικα, αλλά καταλαμβάνουν ολόκληρα κτίρια, έχουν ΚΑΙ αυτοί πολύ υψηλώτερες τιμές από έξω;

Μα πως να πάρεις σοβαρή απάντηση όταν μπερδεύεις μηλα με πορτοκάλια.

Τοσες φορές, τόσα χρόνια πια έχουμε εξηγήσει εδώ μέσα τη διαφορά του DISTRIBUTOR (Αντιπροσώπου) από το κατάστημα λιανικής.

Ο distributor που πουλάει στο δίκτυο καταστημάτων πρέπει να τηρεί την Ανώτατη λιανική τιμή ώστε να μην ανταγωνίζεται τους ίδιους τους πελάτες του. Ιδανικά λοιπόν δεν πουλάει λιανική ο distributor παρα μόνο χονδρική στα καταστήματα. Συνήθως όμως τηρούν μια έκθεση για να δειγματίζουν όλα τα προϊόντα τους.

Ο Νάκας είναι διαφορετική περίπτωση καθώς έχει δικό του δίκτυο λιανικής (franchise) όπου μπορεί να επιβάλει ακόμα και τις χαμηλότερες τιμές αφού όλα τα καταστήματα λέγονται Νάκας. Στους άλλους αντιπροσώπους όμως επειδή το δίκτυο λιανικής τους είναι ξεχωριστές επιχειρήσεις, επιβάλλεται μόνο το ανώτατο όριο και τα καταστήματα λιανικής κανονίζουν μόνοι τους την τιμή έκπτωσης.

 

Υ.Γ. spiros69 a.k.a Steven Seagull  ;D (φίλοι μου δεν διακατέχεται όλος ο κόσμος με το συναίσθημα της εκδίκησης. Οποιος έχει κάτι να προσθέσει στην κουβέντα ας μην είναι μηδενιστικό ή ανάβει φωτιές)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν είμαι ο Κούγιας. Είδες πόσο απλό είναι να λες τι δεν είσαι;

Σειρά σου τώρα: για πες "δεν είμαι ΧΔΕΚΟΣ", έτσι για να καταγραφεί στη κουβέντα.

 

Σημ: εννοείται ότι δεν ξέρω το μέλος spyros69. Αλλά - κάποια στιγμή -πρέπει να καταλάβουμε ότι οι απόψεις διαφόρων που προκύπτουν ως "δίκαιες διαμαρτυρίες για την αγορά" είναι στη πραγματικότητα πολύ-πολύ στρατευμένες βρωμιές. Και σόρυ που είμαι τόσο επιθετικός αλλά στοι τίτλο αναφέρεται το όνομα μίας πολύ υπαρκτής επιχείρησης.

 

 

Eννοείται ότι δεν είμαι αυτό που λές..ένας οικογενειάρχης είμαι που παίζω μουσική(με 3 μπάντες) και απλός πελάτης επί 30χρ τώρα(τα χω χώσει χοντρά) που διαπίστωσα κάποια στιγμή πόόόόσο με είχαν κατακλέψει τόόόσα χρόνια με αποδείξεις...ανά πάσα στιγμή αποδεικνύεται αυτό..

Κι όσο για την επώνυμη επιχείρηση που είπες κάποτε μου ζήτησαν 1.100.000 δρχ για Gibson και ευτυχώς τοτε που βρέθηκε ένας φίλος που ταξίδευε γτ τότε ήταν αλλιώς τα πράγματα και μου την έφερε απο USA με διαφορα τότε στο δολλάριο λόγω δραχμής στις 780.000δρχ με το τελωνείο

Εσύ θα μας πείς που είναι το μαγαζί σου να το προτιμήσουμε?? ;)

Άντε γειά....

 

Υ.Γ Master of Aikido.. ;D

Y.Γ Θέλω ν αγιάσω και δεν μ αφήνουν οι διαβ.....

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τόσα χρόνια που αυτοί ξεκοκαλίζουν τον κάθε μουσικό χομπίστα, ερασιτέχνη, επαγγελματία, δεν τα έχουν βγάλει και με το παραπάνω αυτά που ΜΟΛΙΣ φέτος τους πήραν? Ή μήπως τα έχουν κάνει βίλες και σκάφη και δεν τα είχαν cash να τα δώσουν στο κράτος?

 

Εσύ π.χ., αντί να παραδεχθείς ότι δεν ξέρεις απολύτως τίποτε για τα οικονομικά, ότι πιθανότατα δε διαβάζεις εφημερίδες και δε παρακολουθείς ειδήσεις, ότι δεν ξέρεις καλά-καλά το ποσοστό με το οποίο φορολογούνται οι ελληνικές επιχειρήσεις, ότι εσύ ο ίδιος δεν έχεις καμία σχέση με το επιχειρείν, ότι πιθανότατα δεν ενδιαφέρεσαι καν να ψηφίζεις... έχεις και άποψη για το αν οι έλληνες επιχειρηματίες έχουν σκάφη... είναι τόσο νήπια οικονομική σκέψη που δεν καταλαβαίνεις ότι αυτό είναι σα να λέει κάποιος ότι "όποιος είναι κιθαρίστας παίρνει ναρκωτικά".

 

 

 

moderated by yameth

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yameth αυτό που δεν πρόσεξες σε αυτό που είπε o op είναι ότι ο Bon Studio έχει ακριβότερη ΧΟΝΔΡΙΚΗ από τη λιανική του Thomann...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους άλλους αντιπροσώπους όμως επειδή το δίκτυο λιανικής τους είναι ξεχωριστές επιχειρήσεις, επιβάλλεται μόνο το ανώτατο όριο και τα καταστήματα λιανικής κανονίζουν μόνοι τους την τιμή έκπτωσης.

 

Με άλλα λόγια, είναι στην διακριτική τους ευχέρεια το πόσο θα ρίξουν τις τιμές, με κατώτατο όριο την τιμή χονδρικής; Το θέμα είναι πόσο μεγάλη απόκλιση έχει η τιμή χονδρικής από αυτή που τελικά ορίζεται σαν τιμή λιανικής για το κάθε κατάστημα, συμπεριλαμβανομένων των επιπρόσθετων εξόδων που τυχόν έχει η κάθε επιχείρηση (φόροι, μισθοί κτλ). Επίσης τι καπέλο βάζει ο ίδιος ο distributor, σε σχέση με τους αντίστοιχους του εξωτερικού.

 

Δεν πειράζει, καλό είναι να εκτίθεστε.. πιθανότατα πιστεύεις ότι τα πρόσφατα σχόλια του Bono για την κατάσταση στην Ελλάδα υπερ-καλύπτουν την ασχετίλα στην οποία έχεις οδηγηθεί...

 

Φίλτατε (Αλέξη;  ??? ;D), δε χρειάζεται να γνωρίζει κανείς οικονομικά, για να διακρίνει πως κάποιοι επιτήδειοι τον γδύνουν. Common knowledge, αρκεί να παρατηρήσεις για λίγο τι παίζει γύρω σου. Άσχετος, kateme, είναι αυτός που πεισματικά προσπαθεί να τα παρουσιάσει όλα ρόδινα και να τα ρίξει σε αυτούς που δουλεύουν λιγότερους μήνες από ότι πληρώνονται.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία λοιπόν, η Ελλάδα δικαιολογείται που είναι μια από τις ακριβότερες χώρες στην Ευρώπη. Τώρα το κατάλαβα. Τι χαζός. Άμοιροι έμποροι. Πάω να πάρω φραπέ των 5 ευρώ και λεμόνια των 3ευρώ/κιλό. Όχι ρε γαμώτο, δεν έχω άλλα λεφτά. Εε, δεν πειράζει, τι να κάνουμε. Δικαιολογούνται και αυτοί οι κακόμοιροι. Άλλωστε δεν μπορώ να μιλάω, δεν έχω τις γνώσεις, ούτε λεφτά βέβαια αλλά εεε, δεν βαριέσαι.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yameth αυτό που δεν πρόσεξες σε αυτό που είπε o op είναι ότι ο Bon Studio έχει ακριβότερη ΧΟΝΔΡΙΚΗ από τη λιανική του Thomann...

 

εεεεεεε μα...

 

όλο προσχήματα και δικαιολογίες και στάχτη στα μάτια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Yameth αυτό που δεν πρόσεξες σε αυτό που είπε o op είναι ότι ο Bon Studio έχει ακριβότερη ΧΟΝΔΡΙΚΗ από τη λιανική του Thomann...

Χωρίς να ξέρω το συγκεκριμένο προιόν, πρέπει να λαμβάνουμε υπ' όψη και τις πολιτικές των κατασκευαστών. Κάποιοι επιδοκιμάζουν και δίνουν εκπτωτικό bonus σύμφωνα με τις ποσότητες που θα αγοράσουν, κάποιοι δεν θέλουν να δημιουργούν μονοπώλια και σε γενικές γραμμές όλοι έχουν διαφορετική στάση απέναντι στους αντιπροσώπους τους, που από αυτούς πάλι κάποιοι είναι καλοί και κάποιοι όχι. Οπότε η χονδρική ενός προϊόντος προκύπτει από συνδυασμό παραγόντων.

 

Εαν πχ ο Thomann πουλάει περισσότερες Gibson απ ότι όλη η Ελλάδα, πολύ πιθανόν ο Γερμανός να παίρνει καλύτερες τιμές αγοράς απ' ότι ο αντιπρόσωπος...

 

Πρόκειται για ένα παγκόσμιο φαινόμενο που προέκυψε με το Ιντερνετ και που ακόμα καρκινοβατεί, ανάλογα με το πως χειρίζονται οι κατασκευαστές το θέμα. Ο καιρός θα δείξει πως θα εξελιχθεί η κατάσταση και που θα καταλήξει η αγορά.

 

Με άλλα λόγια' date=' είναι στην διακριτική τους ευχέρεια το πόσο θα ρίξουν τις τιμές, με κατώτατο όριο την τιμή χονδρικής; Το θέμα είναι πόσο μεγάλη απόκλιση έχει η τιμή χονδρικής από αυτή που τελικά ορίζεται σαν τιμή λιανικής για το κάθε κατάστημα,[/quote']

Σε γενικές γραμμές η χονδρική είναι 30% κάτω από την ανώτατη λιανική στα μουσικά όργανα.

Σε άλλους τομείς του εμπορίου (πχ ρούχα) το περιθώριο κέρδους είναι πολύ μεγάλο και για αυτό υπάρχουν και τεράστια περιθώρια έκπτωσης.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει ένα πράγμα που μου προκαλεί μεγαλύτερη αηδία από τους ΧΔΕΚΟΥΣ

...

 

Εσύ π.χ., αντί να παραδεχθείς ότι δεν ξέρεις απολύτως τίποτε για τα οικονομικά

...

 

Δεν πειράζει, καλό είναι να εκτίθεστε.. πιθανότατα πιστεύεις ότι τα πρόσφατα σχόλια του Bono για την κατάσταση στην Ελλάδα υπερ-καλύπτουν την ασχετίλα στην οποία έχεις οδηγηθεί...

 

βλέπω ανεβάζεις στροφές σιγά-σιγά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου