Προς το περιεχόμενο

Bon studio και τιμολογιακή πολιτική


psilosm2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί να έχουμε και ενοχές, εμείς φταίμε που έκλεισε? Ας πρόσεχε-πρόσεχαν.... ;)

 

Εγώ προτείνω να προεκτείνουμε αυτό το σκεπτικό και σε άλλες πτυχές της ζωής μας.

 

Π.χ. αν εσύ WilliamSats καταλήξεις να γίνεις λούστρος σε μπουρδέλο, να θεωρήσουμε ότι έφταιγε η κακομυαλιά σου και το ότι δεν ξέρεις που σου πάνε τα τέσσερα από μουσική.

 

Ή, την επόμενη φορά που θα ακούσουμε για κάποιο καρκινοπαθή, να πούμε "Ε, το μαλάκα, τι ήθελε και κάπνιζε".

 

Αν απολυθεί κάποιο συγγενικό μας πρόσωπο από τη δουλειά του, να πούμε ότι αυτό ασφαλώς οφείλεται στο ότι λούφαρε και μάλιστα ίσως λούφαρε καπνίζοντας (οπότε, ας πάθει και καρκίνο).

 

---

 

Δεν ξέρω τι είναι πιο αξιοθρήνητο: ότι σκέπτεστε έτσι, ότι τα γράφετε, ότι τα αφήνουν ή ότι τα διαβάζω;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ προτείνω να προεκτείνουμε αυτό το σκεπτικό και σε άλλες πτυχές της ζωής μας.

 

Π.χ. αν εσύ WilliamSats καταλήξεις να γίνεις λούστρος σε μπουρδέλο, να θεωρήσουμε ότι έφταιγε η κακομυαλιά σου και το ότι δεν ξέρεις που σου πάνε τα τέσσερα από μουσική.

 

Ή, την επόμενη φορά που θα ακούσουμε για κάποιο καρκινοπαθή, να πούμε "Ε, το μαλάκα, τι ήθελε και κάπνιζε".

 

Αν απολυθεί κάποιο συγγενικό μας πρόσωπο από τη δουλειά του, να πούμε ότι αυτό ασφαλώς οφείλεται στο ότι λούφαρε και μάλιστα ίσως λούφαρε καπνίζοντας (οπότε, ας πάθει και καρκίνο).

Μερικές φορές η αλήθεια πονάει, αυτό δε σημαίνει οτι δεν πρέπει να τη λέμε.

 

Δεν ξέρω τι είναι πιο αξιοθρήνητο: ότι σκέπτεστε έτσι, ότι τα γράφετε, ότι τα αφήνουν ή ότι τα διαβάζω;

Με βάση πιο απο τα παραπάνω απάντησες?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές φορές η αλήθεια πονάει, αυτό δε σημαίνει οτι δεν πρέπει να τη λέμε.

 

Για να πει κάποιος την αλήθεια, πρέπει να την γνωρίζει στην ολότητά της. Άλλως, οφείλει να έκπέμπει κάποια μετριπάθεια, ένα "αν είναι έτσι".

 

Με βάση πιο απο τα παραπάνω απάντησες?

 

Δεν απάντησα, διότι ουδείς ρώτησε τίποτε. Και γιατί να ρωτήσει, αφού είστε βέβαιοι ότι ξέρετε τα πάντα. Απλώς σχολίασα εκφράζοντας μία αμιγώς συναισθηματική θέση. Θέση αγανάκτησης όπως και η δική σας, αλλά προς την αντίθετη πλευρά, ενάντια στην ημιμάθεια, την αναλγησία και την υποκρισία σας (π.χ. όποιο παιδάκι από αυτά που συμμετείχαν παίρνει 14 μισθούς το χρόνο για να εργάζεται επτά μήνες, να σηκώσει το χέρι του).

 

Άντε γεια.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

trolley υπάρχουν περιπτώσεις οπου ο καημένος ο πωλητής απλά δε μπορεί να τα βγαλει πέρα, περιπτώσεις που το μονο που του φταίει ειναι το ξερό του το κεφάλι, και όλες οι ενδιάμεσες περιπωσεις που προκύπτουν απο συνδυασμό των 2

 

εγώ δεν πιστεύω οτι κανεις εδώ πέρα μίλησε για την πρώτη περίπτωση, ή τέλος πάντων για τις περιπτώσεις οπου οι εξωτερικοί παράγοντες είναι πολύ πιο σημαντικοί απο το ξερό μας το κεφάλι.

 

προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω πώς η δική σου θέση, είναι ενάντια στην ημιμάθεια??

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πει κάποιος την αλήθεια, πρέπει να την γνωρίζει στην ολότητά της. Άλλως, οφείλει να έκπέμπει κάποια μετριοπάθεια, ένα "αν είναι έτσι".

Φίλε μου ( :D ), εδώ είναι forum. Είμαστε όλοι αυστηροί και αμείλικτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστευω πως καποιος ειναι αυστηρος, αλλα δεν καταλαβα, γιατι να στεναχωρηθω για καποιον που εχω μονο εμπορικη σχεση και οχι φιλικη και μαλιστα οταν δεν κινειται προς το οφελος και των δυο μας αλλα περισσοτερο προς το δικο του.

Αδερφια ειμαστε?

Συγγενεις πρωτου βαθμου?

Κολλητοι?

 

Δηλαδη αν ο φουρνος απεναντι μου κλεισει επειδη ανοιξε αλλος που πουλαει αρκετα φθηνοτερα την ιδια ποιοτητα, εσυ θα στεναχωρηθεις? ? ?

Δεν πιστευω πως καποιος ειναι τοσο ανιδιοτελης...

 

Συν οτι για την επεκταση σε αλλους τομεις και παραδειγματα, πιστευω οτι δεν ειμαστε εγκεφαλικα αναπηροι εδω μεσα, ασχετως με το τι δειχνει το avatar του καθενος...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά αδυνατώ να κατανοήσω την συζήτηση και τις παρόμοιες συζητήσεις.....πλέον.

 

Τα ξανάπαμε αλλά να τα πω για μένα πάλι.....

 

Είμαι ένας ώριμος (προς το σάπιος) καταναλωτής που πριν κάθε αγορά έχω ψάξει (αν η τιμή είναι τέτοια που αξίζει ψάξιμο αλλιώς είναι μάλλον χάσιμο χρόνου) τι ζητάω.

Η αγορά του εκάστοτε συγκεκριμένου προϊόντος περιβάλλεται και από 2-3 άλλους (πέραν της τιμής) παράγοντες που προσωπικά έχω αξιολογήσει κατά πόσον ποσοστιαία καθορίζουν την αγορά από τον ένα ή τον άλλο πωλητή.

 

Δόξα τω Θεώ είμαστε σε μία ανοιχτή και παγκοσμοιοποιημένη αγορά (Σπύρο πάνε οι εποχές που όλος ο κόσμος ήταν η Τ. Χαρούπη) και ο καθείς μας έχει πρόσβαση στην πληροφορία. Πως την αξιοποιεί, είναι αλλουνού Πάπα Κοράνι.

 

Ούτε κρατάω κακίες σε μαγαζιά γιατί εκεί κάποιος καραγκιόζης μου χε φερθεί γελοία πριν 10 χρόνια καθότι, σε κάθε αγορά, τα 5-6 τοπικά μαγαζιά που μπορούν να με εξυπηρετήσουν, έχουν το δικαίωμα της προσφοράς στο μικρό και ταπεινό μου RFP (Request for Purchase). Με κάποιους που έχουν συνέχεια και συνέπεια στην συμπεριφορά τους να έχουν κάποια προτεραιότητα σαφώς.

 

Εξάλλου ο εκάστοτε ιδιοκτήτης έχει στο μυαλό του μια συγκεκριμένη πολιτική και είτε σωστά την σκέφτηκε και τα βγάζει και δεν πα να λέτε σεις τα δικά σας, είτε παίζει την κιθαρούλα του χαζεύοντας από τη βιτρίνα τους αγοραστές να περνούν και να μη παίρνουν και εν καιρώ θα δούμε την ταμπέλα "Ενοικιάζεται" κρεμασμένη απ' όξω.

 

Και μην μου πείτε ρομαντικοί μου μουσικοί ότι τότε δεν θα τρέξετε χωρίς καμία ενοχή να πάρετε το πεταλάκι που το σκοτώνει στην εκποίηση ο τύπος που τόσα του σούρατε στο νοιζ.....  ;)

Θεία Δίκη my friend..Θεία Δίκη

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θεωρείς ότι ο Χ έμπορος/αντιπρόσωπος είναι ακριβός, μην αγοράζεις από αυτόν. It's a free country.

 

Από την άλλη, το να ανάγουμε τις λιγοστές εμπειρίες μας σε περισπούδαστα συμπεράσματα για τους έλληνες εμπόρους σε σύγκριση με αυτούς του εξωτερικού προδίδει ελλιπή γνώση της αγοράς και των κανόνων του εμπορίου γενικότερα.

 

Όσοι έχουν συχνότερη ή/και πιο μακροχρόνια επαφή με τον χώρο, είναι πιο μετριοπαθείς. Π.χ. το post του fleamail για τον Thomann είναι κατατοπιστικότατο και αυτά που γράφει τα έχω διαπιστώσει πολλές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη, το να ανάγουμε τις λιγοστές εμπειρίες μας σε περισπούδαστα συμπεράσματα για τους έλληνες εμπόρους σε σύγκριση με αυτούς του εξωτερικού προδίδει ελλιπή γνώση της αγοράς και των κανόνων του εμπορίου γενικότερα.

 

Da man spoke da truth...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Παιδί μου γιατί αντιγράφεις;

-Γιατί δεν διάβασα κύριε καθηγητά.

-Αα, εντάξει, τώρα που ξέρω την αλήθεια δικαιολογείσαι.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου