Προς το περιεχόμενο

Bon studio και τιμολογιακή πολιτική


psilosm2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσύ π.χ., αντί να παραδεχθείς ότι δεν ξέρεις απολύτως τίποτε για τα οικονομικά (καίτοι ενήλικας), ότι πιθανότατα δε διαβάζεις εφημερίδες και δε παρακολουθείς ειδήσεις, ότι δεν ξέρεις καλά-καλά το ποσοστό με το οποίο φορολογούνται οι ελληνικές επιχειρήσεις, ότι εσύ ο ίδιος δεν έχεις καμία σχέση με το επιχειρείν, ότι πιθανότατα δεν ενδιαφέρεσαι καν να ψηφίζεις... έχεις και άποψη για το αν οι έλληνες επιχειρηματίες έχουν σκάφη... είσαι τόσο νήπιο στην οικονομική σου σκέψη που δεν καταλαβαίνεις ότι αυτό είναι σα να λέει κάποιος ότι "όποιος είναι κιθαρίστας παίρνει ναρκωτικά".

 

Μα επειδή γνωρίζω (δούλευα με όλους τους προαναφερθέντες) γι'αυτό μιλάω (και πλέον έχω και επιχείρηση, άλλου κλάδου όμως). Ίσως να τα λέω λίγο κάπος για 'σένα και να μην "ποζάρω" πίσω απο "ξύλινες" λέξεις και ορολογίες, γιατί αυτό είναι το στύλ μου και όχι το επίπεδο των γνώσεών μου, γι'αυτό θα προσέξεις λιγάκι τους τρόπους σου, δε νομίζω να έχω δείξει στο παρελθόν οτι μου αρέσουν οι αντιπαραθέσεις σε επίπεδο προσωπικού τσακωμού και δεν έχω σκοπό να εμπλακώ σε κάτι τέτοιο.

 

Εσύ όμως τώρα που λες οτι τα γνωρίζεις τόσο καλά, γιατί του υπερασπίζεσαι? Δε νομίζω ο λόγος να είναι μόνο, επειδή γνωρίζεις πόσα έδωσαν φέτος σε φόρους...

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομίζω πως είναι καλύτερο να μην προσπαθούμε να βγάλουμε γενικά συμπεράσματα από ειδικές περιπτώσεις. Είναι σε όλους μας γνωστό ότι μέχρι πριν λίγα χρόνια υπήρχε "μονοπώλιο" μουσικών οργάνων από συγκεκριμένα μαγαζιά και σε πολλούς (όπως ο spiros69) πούλησαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

 

Επειδή όμως οι καιροί άλλαξαν και για τα φτηνότερα μαγαζιά του εξωτερικού ο δρόμος είναι ανοιχτός και τα σκυλιά δεμένα, ο καθένας μπορεί να ψωνίζει βάσει του δικού του συμφέροντος. Αυτό μπορεί να είναι είτε αποκλειστικά η τσέπη ή και άλλοι παράγοντες (προσωπική γνωριμία, παραλαβή από το κατάστημα, setup, αποφυγή μεταφορικών και εταιριών κούριερ και προσθέστε ό,τι άλλο δεν παρέθεσα). Φυσικά, γράφω νομίζω τα ίδια με τον audiokostas πριν κανα δυο σελίδες, αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν εισακούστηκαν.

 

Από την άλλη, το να θεωρούμε ότι το γεγονός ότι μια επιχείρηση δεν πάει καλά οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στο φορολογικό σύστημα της ελλάδας και σε αστάθμιτους παράγοντες, και καθόλου σε κακή διαχείριση (και σε ορισμένες περιπτώσεις απληστία) του ιδιοκτήτη, είναι τουλάχιστον αφελές [πάω τώρα να ετοιμάσω τα οικονομοτεχνικά μου credentials, σε περίπτωση που ζητηθούν για την τεκμηρίωση των παραπάνω].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη, το να θεωρούμε ότι το γεγονός ότι μια επιχείρηση δεν πάει καλά οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στο φορολογικό σύστημα της ελλάδας και σε αστάθμιτους παράγοντες, και καθόλου σε κακή διαχείριση (και σε ορισμένες περιπτώσεις απληστία) του ιδιοκτήτη, είναι τουλάχιστον αφελές [πάω τώρα να ετοιμάσω τα οικονομοτεχνικά μου credentials, σε περίπτωση που ζητηθούν για την τεκμηρίωση των παραπάνω].

 

Πες τα χρυσόστομε. Αλληλούια. Όχι τίποτε άλλο γιατί άρχιζα να νομίζω οτι η ακρίβεια είναι φυσιολογική.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εμενα χρονια εξωτερικο οτιδηποτε αφορα μουσικο εξοπλισμο το εχω ψωνισει εκτος Ελλαδας. Σημερα λοιπον πηρα τηλεφωνο στο Bon studio να ρβτησω για την Gibson Les Paul Traditional την οποια ο Thomann την εχει 1559 ευρω. Στο Bon studio μου ζητησανε 2330 ευρω για την ιδια κιθαρα σε μαυρο χρωμα. 800 ευρω αερα δηλαδη. Τους ζητησα καλυτερη τιμη και μου ειπανε να την παρω απο Thomann. Προφανως και θα γινει ετσι αφου μαλλον οι τυποι εδω στην ελλαδα δεν εχουν αναγκη απο πελατες.

 

Δευτερη κινηση που εκανα ηταν να παω σε γνωστο μου που εχει καταστημα μουσικων οργανων μηπως και μ,πορεσω να ριξω την τιμη μιας και σε περιπτωση που την εβρισκα και 200 ευρω ακριβοτερα απο γερμανια θα τα εδινα και οι τυποι δωσανε τιμη χονδρικης στον γνωστο μου 1636 ευρω. Δλδ ακομα και η χονδρικη ειναι πιο πανω απο τιμες ευρωπης. Λυπαμια πολυ κυριοι αλλα εγω προσωπικα δεν ξαναδινω σε κανεναν τα λεφτα μου στην ελλαδα διοτι οτι και να μου πουνε πλεομ ποτε δε θα μπορεσουν να δικαιολογησουν τα 800 ευρω παραπανω που ζητανε στο συγκεκριμενο κομματι και ειμαι σιγουρος πως και στρα περισσοτερα πραγματα που πουλανε συμβαινει ακριβως το ιδιο. Ντροπη μας. ΜΕ 800 ευρω παραπανω μπορω καλεστα να παρω εναν αξιοπρεπεστατο ενισχυτη η ακομα και δευτερη κιθαρα να την κουβαλαω απο δω και απο εκει. Για παραδειγμα αμα βαλω ακομα 900 ευρω στον Thoman παραγγελνβω και Gibson SG standard για την οποια πληροφοριακα στο Bon studio την εχουν τιμολογημενη λιανικης 1579 ευρω....

 

τα σχολια δικα σας...

 

ΓΙΑΤΙ ΓΥΡΙΣΕΣ ΠΙΣΩ; ΓΙΑΤΙ;

 

Όσον αφορά την υπόλοιπη συζήτηση των 11+ σελίδων, τι να πει κανείς που δεν έχουμε ξαναπει σε κάμποσα άλλα σχετικά θρεντς μέχρι τώρα. Ας ρίχνουμε καμιά εκτόνωση που και που να ισιώνουμε λιγάκι αλλά δε βλέπω που ωφελεί να τρωγόμαστε και μεταξύ μας.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ όμως τώρα που λες οτι τα γνωρίζεις τόσο καλά, γιατί του υπερασπίζεσαι? Δε νομίζω ο λόγος να είναι μόνο, επειδή γνωρίζεις πόσα έδωσαν φέτος σε φόρους...

 

Αν υπαινίσσεσαι ότι έχω συμφέρον να υποστηρίζω τις ελληνικές επιχειρήσεις (επειδή ίσως μου ανήκει μία;) τότε σε διαβεβαιώνω ότι κάτι τέτοιο δε συμβαίνει.

 

Κατά τα άλλα, έχεις δίκηο ότι ποτέ δεν έχεις δώσει δικαιώματα για προσωπικές αντιπαραθέσεις, οπότε συμπάθα με για το παρασύρεσθαι. Απλά ενοχλούμαι από τη δαιμονοποίηση του επιχειρείν, δαιμονοποίηση που έχει πολύ συγκεκριμένη ιδεολογική προέλευση (κομμουνισμός) και πολύ συγκεκριμένους εκφραστές στην ελληνική πραγματικότητα (βλ. το παιδάκι που ακόμη δεν έχει σηκώσει το χέρι του). Ως επιιχειρηματίας που δεν έχει σκάφος και πισίνα (και έχοντας συνομιλήσει με άλλον ένα στο μεταξύ, ο οποίος επίσης δεν έχει σκάφος και πισίνα), σε καλώ να ξανασκεφτείς τη γενίκευση που έκανες.

 

@gdevelek

Ελπίζω ότι αντιλαμβάνεσαι ότι σε προστατεύουν οι κανονισμοί του φόρουμ (και μόνο αυτοί). Αν έφτανα ποτέ πάντως στο να ντρέπομαι να πω τι δουλειά κάνω, θα ήξερα ότι έχω πιάσει πάτο και θα ήμουν λιγότερο πρόθυμος να συμμετέχω σε φόρουμ "διδάσκοντας" άλλους.

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gdevelek

Ελπίζω ότι αντιλαμβάνεσαι ότι σε προστατεύουν οι κανονισμοί του φόρουμ (και μόνο αυτοί).

 

από τι με "προστατεύουν";

 

Αν έφτανα ποτέ πάντως στο να ντρέπομαι να πω τι δουλειά κάνω, θα ήξερα ότι έχω πιάσει πάτο και θα ήμουν λιγότερο πρόθυμος να συμμετέχω σε φόρουμ "διδάσκοντας" άλλους.

 

ποιός ντρέπεται να πει τι δουλειά κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη, το να θεωρούμε ότι το γεγονός ότι μια επιχείρηση δεν πάει καλά οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στο φορολογικό σύστημα της ελλάδας και σε αστάθμιτους παράγοντες, και καθόλου σε κακή διαχείριση (και σε ορισμένες περιπτώσεις απληστία) του ιδιοκτήτη, είναι τουλάχιστον αφελές [πάω τώρα να ετοιμάσω τα οικονομοτεχνικά μου credentials, σε περίπτωση που ζητηθούν για την τεκμηρίωση των παραπάνω].

 

Τα credentials δε ζητούνται ποτέ από ανθρώπους που επιχειρηματολογούν σοβαρά (όπως εσύ σε αυτό το ποστ). Προφανώς υπάρχει ΚΑΙ απληστία ΚΑΙ κακή διαχείριση, αλλά (τουλάχιστον από τότε που υπάρχει ο Τομαν) κατέστη σαφές ποιοι ήταν διατεθειμένοι να περιορίσουν την απληστία τους - και όμως ακόμη και αυτοί δεν μπορούν να παραμείνουν ανταγωνιστικοί σε ένα τόσο ασταθές οικονομικό περιβάλλον όπως το ελληνικό.

 

Οι ελληνικές επιχειρήσεις (οι μουσικές, στην τεράστια πλειοψηφία τους) απορρόφησαν πλήρως την πρώτη αύξηση Φ.Π.Α. και μάλλον και τη δεύτερη. Αυτό δε βρέθηκε να το γράψει κανείς όμως (σίγουρα όχι ο κος 7=14).

 

Εγώ δε λέω (γράφω) ότι οι ελληνικές επιχειρήσεις θα είχαν χαμηλότερες τιμές επειδή οι ιδιοκτήτες τους είναι καλοί άνθρωποι, αλλά επειδή ο τόμαν αναγκάζει προς αυτή τη κατεύθυνση - έλα όμως που το πλαίσιο στο οποίο λειτουργούν το καθιστά ανέφικτο...

 

Αυτό λέμε νικόλαε και ξέρεις πολύ καλά ότι έχω δίκηο.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

doctor g, δηλαδή η έκφραση του κλασσικού "σταφρυδισμού" - "και τι με νοιάζει εμένανε" εσένα δεν σε ενόχλησε?

 

θα με ενοχλουσε ναι αν το εβλεπα.δεν το ειδα πουθενα ,συμπαθα με αν κανω λαθος παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ενοχλούμαι από τη δαιμονοποίηση του επιχειρείν, δαιμονοποίηση που έχει πολύ συγκεκριμένη ιδεολογική προέλευση

 

Η δαιμονοποίηση του επιχειρείν, στην ολότητά του, απέχει μίλια από την καταγγελία και κυρίως αποφυγή περιπτώσεων επαγγελματιών που μας <<γδύνουν>> κανονικά.

 

Βέβαια, το τελευταίο αδυνατεί κανείς να το καταλάβει αν βλέπει παντού γύρω του την απειλή της "κόκκινης αρκούδας"

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου