Προς το περιεχόμενο

Bon studio και τιμολογιακή πολιτική


psilosm2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα παραδειγματάκι μικρό να τόσο δά ...και πάμε για νάνι

 

http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=55026

 

http://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Dunlop-Formula-65-Polish-Cleaner-Gitarrenpolitur/art-GIT0011506-000

 

Καλή σας νύχτα... :-*

 

Υ.Γ Μην πετάξει κανείς ότι είναι χωρίς μεταφορικά..εννοείται ότι θα το αγοράσεις πακέτο κ με άλλα πράγματα.. :-*

 

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό που μου προκαλεί εντύπωση και δε βλέπω να το αναφέρει κανείς είναι ότι νομίζω ότι θα μπορούσε κάποιος να συναγωνιστεί αρκετά ελληνικά καταστήματα, αγοράζoντας "χοντρικά" από τον thomann. Ο ΦΠΑ έτσι κι αλλιώς θα πληρωθεί από τον τελικό αγοραστή, οπότε αυτό που θέλω να πω είναι ότι άλλο το 10% πάνω και άλλο το 30% πάνω χωρίς το ΦΠΑ, μιλάμε για αρκετά ικανοποιητικό ποσοστό κέρδους :)

 

Σε κάθε αγορά κάποια πράγματα τα πληρώνεις όσο σου πουν, π.χ. κανείς δεν κάνει παζάρι στα γραφεία κηδειών :) Στην Ελλάδα τα πράγματα τα οποία πληρώνουμε-όσο-μας-πουν δεν έχουν τελειωμό, και όλοι οι "οικονομολόγοι" φωνάζουν ότι δε λειτουργεί ο ανταγωνισμός  :) συγχωρέστε το συναισθηματικό τόνο αλλά μόλις γύρισα από μια χώρα όπου ένας απλός υπάλληλος που δουλεύει 6-7 ώρες τη μέρα και παίρνει 30-40 μέρες άδεια το χρόνο παίρνει 3-4-5 χιλιάρικα και πίνει πραγματική μπύρα με 1,5 ευρώ το ποτήρι (Βέλγιο  ;D)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Προσωπικά θα αισθανόμουν ολίγον ξεφτίλας αν γύρναγα τα μαγαζιά να δοκιμάζω ό,τι μου 'ρθει, όντας εκ προοιμίου αποφασισμένος ότι δεν επρόκειτο να αγοράσω - ακόμα κι αν η τιμή ήταν σωστή.

Επειδή όμως όλοι σκεφτόμαστε και νιώθουμε διαφορετικά, πράττουμε και αναλόγως. Και λόγος δε μου πέφτει τί θα δοκιμάζει και από πού θα αγοράζει ο καθένας...

 

Όσο για το θέμα, με κάλυψαν ο Loci και ο ndnikola. ;)

Εγώ πάντως θα ένιωθα ακόμα πιο ξεφτίλας αν έπαιρνα (αναγκαστικά) κιθάρα απ' έξω και ανακάλυπτα ότι πήρα γουρούνι στο σακί ίσα-ίσα επειδή θα ένιωθα ξεφτίλας να πάω να τη δοκιμάσω Ελλάδα ;) (Πολλή ξεφτιλολογία πέφτει... :P) Πάντως για να μην τα απαξιώνουμε όλα, δίνω credits σε σχετικά γνωστή ελληνική αντιπροσωπεία που πουλάει PRS σε τιμές αντίστοιχες του Thomann (σπανιότατο, αλλά αληθινό). Πάντως όντως σε γενικές γραμμές είμαστε πανάκριβοι σε σύγκριση με έξω και προσωπικά κοιτάω μόνο κατά έξω γιατί η εμπειρία από την πρώτη μου κιθάρα που την πήρα από Ελλάδα ήταν άθλια όχι μόνο σε θέμα τιμής... :-[
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε... μηνες αποχης απο το ιντερνετ γενικως, ειπα να περασω σημερα απο το Νοιζ και επεσα πανω σε αυτο το θεματακι, που με τα διαφορα που διαβασα μου κινησε το ενδιαφερον.

 

Καταρχας. ο τιτλος του θεματος δεν θεωρειται πλεον ευστοχος.

 

Θα επρεπε να λεγεται καπως στο στυλ "Οικονομικη/ τιμολογιακη πολιτικη Τομαν & αντιστοιχη μεγαλου μεριδιου μαγαζιων Ελλαδας".

 

  Τελοσπαντων... Για να μην επαναλαμβανω με συνοπτικες διαδικασιες θα συμπλευσω με αποψεις οπως του Ιδιοφυους Λοκι και Ψειρο-γραμματος, γιατι απλουστατα ανταποκρινονται σε... περισσοτερες πλευρες της πλυσυνθετης ουτως η αλλως πραγματικοτητας, και οντως ανταποκρινονται ικανοποιητικα στην αληθινη κατασταση.

 

Καποιες αποψεις οπως π.χ. του gdevelek και του william δειχνουν απλως οτι... σορρυ παιδια, δεν ξερετε απο οικονομια (που δεν ειναι τιποτα δηλαδη, απλα κοινη λογικη ουσιαστικα), και καταληγετε μαλλον να γενικευετε συμπερασματα απο προσωπικες εμπειριες. Πραγμα που δεν ειναι κακο (ΟΛΕΣ οι αποψεις ειναι, εμμεσως, γενικευσεις), αλλα απ'την στιγμη που δεν εχετε συνειδηση της υποκειμενικοτητας σας, πεφτετε και σε λαθη. Η "απολυτη αληθεια" σε οποιονδηποτε τομεα δεν ξερουμε αν υπαρχει, υπαρχουν ομως αληθειες πιο "αληθινες" απο αλλες, για τον απλουστατο ρολο οτι ειναι οσο το δυνατον πιο σφαιρικες, εχοντας εξετασει το ιδιο ζητημα απο περισσοτερες σκοπιες.

 

Παντως απο αυτο το θρεντ κραταω το πολυ ομορφο συναισθηματικο πρωτο ποστ του Τρολλευ (κριμα που πηγες να το ριξεις σε πολιτικη συζητηση στο τελος, με τον ιδιο εντελως επιπολαιο τροπο που πηγες να κατακρινεις φιλε Τρολλευ).

 

( Α και για ψαχτε τιμες οπως των Γερμανικης μαρκας Sonor ντραμς, σε Τομαν και Στολλα...  ;) ;D ;D)

 

Τελοσπαντων ο πολυς τσακωμος πανω σε τετοια θεματα αφορα στην τελικη ανθρωπους που δεν ακουνε...  ΡΟΚ --->

 

Chuck Berry - Johnny B. Goode (Live 1958)

 

 

 

(και πανκ βεβαιως-βεβαιως, και μπλουζ, και ρεμπετικα, και παραδοσιακα δικα μας και των αλλωνων...)

 

Καληνυχτα!

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε... μηνες αποχης απο το ιντερνετ γενικως, ειπα να περασω σημερα απο το Νοιζ και επεσα πανω σε αυτο το θεματακι, που με τα διαφορα που διαβασα μου κινησε το ενδιαφερον.

 

Child Of Story, ευτυχώς για όλους μας, η πλειοψηφία των συζητήσεων στο ίντερνετ (ή το noiz.gr επί τούτου) δεν έχουν το χαμηλότατο επίπεδο που εξασφαλίστηκε με τη συμμετοχή των μελών που ανέφερες στην παρούσα συζήτηση.

 

Δεν υπάρχει λόγος να απέχεις από το ίντερνετ, επειδή είχες/είχαμε την ατυχία να διαβάζουμε για τόσες σελίδες τις ανιστόρητες τοποθετήσεις ανθρώπων που φανερά δεν έχουν καμία σχέση με την αγορά. Θα έρθουν και καλύτερες μέρες.

 

Όσον αφορά τη δική μου τοποθέτηση, ξεκαθάρισα ότι είναι συναισθηματικά φορτισμένη... ομολογώ ότι έπρεπε να την έχω αποφύγει καθότι (όπως μου είπε και ένας πραγματικός εκπρόσωπος της αγοράς, με τον οποίο συζητήσαμε), αυτά τα πράγματα δεν έχουν καμία σημασία.

 

Ας περιοριστούμε στην ανάγνωση εκείνων που τοποθετήθηκαν νηφάλια και άσε τους υπόλοιπους με τις θεωρίες συνομωσίας στις οποίες αρέσκονται.

 

Φιλικά.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Child Of Story, ευτυχώς για όλους μας, η πλειοψηφία των συζητήσεων στο ίντερνετ (ή το noiz.gr επί τούτου) δεν έχουν το χαμηλότατο επίπεδο που εξασφαλίστηκε με τη συμμετοχή των μελών που ανέφερες στην παρούσα συζήτηση.

 

Δεν υπάρχει λόγος να απέχεις από το ίντερνετ, επειδή είχες/είχαμε την ατυχία να διαβάζουμε για τόσες σελίδες τις ανιστόρητες τοποθετήσεις ανθρώπων που φανερά δεν έχουν καμία σχέση με την αγορά. Θα έρθουν και καλύτερες μέρες.

 

Όσον αφορά τη δική μου τοποθέτηση, ξεκαθάρισα ότι είναι συναισθηματικά φορτισμένη... ομολογώ ότι έπρεπε να την έχω αποφύγει καθότι (όπως μου είπε και ένας πραγματικός εκπρόσωπος της αγοράς, με τον οποίο συζητήσαμε), αυτά τα πράγματα δεν έχουν καμία σημασία.

 

Ας περιοριστούμε στην ανάγνωση εκείνων που τοποθετήθηκαν νηφάλια και άσε τους υπόλοιπους με τις θεωρίες συνομωσίας στις οποίες αρέσκονται.

 

Φιλικά.

 

 

 

Trolley,καταρχήν το προηγούμενο avatar σου μ΄άρεζε πιο πολύ... ;D (είμαι fan των mac,αλλά μ΄άρεζε περισσότερο...)

 

Είναι προφανές (κρίνοντας από τα γραπτά σου και μόνο,διότι δεν σε γνωρίζω),οτί "το κατέχεις"...Συμφωνώ με τα περισσότερα που γράφεις και υποθέτω οτί πολλές φορές που γράφεις "προκλητικά" το κάνεις έχοντας καλό/αγνό κίνητρο για να "ταρακουνήσεις" λίγο(ή και πολύ δεν πειράζει) τα λιμνάζοντα νερά ας πούμε.Συμφωνώ μ΄αυτή την τακτική και πιστεύω οτί είναι αποδοτική.

 

Η μόνη μου ένσταση είναι όταν αναφέρεσαι συγκεκριμένα σε μέλη,τα οποία βάσει του νόμου των πιθανοτήτων και της (προβλέψιμης έως ένα βαθμό τουλάχιστον...) ανθρώπινης συμπεριφοράς-αντίδρασης,θα μπουν στη διαδικασία να σου απαντήσουν,με άμεσο αποτέλεσμα να αρχίσει ένα "γα΄ι΄τανάκι", το οποίο δεν νομίζω να βγάλει πουθενά...

 

Anyway,όσον αφορά το θέμα της τιμολογιακής πολιτικής των εταιρειών,κατά τη γνώμη μου ο μόνος ο οποίος ασφαλώς γνωρίζει τι γίνεται,είναι "η μάρκα"...Αυτός που στο τέλος της μέρας μετράει τα δολλάρια... 8)

 

Προσωπικά,όποτε μπαίνω στη θέση του πελάτη,το μόνο το οποίο με ενδιαφέρει είναι η καλύτερη τελική τιμή και δεν πολυσκοτίζομαι για τα υπόλοιπα ούτε βγάζω συμπεράσματα τα οποία μπορεί να είναι λανθασμένα.Ακούγεται ψυχρό,αλλά αυτή είναι η -πικρή- αλήθεια.

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως τον ενισχυτή που αγόρασα,τον βρήκα 20€ φθηνότερα από το thoman.de (στην τιμή πώλησης,χωρίς τα μεταφορικά),και ο καταστηματάρχης ήταν ευγενέστατος.Για το άλλο χόμπι μου,τη φωτογραφία,"την είχα πατήσει" όταν αγόραζα την ψηφιακή μου,την οποία την πήρα από ένα μαγαζί με 630€ χωρίς φακό,όταν ένα άλλο στο οποίο ήμουν πελάτης την είχε με το φακό του κιτ 590.Απλώς πάνω στην "φούρια" να πάρω μηχανή,έκανα έρευνα μέσω ίντερνετ και τον άλλο τον ξέχασα αφού δεν ειχε σελίδα.Αποτέλεσμα ήταν να πληρώσω 675€ συνολικά,διότι το φακό τον αγόρασα μετά από ένα μήνα,δηλαδή 85€ περισσότερα...Καλές τιμές μπορείς να βρεις κι εδώ σε σχέση με μαγαζιά της αλλοδαπής.Το θέμα είναι άλλο,ότι σε σχέση με την αγοραστική δύναμη του Έλληνα,ακόμα και η καλύτερη τιμή εδώ είναι ακριβή.Ένας Γερμανός εργάτης αγοράζει,με τα χρήματα του μισθού του,περισσότερους ενισχυτές από το thoman απ'οτι ο Έλληνας από το μαγαζί που αγόρασα εγώ.Εκεί νομίζω είναι το ζουμί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trolley,καταρχήν το προηγούμενο avatar σου μ΄άρεζε πιο πολύ... ;D (είμαι fan των mac,αλλά μ΄άρεζε περισσότερο...)

 

Το mac-avatar ήταν απλά το πρώτο που βρήκα μπροστά μου χθες. Δε σημαίνει τίποτε.

 

Είναι προφανές (κρίνοντας από τα γραπτά σου και μόνο,διότι δεν σε γνωρίζω),οτί "το κατέχεις"...Συμφωνώ με τα περισσότερα που γράφεις και υποθέτω οτί πολλές φορές που γράφεις "προκλητικά" το κάνεις έχοντας καλό/αγνό κίνητρο για να "ταρακουνήσεις" λίγο(ή και πολύ δεν πειράζει) τα λιμνάζοντα νερά ας πούμε.Συμφωνώ μ΄αυτή την τακτική και πιστεύω οτί είναι αποδοτική.

 

Τα κίνητρα όλων μας είναι μικτά. Κάπου θέλουμε να πούμε τη γνώμη μας, κάπου θέλουμε να μας θαυμάζουν γι' αυτή, κάπου θέλουμε να βοηθήσουμε, κάπου να φιλονικήσουμε… Ελπίζω ότι - τον περισσότερο καιρό - τηρώ καλές ισορροπίες.

 

Η μόνη μου ένσταση είναι όταν αναφέρεσαι συγκεκριμένα σε μέλη,τα οποία βάσει του νόμου των πιθανοτήτων και της (προβλέψιμης έως ένα βαθμό τουλάχιστον...) ανθρώπινης συμπεριφοράς-αντίδρασης,θα μπουν στη διαδικασία να σου απαντήσουν,με άμεσο αποτέλεσμα να αρχίσει ένα "γα΄ι΄τανάκι", το οποίο δεν νομίζω να βγάλει πουθενά...

 

Τα μέλη - και εγώ - απολαμβάνουμε την πολυτέλεια της ανωνυμίας. Κάθε επίθεση και κάθε έπαινος απευθύνονται σε ένα nickname και ένα avatar. Όλα τα υπόλοιπα που λέγονται και γράφονται είναι υπερβολές και ψευτο-δημοκρατικές ευαισθησίες. Το Bon Studio, μία επιχείρηση με σημαντική ιστορία, μέμφεται σε κοινή θέα στο τίτλο αυτού του θέματος (δικαίως ή αδίκως). Αυτοί (οι ιδιοκτήτες του και οι εργαζόμενοι σε αυτό) είναι οι μόνοι που ενδέχεται να θιγούν από αυτά που γράφονται.

 

Anyway,όσον αφορά το θέμα της τιμολογιακής πολιτικής των εταιρειών,κατά τη γνώμη μου ο μόνος ο οποίος ασφαλώς γνωρίζει τι γίνεται,είναι "η μάρκα"...Αυτός που στο τέλος της μέρας μετράει τα δολλάρια... 8)

 

Αυτό ισχύει. Αλλά και οι πάμπολλοι μεσάζοντες έχουν το δικό τους υπολογισμό να κάνουν και τα δικά τους κέρδη.

 

Προσωπικά,όποτε μπαίνω στη θέση του πελάτη,το μόνο το οποίο με ενδιαφέρει είναι η καλύτερη τελική τιμή και δεν πολυσκοτίζομαι για τα υπόλοιπα ούτε βγάζω συμπεράσματα τα οποία μπορεί να είναι λανθασμένα.Ακούγεται ψυχρό,αλλά αυτή είναι η -πικρή- αλήθεια.

 

Ακριβώς. Οπότε, ας ελπίσουμε ότι θα συνεχίσουμε να είμαστε μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης και ότι θα έχουμε ως νόμισμα το Ευρώ, προκειμένου να μπορούμε να αγοράζουμε από καταστήματα του εξωτερικού, να συγκρίνουμε τις τιμές τους με τις τοπικές, να θέτουμε ερωτήματα όταν διαπιστώνουμε αποκλίσεις και - κυρίως - να είμαστε πολύ πιο αυστηροί με τον εκάστοτε υπουργό οικονομικών, που διαμορφώνει τις συνθήκες λειτουργίας της αγοράς στην οποία κινούμαστε.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...λίγα με τις πισίνες παρακαλώ...έχουμε δαιμονοποιήσει τα πάντα....

 

εξω απο την πλακα πριν κανα μηνα ακουγα στο ραδιοφωνο εναν ταλαιπωρο κατασκευαστη πισινων (ο οποιος απασχολει 65 ατομα στην επιχειρηση του) να λεει οτι εχουν πεσει οι δουλειες κατα 50% μια και για τον μεσο Ελληνα..πισινα=λαμογιο...

 

ποσο κοστιζει μια μεση πισινα?

 

λιγοτερο απο ενα μεσο αυτοκινητο (ναι απο αυτα που καθε ελληνικη οικογενεια εχει απο...5-6...)

 

ζουμε στο απολυτα σουρεαλιστικο κρατος παντως..δε λεω......

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου