Προς το περιεχόμενο

Bon studio και τιμολογιακή πολιτική


psilosm2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θεωρείς ότι ο Χ έμπορος/αντιπρόσωπος είναι ακριβός, μην αγοράζεις από αυτόν. It's a free country.

 

Από την άλλη, το να ανάγουμε τις λιγοστές εμπειρίες μας σε περισπούδαστα συμπεράσματα για τους έλληνες εμπόρους σε σύγκριση με αυτούς του εξωτερικού προδίδει ελλιπή γνώση της αγοράς και των κανόνων του εμπορίου γενικότερα.

 

Όσοι έχουν συχνότερη ή/και πιο μακροχρόνια επαφή με τον χώρο, είναι πιο μετριοπαθείς. Π.χ. το post του fleamail για τον Thomann είναι κατατοπιστικότατο και αυτά που γράφει τα έχω διαπιστώσει πολλές φορές.

Μ αρέσεις.... :-X

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μη χάνετε τοσο χρόνο. Ανοίχτε το δικό σας καταστημα μουσικών οργάνων και ελάτε μετα απο ένα χρόνο να συγκρίνουμε τις τιμές σας με αυτες του τομανν. Μόνο έτσι θα λήξει οριστικά το θέμα-άθλημα "Γκρινια".

(Μπορειτε εναλακτικά να ανοίξετε, ένα καλό μπακάλικο, δίπλα σε ενα επώνυμο πολυδιαφημισμένο σουπερ-μάρκετ και να κάνουμε παρόμοια σύγκριση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη χάνετε τοσο χρόνο. Ανοίχτε το δικό σας καταστημα μουσικών οργάνων και ελάτε μετα απο ένα χρόνο να συγκρίνουμε τις τιμές σας με αυτες του τομανν. Μόνο έτσι θα λήξει οριστικά το θέμα-άθλημα "Γκρινια".

(Μπορειτε εναλακτικά να ανοίξετε, ένα καλό μπακάλικο, δίπλα σε ενα επώνυμο πολυδιαφημισμένο σουπερ-μάρκετ και να κάνουμε παρόμοια σύγκριση)

 

φίλε ρώτησα και παραπάνω αλλά δεν πήρα σοβαρή απάντηση:

 

γιατί οι Νάκας/Στόλας/Μπον που ΔΕΝ είναι μπακάλικα, αλλά καταλαμβάνουν ολόκληρα κτίρια, έχουν ΚΑΙ αυτοί πολύ υψηλώτερες τιμές από έξω;

 

κάτι ακόμη:

 

έχουν γράψει αρκετά μέλη εδώ για μαγαζιά που χτυπάνε στα ίσια τις τιμές του θωμά, ας μας γράψουν αν επρόκειτο για μαγαζιά τύπου σούπερ-μάρκετ ή μπακάλικου, να δούμε πόσο, επιτέλους, μετρά το μέγεθος του μαγαζιού στην τιμολογιακή του πολιτική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε ρώτησα και παραπάνω αλλά δεν πήρα σοβαρή απάντηση:

 

Πήρες σοβαρή ερώτηση όμως, αλλά δεν απάντησες.

 

έχουν γράψει αρκετά μέλη εδώ για μαγαζιά που χτυπάνε στα ίσια τις τιμές του θωμά, ας μας γράψουν αν επρόκειτο για μαγαζιά τύπου σούπερ-μάρκετ ή μπακάλικου, να δούμε πόσο, επιτέλους, μετρά το μέγεθος του μαγαζιού στην τιμολογιακή του πολιτική

 

Αυτό που επηρρεάζει την τιμολογιακή πολιτική όλων των καταστημάτων στην Ελλάδα είναι α) η φορολογία και β) το εργατικό κόστος. Φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει εδώ μέσα κανένας που να μη ξέρει πλέον ότι η εφορία πήρε τον τελευταίο χρόνο το 52% των κερδών όλων των επιχειρήσεων από μία τάξη μεγέθους και πάνω (μέσω κανονικής φορολογίας και εκτάκτων εισφορών). Αυτά τα χρήματα εισπράττονται για να εξυπηρετηθούν άμεσες ταμειακές υποχρεώσεις του ελληνικού κράτους, εκ' των οποίων οι ασφυκτικότερες είναι εκείνες που αφορούν τους μισθούς όσων εργάζονται επτά μήνες και πληρώνονται για 14 μήνες.

 

Οπότε, πολύ σωστά:

 

Μη χάνετε τοσο χρόνο. Ανοίχτε το δικό σας καταστημα μουσικών οργάνων και ελάτε μετα απο ένα χρόνο να συγκρίνουμε τις τιμές σας με αυτες του τομανν. Μόνο έτσι θα λήξει οριστικά το θέμα-άθλημα "Γκρινια".

 

... το οποίο φυσικά δε θα γίνει.

 

Έχω όμως την εξής απορία: τόσο απομονωμένοι καλλιτέχνες είσαστε ρε παιδιά; Γονείς π.χ. δεν έχετε; Θείους δεν έχετε; Για τα προβλήματα της αγοράς και το πόσο δύσκολο είναι να κάνεις κάποιος επιχείρηση στην Ελλάδα δεν έχετε ακούσει; Ή απλά είστε "καλλιτέχνες του ελληνικού δημοσίου" (εδώ-και-τώρα πατεντάρω τον όρο), και κρίνετε αφ' υψηλού την αγορά την ώρα που ζείτε σε βάρος μας;

 

Επίσης, θα σηκώσει το παιδάκι το χεράκι του ή θα του το σηκώσω με το ζόρι;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σου gdevelek(αν κι έχω διαφωνήσει μαζί σου σε άλλα θέματα πολλάκις) και θα ήθελα να πω κι εγώ στον φίλτατο και συμπαθή Τthawth ότι για ΜΕΝΑ που μ έχουν κατακλέψει ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ οι γνωστοί άγνωστοι αν μου έπιαναν τον ποπό με τρόπο πιστεψέ με ότι πάλι απ αυτούς θα ψώνιζα(ελληνικός μαζοχισμός)...αλλά κάποια στιγμή πρίν την εποχή του οσίου ΘΩΜΑ(Thomann) είχαν αποθρασυνθεί τελείως.Πιστεύω ότι είχαν το σκεπτικό Ή σε μένα(Ibanez) θα ψωνίσει ή στον Μήτσο(Gibson) ή στον Βαγγέλη(Fender) ή στον Ζοζεφίνο(PRS)(τα ονόματα εντελώς τυχαία  ;)).Κι ήταν όλοι μάγκες κι αγαπημένοι γτ είχαν μοιράσει την πίτα..Συμπέρασμα..Δεν ήθελε κόπο ήθελε τρόπο για να κρατήσουν τον πολύ κόσμο...Τώρα τρέχουν να περισώσουν οτι προλάβουν..Οι αμαρτίες πληρώνονται  ::)

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αμαρτίες πληρώνονται  ::)

 

Άλλος αναμάρτητος... Ε, ρε χριστιανοί που μαζευτήκανε...

Πατεντάρω και άλλον ένα όρο "Οι Χριστιανοί των ΔΕΚΟ".

ΧΔΕΚΟΙ, θα ονομάζονται στο μέλλον.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος αναμάρτητος... Ε, ρε χριστιανοί που μαζευτήκανε...

Πατεντάρω και άλλον ένα όρο "Οι Χριστιανοί των ΔΕΚΟ".

ΧΔΕΚΟΙ, θα ονομάζονται στο μέλλον.

 

 

Μπορείς να το πείς κι αλλιώς φίλτατε Αλέξη Κούγια....Γύρισε ο τροχός θα  :-X κι ο φτωχός

Θεέ μου συγχώρα με...Πάω να εξομολογηθώ.. :P

 

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή απλά είστε "καλλιτέχνες του ελληνικού δημοσίου" (εδώ-και-τώρα πατεντάρω τον όρο),

Σε έχει προλάβει ο blue...στην πράξη...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να το πείς κι αλλιώς φίλτατε Αλέξη Κούγια....Γύρισε ο τροχός θα  :-X κι ο φτωχός

 

Δεν είμαι ο Κούγιας. Είδες πόσο απλό είναι να λες τι δεν είσαι;

Σειρά σου τώρα: για πες "δεν είμαι ΧΔΕΚΟΣ", έτσι για να καταγραφεί στη κουβέντα.

 

Σημ: εννοείται ότι δεν ξέρω το μέλος spyros69. Αλλά - κάποια στιγμή -πρέπει να καταλάβουμε ότι οι απόψεις διαφόρων που προκύπτουν ως "δίκαιες διαμαρτυρίες για την αγορά" είναι στη πραγματικότητα πολύ-πολύ στρατευμένες βρωμιές. Και σόρυ που είμαι τόσο επιθετικός αλλά στοι τίτλο αναφέρεται το όνομα μίας πολύ υπαρκτής επιχείρησης.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που επηρρεάζει την τιμολογιακή πολιτική όλων των καταστημάτων στην Ελλάδα είναι α) η φορολογία και β) το εργατικό κόστος. Φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει εδώ μέσα κανένας που να μη ξέρει πλέον ότι η εφορία πήρε τον τελευταίο χρόνο το 52% των κερδών όλων των επιχειρήσεων από μία τάξη μεγέθους και πάνω (μέσω κανονικής φορολογίας και εκτάκτων εισφορών). Αυτά τα χρήματα εισπράττονται για να εξυπηρετηθούν άμεσες ταμειακές υποχρεώσεις του ελληνικού κράτους, εκ' των οποίων οι ασφυκτικότερες είναι εκείνες που αφορούν τους μισθούς όσων εργάζονται επτά μήνες και πληρώνονται για 14 μήνες.

 

"Σιγά καλε θα βάλω τα κλάματα.

Βρε σα δε ντρέπονται τι έκαναν στους κακόμοιρους, τσ τσ τσ." ;D

 

Δηλαδή τόσα χρόνια που αυτοί ξεκοκαλίζουν τον κάθε μουσικό χομπίστα, ερασιτέχνη, επαγγελματία, δεν τα έχουν βγάλει και με το παραπάνω αυτά που ΜΟΛΙΣ φέτος τους πήραν? Ή μήπως τα έχουν κάνει βίλες και σκάφη και δεν τα είχαν cash να τα δώσουν στο κράτος?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου