Προς το περιεχόμενο

Bon studio και τιμολογιακή πολιτική


psilosm2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτσι ακριβώς 1000%.....Φιλαράκι άμα γουστάρεις να ούμε...Το εργαλείο είναι πένα  :-X

Και πόσα λεφτά έχουμε χάσει απο τέτοιου είδους "πολιτικές".... Anyway.

 

Εδώ στην Ελλάδα λοιπόν, γνωστή αντιπροσωπία (δεν θα πω για ευνόητους λόγους) αγοράζει ένα προϊόν €100, βάζει κέρδος τους 35% (στην καλύτερη, γιατί κάτι κινέζικα ανταλακτικά και φθηνά όργανα, είναι και με 100% καπέλο) = €135 και μετά βγάζει λιανική για τα καταστήματα με Χ1,7008= €229,60

Επίσης κοντρολάρουν τα Ελληνικά on-line καταστήματα λέγοντάς τους οτι στο site σας θα έχεται τιμές καταλόγου για να μην γκρινιάξει ο άλλος on-line μαγαζάτορας στην άλλη άκρη της Ελλάδας, επειδή εσύ θέλεις να το έχεις πιο κάτω. Και φυσικά κοντρολάρουν (όσο μπορούν) τις εκπτώσεις που θα κάνουν και στους πελάτες που θα ψωνίσουν απ'ευθείας απ'το μαγαζί.

 

Ο δε γερμανός, θα αγοράσει €100 θα βάλει ένα 40% πάνω και θα στο πουλήσει €140 και τέλος. Διαφορά €89,60.

 

Αυτά.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω παντως αν εβλεπα οτι η κιθαρα κανει 800 ευρω παραπανω στην Ελλαδα θα τα εδινα και θα πηγαιν 4-5 μερες Γερμανια στον ιδιο των Θωμα και θα δοκιμαζα κι αλλες κιθαρες που δεν προκειτε να τις δουμε Ελλαδα ποτε !!!! ;D ;D ;D  Να πω την αμαρτια μου κι εγω αγοραζω απ εξω και ποιο πολύ απο Αμερικη .Οι τιμες που πετυχαίνω απο εκει ειναι ποιο φτηνες απο τα Ελληνικα μεταχειρισμενα !!! Δελ θελω να μηδενίσω την Ελληνικη αγορα αλλα πιστευω τωρα που θα σφιξουν οι κολοι με την κριση ολοι θα αρχισουν να δουλευουν για λιγοτερο ποσοστο κερδους και ο καταναλωτης θα αρχισει επιτελους να κανει σοβαρη ερευνα αγορας σε ολα τα προιοντα ξεκινωντας απο τα βασικα και φτανοντας στα περιττα.

Εμεις διαμορφωνουμε τις τιμες σε ολα τα προιοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμιζω οτι εχουν υπαρξει απειρα τετοια θεματα σχετικα με τις τιμες στην Ελλαδα και το εξωτερικο.

Τα γραφουμε για να τ ακουσουν οι Ελληνες εμποροι η απλα για να γκρινιαξουμε?

 

Αν ισχυει το πρωτο,πιστευω οτι εχουν παρει το μηνυμα και τα πραγματα εχουν αλλαξει

κατα πολυ πλεον.Ηδη εταιρειες με πολιτικη κροκοδειλου εχουν σε πολλα ειδη εξομοιωσει τις τιμες τους με το εξωτερικο.(Να πω βεβαια οτι κι εγω,ακομα απο εξω ψωνιζω...περιμενω...).

Αν ισχυει το δευτερο,αντι καθε λιγο και λιγακι να μιλαμε για το ποσο ακριβα ειναι τα πραγματα στην Ελλαδα,ας συνεχισουμε την καταναλωτικη μας πολιτικη μηπως και γινουν

τα πραγματα ακομα καλυτερα.

Κατι ακομα...μιλωντας και σαν καποιος που περασε ενα φεγγαρι ως υπαλληλος σε καταστημα μουσικων ειδων..

Αυτα τα μαγαζια δεν περιμενουν να ζησουν πουλωντας την στρατοκαστερ,τη γκιμπσον

και τον mesa boogie...που θα παμε να ζητησουμε εμεις οι τρελαμενοι...

Αν ηταν ετσι,ζητω που καηκανε..

Στην Ελλαδα το κερδος ερχεται απο μουσικα ειδη πιο ευρειας καταναλωσης και πελατες

που δεν σκοπευουν να δωσουν μια περιουσια για καστομσοπια...αλλα φτηνα πραματακια να παει το παιδακι τους στο ωδειο ή μεγαλες επαγγελματικες παραγγελιες που αγοραζουν χοντρικη.

Γι αυτο και οι τιμες στα μεμονωμενα ακριβα μουσικα ειδη δεν πεφτουν πολυ.

Σου λεει,αν την παρει καποιος,την πηρε.(Μια εχω ολη κι ολη... ;D).

Με λιγα λογια,δεν ξερω αν ειμαστε μια ισχυρη δυναμη να διαμορφωσουμε τιμες αγορας...

Παντως κατι γινεται...

Μακαρι..

 

PS:Kαλα... με το 11888 και τη φουκαριαρα τη μανα μου...ΕΛΙΩΣΑ!!!!!!! ;D ;D ;D

Να στε καλα Μiltos23...-Spyros69!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

PS:Kαλα... με το 11888 και τη φουκαριαρα τη μανα μου...ΕΛΙΩΣΑ!!!!!!! ;D ;D ;D

Να στε καλα Μiltos23...-Spyros69!

Kι εσύ να σαι καλά bro....

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ νομίζω το χάνεις. Ο έλληνας ίσως δεν έχει την δυνατότητα να στοκάρει τόσο πολλά κομμάτια--> να αγοράσει σε φτηνότερη τιμή από την πηγή --> να πουλήσει με 50 ευρώ κέρδος.

 

δεν μιλάμε απαραίτητα για καμπίνες 4*12 ή 8*10, έτσι;

 

υπάρχουν κιθάρες, κόμπο, πεταλάκια, ως και μαγνήτες και χορδές... ούτε αυτά έχει χώρο να στοκάρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε στον θωμαν θα την δοκιμασω λοιπον αλλα πληρωνω 800 ευρω παρακατω και σε 30 μερες αμα δε γουσταρω την επιστρεφω κιολας....και ας εχει ταλαιπωρια...

 

Η δινεις τα 800 για να βγαλεις αεροπορικα πηγαινε-ελα, ξενοδοχειακι 5αστερο με υδρομασαζ και υπερμασες,και δοκιμαζεις ολο το στοκ του καθε thomann.Και με τα ρεστα παιρνεις και μια φωτογραφικη μηχανη να βγαλεις αναμνηστικες απο το ταξιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναρωτιέμαι τι τιμές - και τι πολιτική γενικώτερα - θα είχαν σήμερα τα μαγαζιά αυτά στην ελλάδα αν ΔΕΝ υπήρχε ο (κάθε) θωμάς... μπρρρ.....

 

Πέρυσι, σε ερώτησή μου σε κατάστημα της Αθήνας για την τιμή ενός ενισχυτή (για την ακρίβεια του Orange Tiny Terror), ο καταστηματάρχης έκανε το εξής καταπληκτικό. Μπαίνει επιτόπου στο site του thomann, ψάχνει το μοντέλο, μου λέει την τιμή και στην συνέχεια μου λέει ότι θα μου τον δώσει 5 ευρώ ακριβότερα. Αν τελικά αποφάσιζα να τον αγοράσω εννοείται ότι θα τον έπαιρνα από εκεί. Το ίδιο κατάστημα μάλιστα είχε τις περισσότερες τιμές του στα επίπεδα του thomann. Τώρα πως τα καταφέρνει ένας θεός ξέρει.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο κατάστημα μάλιστα είχε τις περισσότερες τιμές του στα επίπεδα του thomann. Τώρα πως τα καταφέρνει ένας θεός ξέρει.

 

αν ξέρεις το συμφέρον σου και έχεις επαφή με την πραγματικότητα διεθνώς, και όχι στο δρομάκο σου, δεν έιναι καθόλου δύσκολο ή μυστήριο να τα καταφέρεις, ο τύπος αυτός σε έπιασε πελάτη, κι εσένα και όσους είσαι σε θέση να "επηρεάσεις"

 

προτιμω να αναρωτηθώ ποιό είναι το thought process των υπόλοιπων καταστηματαρχών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ στην Ελλάδα λοιπόν, γνωστή αντιπροσωπία (δεν θα πω για ευνόητους λόγους) αγοράζει ένα προϊόν €100, βάζει κέρδος τους 35% (στην καλύτερη, γιατί κάτι κινέζικα ανταλακτικά και φθηνά όργανα, είναι και με 100% καπέλο) = €135 και μετά βγάζει λιανική για τα καταστήματα με Χ1,7008= €229,60

Επίσης κοντρολάρουν τα Ελληνικά on-line καταστήματα λέγοντάς τους οτι στο site σας θα έχεται τιμές καταλόγου για να μην γκρινιάξει ο άλλος on-line μαγαζάτορας στην άλλη άκρη της Ελλάδας, επειδή εσύ θέλεις να το έχεις πιο κάτω. Και φυσικά κοντρολάρουν (όσο μπορούν) τις εκπτώσεις που θα κάνουν και στους πελάτες που θα ψωνίσουν απ'ευθείας απ'το μαγαζί.

 

Τα παραπάνω που γράφεις είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΘΕΜΙΤΑ. Τα ποσοστά που γράφεις (35%), για τη μεν χονδρική είναι περίπου το ελάχιστο για να βγαίνει ένα μικρό καθαρό κέρδος και οι τιμές λιανικής δίνουν τον απαραίτητο "αέρα" για να μπορούν να κάνουν εκπτώσεις τα μαγαζιά.

 

Και ΦΥΣΙΚΑ και θα βάλουν πλαφόν προς τα κάτω στις τιμές Internet! Αυτό έλειπε να αφήσουν τον κάθε καραγκιόζη που θέλει να βγάλει μερικά γρήγορα φράγκα να καταστρέψει όλη την αγορά.  ::)

 

William φίλε μου, με όλο το θάρρος, και εσύ και αρκετοί άλλοι που γράφετε σ'αυτό το thread δεν έχετε ιδέα από εμπόριο. Ειλικρινά δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν, αλλά τα γραπτά σας αυτό δείχνουν δυστυχώς...

 

Κρίνεται απλά σαν καταναλωτές, και με απόλυτα συναισθηματικά κριτήρια. Συγκρίνετε λιανομάγαζα με κολοσσούς box movers που έχουν το 90% του "στοκ" τους σε backorder. Ελπίζω να διαβάσω πιο σοβαρά επιχειρήματα απ'αυτά, και να πάψουμε επιτέλους να προσποιούμαστε τους επίδοξους οικονομολόγους, Please δηλαδή. Καταντάει κουραστικό.

 

Να διευκρινήσω ότι μιλάω για το σήμερα και μόνο. Ο καθένας μπορεί να πει τον πόνο του για τα δύσκολα χρόνια που έζησε τις εποχές που όλοι ανεξαιρέτως οι Έλληνες έμποροι κάνανε 2 πωλήσεις την ημέρα και βγάζανε το νοίκι τους. Λυπάμαι που δε μου κάνουν καμμία εντύπωση, τα ζήσαμε όλοι μας.

 

Αυτό που δεν έχει γίνει στην Ελλάδα, και ίσως θα μπορούσε να γίνει πριν μερικά χρόνια, είναι το ίδιο που έγινε με τα βιβλία και τα CD/DVD.

 

Όσοι τελοσπάντων διαβάζουν βιβλία, μάλλον θα έχουν παρατηρήσει ότι το συνοικιακό βιβλιοπωλείο/χαρτοπωλείο έχει πλέον σβήσει. Όλοι ψωνίζουν από τον Ελευθερουδάκη και τα 2-3 άλλα μεγάλα μαγαζιά-supermarket. Που έχουν την οικονομική επιφάνεια να διαθέτουν τεράστια ποικιλία ΚΑΙ να μπορούν να έχουν μεγάλο backorder διαρκώς.

 

Είναι φανερό ότι στην Ελλάδα κάτι τέτοιο δεν θα μπορούσε να γίνει με ίδια κεφάλαια, αλλά ειλικρινά περίμενα να προχωρήσει κάποια κίνηση ίσως με επενδυτές επ'έξω. Δεν έγινε.

 

Κοιτάξτε, τα μόνα που έχουν μείνει στα μικρά μαγαζιά πλέον (και στην Ελλάδα ΟΛΑ είναι μικρά μαγαζιά, σε σχέση με έξω) είναι δύο πράγματα:

 

1) Η προστιθέμενη αξία, δηλ. όλο το πλέγμα της αντιμετώπισης και υποστήριξης του πελάτη, είτε αυτό λέγεται άπειρες δοκιμές ό,τι εξοπλισμού θέλει, είτε δωρεάν σέρβις, είτε ό,τι μπορείτε να φανταστείτε (και ίσως, να ζητήσετε).

 

2) Να ψάξουν για δικές τους εισαγωγές που να αφορούν gear που δεν έρχεται από επίσημους αντιπροσώπους, πιθανώς εξειδικευμένου, συνεργασίες με μικρές εταιρείες του εξωτερικού, κλπ.

 

Κάποιοι ξέρω ότι προχωρούν ήδη σε τέτοιες γραμμές.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρυσι, σε ερώτησή μου σε κατάστημα της Αθήνας για την τιμή ενός ενισχυτή (για την ακρίβεια του Orange Tiny Terror), ο καταστηματάρχης έκανε το εξής καταπληκτικό. Μπαίνει επιτόπου στο site του thomann, ψάχνει το μοντέλο, μου λέει την τιμή και στην συνέχεια μου λέει ότι θα μου τον δώσει 5 ευρώ ακριβότερα. Αν τελικά αποφάσιζα να τον αγοράσω εννοείται ότι θα τον έπαιρνα από εκεί. Το ίδιο κατάστημα μάλιστα είχε τις περισσότερες τιμές του στα επίπεδα του thomann. Τώρα πως τα καταφέρνει ένας θεός ξέρει.

 

Υπαρχουν και στη Θεσσαλονικη (τουλαχιστον) 2 μαγαζια που λειτουργουν αντιστοιχα και φυσικα με εκαναν και εμενα πελατη.

Και βεβαια ειναι μικρα(εως πολυ μικρα) μαγαζακια και το καταφερνουν,αρα οι θεωριες περι μεγαλου στοκ ή μεγαλου αριθμου πωλησεων πεφτουν στο κενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου