Προς το περιεχόμενο

Bon studio και τιμολογιακή πολιτική


psilosm2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγκρίνετε λιανομάγαζα με κολοσσούς box movers που έχουν το 90% του "στοκ" τους σε backorder. Please δηλαδή. Καταντάει κουραστικό.

 

όταν ξεκουραστείς, εξήγησέ μας γιατί ΚΑΙ ο μπον ΚΑΙ ο νάκας ΚΑΙ ο στόλλας, που ΔΕΝ είναι λιανομάγαζα, έχουν ΚΑΙ αυτοί πολύ υψηλώτερες τιμές από έξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

όταν ξεκουραστείς, εξήγησέ μας γιατί ΚΑΙ ο μπον ΚΑΙ ο νάκας ΚΑΙ ο στόλλας, που ΔΕΝ είναι λιανομάγαζα, έχουν ΚΑΙ αυτοί πολύ υψηλώτερες τιμές από έξω

 

 

;D ;D ;D    Θέλει κι΄ερώτημα? Γιατί κατά βάθος θα θέλαν να ναι φαρμακεία...

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε οποια και να ειναι η κατασταση, η ο λογος, οταν ο μεσος καταναλωτης το βρισκει με διαφορα 300+ ευρω φθηνοτερα, θα το αγορασει απο αλλου...

Δηλαδη τι να συζηταμε...

 

Στην τελικη εχω βαρεθει τις δικαιολογιες και κουβεντες τυπου, φταιει το δολλαριο, φταινε οι φοροι, καντε κι εσεις (οι καταναλωτες) κατι βρε παιδια, διαμαρτυρηθειτε...

Και αν δεχτουμε πως για ολα φταιει το κρατος, ενωση εμπορων δεν υπαρχει δηλαδη, δεν μπορει να πιεσει?

Κακο του κεφαλιου τους.

 

Εγω παντως θα ντρεπομουνα να κανω αυτο που βλεπω τελευταια.

Οτι δηλαδη, ανακοινωνουν (και οντως καποιοι ριχνουν) τιμες τυπου 30-40% μειον, ενεκα της "κρισης"...

Που σημαινει πως τοσα χρονια μας δουλευαν κανονικοτατα.

C'est la vie, ο καθενας προσεχει για να εχει.

Ας μειωνανε προ "κρισης" για να εχουν και τωρα κινηση, αντι να γκρινιαζουν πως πανε για κλεισιμο, εχει πεσει η αγορα κλπ.

Και δεν αναφερομαι μονο σε καταστηματα με μουσικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ωραίο της υπόθεσης είναι ότι οι έμποροι είναι και αυτοί καταναλωτές και χωρίς αμφιβολία και δισταγμό θα αγόραζαν και αυτοί από εξωτερικό. Τα δικά μου δικά μου και τα δικά σας δικά μου. Και παρόλο που μπορεί να υπάρχουν όντως δικαιολογίες, κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει ότι υπάρχουν και υπερτιμολογήσεις με στόχο το εύκολο κέρδος. Και ούτε χρειάζεται να έχεις γνώσεις οικονομικών και εμπορίου για να το διαπιστώσεις αυτό. Και όχι δεν είμαστε κακοπροαίρετοι. Και όχι δεν είμαστε γκρινιάρηδες (καλά λίγο είμαστε, αλλά όχι σε αυτό το θέμα)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ΦΥΣΙΚΑ και θα βάλουν πλαφόν προς τα κάτω στις τιμές Internet! Αυτό έλειπε να αφήσουν τον κάθε καραγκιόζη που θέλει να βγάλει μερικά γρήγορα φράγκα να καταστρέψει όλη την αγορά.  ::)

 

Σωστός.

 

Κρίνεται απλά σαν καταναλωτές, και με απόλυτα συναισθηματικά κριτήρια. Συγκρίνετε λιανομάγαζα με κολοσσούς box movers που έχουν το 90% του "στοκ" τους σε backorder. Ελπίζω να διαβάσω πιο σοβαρά επιχειρήματα απ'αυτά, και να πάψουμε επιτέλους να προσποιούμαστε τους επίδοξους οικονομολόγους, Please δηλαδή. Καταντάει κουραστικό.

 

Εδώ,φίλε μου,μάλλον κάνεις ένα μικρό λαθάκι...Και ο τελευταίος και πιο άσχετος καταναλωτής,έστω και υποσεινήδητα με τα πιο ΨΥΧΡΑ κριτήρια κρίνει πριν αγοράσει, άσχετα αν δεν το παίρνει χαμπάρι...Σαν καταναλωτής θα ψάξει να βρει την χαμηλότερη τιμή και αν ο έμπορος δεν μπορεί...έ τότε πρόβλημά του.Εκτός αν ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ αγοράσει κάτι(για τους όποιους λόγους) από έναν έμπορο ακόμα και αν η τιμή είναι πιο υψηλή,οπότε τότε μόνο υπεισέρχεται στην εξίσωση η μεταβλητή του συναισθηματισμού.

 

Αν θες πιο σοβαρά επιχειρήματα,διάβασε αυτό το παλαιότερο post μου.

 

Κατά τη γνώμη μου,οι τιμές στα προ'ι'όντα εδώ στην Ελλάδα (και δεν μιλάω μόνο για μουσικά είδη,αλλά γενικότερα),είναι ένα αποτέλεσμα συνδυασμού 1)πρωτίστως απληστίας,κουτοπονηριάς ή όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε,εκ μέρους των εμπόρων,2)εντελώς αβέβαιου και απρόβλεπτου οικονομικού/φορολογικού (ο Θεός να το κάνει...) "συστήματος",όπου όπως στο τσίρκο δεν ξέρεις ανά πάσα στιγμή τι "νούμερο" θα δείς μπροστά σου,έτσι και στο τσίρκο που λέγεται Ελλάδα ποτέ δεν μπορείς να΄σαι σίγουρος αν ένα "καρναβάλι"  ξαφνικά π.χ. θα σε "βαρέσει" με 23% Φ.Π.Α.(...) και 3)ΕΚ ΦΥΣΕΩΣ "μικρής" αγοράς...Δεν θα είναι ΠΟΤΕ δυνατόν η ελληνική αγορά να συγκριθεί/εξισωθεί με την Γερμανική ή την Αμερικάνικη...

 

Πρέπει να΄μαστε πάντα δίκαιοι,γι΄αυτόν ακριβώς το λόγο θα αναφέρω και το εξής:Πριν κάνα μήνα μπήκα στη διαδικασία να πάρω τον Marshall Class 5,οπότε άρχισα την έρευνα αγοράς...(Thomann,Ευρωπαική αγορά γενικότερα,Αμερικάνικη αγορά και πάει λέγοντας...)

 

Τελικά,για να μην πολυλογώ, (προς ΠΟΛΥ μεγάλου ΣΟΚ μου) τον αγόρασα από ένα κατάστημα στη Θεσσαλονίκη όπου μένω για €300 (!!!).Η φτηνότερη τιμή -τολμώ να πω- που βρήκα ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ...

 

Και για να καταλάβετε τι λέω, σας το λέει κάποιος που εδώ και καμμιά 10αριά χρόνια έχει εγκαταλείψει πλήρως την Ελληνική αγορά και επειδή έχω τη δυνατότητα να πηγαίνω Αμερική αγοράζω(εκμεταλλευόμενος την ισοτιμία) σχεδόν πάντα από εκεί ή μου τα στέλνουν απο εκεί.

 

 

 

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Παιδιά έχει συζητηθεί το θέμα ποικιλοτρόπως, πότε με στοιχεία και πότε με σκέτη γκρίνια. Δεν αποφεύγουμε όμως τις γενικεύσεις.

 

Μιλάτε για όλους λες και αντιμετωπίζουν τις επιχειρήσεις τους από κοινού ή με την ίδια λογική. Δεν ισχύει, όπως δεν ισχύει και για όλα τα γερμανικά καταστήματα.

Δεν μπαίνει στο ίδιο καλάθι ο Thomann με τα χιλιάδες άλλα καταστήματα της Γερμανίας που επίσης τον αντιμετωπίζουν σαν μεγάλο ανταγωνιστή.

Ο τιμοκατάλογος του έχει γίνει σημείο αναφοράς για όλους. Για τους καταναλωτές αλλά και για τους ανταγωνιστές του.

Εδώ στην Ελλάδα κάποιοι φροντίζουν να είναι πλέον φθηνότεροι. Ψάξτε τους υπάρχουν και συνήθως προσφέρουν πρόσθετες υπηρεσίες που δεν μπορεί να προσφέρει ένα κατάστημα online, όπως η δοκιμή αλλά και ο ελαστικός τρόπος πληρωμής.

Αυτό που μένει πια είναι να πετύχουν και το after sales service του Thomann αλλά και τις μοναδικές εγγυήσεις ικανοποίησης, που πολλές φορές τυγχάνουν κατάχρησης από κάποιους πελάτες, που το λένε και κοκορεύονται κιόλας. Αλλά αυτοί είναι οι εξαιρέσεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παντως πεταλια βρισκω Αθηνα φθηνοτερα και απο thomann..! 8)

Νομιζω πως το 75/100 των ελληνων εμπορων ζητανε οσα τους΄΄λειπουν΄΄.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί στο thomann είναι τόσο αργοκίνητοι σαν κολοσσός που πλέον σχεδόν σε όλες τις τιμές είναι ακριβοί έως πανάκριβοι. Λειτουργεί πλέον σαν μεγάλη αλυσίδα SM, 4-5 προϊόντα κράχτες σε τιμές ξεφτίλα σε κάθε κατηγορία και από πίσω άλλα 15 για να βγάζουν τα σπασμένα! Ειδικά στα στουντιακά οι τιμές του είναι απαράδεκτες! Με 2 click βρίσκεις 3 τιμές φθηνότερες και προς ευχάριστη έκπληξη η μία θα είναι από Ελλάδα.

Κατεβείτε από το βαγόνι της γκρίνιας και της μιζέριας τα πράγματα έχουν αλλάξει και όχι μόνο εδώ, γιατί όσοι νομίζουν ότι δεν επικρατούσε η ίδια κατάσταση σε άλλες χώρες όπως Αγγλία, Γαλλία, Ισπανία, Ολλανδία ακόμα και Γερμανία ας κάνουν μια βόλτα σε αντίστοιχα forums να δουν εκεί γκρίνια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ,φίλε μου,μάλλον κάνεις ένα μικρό λαθάκι...Και ο τελευταίος και πιο άσχετος καταναλωτής,έστω και υποσεινήδητα με τα πιο ΨΥΧΡΑ κριτήρια κρίνει πριν αγοράσει, άσχετα αν δεν το παίρνει χαμπάρι...Σαν καταναλωτής θα ψάξει να βρει την χαμηλότερη τιμή και αν ο έμπορος δεν μπορεί...έ τότε πρόβλημά του.Εκτός αν ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ αγοράσει κάτι(για τους όποιους λόγους) από έναν έμπορο ακόμα και αν η τιμή είναι πιο υψηλή,οπότε τότε μόνο υπεισέρχεται στην εξίσωση η μεταβλητή του συναισθηματισμού.

 

Σαφώς και ισχύει αυτό που γράφεις, εννοείται. Ο καθένας κοιτάζει αυτό που τον συμφέρει. Με την έκφραση "συναισθηματικά" εννοούσα να κρίνει κάποιος με βάση το θυμικό ολόκληρη την Αγορά, χωρίς να λαμβάνει υπόψιν του τα ρεαλιστικά δεδομένα.

 

Πουθενά δεν έγραψα ότι "πρέπει" να αγοράζουμε από ελληνικά μαγαζιά με το στανιό. Κάθε άλλο. Και, ναι, συμφωνώ ότι ο καθένας μπορεί "συναισθηματικά", όπως το περιγράφεις, να αγοράσει ακριβότερα από κάπου. Έτερον εκάτερον.

 

Και κάτι τελευταίο: όπως σωστά έγραψε ο fleamail, μάλλον κάποιοι δεν... το ψάχνουν και τόσο πολύ.  ;) Ο Thomann έχει γίνει μπούσουλας, αλλά δεν ισχύει πάντα.

 

Όπως και δεν ισχύει με τίποτα το "έξω είναι όλα φτηνότερα". Στις αγορές ευρωπαϊκών χωρών συγκρίσιμου μεγέθους με την Ελλάδα (π.χ. Σουηδία, Δανία, Αυστρία, Ολλανδία) τα μικρομάγαζα έχουν ίδιες ή υψηλότερες τιμές απ'ό,τι εδώ. Και μάλιστα να λάβουμε υπόψιν μας ότι, μάλλον, σ'αυτές τις χώρες, η αγορά είναι μεγαλύτερη σε ποσοστό του πληθυσμού. Σε συζητήσεις πάντως με Σουηδούς μαγαζάτορες πριν ένα χρόνο, αντιμετωπίζουν τα ίδια "προβλήματα" έναντι των online μεγάλων μαγαζιών, και προσπαθούν να βρουν λύσεις ανάλογες με αυτές των πιο σοβαρών από τους δικούς μας. Χονδρικά στη βάση όσων έγραψε ο yameth, περί προστιθέμενης αξίας.

 

 

 

moderated by yameth

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

William φίλε μου, με όλο το θάρρος, και εσύ και αρκετοί άλλοι που γράφετε σ'αυτό το thread δεν έχετε ιδέα από εμπόριο. Ειλικρινά δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν, αλλά τα γραπτά σας αυτό δείχνουν δυστυχώς...

 

 

 

moderated by yameth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου