Προς το περιεχόμενο

Bon studio και τιμολογιακή πολιτική


psilosm2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η δαιμονοποίηση του επιχειρείν, στην ολότητά του, απέχει μίλια από την καταγγελία και κυρίως αποφυγή περιπτώσεων επαγγελματιών που μας <<γδύνουν>> κανονικά.

 

Βέβαια, το τελευταίο αδυνατεί κανείς να το καταλάβει αν βλέπει παντού γύρω του την απειλή της "κόκκινης αρκούδας"

 

και αυτό σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Αυτό λέμε νικόλαε και ξέρεις πολύ καλά ότι έχω δίκηο.

 

Δεν νομίζω ότι διαφωνούμε κάπου εξαρχής. Έχω όμως την εντύπωση ότι, εν προκειμένω, κάποια πράγματα που σκέφτεσαι εξαρχής επέλεξες (εσκεμμένα ή όχι) να μην τα γράψεις και σε συνδυασμό με τον ενδεχόμενο εκνευρισμό σου, υπήρξε παρανόηση των γραφόμενών σου. Φυσικά δεν γράφω για να σε νουθετήσω, απλώς για να ξεκαθαρίσω ότι πριν την τελευταία τοποθέτησή σου, τα παραπάνω δεν ήταν σαφή.

 

Προφανώς υπάρχει ΚΑΙ απληστία ΚΑΙ κακή διαχείριση, αλλά (τουλάχιστον από τότε που υπάρχει ο Τομαν) κατέστη σαφές ποιοι ήταν διατεθειμένοι να περιορίσουν την απληστία τους - και όμως ακόμη και αυτοί δεν μπορούν να παραμείνουν ανταγωνιστικοί σε ένα τόσο ασταθές οικονομικό περιβάλλον όπως το ελληνικό.

 

Προσωπικά είμαι αισιόδοξος, καθότι υπάρχουν ήδη -λόγω τύχης? επιχειρηματικού δαιμόνιου?- αντιπαραδείγματα εμπόρων που παίζουν το παιχνίδι της χαμηλής τιμής με τον thomann και κερδίζουν πελάτες (σε ορισμένες περιπτώσεις κέρδισαν και εμένα).

 

Οπότε κάποιοι, μέσα στις αντίξοες συνθήκες που συναντά κανείς στον επιχειρηματικό εφιάλτη που λέγεται ελλάδα, καταφέρνουν μέχρι στιγμής και παραμένουν ανταγωνιστικοί, ακόμη και για αυτούς που απαιτούν απλά την χαμηλότερη τιμή και δεν τους ενδιαφέρει καθόλου το added value που προκύπτει από το να ψωνίζεις από τοπικά καταστήματα και όχι μέσω διαδικτύου.

 

Οι ελληνικές επιχειρήσεις (οι μουσικές, στην τεράστια πλειοψηφία τους) απορρόφησαν πλήρως την πρώτη αύξηση Φ.Π.Α. και μάλλον και τη δεύτερη. Αυτό δε βρέθηκε να το γράψει κανείς όμως (σίγουρα όχι ο κος 7=14).

 

Τον υψηλό ΦΠΑ τον ανέφερα κι εγώ προηγουμένως, αλλά όχι στον βαθμό της πλήρους απορρόφησής του, καθώς δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω εαν την πραγματοποίησαν όλοι οι τοπικοί καταστηματάρχες.

 

Πάντως θεωρώ πως το θέμα καλώς αναφέρει επώνυμα την Bon Studio, καθώς έχει προκύψει κάτι (ανώτερη τιμή χονδρικής από την λιανική σε internet-Ο-μάγαζα)  το οποίο δύναται να τους προβληματίσει στις μετέπειτα διαπραγματεύσεις τους με την μαμά εταιρία (δεν νομίζω ότι οι τιμές που παίρνουν π.χ. από την gibson να είναι carved in stone και να μην αλλάζουν).

 

Όσον αφορά την δαιμονοποίηση του κέρδους από οπαδούς συγκεκριμένων πολιτικών παρατάξεων: δεν νομίζω ότι το σχετικό φαινόμενο είναι υπό αμφισβήτηση, πλήν όμως, δύσκολα θα αποτελέσει αντικείμενο συζήτησης εδώ, καθώς

 

-οι πολιτικές / κομματικές συζητήσεις αντίκεινται στους κανονισμούς του φόρουμ

-αντίστοιχες συζητήσεις οδήγησαν στο παρελθόν σε προσωπικές επιθέσεις, αποχωρήσεις και άλλα 'ευχάριστα'.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και έχοντας συνομιλήσει με άλλον ένα στο μεταξύ, ο οποίος επίσης δεν έχει σκάφος και πισίνα)

...λίγα με τις πισίνες παρακαλώ...έχουμε δαιμονοποιήσει τα πάντα....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την δαιμονοποίηση του κέρδους από οπαδούς συγκεκριμένων πολιτικών παρατάξεων: δεν νομίζω ότι το σχετικό φαινόμενο είναι υπό αμφισβήτηση, πλήν όμως, δύσκολα θα αποτελέσει αντικείμενο συζήτησης εδώ, καθώς

 

-οι πολιτικές / κομματικές συζητήσεις αντίκεινται στους κανονισμούς του φόρουμ

-αντίστοιχες συζητήσεις οδήγησαν στο παρελθόν σε προσωπικές επιθέσεις, αποχωρήσεις και άλλα 'ευχάριστα'.

 

Ναι, αλλά τότε ας μην επιτρέπονται και θέματα για την Αγορά γενικώς, διότι είναι αδύνατο να συζητηθεί η Αγορά και τα προβλήματά της χωρίς αναφορά σε πολιτικο-κοινωνικά θέματα. Αν δηλαδή πιάναμε μία συζήτηση για τα μουσικά καταστήματα στο Σουδάν, τα οποία μάλλον θα έχουν υπερβολικά υψηλές τιμές δε θα πεταγόταν κάποιος να πει "ρε παιδιά, αλλά εκεί είναι τρελάδικο και δικτατορία και εμφύλιος πόλεμος;".

 

Στα φόρουμ του δυτικού κόσμου (τα μουσικά φόρουμ) σπανίζουν τέτοιες αναφορές (πολιτικές) όχι διότι δεν το επιτρέπουν οι κανονισμοί, αλλά διότι εκεί (καλώς ή κακώς) έχουν εμπεδωθεί συγκεκριμένες πολιτικές αφετηρίες που δεν αμφιβητούνται καθημερινά από ιδεολόγους δίπλα στα Πευκάκια. Ένα πρόβλημα της αγοράς θα εντοπισθεί και θα συζητηθεί ΚΑΙ σε αυτά τα φόρουμ, αλλά όχι επι της βάσεως αμφισβήτησης της επιχειρηματικότητας ή μίσους προς τον Τόμαν (που είμαι βέβαιος ότι έχει και σκάφος και πισίνα και διαστημόπλοιο).

 

Κοινώς, οι κανονισμοί του φόρουμ - όπως και κάθε άλλη νομοθεσία - έχει ένα μέρος της που χρήζει ερμηνείας σε καθημερινή βάση, από τη Διαχείριση και από τα Μέλη. Δεν μπορούν να υπάρξουν συζητήσεις για το σεξ χωρίς να αναφερθεί η αντισύλληψη και δεν μπορούν να υπάρξουν συζητήσεις για την Αγορά χωρίς να αναφερθούμε στο καθεστώς φορολογίας (και ως καταναλωτές και ως έμποροι).

 

Όλα τα άλλα είναι υποκρισία, κατά τη γνώμη μου.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, οι συνθήκες στο Ελλαδιστάν το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν βοηθάνε τον Έλληνα έμπορο. Αυτό όμως δεν μπορεί να αποτελέσει σε καμία περίπτωση δικαιολογία για "περίεργες" τιμολογιακές τακτικές. Στην τελική αν δεν μπορείς να επιβιώσεις με τους κανόνες του παιχνιδιού παράτα τα, μην παίρνεις στον λαιμό σου τον καταναλωτή. Άλλωστε αν υπάρχει κάτι που μας ενώνει όλους είναι ο χαρακτηρισμός καταναλωτής.

 

Δεν πρέπει να ξεχνάμε βέβαια ότι το εγχώριο λιανικό εμπόριο είναι και λίγο καλομαθημένο, όσον αφορά τουλάχιστον τον καθορισμό των τιμών, αφού μέχρι σχετικά πρόσφατα ήταν απομονωμένο από τον υπόλοιπο κόσμο. Για να αγόραζες μουσικό όργανο από το εξωτερικό έπρεπε να είχες μπάρμπα στο Αμέρικα και αυτό όχι τόσο γιατί το e-commerce δεν είχε ανθίσει παγκοσμίως, αλλά περισσότερο γιατί εμείς αργήσαμε να το πάρουμε χαμπάρι και ακόμα περισσότερο αργήσαμε να το εμπιστευθούμε.

 

Ναι, αλλά τότε ας μην επιτρέπονται και θέματα για την Αγορά γενικώς, διότι είναι αδύνατο να συζητηθεί η Αγορά και τα προβλήματά της χωρίς αναφορά σε πολιτικο-κοινωνικά θέματα. Αν δηλαδή πιάναμε μία συζήτηση........Όλα τα άλλα είναι υποκρισία, κατά τη γνώμη μου.

 

Σωστός

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά τότε ας μην επιτρέπονται και θέματα για την Αγορά γενικώς, διότι είναι αδύνατο να συζητηθεί η Αγορά και τα προβλήματά της χωρίς αναφορά σε πολιτικο-κοινωνικά θέματα. Αν δηλαδή πιάναμε μία συζήτηση για τα μουσικά καταστήματα στο Σουδάν, τα οποία μάλλον θα έχουν υπερβολικά υψηλές τιμές δε θα πεταγόταν κάποιος να πει "ρε παιδιά, αλλά εκεί είναι τρελάδικο και δικτατορία και εμφύλιος πόλεμος;".

 

Στα φόρουμ του δυτικού κόσμου (τα μουσικά φόρουμ) σπανίζουν τέτοιες αναφορές (πολιτικές) όχι διότι δεν το επιτρέπουν οι κανονισμοί, αλλά διότι εκεί (καλώς ή κακώς) έχουν εμπεδωθεί συγκεκριμένες πολιτικές αφετηρίες που δεν αμφιβητούνται καθημερινά από ιδεολόγους δίπλα στα Πευκάκια. Ένα πρόβλημα της αγοράς θα εντοπισθεί και θα συζητηθεί ΚΑΙ σε αυτά τα φόρουμ, αλλά όχι επι της βάσεως αμφισβήτησης της επιχειρηματικότητας ή μίσους προς τον Τόμαν (που είμαι βέβαιος ότι έχει και σκάφος και πισίνα και διαστημόπλοιο).

 

Κοινώς, οι κανονισμοί του φόρουμ - όπως και κάθε άλλη νομοθεσία - έχει ένα μέρος της που χρήζει ερμηνείας σε καθημερινή βάση, από τη Διαχείριση και από τα Μέλη. Δεν μπορούν να υπάρξουν συζητήσεις για το σεξ χωρίς να αναφερθεί η αντισύλληψη και δεν μπορούν να υπάρξουν συζητήσεις για την Αγορά χωρίς να αναφερθούμε στο καθεστώς φορολογίας (και ως καταναλωτές και ως έμποροι).

 

Όλα τα άλλα είναι υποκρισία, κατά τη γνώμη μου.

 

δυτικού κόσμου?

οκ, αλλά εδώ μιλάμε για την ελλάδα  :D

 

Και πάλι, δεν λέμε κάτι διαφορετικό. Φυσικά και συμφωνώ στα περί ειδικών συνθηκών που επικρατούν στην ελληνική αγορά, γι αυτό και άλλωστε τοποθετήθηκα προηγουμένως όταν δαιμονοποιήθηκε στο σύνολό της.

 

Αλλά το να κράζεις τους οπαδούς του κόμματος που έχει έδρα κοντά στα πευκάκια με την ελπίδα ότι θα αποκαλυφθεί ότι κάποιοι οπαδοί του (ώ, τι έκπληξη) ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ, θα αντιδράσουν και μετά θα ευχαριστηθούμε καυγά, δεν νομίζω ότι προσφέρει κάτι στην κουβέντα. Νομίζω ότι μπορεί να βγεί κάποιο συμπέρασμα από τη συζήτηση χωρίς να έχουμε τέτοιου τύπου αντιπαραθέσεις.

 

Όσον αφορά τα περι υποκρισίας, η αναφορά μου στους κανόνες δεν γίνεται για λόγους κριτικής προς την διαχείριση. Όταν όμως οι κανονισμοί γίνουν αντικείμενο συζήτησης μεταξύ μας, να είσαι σίγουρος ότι θα εκφράσω την άποψή μου ούτως η άλλως (και πάντα καλοπροαίρετα).

...λίγα με τις πισίνες παρακαλώ...έχουμε δαιμονοποιήσει τα πάντα....

Μήπως έχεις αντιπροσωπεία κιθάρων στα εξάρχεια?  :D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τα άλλα, έχεις δίκηο ότι ποτέ δεν έχεις δώσει δικαιώματα για προσωπικές αντιπαραθέσεις, οπότε συμπάθα με για το παρασύρεσθαι. Απλά ενοχλούμαι από τη δαιμονοποίηση του επιχειρείν, δαιμονοποίηση που έχει πολύ συγκεκριμένη ιδεολογική προέλευση (κομμουνισμός) και πολύ συγκεκριμένους εκφραστές στην ελληνική πραγματικότητα (βλ. το παιδάκι που ακόμη δεν έχει σηκώσει το χέρι του). Ως επιιχειρηματίας που δεν έχει σκάφος και πισίνα (και έχοντας συνομιλήσει με άλλον ένα στο μεταξύ, ο οποίος επίσης δεν έχει σκάφος και πισίνα), σε καλώ να ξανασκεφτείς τη γενίκευση που έκανες.

(Σόρρυ για την καθυστέρηση στην απάντηση, αλλά ήμουν καθ'οδόν)

Απο πλευράς μου, η όποια παρεξήγηση, θεωρείτε λήξας, ανθρώποι ήμαστε και που ξέρεις, μπορεί να βρεθούμε και σε κοινή παρέα, δε χρειάζεται να βγάλουμε μαχαίρια ;D

 

Ως προς τη γενίκευση, φαντάζομαι να κατάλβες (όπως κατάλαβαν και πολλοί άλλοι) οτι δεν ήταν γενίκευση. Δεν πιστεύω, αλλά γνωρίζω οτι υπάρχουν επαγγελματίες του χώρου που κάνουν τη διαφορά σε σχέση με τους "άλλους" και τους βγάζω το καπέλο και είμαι και θα είμαι πελάτης τους.

Όπως συζητούσαμε και χθες με τον TGL, η άποψή μου είναι οτι απ'αυτούς τους "μικρους" θα ξεκινήσει η όποια αλλαγή στη οικονομική πολιτική των υπόλοιπων εταιριών.

 

Επιπλέον, η όποια στοχοποίηση έγινε απο μέρους μου, έμεσα ή άμεσα, θα μπορούσε να γίνει απ'τον οποιονδήποτε άλλο εδώ, καθώς όπως προείπα είναι γνωστοί αυτοί για τους οποίους συζητάμε 12 σελίδες τώρα.

 

Εν κατακλείδι, ελεύθεροι άνθρωποι ήμαστε, επιλέγουμε το συμφέρον μας και ανάλογα πράτουμε, απλά το θέμα πήρε φωτιά απο το "Γαμώτο" που τρώει αυτούς που έχουν χάσει απ'αυτήν την ιστορία.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ληφθει σοβαρα υποψη, (καποτε), το εύρος καταναλωτών που καλύπτει ο έλληνας έμπορος και να συγκριθεί με το διεθνές  υπερκαταστημα τομαν. Εγω νομίζω πως ο τόμαν αισχροκερδεί. Και φυσικά ειναι ακραίο να συγκρίνουμε ενα συνοικιακο καταστημα με ενα Online. Εντελώς διαφορετική η λογική και η προσέγγιση.

Ίσως μάλιστα να ισχύει και το εξης. Το τοπικό Bon, έχοντας πέντε πελάτες, θα κερδίσει π.χ. 4.000 ευρώ κοστολογώντας +800 ευρώ τις κιθαρες του. Εαν θέλουμε να εξαφανιστεί αυτο το +800, κάποιος θα πρεπει να τον πείσει οτι θα βρεί και αλλους πέντε πελάτες στην ελλάδα. Χλωμό;

Μπορει να κάνω και λάθος στο συλλογισμο. Δεν έχω σοβαρες σχεσεις με το εμποριο, αλλα δε γίνεται να επιβιώνουν αυτα τα καταστήματα δίχως λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου