Προς το περιεχόμενο

Ηeart Attack - Fallin apart


heart_attack

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ναι, μου φαινεται και εμενα γελοιο να ζητας πιστοποιητικο απο καποιον που θελει να κανει καποιο σχολιο σε κομματι που εσυ προσεφερες για δημοσιο σχολιασμο.

φίλος Modulator, μου φαίνεται ότι Trollάρεις ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν και δεν ξερω αν η κριτική μου γίνει δεκτη θα προσπαθησω.

 

Το κομμάτι δε μου άρεσε, το εχω ξανακουσει 500 φορες.

 

Η ηχογραφηση δε με πολυενδιαφερει.

 

Η τεχνικη ικανοτητα πασχει σε όλα σχεδον τα μέλη του γκρουπ.

Πολυ ασυνδετοι, σε σημειο που να μη μπορεις να ακουσεις το κομματι, παρα μονο να περιμενεις να πεσουν καποια στιγμη όλοι μαζι. Θελει πολλη δουλεια. Παρα πολλη θα ελεγα.

 

Χωρις να είμαι κακοπροαιρετος, νομίζω οτι το γκρουπ δεν ειναι ακομα ετοιμο-αξιο να σταθει σε κριτική απο ατομα με πλουσιο μουσικο βιογραφικο.

 

Στο επιπεδο που βρισκεστε, θα πρεπει να θεωρειτε τιμη το οτι το εκριναν ατομα οπως ο Ανεστης (Μαραθον), ο Νικολας, ο ΟντιοΚωστας (το οποιο υποψιαζομαι οτι στα ελληνικα αποδιδεται ως ΩδειοΚωστας), και αρκετοι αλλοι ακομα.

 

(μεγαλο λαθος ο χαρακτηρισμος του Μ1 ως "λαϊκο οργανο" που δεν αφηνει περιθωρια στον χρηστη να ξεφυγει απο τη "λαϊκουρα".)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευτυχώς η κριτική που γίνεται πλέον από τους περισσότερους είναι σχετικά εποικοδομητική κι αυτό ακριβώς επιζητούσα μιλώντας για background κλπ.Προφανώς δεν εννοούσα περιγραφή του τύπου "Γεννήθηκα στην Αθήνα,έχω τελειώσει αντίστιξη κι έχω πάρει υποτροφία στο Berkley",αλλά τα σχόλια να εμπεριέχουν έστω κάποια ψήγματα μουσικής παιδείας.Λέω ότι είναι ΣΧΕΤΙΚΑ εποικοδομητική καθώς είναι λίγο περίεργο που δε βρέθηκε έστω 1 να πει μια καλή κουβέντα...Δεν πειράζει,ευτυχώς υπάρχουν 100δες που έρχονται σε κάθε μας live για να περάσουν καλά κι όχι να περιμένουν το πρώτο λαθάκι για να κράξουν.Συνεχίστε να λέτε τη γνώμη σας αν και όπως κάποιος ανέφερε εμείς που είμαστε μέσα στο group και γνωρίζουμε κάπως το είδος της μουσικής που παίζουμε ξέρουμε κάτι παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευτυχώς η κριτική που γίνεται πλέον από τους περισσότερους είναι σχετικά εποικοδομητική κι αυτό ακριβώς επιζητούσα μιλώντας για background κλπ.Προφανώς δεν εννοούσα περιγραφή του τύπου "Γεννήθηκα στην Αθήνα,έχω τελειώσει αντίστιξη κι έχω πάρει υποτροφία στο Berkley",αλλά τα σχόλια να εμπεριέχουν έστω κάποια ψήγματα μουσικής παιδείας.Λέω ότι είναι ΣΧΕΤΙΚΑ εποικοδομητική καθώς είναι λίγο περίεργο που δε βρέθηκε έστω 1 να πει μια καλή κουβέντα...Δεν πειράζει,ευτυχώς υπάρχουν 100δες που έρχονται σε κάθε μας live για να περάσουν καλά κι όχι να περιμένουν το πρώτο λαθάκι για να κράξουν.Συνεχίστε να λέτε τη γνώμη σας αν και όπως κάποιος ανέφερε εμείς που είμαστε μέσα στο group και γνωρίζουμε κάπως το είδος της μουσικής που παίζουμε ξέρουμε κάτι παραπάνω...

bored.jpg

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμείς που είμαστε μέσα στο group και γνωρίζουμε κάπως το είδος της μουσικής που παίζουμε ξέρουμε κάτι παραπάνω...

 

...δήλωσε, απαξιώνοντας, με  μια μονοκοντυλιά, την έννοια "μουσικοκριτική"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω ότι είναι ΣΧΕΤΙΚΑ εποικοδομητική καθώς είναι λίγο περίεργο που δε βρέθηκε έστω 1 να πει μια καλή κουβέντα...Δεν πειράζει,ευτυχώς υπάρχουν 100δες που έρχονται σε κάθε μας live για να περάσουν καλά κι όχι να περιμένουν το πρώτο λαθάκι για να κράξουν.Συνεχίστε να λέτε τη γνώμη σας αν και όπως κάποιος ανέφερε εμείς που είμαστε μέσα στο group και γνωρίζουμε κάπως το είδος της μουσικής που παίζουμε ξέρουμε κάτι παραπάνω...

 

Οι δικες μου κουβεντες παντως ήταν μονο καλες, οπως και ολων εδω μεσα (μεχρι να παει η κουβεντα αλλου).

 

Συγχαρητήρια για την επιτυχια σας και χαιρομαι γι'αυτην, ομως το κλιπακι εδω δεν το βαλατε για να περασουμε καλα, αλλα για να επισημανουμε τα λαθη πρώτα απ'ολα.

 

Τα οποια ηταν παρα πολλα. Αν δεν το καταλαβαινεις, δυστυχως δε νομιζω να υπαρξει εξελιξη.

 

Πολλες φορες φαινεται στραβα ο γυαλος, αλλα σπανια ειναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουσα το κομματι. Χρειαζεστε και μια δευτερη κιθαρα (νομιζω δεν εχετε).

 

Παιδιά ευτυχώς η κριτική που γίνεται πλέον από τους περισσότερους είναι σχετικά εποικοδομητική κι αυτό ακριβώς επιζητούσα μιλώντας για background κλπ.Προφανώς δεν εννοούσα περιγραφή του τύπου "Γεννήθηκα στην Αθήνα,έχω τελειώσει αντίστιξη κι έχω πάρει υποτροφία στο Berkley",αλλά τα σχόλια να εμπεριέχουν έστω κάποια ψήγματα μουσικής παιδείας.Λέω ότι είναι ΣΧΕΤΙΚΑ εποικοδομητική καθώς είναι λίγο περίεργο που δε βρέθηκε έστω 1 να πει μια καλή κουβέντα...Δεν πειράζει,ευτυχώς υπάρχουν 100δες που έρχονται σε κάθε μας live για να περάσουν καλά κι όχι να περιμένουν το πρώτο λαθάκι για να κράξουν.Συνεχίστε να λέτε τη γνώμη σας αν και όπως κάποιος ανέφερε εμείς που είμαστε μέσα στο group και γνωρίζουμε κάπως το είδος της μουσικής που παίζουμε ξέρουμε κάτι παραπάνω...

 

:)

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι όχι να περιμένουν το πρώτο λαθάκι για να κράξουν.

Το λαθάκι που λες, είναι βασικά και πάνω απ'όλα η ηχογράφηση.

Καλώς ή κακώς, η κακή ποιότητα του ήχου δεν άφησε πολλά περιθώρια στο να φανεί το κομμάτι είτε σαν σύνθεση, είτε τεχνικά.

Δεν ξέρω αν είναι δικό σας κομμάτι, αλλά έχει καλή βάση που πιστεύω οτι με μία καλή και σωστή ηχογράφηση, που θα έχει πολλά take χωρίς "λαθάκια", θα ακουστεί πολύ διαφορετικά (προς το καλύτερο έτσι? ;D).

Αρχικά γι'αυτό ρώτησα τα "πως" και "τι" της ηχογράφησης, αλλά εκείνη την ώρα είχατε άλλες ασχολίες.

Γενικά, όσο καλό και να είναι ένα κομμάτι, μην περιμένεις απο μία τέτοια ηχογράφηση να πάρεις σωστές κριτικές και κάπου εκεί και μετά αρχίζουν τα παρατράγουδα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην έχουμε πάλι τα ίδια:

 

1) Όταν όλοι συμφωνούν πάνω σε κάτι, μάλλον σημαίνει ότι έχουν δίκιο. Το περίεργο θα ήταν να λέγανε οι μισοί τα καλύτερα και οι άλλοι μισοί τα χειρότερα. Not the case.

 

2) Αν θέλετε κριτική μόνο από όσους παίζουν το συγκεκριμένο είδος, καλύτερα να αποτανθείτε σε κάποιο σχετικό forum. Εδώ πόσταραν άτομα που παίζουν rock, blues, κλασσική μουσική, ηλεκτρονική, metal, απ' όλα. Και καλά θα κάνατε να τους ακούσετε γιατί ξέρουν και με το παραπάνω τί λένε.

 

3) Οι χαρακτηρισμοί περί κομπλεξικών και αποτυχημένων που κάνουν το κομμάτι τους θάβοντας τους άλλους ήταν άστοχοι και κακώς ειπώθηκαν χωρίς να υπάρξει κάποιο τέτοιο δείγμα. Δεν ξεκινάει κανείς έτσι όταν θέλει ΔΗΜΟΣΙΑ κριτική για κάτι.

 

4) Σχόλια υπήρξαν πολλά. Είναι πολύ εμφανές ότι τα περισσότερα δεν τα δέχεστε και τα βρίσκετε εμπαθή και κακεντρεχή. Κακώς. Στο χέρι σας είναι να τα κατανοήσετε και να βελτιωθείτε μέσα από αυτά.

 

 

Είχα γράψει και ένα μικρό κείμενο για το κομμάτι αλλά θα περιοριστώ να πω ότι εκτός της κακής ηχογράφησης που ήταν το κύριο πρόβλημα (αλλά σε καμία περίπτωση το μόνο), δεν κάνει καμία ιδιαίτερη αίσθηση στο άκουσμα. Καλό για τα δεδομένα μιας ερασιτεχνικής μπάντας αλλά τίποτε περισσότερο, δεν ξεχωρίζει από τον σωρό. Καλή συνέχεια εύχομαι...

 

 

Υ.Γ. Ηρεμία παρακαλώ, γενικώς απευθύνομαι.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου