Προς το περιεχόμενο

Απορια για bass slap


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρεται!

ειμαι νεος στο χωρο του μπασου και εχω ξεκινησει να μελεταω slapping...

Ολα καλα αλλα το slap στη Μι χορδη ακουγεται χαλια...

τι λετε να φταιει? στις υπολοιπες χορδες ακουγεται μια χαρα. Επισης, να προσθεσω οτι το μπασο ειναι σωστα κουρδισμενο.

Περιμενω τα φωτα σας!

Ευχαριστω..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Καταρχήν θα ήταν καλό να μας πεις τι μπάσσο και ενισχυτή χρησιμοποιείς (νομίζω το αν είναι passive ή active επηρεάζει αρκετά).

Δεύτερον πρέπει να μας πεις τι εννοείς ακούγεται χάλια. Σίγουρα το slapping στη Μι είναι δυσκολότερο απ' ότι στη Λα, καθώς εχει πιο μεγάλη διάμετρο τόσο η χορδη του slap, όσο και του pop . Μπορει, λοιπόν απλά να χρειάζεται περισσότερη εξάσκηση για να ακουστεί εξίσου καλά. Ίσως να χρειάζεται να δώσεις λίγο περισσότερη σημασία στο δεξί σου χέρι (ή αριστερό αν είσαι αροστερόχειρας), στο σημείο του αντίχειρα που χτυπάει τις χορδές και τη δύναμη που χρησιμοποιείς για το pop.

Σίγουρα ένας κομπρέσσορας, θα βελτιώσει πολύ τα πράματα στον ήχο του slappping, καθώς θα φέρει μία ''ισορροπία'' και δεν θα ακούγονται τρελές αυξομοιώσεις σε εντάσεις, συχνότητες κτλ.

 

*Σόρυ αν δεν είναι πολύ κατανοητά, όπως τα λέω. Απλά δεν ξέρω σχεδόν τίποτα από ορολογία και γίνομαι λίγο περιγραφικός.

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεις οτι κανεις τραβηγμα στην Μι? Γενικοτερα στην Μι και στην Λα χτυπας με τον αντιχειρα και στις Ρε και Σολ τραβας με τον δεικτη ή το μεσσαιο. Το "τραβηγμα" στην Μι ειναι λογικο να σου ακουγεται χαλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάλι εννοείς πως ακούγεται "τζούφιο" και κόβεται ο ήχος ή δεν ακούγεται καθόλου η νότα, τότε να απομακρύνεις πιο γρήγορα τον αντίχειρα από τη χορδή. Γενικά, πρέπει χτυπάς με το σημείο της άρθρωσης τη χορδή και να αναπηδά ο αντίχειρας αμέσως. Δοκίμασε και τη γωνία του αντίχειρα με τη χορδή (συνήθως παράλληλα βολεύει, αλλά σε μερικούς έχει μια κλίση προς τα πάνω) καθώς και ποιο σημείο της χορδής ακούγεται καλύτερα όταν το χτυπάς. Πειραματίσου και θα το βρεις.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να χτυπας την χορδη πανω στο 24 ταστο με τον αντιχειρα σου αν δεν το κανεις. Εαν εχεις μικρο ενισχυτη ισως να φταιει και αυτο.Επισης μελετησε τα αργα μολις βρεις τον ηχο που θελεις και μετα ανεωασε σιγα σιγα ταχυτητα οταν το χεις σιγουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερομουνα σε slap στη μι...

ακουγεται πολυ ο ηχος απο το ξυλο του ταστου και δε βαζω δυναμη...

στις υπολοιπες χορδες δεν εχω προβλημα.

εχω ενα μαρσαλ 30 αλλα ειναι κιθαρας, λετε να φταιει αυτο? Αλλα μονο στη μι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τους άλλους πως μάλλον είναι θέμα εξάσκησης.

Άρχισε πρώτα να εξασκείς εντελώς ακουστικά το σλαπ σου.

Δηλαδή κλείσε ενισχυτή πάρε το μπάσο σου και mutare και τις χορδές με το αριστερό (ή δεξί αν είσαι αριστερόχειρας) και ξεκίνα αργό και σταθερό slap και pop με τον μετρονόμο παίζοντας 4α. 80bpm είναι μια καλή ταχύτητα για να δουλέψεις. Κάντο αυτό για 10λεπτα συνεχόμενα για μερικές μέρες και θα δεις τεράστια διαφορά.

 

Επειδή το slap είναι εντελώς κρουστό σαν τεχνική πρέπει να το αντιμετωπίσεις σαν ντραμερ. Με πολύ υπομονή!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου