Προς το περιεχόμενο

Mυθοι και πραγματικοτητα σχετικα με τα drums.


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά καιρους μιλωντας με φιλους και γνωστους  αλλα και βλεποντας ερωτησεις φιλων από εδώ..ανακαλυψα ότι υπαρχουν μερικοι μυθοι γυρω από τα τυμπανα.

Σκεφτηκα λοιπον να ξεκινησω αυτό το thread , και να προσπαθησω να απαντησω οσο το δυνατον καλυτερα σε διαφορες ερωτησεις που τυχον καποιοι από εσας  να εχετε, η δεν εχετε πληρως αποσαφηνισει.

Τα τυμπανα εχουν νοτες?Όχι. Τα τυμπανα εχουν να κανουν με το ρυθμικο μερος της μουσικης  και το συστημα που εκφραζει το ρυθμο, που ονομαζεται ΑΞΙΕΣ .Αν και εχουμε πενταγραμμο χρησιμοποιουμε τις γραμμες  για να εκφρασουμε τυμπανα όχι νοτες.

 

Δεν θελω να κανω μαθηματα. Μπορω να μαθω να παιζω με το αυτι?Η ιστορια εχει δειξει ότι εχουν υπαρξει αυτοδιδακτοι drummers, που εφτασαν εκει που εφτασαν με πολύ σκληρη  όμως δουλεια.

Θεωρω αναγκαια τουλαχιστον μερικα μαθηματα με έναν δασκαλο για τις απαιτουμενες βασεις που θα σας βοηθησουν να καταλαβετε πως λειτουργουν,  και τη φιλοσοφια πισω από τα drums  ,και να στηθουν βασικοι μηχανισμοι όπως το grip{πιασιμο της μπακετας} και το σωστο καθισμα στο σετ το οποιο δεν είναι τυχαιο και τυχον αμελεια του μπορει να οδηγησει σε μελλοντικα προβληματα..

Από εκει και περα ο μαθητης μπορει αν θελει να συνεχισει μονος του. Εχει ανοιχτει επισης ειδικο thread στο φορουμ του Νοιζ , που ισως σας βοηθησει να βγαλετε τα δικα σας συμπερασματα.

 

Από ποια ηλικία μπορώ να ξεκινήσω τα ντραμς ;

Νομιζω ότι η καλύτερη ηλικία για να ξεκινήσει κανείς τα ντράμς, είναι η ηλικία των 8 ετών και άνω , ωστόσο έχουμε δει και παιδιά να ξεκινάνε σε μικρότερη ηλικία με αρκετά ικανοποιητικά αποτελέσματα. {Βλ.Τony Roister J.r  ξεκινησε στα 3.}

 

Μπορούν τα κορίτσια να μάθουν ντραμς;

Φυσικά !! Αν και τα ντράμς αρχικά καθιερωθηκαν σαν ένα ανδρικό μουσικό όργανο, σήμερα καταξιωμένες γυναίκες ντράμμερ  όπως η Cindy Blackman, η Sheila E.  η Vera Figueiredo η Emmanuelle Caplette  κ.α , ολοένα και κατακτάνε τη παγκόσμια μουσική βιομηχανία.

Δεν πρόκειται για ένα όργανο που απαιτεί μυϊκή δύναμη, ουτε προκειται να σας δημιουργησει μυς.  Το μονο που απαιτει ειναι καθαρό μυαλό, συγκέντρωση , ορεξη για δουλεια και μουσική αισθητική

 

Παίζει ρόλο η σωματική διάπλαση ;

Τα τύμπανα, το σκαμνί αλλά και τα πιατίνια στηρίζονται σε ειδικές βάσεις (γερανούς) και  προσαρμόζονται ανάλογα με το ύψος  και τη σωματική διάπλαση του σπουδαστή. Οποτε θεωρω πως όχι.

 

Ποσο κοστίζει ένα set Ντραμς και τι όγκο καταλαμβάνουν στο χώρο?

Ένα σετ ντραμς για αρχαρίους ξεκινάει {καινούργιο} από περίπου 500€ . Υπάρχουν επίσης τα Practice set που δεν παράγουν ήχο στα 200€ και είναι μόνο για εξάσκηση , όπως επίσης και τα ηλεκτρονικά τύμπανα που ξεκινάνε από τα 700€ .Φυσικά υπάρχει πάντα και η λύση των μεταχειρισμένων. Ο όγκος που χρειάζονται στο χώρο είναι περίπου 2 τετρ.μέτρα.

 

Χρειάζεται μυική δύναμη για να παίξω;

Το πρωτο πραγμα που μαθαίνουμε  στα τυμπανα είναι να χρησιμοποιούμε τη βαρύτητα, το rebound των τύμπανων και τους φυσικούς μοχλούς του σώματος μας (βραχίονες, αγκώνες , καρπούς, δάχτυλα,γοφους ,γονατα, αστραγαλοι) και ως εκ τούτου, δεν απαιτείται μυϊκή δύναμη για να σπουδάσει κανείς ή να γίνει κάποιος ντράμερ.  

 

Σε πόσο καιρό θα μπορει  ενας νεος drummer να  παίξει με τους φίλους του;

Απλά κομμάτια από  rock  η  pop μουσικές, μπορούν να παιχτούν από τον μαθητη μέσα στο  πρώτο τρίμηνο . Όμως για να αποκτήσει την «ωριμότητα» που απαιτεί το όργανο στον ρυθμό και τις δυναμικές του, θα χρειαστεί αρκετό καιρό, που καθορίζεται αποκλειστικά από το ενδιαφέρον του μαθητη, τον χρόνο που αφιερώνει στην μελέτη του, την προσοχή που δείχνει στα μαθήματα και την συγκέντρωσή του.

 

Υπαρχει ηλικιακο οριο για να ξεκινησει κανεις τα drums?

Κατά τη γνωμη μου δεν υπαρχει ηλικιακο οριο. Όπως προανέφερα δεν απαιτειται μυικη δυναμη για να παιξουμε τυμπανα .

Επισης παλιοτερα ειχα διαβασει μια εκθεση στο ιντερνετ που ελεγε  ότι τα τυμπανα αποτελουν εκτος από μουσικο οργανο ,μια εξοχη καρδιοαγγειακη ασκηση όπως επισης και μια φανταστικη ασκηση για τον εγκεφαλο.  

 

Μένω σε διαμέρισμα πολυκατοικίας  και τα τύμπανα είναι θορυβώδες όργανο .Πώς θα μπορεσω να μελετάω ?.

Τα τύμπανα είναι σίγουρα ένα θορυβώδες μουσικό όργανο. Παρόλα αυτά υπάρχουν τρόποι και μέθοδοι που μπορουν να βοηθησουν το νεο ντραμμερ  να μπορεί να μελετήσει στο διαμέρισμα της πολυκατοικίας του , ακόμα και αργά το βράδυ!

Ειδικά δέρματα (σίτες ,περιπου 50€ το σετ} πωλούνται στο εμπόριο και προσαρμόζονται σε φυσικά τύμπανα μετατρέποντας το φυσικό σετ - αυτομάτως σε Practice , παράγοντας σχεδόν μηδενικό ήχο.  

Επίσης υπάρχουν στο εμπόριο ειδικά practice τύμπανα, αλλά και practice pads για τυμπανα αλλα και πιατινια  που είναι μια πολύ οικονομική λύση.

Μια λίγο πιο ακριβή λύση είναι τα ηλεκτρονικά τύμπανα που θεωρώ ότι είναι και καλύτερη , μιας και επιτυγχάνετε η αθόρυβη μελέτη στο διαμέρισμα, με το μαθητη όμως να ακούει φυσικούς ήχους σε ακουστικά .

 

 

Ελπιζω να βοηθησα.  περιμενω τυχον  ερωτησεις σας.

 

Β. Μουλακακης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ κατατοπιστικό το thread σου Βαγγέλη. Τέτοιες ερωτήσεις και τέτοιους μύθους τούς αντιμετωπίζω και εγώ πολλές φορές από φίλους/ες.

Θα ήθελα να προσθέσω και τα παρακάτω:

 

- Η drums είναι ωραία γιατί εκτονώνεσαι, βγάζεις τ' απωθημένα σου και βαράς και ξεσπάς.

Αυτός για μένα είναι ένας μύθος διότι μπορεί να βαρέσεις οτιδήποτε άλλο για να ξεσπάσεις. Όποιος κοιτά τη drums κατ' αυτόν τον τρόπο (κατά την ταπεινή μου γνώμη) δεν παίζει drums, απλά χτυπάει κάτι πράγματα. Το παίξιμο της drums απαιτεί συγκέντρωση και ηρεμία και δεν μπορεί να θεωρηθεί ως μέσο εκτόνωσης του θυμού ή του όποιου απωθημένου έχουμε.

 

- Η drums είναι το δυσκολότερο όργανο γιατί χρησιμοποιείς και τα 4 μέλη του σώματος και είναι δύσκολο να τα οργανώσεις και να τα συγχρονήσεις.

Ένας τέτοιος μύθος έχει αποσαφηνιστεί και απ' το noiz αρκετές φορές. Το κάθε μουσικό όργανο έχει το βαθμό δυσκολίας του. Εγώ σαν drummer θεωρώ εξαιρετικά περίπλοκο το να καταφέρω να οργανώσω τα 10 (χοντρο)δάκτυλά μου στο πιάνο ή στην κιθάρα. Συνεπώς, ναι μεν η drums έχει το βαθμό δυσκολίας στο συγχρονισμό των μελών αλλά καλό είναι να αποφεύγονται οι υπερθετικοί βαθμοί όταν μιλάμε για μουσικά όργανα.

 

- Ένας drummer σε μια μπάντα απλώς κρατάει το ρυθμό και δεν έχει συναίσθηση του τι γίνεται στο υπόλοιπο γκρουπ.

Αυτό δεν πρέπει να συμβαίνει. Όπως είπες Βαγγέλη τα τύμπανα έχουν να κάνουν με το ρυθμικό μέρος της μουσικής αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ως drummers το μουσικό σκοπό μας και την αρμονική συνύπαρξη με τα υπόλοιπα όργανα: εκεί που πρέπει να ησυχάσουμε, πέφτουμε σε ένταση, εκεί που πρέπει να ακολουθήσουμε την κιθάρα ή το μπάσο πρέπει να το κάνουμε με ευκολία και με μελωδικότητα, εκεί που πρέπει να "τραγουδήσουμε"  να το κάνουμε.

 

Αυτά και από μένα. Δεκτή οποιαδήποτε παρέμβαση και διαφωνία με τα λεγόμενά μου. Καλημέρα!

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάλω και εγω το λιθαράκι μου σε μια ερώτηση που συναντω συχνα.

-Εχω ενα σετ με χ στον αριθμο τυμπανα και χ στον αριθμο πιατινια (όλων των ειδων).Τι άλλο χρηάζομαι;

Αυτη την ερωτηση την κάνει ο drummer στον εαυτό του. Εσυ χρειάζεσαι κατι αλλο; Βλέπεις οτι στα break σου η στα beat σου ΒΓΑΙΝΕΙ να χτυπησεις κατι που δεν έχεις; Εχεις τρομερη φαντασια και σου αρεσει η μεγαλη ποικιλια ηχων; Τοτε ναι. Αλλιως ασε τους αλλους να εχουν περισοτερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κατατοπιστικό το thread σου Βαγγέλη. Τέτοιες ερωτήσεις και τέτοιους μύθους τούς αντιμετωπίζω και εγώ πολλές φορές από φίλους/ες.

Θα ήθελα να προσθέσω και τα παρακάτω:

 

- Η drums είναι ωραία γιατί εκτονώνεσαι, βγάζεις τ' απωθημένα σου και βαράς και ξεσπάς.

Αυτός για μένα είναι ένας μύθος διότι μπορεί να βαρέσεις οτιδήποτε άλλο για να ξεσπάσεις. Όποιος κοιτά τη drums κατ' αυτόν τον τρόπο (κατά την ταπεινή μου γνώμη) δεν παίζει drums, απλά χτυπάει κάτι πράγματα. Το παίξιμο της drums απαιτεί συγκέντρωση και ηρεμία και δεν μπορεί να θεωρηθεί ως μέσο εκτόνωσης του θυμού ή του όποιου απωθημένου έχουμε.

 

- Η drums είναι το δυσκολότερο όργανο γιατί χρησιμοποιείς και τα 4 μέλη του σώματος και είναι δύσκολο να τα οργανώσεις και να τα συγχρονήσεις.

Ένας τέτοιος μύθος έχει αποσαφηνιστεί και απ' το noiz αρκετές φορές. Το κάθε μουσικό όργανο έχει το βαθμό δυσκολίας του. Εγώ σαν drummer θεωρώ εξαιρετικά περίπλοκο το να καταφέρω να οργανώσω τα 10 (χοντρο)δάκτυλά μου στο πιάνο ή στην κιθάρα. Συνεπώς, ναι μεν η drums έχει το βαθμό δυσκολίας στο συγχρονισμό των μελών αλλά καλό είναι να αποφεύγονται οι υπερθετικοί βαθμοί όταν μιλάμε για μουσικά όργανα.

 

- Ένας drummer σε μια μπάντα απλώς κρατάει το ρυθμό και δεν έχει συναίσθηση του τι γίνεται στο υπόλοιπο γκρουπ.

Αυτό δεν πρέπει να συμβαίνει. Όπως είπες Βαγγέλη τα τύμπανα έχουν να κάνουν με το ρυθμικό μέρος της μουσικής αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ως drummers το μουσικό σκοπό μας και την αρμονική συνύπαρξη με τα υπόλοιπα όργανα: εκεί που πρέπει να ησυχάσουμε, πέφτουμε σε ένταση, εκεί που πρέπει να ακολουθήσουμε την κιθάρα ή το μπάσο πρέπει να το κάνουμε με ευκολία και με μελωδικότητα, εκεί που πρέπει να "τραγουδήσουμε"  να το κάνουμε.

 

Αυτά και από μένα. Δεκτή οποιαδήποτε παρέμβαση και διαφωνία με τα λεγόμενά μου. Καλημέρα!

 

Να προσθεσω και εγω καποια πραγματα στα λεγομενα σου.

Καθε οργανο ειναι μπορει να γινει δυσκολο και έχει τις δικες του ιδιαιτεροτητες.

Καθε όργανο εχει beginner, intermediate και advanced επίπεδα.

Τωρα όσον αφορά το οτι χρησιμοποιείς και τα 4 μελη, είναι στο 90% των περιπτώσεων ολα ειναι συχγρονισμένα(οπως όταν οδηγάς αυτοκίνητο), εκτος και αμα μιλάμε για πολυρρυθμίες..

Φυσικα και τα τυμπανα είναι εκτονωση αλλα οχι με την εννοια του χτυπάω κατσαρόλια.

Ο drummer είναι ενας μετρονόμος με ηχοχρωματα που σκοπός του είναι να αναδείξει τα υπόλοιπα όργανα όταν αυτό απαιτείται.

Φυσικά όλα αυτα είναι δύσκολο να τα εξηγησεις σε καποιον που δεν έχει ακουμπησει  ποτέ το όργανο, αν δε τα δει από μόνος του στην πορεία.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω ολους τους φιλους για τις παραθεσεις τους σχετικα με μυθους γυρω απο τα τυμπανα.Ο μεγαλυτερος μυθος ολων , που ξεχασα να αναφερω ειναι ο εξης..

Οι ντραμμερς...ειναι οι γκομενοπαγιδες των γκρουπ!! ;D ;D

Αυτο κι αν προκειται για ΜΥΘΟΣ φιλες και φιλοι!!

Η σειρα εχει ως εξης..Πρωτα θα βγαλει γκομενα ο Τραγουδιστης, μετα ο κιθαριστας μετα ο κιμπορντιστας...μετα ο μπασιστας [Αν ειναι ομορφοπαιδο} μετα ο ηχοληπτης, μετα ο διοργανωτης της συναυλιας, μετα ο επιστατης του χωρου, μετα ο τυπος που πουλαει χοτ ντογκ απεξω απο τη συναυλια...και αν ειστε τυχεροι....ισως μεινει και καμια για το ντραμμερ που αν και  εχει περασει 1μιση ωρα απο το τελος της συναυλιας...εκεινος ακομα κουβαλαει ταμπουρα,πιατινια..κλπ κλπ ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω ολους τους φιλους για τις παραθεσεις τους σχετικα με μυθους γυρω απο τα τυμπανα.Ο μεγαλυτερος μυθος ολων , που ξεχασα να αναφερω ειναι ο εξης..

Οι ντραμμερς...ειναι οι γκομενοπαγιδες των γκρουπ!! ;D ;D

Αυτο κι αν προκειται για ΜΥΘΟΣ φιλες και φιλοι!!

Η σειρα εχει ως εξης..Πρωτα θα βγαλει γκομενα ο Τραγουδιστης, μετα ο κιθαριστας μετα ο κιμπορντιστας...μετα ο μπασιστας [Αν ειναι ομορφοπαιδο} μετα ο ηχοληπτης, μετα ο διοργανωτης της συναυλιας, μετα ο επιστατης του χωρου, μετα ο τυπος που πουλαει χοτ ντογκ απεξω απο τη συναυλια...και αν ειστε τυχεροι....ισως μεινει και καμια για το ντραμμερ που αν και  εχει περασει 1μιση ωρα απο το τελος της συναυλιας...εκεινος ακομα κουβαλαει ταμπουρα,πιατινια..κλπ κλπ ;D

 

Συν οτι οι καημενοι ειμαστε παντα κρυμμενοι πισω πισω με 2-3 τομ και καμποσα πιατινια μπροστα μας.  :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά δέρματα (σίτες ,περίπου 50€ το σετ) πωλούνται στο εμπόριο και προσαρμόζονται σε φυσικά τύμπανα μετατρέποντας το φυσικό σετ - αυτομάτως σε Practice , παράγοντας σχεδόν μηδενικό ήχο.

 

Βαγγέλη, θέλω να μου πεις ποια είναι αυτά

Αν έχεις βρει μεμβράνες τόσο φθηνές, με σχετικά καλή αίσθηση και λύση και για τα πιατίνια

είναι αμαρτία να μην τις ξέρουμε.

 

Σημείωση μην τα ισοπεδώνεις όλα, και οι ντάμμερ βρίσκουν γκόμενα!!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Βαγγέλη, θέλω να μου πεις ποια είναι αυτά

Αν έχεις βρει μεμβράνες τόσο φθηνές, με σχετικά καλή αίσθηση και λύση και για τα πιατίνια

είναι αμαρτία να μην τις ξέρουμε.

 

Σημείωση μην τα ισοπεδώνεις όλα, και οι ντάμμερ βρίσκουν γκόμενα!!!  ;D

http://www.drumstore.gr/productsdesc.php?id=1280

Λεγονται MESH HEADS..και ειναι οτι καλυτερο σε practice δερμα εχω παιξει.

Κουρδιζει κανονικα οπως τα κανονικα δερματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τύμπανα παράγουν νότες και κουρδίζονται σε νότες  Fact

Melodic...Νομιζω οτι τα θελει ο κ....ς σου.

Τελοσπαντων.Μαλλον μυθος ειναι η θεωρια σου και μεχρι εδω.Μπορεις να κουρδιζεις σε οτι θες εσυ.Εγω ειναι κατι που δεν το προτεινω.

Αυτα σου ειχα γραψει σε ενα παλιοτερο δικο σου ποστ.

Οι θεσεις μου παραμενουν οι ιδιες.

xm...ενδιαφερον ερωτηση εκανες Melodic.

Κοιτα..ενω μπορεις να κουρδισεις σε νοτες, καλο ειναι να το αποφευγεις.. και να στο εξηγησω γιατι.

Αν εχεις κουρδισει πανω σε νοτες..και ας πουμε τα τομς σε τονους...ξεκινωντας απο ενα υποθετικο Ντο..και η ορχηστρα παιζει μια ρε μινορε συγχορδια την ωρα που εσυ κανεις Βreak..τι θα βγει???ενα Φαλτσο μελωδικα break.

Tα τυμπανα λοιπον σωστο ειναι τα κουρδιζουμε πρωτα με το αυτι...και υστερα,με το τι ζηταει το ιδιο το τυμπανο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου