Προς το περιεχόμενο

Έχει αγοράσει κανείς ποτέ από το guitarbargains.com?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι τιμές όσον αφορά το δικό μου post είναι με 20% ΦΠΑ στον Thomann γιατί μπαίνω πάντα σαν Ιταλός(οι Ιταλοί έχουν 20% ΦΠΑ) και στο Βέλγικο 21%.

 

Δεν αρκεί δυστυχώς αυτό...

 

Ο Τόμαν έχει άλλες τιμές για την Ελλάδα, όπως και για κάθε αγορά, ανεξαρτήτως ΦΠΑ. Ρώτα και θα δεις... :wink:

 

Αντιθέτως το boxymusic (απ'όσο έχω δει, δεν είμαι σίγουρος) έχει τις ίδιες με μόνο το φόρο να αλλάζει.

 

Να συμπληρώσω για όσους ενδιαφέρονται τις πολύ καλές τιμές για Ibanez και Music Man, για όσους ενδιαφέρονται για σχετικές κιθάρες και μπάσσα.

 

Επίσης, επειδή έχει προκύψει πρόβλημα στο παρελθόν, τώρα στέλνουν κιθάρες πολλές φορές με 'δωράκι' μια σκληρή θήκη. Παλιότερα απαιτούσαν να αγοράσεις σκληρή θήκη, ακόμα και αν δεν ερχόταν από το εργοστάσιο, πράγμα ανόητο κατά τη γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Satch21 όταν αγόρασες, πόσο καιρό έκανε να έρθει το δέμα?

 

Abraxas όταν λες άλλες τιμές, δλδ πόσο περίπου (%) διαφορά από αυτές που αναγράφει για UK πχ...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Abraxas όταν λες άλλες τιμές' date=' δλδ πόσο περίπου (%) διαφορά από αυτές που αναγράφει για UK πχ...?[/quote']

 

Δεν υπάρχει κανόνας

 

Στη Γερμανία που είναι ανταγωνιστική αγορά, οι τιμές είναι χαμηλές (πρό φόρου εννοώ πάντα). Στην Ελλάδα... :?

 

Μπορεί κάτι να έχει 100Ε στο γερμανικό site και στην Ελλάδα να έρχεται 110.

 

Είχα ρωτήσει για μια κιθάρα που στο γερμανικό είχε 925Ε ενώ η τιμή για Ελλάδα ήταν 985. Αυτό σαν παράδειγμα.

 

Ηθικόν δίδαγμα, ρωτάτε πριν δώσετε παραγγελία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Abraxas κοίτα

All prices in our Italian Tourist Information have been calculated with 20.0% sales tax for customers from italy.

 

Όταν λέω ότι μπαίνω σαν Ιταλός οι τιμές είναι υπολογισμένες με 20% ΦΠΑ το μόνο που έχω να κάνω είναι να αφαιρέσω 1% για να δω πόσο τελικά θα το αγοράσω μιας και στην Ελλάδα έχουμε 19% ΦΠΑ.Ελπίζω να έγινα κατανοητός τώρα.Εκτός και εαν εννοείς ότι για μας έχουν άλλες αρχικές τιμές πράγμα το οποίο είναι πολύ παράξενο.Πάντως έχω αγοράσει και από Thomann και ο υπολογισμός που είχα κάνει με τον ποιο πάνω τρόπο ήταν οκ εκτός και αν έχουν αλλάξει τα πράγματα.

 

Το πακέτο έκανε να έρθει 1 ή 2 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Abraxas κοίτα

All prices in our Italian Tourist Information have been calculated with 20.0% sales tax for customers from italy.

 

Όταν λέω ότι μπαίνω σαν Ιταλός οι τιμές είναι υπολογισμένες με 20% ΦΠΑ το μόνο που έχω να κάνω είναι να αφαιρέσω 1% για να δω πόσο τελικά θα το αγοράσω μιας και στην Ελλάδα έχουμε 19% ΦΠΑ.Ελπίζω να έγινα κατανοητός τώρα. Εκτός και εαν εννοείς ότι για μας έχουν άλλες αρχικές τιμές πράγμα το οποίο είναι πολύ παράξενο.Πάντως έχω αγοράσει και από Thomann και ο υπολογισμός που είχα κάνει με τον ποιο πάνω τρόπο ήταν οκ εκτός και αν έχουν αλλάξει τα πράγματα.

 

Το πακέτο έκανε να έρθει 1 ή 2 μέρες.

 

Εννοώ αυτό που έχω υπογραμμίσει παραπάνω.

 

Υποθέτω πως μιλάμε για τον Τόμαν; Γιατί για το boxy είπα ήδη πως έχουν κοινές αποφορολογημένες τιμές. Και εξάλλου υπάρχει ελληνικό παράρτημα στα sites του boxy όπου οι τιμές είναι υπολογισμένες με 19%.

 

Γιατί είναι παράξενο; Ο Τόμαν έχει άλλες αρχικές τιμές για διάφορες αγορές, και αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις πανεύκολα, αν αποφορολογήσεις την τιμή για το ίδιο προϊόν για την Γερμανία και την Σουηδία, για παράδειγμα.

 

Τα πράγματα είναι έτσι, απ'όσο γνωρίζω, τουλάχιστον για τον τελευταίο χρόνο και προφανώς και παλιότερα.

 

Τα δικά μου πακέτα κάνουν να έρθουν 7-10 μέρες. Με κανονικό ταχυδρομείο βέβαια, όχι κούριερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τομαν όπως σωστα είπε ο φίλος abraxas έχει διαφορετικές τιμές για καθε χωρα πριν να μπει το φπα της καθε χώρας. πχ το wah του dimebag που το παρελαβα αυτή την εβδομάδα το αγόρασα 169 ευρω ενω η τιμη Πορτογαλίας ειναι 175. Και επειδή Ελλάδα και Πορτογαλία εχουν 19% φπα αυτή η διαφορά τιμής συνεπάγεται και διαφορρτική αρχική τιμή. Το σωστότερο λοιπόν είναι να στείλει κάποιος πριν αγορασει κάτι ενα email ρωτώντας τις τιμές που τον ενδιαφέρουν.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα τώρα κατάλαβα αν και από ένα πρόχειρο υπολογισμό οι διαφορές στις αρχικές τιμές είναι της τάξεως 10-20 euros.Για το πακέτο που έγραψα παραπάνω εννούσα το Guitarbargains παρακλάδι του Boxy.Και εμένα από Thomann έκαναν γύρω στις 7 ημέρες με ταχυδρομείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά! Οι τιμές για Ελλάδα είναι ίδιες με τις τιμές για Ολλανδία.(Έχουμε ίδιο φπα 19%) Εγώ μπαίνω πάντα στο Ολλανδικό site και όταν παραγγέλνω πάντα πληρώνω σ'αυτές τις τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fleamail:

Ρε παιδιά! Οι τιμές για Ελλάδα είναι ίδιες με τις τιμές για Ολλανδία.(Έχουμε ίδιο φπα 19%) Εγώ μπαίνω πάντα στο Ολλανδικό site και όταν παραγγέλνω πάντα πληρώνω σ'αυτές τις τιμές.

 

Δεν είναι σε όλα τα προιόντα οι ίδιες όμως οι διαφορές με τις Ολλανδικές τιμές είναι πάρα πολύ μικρές οπότε κανένα πρόβλημα! Και η Πορτογαλία έχει 19% φπα αλλά οι τιμές της είναι σχεδόν πάντα μεγαλύτερες από της Ελλάδας. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν διαφορετικές τιμές (χωρίς τους φόρους) για κάθε χώρα. Απλώς οι αρχικές τιμές Ολλανδίας είναι πάρα πολύ κοντά με τις τιμές για Ελλάδα. Έτσι λοιπόν, όπως πολύ σωστά λες, μπορείς να ξέρεις με αρκετά μεγάλη ακρίβεια τις τιμές για εδώ τσεκάροντας το Ολλανδικό σάιτ και (συνήθως) προσθετωντας λιγα ακόμα ευρω.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου