Προς το περιεχόμενο

300.000 Χιλιομετρα -5 ηπειροι με μηχανή.


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως μου ξέφυγες εσύ?

Κάτσε να σε ξεπετάξω μία στα γρήγορα.

Για τα της μηχανής στα είπαν άλλοι, οπότε έχουμε και λέμε.

Αν είσαι κάτω από 26-27 χρονών (που μια χαρά είναι και ανταλλάσσω και ψυχή και ότι να ναι, να ξαναγίνω τόσο), όταν οδήγησα πρώτη φορά μηχανάκι δεν είχες γεννηθεί.(Που δεν λέει τίποτα, απλά όρα παρακάτω.)

(Συμβουλή: μην κάνεις τον μάντη, δεν τόχεις.) ;)

Γιατί κάθεσαι 15 μέρες τα Χριστούγεννα ? Δεν με νοιάζει αστειεύομαι. :)

Να σε στείλω σε ένα φίλο στο Σέλι, να σου κάνει έκπτωση.

γκα γκα ? ;D

Γιατι υπαρχουν τοσες πολλες δουλειες κ βγαζω τοσα πολλα χρηματα που καθε 15ημερο των χριστουγεννων παραιτουμαι απο τις δουλειες που εχω κ καθως υπαρχουν οπως ειπα τοσες πολλες δουλειες ξαναβρισκω αμεσως δουλεια με το που γυρισω απο τις χειμερινες μ διακοπες στα χιονια.

 

Δεν εκανα τον μαντη. Μιλησα με βαση την εντυπωση που μ εδωσες απο τον τροπο που τοποθετηθηκες στο θεμα κ τον τροπο που επηρεαστηκες απο ενα μαρκετιστικο τρικ το οποιο ο σκοπος του ειναι αυτος.... 300.000 χμ -5 ηπειροι - 92 χωρες ...ολες με μηχανη!

σε 16 χρονια.........  ;D ;D ;D ;D ;D

ΟΥΑΟΥ!!!!!!!!!!!!!!

κ ξανα ΟΥΑΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

να μην το ξαναπω το ουαου ε? ειναι υπερβολη...

 

Παλι καλα π εχουμε τετοια κομαντα στην ελλαδα γιατι σε λιγο π θα γινει επανασταση θα τα χρειαστουμε.... Ειναι κ ελευθερες ψυχες... αρα θα ελευθερωσουν κ εμας τους αμοιρους τους φλωρους π δν εχουμε τα @@ρια (το χρονο κ το χρημα δλδ) για να κανουμε κατι τετοιο.

 

 

όταν οδήγησα πρώτη φορά μηχανάκι δεν είχες γεννηθεί.(Που δεν λέει τίποτα, απλά όρα παρακάτω.)

 

Τωρα μου θυμισες παιδακι στο δημοτικο...Ποσο καιρο παιζεις μπαλα? εγω παιζω πιο πολυ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Παλι καλα π εχουμε τετοια κομαντα στην ελλαδα γιατι σε λιγο π θα γινει επανασταση θα τα χρειαστουμε.... Ειναι κ ελευθερες ψυχες... αρα θα ελευθερωσουν κ εμας τους αμοιρους τους φλωρους π δν εχουμε τα @@ρια (το χρονο κ το χρημα δλδ) για να κανουμε κατι τετοιο.

Φιλε Jim μου κανει τρομερη εντυπωση η αφελεια  που αντιμετωπιζεις το θεμα.

Δεν εχω κανενα προβλημα να σου πω οτι αν και εχω οδηγησει Ευρωπη και Ασια με μηχανη..[Οχι σαν και σενα που εκανες Δραμα -θεσσαλονικη και νομιζεις οτι εφτασες στο τελος της γης}θεωρω αυτο που εκαναν τα παιδια πραγματικο αθλο. Ναι καλα διαβασες..Δεν με νοιαζει...ΟΥΤΕ ΠΩς ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ -ΟΥΤΕ ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΝΟΥΝ- ΟΥΤΕ ΠΟΣΟ ΑΔΕΙΑ ΕΧΟΥΝ -ΟΥΤΕ ΑΝ ΚΕΡΔΙΣΑΝ ΤΟ ΤΖΟΚΕΡ.

Δεν σε ειπε κανενας φλωρο..τουλαχιστον απο οτι ειδα.αλλα με τα λεγομενα σου μου δινεις το δικαιωμα να σε πω αφελη. Και σε ρωταω...εισαι σιγουρος οτι αν ειχες το χρονο και το χρημα ...θα επιχειρουσες κατι τετοιο my friend? Εγω....ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ παρα πολυ...και ας εχω παρει την ψυχρολουσια πως ειναι να οδηγεις στους δρομους της Καμποτζης και του Βιετναμ . Εξω απο το χορο...πολλα τραγουδια λεμε ολοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Jim μου κανει τρομερη εντυπωση η αφελεια  που αντιμετωπιζεις το θεμα.

Δεν εχω κανενα προβλημα να σου πω οτι αν και εχω οδηγησει Ευρωπη και Ασια με μηχανη..[Οχι σαν και σενα που εκανες Δραμα -θεσσαλονικη και νομιζεις οτι εφτασες στο τελος της γης}θεωρω αυτο που εκαναν τα παιδια πραγματικο αθλο. Ναι καλα διαβασες..Δεν με νοιαζει...ΟΥΤΕ ΠΩς ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ -ΟΥΤΕ ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΝΟΥΝ- ΟΥΤΕ ΠΟΣΟ ΑΔΕΙΑ ΕΧΟΥΝ -ΟΥΤΕ ΑΝ ΚΕΡΔΙΣΑΝ ΤΟ ΤΖΟΚΕΡ.

Δεν σε ειπε κανενας φλωρο..τουλαχιστον απο οτι ειδα.αλλα με τα λεγομενα σου μου δινεις το δικαιωμα να σε πω αφελη. Και σε ρωταω...εισαι σιγουρος οτι αν ειχες το χρονο και το χρημα ...θα επιχειρουσες κατι τετοιο my friend? Εγω....ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ παρα πολυ...και ας εχω παρει την ψυχρολουσια πως ειναι να οδηγεις στους δρομους της Καμποτζης και του Βιετναμ . Εξω απο το χορο...πολλα τραγουδια λεμε ολοι..

Βαλε τα χρηματα κ αυριο ξεκιναω....

 

Επειδη ακριβως εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λεμε αυτο λεω κ εγω... Πολλα τραγουδια λετε.....

Το μονο που χρειαζεται για να το κανεις αυτο περα απο τα χρηματα κ το χρονο ειναι να εχεις τρελα να καβαλας τη μηχανη σου. τπτ παραπανω.. Ουτε κοτσια ουτε ψυχη ουτε να εισαι ο chuck noris...

Το Θεσσαλονικη Δραμα που το εχετε παρει πιπιλα ολοι απο τη στιγμη που το ειπα δεν το ειπα για τη διαδρομη... Το ειπα για τις καιρικες συνθηκες... Αν διαβασες ειπα φεβρουαριο μηνα με 1 βαθμο πανω σε naked 250 μηχανη 180 χλμ. Τι να κανουμε, για τετοιες διαδρομες εχω τον χρονο κ το χρημα να κανω τετοιες εκανα... Ουτε θεωρω οτι εκανα τπτ το τρομερο απλα το ειπα γιατι πιστευω οτι ο καθενας π εχει τρελα με τις μηχανες εχει κανει τετοια παραλογα για πολλους πραγματα αλλα αυτον του φαινονται λογικα... Γιατι???????

ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΕΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παντως αν ψηνεσαι να χωσεις τον μπαρα ξανα λεω βαλε κ ξεκιναω αυριο. Παρε και καμερες να το καταγραψουμε κ να γινω αλλη μια ελευθερη ψυχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RESPECT και στο Jim τοτε που το λεει η καρδουλα του. ;D ;D

Να σε ενημερωσω οτι τα παιδια το εκαναν σε 12 χρονια...οχι απο τη μια μερα στην αλλη.

Οποτε..σταματα να κρυβεσαι πισω απο τα προβληματα..αλλα βρες λυσεις.

Το ταξιδι ...ξεκιναει με το πρωτο βημα λενε.

Μη περιμενεις να εχεις τα φραγκα να κανεις αλματα γιατι δεν θα καταφερεις να το κανεις ποτε.

και μην σταματας να ονειρευεσαι .

Καλη σου μερα

Θα ηθελα να τονισω οτι ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ  δεν εχω με τα παιδια και δεν ανεβασα αυτο το θεμα για κανενα λογο μαρκετινγκ με σκοπο  να πωλησουν το λευκωμα τους.

Εκανα αυτο το thread προς τιμην τους απευθυνομενος σε ολους τους συναδερφους μουσικους - δικυκλιστες που τους αρεσει το ταξιδι με τη μηχανη.

Αν το post μου θεωρειται διαφημιση παρακαλω να διαγραφει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ας εχω παρει την ψυχρολουσια πως ειναι να οδηγεις στους δρομους της Καμποτζης και του Βιετναμ

Άρε Βαγγελάκη κομάντο ..... ;D

        war14-1.jpg

 

Να γελάσουμε λίγο φίλε  γιατί  τρελαθήκαμε ...τι το ‘θελες  και εσύ αυτό το ρημάδι το thread  ;D

 

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RESPECT και στο Jim τοτε που το λεει η καρδουλα του. ;D ;D

Να σε ενημερωσω οτι τα παιδια το εκαναν σε 12 χρονια...οχι απο τη μια μερα στην αλλη.

Οποτε..σταματα να κρυβεσαι πισω απο τα προβληματα..αλλα βρες λυσεις.

Το ταξιδι ...ξεκιναει με το πρωτο βημα λενε.

Μη περιμενεις να εχεις τα φραγκα να κανεις αλματα γιατι δεν θα καταφερεις να το κανεις ποτε.

και μην σταματας να ονειρευεσαι .

Καλη σου μερα

 

"Μαθήματα Ζωής"

 

του καθηγητή Βαγγέλη Μουλακάκη (καλά θυμάμαι;)

 

Ένα βιβλίο που θα σας βγάλει από τη μιζέρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RESPECT και στο Jim τοτε που το λεει η καρδουλα του. ;D ;D

Να σε ενημερωσω οτι τα παιδια το εκαναν σε 12 χρονια...οχι απο τη μια μερα στην αλλη.

Οποτε..σταματα να κρυβεσαι πισω απο τα προβληματα..αλλα βρες λυσεις.

Το ταξιδι ...ξεκιναει με το πρωτο βημα λενε.

Μη περιμενεις να εχεις τα φραγκα να κανεις αλματα γιατι δεν θα καταφερεις να το κανεις ποτε.

και μην σταματας να ονειρευεσαι .

Καλη σου μερα

 

:o

Πες μου εναν που να εχει τρελα με τις μηχανες κ τα ταξιδια κ αν ειχε τις πλατες να το κανει δεν θα το εκανε... Επισης αν θυμαμαι καλα διαβασα κ οτι ηταν 19 χρονων οταν ξεκινησαν? Τι αλλο να πουμε? Δωσε σ εναν 19χρονο μηχανη κ συνθηκες κ πες του οτι μπορει να ξεκινησει να κανει ταξιδια οπου θελει με τη μηχανη κ βρες μου εναν που δεν θα το κανει.Δεν σ μιλαω για τους καφετερειακηδες που παν κ παιρνουν ενα R1 επειδη εχουν τα φραγκα κ θελουν κανουν μοστρα μες την πολη.

1988-2006 16 χρονια κ οχι 12....αν διαβαζες το ποστ μου κ δεν του εριχνες μια ματια απλα εχοντας ηδη απο πριν ετοιμο το τι θα πεις θα το εβλεπες...

Πισω απο ποια προβληματα κρυβομαι ακριβως? Και ποια προβληματα χρηζουν λυσης? Μαλλον θα μιλας για κανενα ακομα ευαισθητο θεμα που θα πρεπει να θιξουμε...  :P

Να μην περιμενω να εχω φραγκα για να κανω αλματα? Μαλιστα. Παιζει ρολο το τι αλμα θες να κανεις... Γιατι σκεψου. 300.000 σε 16 χρονια...

αρα 18.750 το χρονο

πες οτι θα κανεις 300 τη μερα. αρα γυρω στις 62 μερες,

πρεπει να εχεις δλδ την ευχερεια να φευγεις καθε χρονο για 2 μηνακια.

2 μηνες τους οποιους ομως δεν θα δουλευεις αρα δν θα εχεις κ εσοδα. παρολα αυτα θα εχεις ομως πολλα εξοδα. βενζινες συντηρηση διατροφη κ στεγαση.

Κ εδω ερχεται το γεγονος οτι ειναι εκπαιδευτικοι.... Που ικανοποιει ολες τις παραπανω συνθηκες. Δεν εχω τιποτα με τους εκπαιδευτικους. Κ εγω αυτο θελω να γινω. Χαζος ειμαι?

 

Θα ηθελα να τονισω οτι ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ  δεν εχω με τα παιδια και δεν ανεβασα αυτο το θεμα για κανενα λογο μαρκετινγκ με σκοπο  να πωλησουν το λευκωμα τους.

Εκανα αυτο το thread προς τιμην τους απευθυνομενος σε ολους τους συναδερφους μουσικους - δικυκλιστες που τους αρεσει το ταξιδι με τη μηχανη.

Αν το post μου θεωρειται διαφημιση παρακαλω να διαγραφει .

 

Εννοειται οτι πριν που αναφερθηκα σε μαρκετιστικο τρικ δεν εννουσα δικο σου. Εννουσα το πως παρουσιαζεται γενικα το ταξιδι. Το εχεις δηλωσει αλλωστε απο το πρωτο ποστ οτι δν τα γνωριζεις τα κομμαντα.

Επισης δηλωσα οτι η ιδεα ειναι πολυ καλη κ την θαυμαζω σαν ιδεα. Ειναι κατι το οποιο καθε μηχανοβιος θα ηθελε να ζησει πιστευω. Αλλα οπως ξανα ειπα θαυμαζω την ιδεα κ οχι αυτους που την υλοποιησαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως απο ότι βλέπω όλοι όσοι έχουν μοτοσυκλέτες κάποιες δεκαετίες και μια Α εμπειρία συμπεριλαμβανομένου και εμου θεωρούν εξαιρετικά δύσκολο το εγχείρημα... Επίσης δεν χρειάζεται μόνο να ξέρεις να καβαλάς απλά μια μοτοσυκλέτα, να έχεις φράγκα και να έχεις την κ@@@λα για να κάνεις τέτοιο ταξίδι...

.... Εκτός αν σε όλα τα ταξίδια τους ακολουθούσε ένα πλήρως οργανωμένο πούλμαν με: γιατρούς, μηχανικούς,διερμηνείς,λογιστές και ένα κάρο ακόμα ειδικότητες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το θεμα αρχισε να κανει κυκλους, θα γραψω κι εγω την γνωμη μου, παρολο που αρκετοι ηδη με καλυψαν εκφραζοντας με συνεση και ψυχραιμια τις αποψεις τους.

 

Η χολη για τους Δ.Υ. δεν θα μπορούσε να λείψει και από αυτό το θέμα, καθώς έχουν πολλοί φροντίσει να είναι το κυριότερο θέμα που μας απασχολεί σαν ελληνική κοινωνία, από τις καθημερινές κορώνες του κάθε δημοσιογραφίσκου μέχρι αντίστοιχες παχύδερμων πολιτικών. Είναι τουλάχιστον θλιβερό, με το που ακούμε ότι κάποιος είναι Δ.Υ. να είμαστε έτοιμοι να του κολλήσουμε την ταμπέλα του τεμπέλη, βγάζοντας συμπεράσματα εκ προοιμίου για το πόσο/εαν δουλεύει ή 'κάθεται και τρώει τα χρήματά μας'.

 

Ο γύρος του κόσμου, είτε γίνεται με καταμαράν, είτε με ποδήλατο, είτε με μηχανή, είναι σίγουρα μια αξιόλογη εμπειρία - κυριολεκτώ όσον αφορά το αξιόλογη. Είναι ίσως η πλέον μορφωτική εμπειρία, και το γεγονός ότι την επέλεξαν εκπαιδευτικοί είναι αρκετα ενθαρρυντικό, καθώς το περιβάλλον μιας σχολικής αίθουσας θα μπορούσε να αποτελέσει μια θαυμάσια ευκαιρία για να μεταφέρουν ζωντανά αυτήν την γνώση στα παιδιά που κάνουν μάθημα.

 

Η παραπάνω κίνηση, όμως αποτελεί και μια προσωπική τους επιλογή. Δεν μιλάμε για κάποιο τεράστιο κατόρθωμα ζωής, καθώς το έκαναν στον ελεύθερό τους χρόνο, απο τον οποίο έχουν άφθονο ως εκπαιδευτικοί. Οπότε το να το εξισώνει κάποιος με την υπέρτατη νίκη του ανθρώπινου είδους απέναντι σε αντίξοες συνθήκες και να τους περιμένει σε κάθε προορισμό με το αντίστοιχο κύπελλο, είναι κομματάκι υπερβολή.

 

Σιγουρα πάντως είναι μια πολύ καλή επιλογή για να περάσουν τον χρόνο τους, και είμαι βέβαιος ότι η εμπειρία από μόνη της τους έχει ήδη ανταμοίψει πολύ περισσότερο από όσα respect και να γράψουμε στο παρον φορουμ.

 

Ένα τελευταίο σχόλιο, και το απευθύνω προς τον OP εαν διαβάζει, καθώς είναι κάτι που πάγια επαναλαμβάνει: το 'καβαλάς μηχανή?' (αντίστοιχο του 'παίζεις ντραμς?', 'μαγειρεύεις μουσακά?', 'ασχολείσαι με την κηπουρική?') δεν μπορεί να αποτελέσει επιχείρημα στο να μην εκφράσει ο άλλος την άποψή του για οποιοδήποτε θέμα.

 

(http://en.wikipedia.org/wiki/Ad_hominem)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Μαθήματα Ζωής"

 

του καθηγητή Βαγγέλη Μουλακάκη (καλά θυμάμαι;)

 

Ένα βιβλίο που θα σας βγάλει από τη μιζέρια...

Από σένα περίμενα αναφορά στο Motorcycle Diaries.  ;D

motorcycle-diaries.jpg

 

Μη μου θυμώσεις πάλι. Σε πειράζω (και σε διασκεδάζω ελπίζω  ;) ). Ψυχραιμία παιδιά.....

Πολύ καλή ταινία παρεμπιπτόντως.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου