Προς το περιεχόμενο

Αγορα ενισχυτη για χρηση στο σπιτι.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

- Made in Germany

 

- Πολυ καλά κάνεις, κι εγώ σε κεφάλι θα τον επαιρνα αν τον αγοραζα τωρα,

 

- οχι αν παιζουν σε ιδια καμπινα

 

- Τυπικος Engl  βασικος ήχος, ισως για το υφος που παιζεις να χρειαστεις ενα   

   booster

 

 

Made in Germany  εεε ??? Αυτο ειναι ενα δελεαρ... Αξιοπιστια στο φουλ...

 

Αλλα αφου λες οτι θα χρειαστω μπουστερ μαλλον θα κανω υπομονη να παρω εναν fireball καποια στιγμη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Made in Germany  εεε ??? Αυτο ειναι ενα δελεαρ... Αξιοπιστια στο φουλ...

 

Αλλα αφου λες οτι θα χρειαστω μπουστερ μαλλον θα κανω υπομονη να παρω εναν fireball καποια στιγμη ...

 

Αν εχεις ... μεγάλο σπιτι! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις ... μεγάλο σπιτι! ;D

 

Υπαρχει και ο fireball με τα 60 βατ που ειναι λιγο πιο ανθρωπινος... Αλλα το θεμα ειναι να ανακαλυψουμε ποσο fireball ειναι αυτος των 60 γιατι το φοβαμαι το θεμα...

 

Ο 100αρης εχεις 4 και 4 λαμπες ανω ο 60αρης εχει 3 και 3...

 

Ε του που.....η ολο και καποια ηχητικη διαφορα θα εχουν... Και σε αυτην την περιπτωση δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι εταιριρες ενω ειναι 2 διαφορετικα προιοντα , τους δινουν το ιδιο ονομα... Ας ελπισουμε να κανω λαθος και να ακουγονται το ιδιο... ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πάντος με τον 30 αρη τον vox valvetronix την έχω καταβρεί στο σπιτι,έχει και master volume και ρυθμιστή για τα vatt πίσω,τι άλλο να ζητήσεις δηλαδη, χαμηλα βατ-χαμηλο μαστερ, φουλ το volume kai to gain , και υπέροχοι ήχοι σε όποια ένταση θέλω, ο bogner που δεν τα έχει αυτά τον έχω μονο για τις πρόβες γιατι για το σπιτι είναι απλα απαγορευτικός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

Επειδή έχω μπερδευτεί σχετικά με το τι ψάχνει ποιός και δεν έχω καθαρό μυαλό να ξαναδιαβάσω το thread (το έχω διαβάσει ήδη μια φορά!) και στην τελική για να μην γράφω δυο σελίδες κείμενο άσκοπα, σας παραθετω τον εξοπλισμο μου και όσοι ενδιαφέρεστε για πληροφορίες σχετικά με εντάσεις, χροιές, παραμορφώσεις, χρηστικότητα, ευελιξία, με ρωτάτε. 

 

Λοιπόν έχω:

 

1. Blackstar HT-20 Studio Combo 

 

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_studio_20_combo.htm

 

2. VHT Special 6 Ultra Head (Το οποίο απ'ότι βλέπω έχει μαμηθεί να πουλάει)

 

http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_ultra_head.htm

 

3. Blackstar HT DistX  (λαμπάτο πεταλάκι)

 

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_distx.htm

 

 

Απλά να τονίσω εκ των προτέρων οτι σκυλο-μετάνοιωσα που τον ΗΤ-20 τον πήρα combo... Ευχή και κατάρα σας δίνω ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΚΑΜΠΙΝΑ.

 

Ευχαρίστησή μου να λύσω οποιαδήποτε απορία και να πω και την άποψή μου!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απλά να τονίσω εκ των προτέρων οτι σκυλο-μετάνοιωσα που τον ΗΤ-20 τον πήρα combo... Ευχή και κατάρα σας δίνω ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΚΑΜΠΙΝΑ.

 

 

βασικα αυτο ειναι αληθεια οτι ενα κεφαλι και μια καμπινα ειναι γενικοτερα καλη φαση... Το θεμα ειναι οτι αν τελικα χρειαστει να παιξεις ενα λαιβ , μπορει να παιξεις σε μαγαζι που δεν εχει καποια καμπινα για να το συνδεσεις... Σ ε αυτην την περιπτωση ο κομπο θα αποδειχθει σωτηριος... Ειναι δειλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε jesu, δε διαβασα ολοκληρο το ποστ μιας και πιστευω οτι λιγο πολυ ειπωθηκαν πραματα που εχουν ξανα αναλυθει πολλες φορες σε αυτο το φορουμ.

 

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΜΦΗΣΒΗΤΗΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ απλα θελω να σου πω και τη δικη μου εμπειρια, μιας και εγω πριν κανα 2 χρονια εψαχνα για λαμπατο ενισχυτη.

Κατ εμε υπαρχουν ενισχυτες που ειναι για χρηση στο σπιτι και ενισχυτες που δεν ειναι για σπιτι.

 

 

Γενικα εχω βαρεθει να βλεπω σε στουντιο παρατημενους <<μεγαλους>> ενισχυτες γιατι οι κατοχοι τους μονο εκει μπορουν να τους παιξουν, και ενισχυτες με κουκουλές να μαζευουν σκονη σε σπιτια οπου ο κατοχος τους (μαζι με τους γειτονες) τελικα προτιμαει το καρφι στο guitar rig.

 

πχ ημουν ενα βημα πριν παρω τον hot rod ressuie (40 watt) ο οποιος μου αρεσε πολυ, αλλα πολυ απλα απο το 2 και μετα κατεβαζε κουφωματα μαζι με τα μπετα και απ το 2 και κατω (για το master vol μιλαω) ψυθιριζε-εκλανε ;D

 

Εγω τελικα πηρα εναν 15ρη traynor και κανω τη δουλεια μου και στα μαγαζια και στο σπιτι, και σε πληροφορω οτι στα 15 χρονια που παιζω κιθαρα απο τοτε που τον αγορασα μου εκαναν κ τις πρωτες παρατηρησεις για ενοχληση... Βλεπεις οι λαμπατοι εκτος απο ομορφη χροια και tone εχουν και διαπεραστικο ηχο ο οποιος μπορει να ακουγεται στο απεναντι διαμερισμα για πλακα κ εσυ να μην το καταλαβαινεις.

 

Αυτη τη στιγμη παντως γενικολογω, δεν εστιαζω στο ειδος μουσικης που παιζει ο καθενας μοας και τα γκαζια που τραβαει..

 

 

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε jesu, δε διαβασα ολοκληρο το ποστ μιας και πιστευω οτι λιγο πολυ ειπωθηκαν πραματα που εχουν ξανα αναλυθει πολλες φορες σε αυτο το φορουμ.

 

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΜΦΗΣΒΗΤΗΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ απλα θελω να σου πω και τη δικη μου εμπειρια, μιας και εγω πριν κανα 2 χρονια εψαχνα για λαμπατο ενισχυτη.

Κατ εμε υπαρχουν ενισχυτες που ειναι για χρηση στο σπιτι και ενισχυτες που δεν ειναι για σπιτι.

 

 

Γενικα εχω βαρεθει να βλεπω σε στουντιο παρατημενους <<μεγαλους>> ενισχυτες γιατι οι κατοχοι τους μονο εκει μπορουν να τους παιξουν, και ενισχυτες με κουκουλές να μαζευουν σκονη σε σπιτια οπου ο κατοχος τους (μαζι με τους γειτονες) τελικα προτιμαει το καρφι στο guitar rig.

 

πχ ημουν ενα βημα πριν παρω τον hot rod ressuie (40 watt) ο οποιος μου αρεσε πολυ, αλλα πολυ απλα απο το 2 και μετα κατεβαζε κουφωματα μαζι με τα μπετα και απ το 2 και κατω (για το master vol μιλαω) ψυθιριζε-εκλανε ;D

 

Εγω τελικα πηρα εναν 15ρη traynor και κανω τη δουλεια μου και στα μαγαζια και στο σπιτι, και σε πληροφορω οτι στα 15 χρονια που παιζω κιθαρα απο τοτε που τον αγορασα μου εκαναν κ τις πρωτες παρατηρησεις για ενοχληση... Βλεπεις οι λαμπατοι εκτος απο ομορφη χροια και tone εχουν και διαπεραστικο ηχο ο οποιος μπορει να ακουγεται στο απεναντι διαμερισμα για πλακα κ εσυ να μην το καταλαβαινεις.

 

Αυτη τη στιγμη παντως γενικολογω, δεν εστιαζω στο ειδος μουσικης που παιζει ο καθενας μοας και τα γκαζια που τραβαει..

 

 

 

ΓΙΑ πες ποιον προτεινεις ? Γιατι το θεμα ειναι οτι σε λιγα βατ δυσκολο να βρεις εναν ενυσχητη που να εχει βαρβατα γκαζια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα αυτο ειναι αληθεια οτι ενα κεφαλι και μια καμπινα ειναι γενικοτερα καλη φαση... Το θεμα ειναι οτι αν τελικα χρειαστει να παιξεις ενα λαιβ , μπορει να παιξεις σε μαγαζι που δεν εχει καποια καμπινα για να το συνδεσεις... Σ ε αυτην την περιπτωση ο κομπο θα αποδειχθει σωτηριος... Ειναι δειλημα...

 

Φίλε Άρη δεν έχω παίξει ποτέ σε live-άδικο που να μην έχει έστω μια στοιχειώδη καμπίνα.  Ίσως είμαι τυχερός, αλλά πάλι χώροι που φιλοξενούν rock/metal συναυλίες δεν νοείται να μην έχουν έναν ενισχυτή έστω combo!

 

Τώρα αν μιλάμε για self organized event σε χώρο που δεν συνηθίζει να φιλοξενεί συναυλίες τότε ναι, το combo βοηθάει!  Αλλά δεν μου φαίνεται και τόσο διαφορετικό να κουβαλήσεις κεφάλι συν την καμπίνα σου, σε σχέση με το combo.  Μιλάμε πάντα για 1X12 άντε 2x12, έτσι δεν είναι?

 

Στην τελική πάντα μαθαίνω από πριν το PA του μαγαζιού και αν μια στο εκατομμύριο πέσω σε κάνα στάβλο, θα φροντίσω να δανειστώ ή να νοικιάσω κάτι.  Αλλά βασικά στο 99% των live που έχω παίξει έχει λαμπάτο ή υβριδικό κεφάλι 100 watt και πάνω και 4x12 καμπίνα.  Ίσως επειδή πρόκειται για metal συναυλίες... Μόνο σε ένα live στο Bat City στην Αλεξάνδρας είχε μόνο ένα combo Behringer!  Και είναι ολοφάνερο οτι το μέρος είναι cafe-bar και όχι metal live-άδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ πες ποιον προτεινεις ? Γιατι το θεμα ειναι οτι σε λιγα βατ δυσκολο να βρεις εναν ενυσχητη που να εχει βαρβατα γκαζια...

 

Δεν εχω να προτεινω μεταλοενισχυτη γιατι γενικα δε παιζω με πολλα γκαζια και εκτος αυτου δεν μ αρεσουν τα γκαζια των ενισχυτων, προτιμω overdrive απο πεταλακια οσο περιεργο και αν ακουγεται αυτο.

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου