Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαγνητών passive?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως μπορρώ να αλλάξω μόνος μου μαγνήτες, (δεν το'χω ξανακάνει δεν έχω ιδέα)

Ibanez rg470 japan, εχει v7..ktl, και έχω στα xeria moy liquidfire, d acrivator x.

 

Αν δεν κατέχεις το άθλημα καλύτερα πήγαινε την κιθάρα σε κάποιο μαγαζί, να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Αν βέβαια έχεις όρεξη και έχεις ξανακάνει κόλληση (όπως λέει ο φίλτατος από πάνω), άνοιξε την κιθάρα σου, συμβουλέψου και το διάγραμμα και καλή τύχη.

 

Ps. Αν τελικά την αφήσεις κάπου προσοχή στους επιτήδειους που ζητάνε 50+ Euros μόνο για αυτή τη δουλειά.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κολλήσεις σωστά τον επιλογέα με τους μαγνήτες πρέπει να έχεις το σωστό διάγραμμα της κιθάρας σου! Ίσως είναι το παρακάτω (για rg470 λέει) αλλά δεν είναι 100% σίγουρο.

Αν δεν μοιάζει έτσι ο επιλογέας σου, τότε πρέπει να μπεις στο ibanez.com, να δηλώσεις USA region, πηγαίνεις στην καρτέλα support και στο wiring diagrams. Βάζεις το έτος κατασκευής της κιθάρας σου και σου βγάζει τα μοντέλα, κατόπιν επιλέγεις το rg470.

Θα χρειαστείς υπομονή, προσοχή, καλάι, κολλητήρι, καλωδιάκι λεπτό(και σε διάφορα χρώματα αν γίνεται, εγώ βάζω μαύρο για γείωση, κόκκινο για θετικό) κι ένα ψαλιδάκι/κόφτη για να απογυμνώνεις τα καλώδια.

  Το κολλητήρι να έχει όσο το δυνατόν μικρότερη μύτη και να μένει ελάχιστα πάνω στα Pots και τα καλώδια για να μην τα λιώσει/κάψει.

Μη βιαστείς, θέλει την ώρα του... Δεν είναι δύσκολο όμως και θα γλυτώσεις και κανά 50άρικο από "μάστορα".

Wiring_rg470.gif.8d66aa1432f6636f4adfb86f449b19d8.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου