Προς το περιεχόμενο

Tα 10 καλυτερα αλμπουμ με strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Who's Next - The Who (εικάζω)

 

Νομίζω τότε έπαιζε με τη Les Paul Deluxe.

 

με μια 1959 Gretsch 6120 orange Chet Atkins επαιζε... ;) (οπως και στο 90% των κλασσικων ηχιογραφησεων των WHO απο το 70 και μετα) ,τις Deluxe τις ειχε απο το 71-78 ΜΟΝΟ για live,μετα το 78 τις χρησιμοποιουσε (αλλα παντα σαν συμπληρωματικες) και στις ηχογραφησεις μαζι με μια tele & μια strat.  

 

γενικα αυτη η Gretsch ειναι αυτο που λεμε η "signature" κιθαρα του στο στουντιο (αν και δεν την χρησιμοποιουσε live μετα το 73 για ευνοητους λογους... ;D).

 

73_gretschsmash.jpg

 

 

http://www.thewho.net/whotabs/gear/guitar/gretsch.html

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο.

Δηλαδή να βρω 10 άλμπουμ από την εποχή του Buddy Holy, Dick Dale και του Hank Marvin μέχρι σήμερα. Είναι τόooooσα πολλά και δεν θα έχουν σχέση τόσο με τη Strat αλλά πόσο μου αρέσουν τα άλμπουμ (άσε τους λόγους για τους οποίους μου αρέσουν).

 

Μπορώ να πω όμως ότι ο ήχος της Strat που μου άρεσε (μάλλον περισσότερο) είναι από τους Knopfler/Vaughn/Clapton (Νέστορα, όχι τόσο από το Just ... - το οποίο βέβαια έχω λιώσει και ξέρω απ' εξω και αντίστροφα καθότι, ναι, έχει μυνήματα κρυφά, αλλά μάλλον από το Slowhand). Με αυτή την προτεραιότητα.

Καλύτερο Strat lick η αρχή του Sweet Home Alabama.

Καλύτερο σόλο το Comfortably Numb

 

Αυτά για τώρα. Καθότι μέχρι αύριο (αν όχι μέχρι το απόγευμα) θα έχω αλλάξει γνώμη.  ;D 8)

 

Ρε το definitive Made in Japan, κανείς;

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)(Νέστορα, όχι τόσο από το Just ... - το οποίο βέβαια έχω λιώσει και ξέρω απ' εξω και αντίστροφα καθότι, ναι, έχει μυνήματα κρυφά, αλλά μάλλον από το Slowhand).

2)Ρε το definitive Made in Japan, κανείς;

Για μένα το live στην Ιαπωνία έχει τον καλύτερο ηχογραφημένο Strat ήχο του. (Όχι τον καλύτερο ήχο του, που θεωρώ το Βeano ;)). Ασε που εκεί μέσα δίνει πραγματικά ρέστα ο Αlbert Lee.

2)Όσο για το άλλο live στην Ιαπωνία έχεις δίκηο, διέλαθε της προσοχής μας κατά τη συγγραφή της λίστας.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διέλαθε της προσοχής μας κατά τη συγγραφή της λίστας.

Γιατί δηλαδή, οι χιλιάδες budding players που προσπαθούν να μιμηθούν το War των U2 δεν διέλαθον της προσοχής μας;   ;)

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω 1 ανά καλλιτέχνη, γιατί έχουν πολλά οι περισσότεροι... Η σειρά είναι τυχαία.

 

1) Stevie Ray Vaughan -> Texas Flood (+ Couldn't Stand The Weather)

2) Jimi Hendrix & The Band Of Gypsys -> Live At Fillmore (+ άλλα προφανώς)

3) The Raging Honkies (feat. Michael Landau) -> We Are The Best Band (+ Mike Landau: Tales From The Bulge)

4) Scott Henderson -> Well To The Bone (κλπ)

5) Eric Johnson -> Ah Via Musicom (+ Venus Isle)

6) Jeff Beck -> Guitar Shop (βασικά τα πάντα, απλά βάζω ένα έτσι ενδεικτικό)

7) Eric Gales -> Paralyzed

8) Los Lobotomys (feat Steve Lukather) -> Los Lobotomys live (έπαιζε με μια Strat της Valley Arts)

9) Van Halen -> Van Halen (+ 1984)

10) Pink Floyd -> The Wall

11) Wayne Krantz -> Long To Be Loose

12) Red Hot Chili Peppers -> Blood Sugar Sex Magic

 

... και πολλοί ακόμη (ήδη ξέφυγα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

8) Los Lobotomys (feat Steve Lukather) -> Los Lobotomys live (έπαιζε με μια Strat τύπου robot κιθάτα της Valley Arts)

 

Luke και ξερο ψωμι(και χλωρο).Ευγε fusionakis.Παω να το ακουσω αμεσως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Must για όποιον τρελαίνεται με στρατοκαστεόηχους (αν και ο τύπος δεν ειδικεύεται μόνο σε αυτό, και στις les paul άλλο τόσο μαγκας είναι) με γρέζι είναι ο Landau. Τα δύο άλμπουμς (και ειδικά το πρώτο) με τους Raging Honkies είναι τρίο φάση Hendrix σε πιο αλήτικη και άσπρη έκδοση, 25 χρόνια μετά. Πόρωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Must για όποιον τρελαίνεται με στρατοκαστεόηχους (αν και ο τύπος δεν ειδικεύεται μόνο σε αυτό, και στις les paul άλλο τόσο μαγκας είναι) με γρέζι είναι ο Landau. Τα δύο άλμπουμς (και ειδικά το πρώτο) με τους Raging Honkies είναι τρίο φάση Hendrix σε πιο αλήτικη και άσπρη έκδοση, 25 χρόνια μετά. Πόρωση...

 

Το 2 πρωτα ειναι το tales from the bulge και το Burning water? Πολυ μου αρεσαν αν ειναι αυτα.

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου