Προς το περιεχόμενο

Tube Preamp E530


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια... καλη ανασταση

 

Εχω δει αυτο το rack και ηθελα να ρωτησω το εξης... Αν και γραφει tube , δεν βλεπω ουτε στο σαιτ

 

http://www.engl-amps.com/cms/index.php?id=38&tx_ddfproducts_pi1[uid]=38&iPhoneBypass=1

 

αλλα ουτε και στον thomann να γραφει τι λαμπες παιρνει , που τις παιρνει κτλ...

 

http://www.thomann.de/gr/engl_e530_preamp_egitarre.htm

 

Ετσι λοιπον ηθελα να ρωτησω ειναι σιγουρα λαμπατο το μηχανακι η εχει καποια προσομειωση λαμπατη ?

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημερα σε ολους  ;D

συμφωνα με αυτο το σχηματικο:

http://elektrotanya.com/PREVIEWS/63463243/23432455/engl/engl_e530_sch.pdf_1.png

 

φαινεται οτι έχει 2 προενισχυτριες  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως περίεργο το οτι δεν αναφέρεται στα specs, μάλλον ντρέπονται επειδή έχει μόνο 2...

http://dallashodgson.info/reviews/ENGL530/inside.png

edit: με πρόλαβαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως κατι δεν με πειθει με αυτο το μηχανημα ασχετα με το αν εχει καλο ηχο η οχι...

 

Μου φενεται σαν τραντζιστοροκατασταση απλα με 2 λαμπιτσες... Μου κανει εντυπωση παντως πως και δεν το γραφουνε πουθενα...

 

μάλλον ντρέπονται επειδή έχει μόνο 2...

 

Μα αν ντρεπονται και οι ιδιοι για το μηχανημα τους πως να πεισθουμε εμεις ?

 

Εν τω μεταξυ λεει οτι εχει και 1.5 βατ ενυσχηση τελικη... Αυτη πρεπει να ειναι σιγουρα τραντζιστορ... Οποτε μαπα και 500 ευρω...

 

Και δεν παιρνω εναν gigmaster η εναν bugera 6260 + HB VIBTAGE 30....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οντως, εχει 2 ecc83 (12ax7), πολυ καλο σαυτα τα χρηματα.

το ειχα για ενα διαστημα, προενισυτης ειναι ρε παιδια και εχει 1,5 watt τελικο να παιζεις σε καμπινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλο σαυτα τα χρηματα.

το ειχα για ενα διαστημα, προενισυτης ειναι ρε παιδια και εχει 1,5 watt τελικο να παιζεις σε καμπινα.

 

Τι εγινε ρε μαν , καλα εισαι ?

Δηλαδη αξιζει καλυτερα απο καποιον bugera η gigmaster ?

 

Η μηπως δεν πρεπει να συγκρινεται με τετοια μηχανηματα αλλα με πεταλιερες τυπου Line6 hd κτλ ?

 

Παρεπιπτοντως μιας κι εσυ εισαι englακιας... τον gigmaster το εχεις δοκιμασει ποτε ? Παιζει height gain ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα καλα φιλε μου, χρονια πολλα κιολας.

κοιτα το μηχανημα ειναι προενισχυτης (με οτι καλο η κακο εχει αυτο)

για να παρεις το 100% χρειαζεσε και ενα τελικο αλλα η φαση παει σε αλλα εξοδα και φευγουμε πολυ. αν πεσει ποτε στα χερια σου αξιζει να το δοκιμασεισ στον peavy σου και να δεις αν το γουσταρεις. Αυτο που μου αρεσε ειναι οτι βαζεις και τα ακουστικα το βραδυ και παιζεις χωρισ να ενοχλεις κανενα ;D

 

Η πεταλιερες κτλ ειναι αλλη ιστορια με εφε προσομοιωσεις κτλ. (δεν τα μπορω καθολου αυτα) :P

 

Δεν ειχα την ευκαιρια ακομη  για να το δοκιμασω τον gig master,(γιατι πρεπει να το αγορασω) πρεπει να βγαλαν 30ρι

  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα καλα φιλε μου, χρονια πολλα κιολας.

κοιτα το μηχανημα ειναι προενισχυτης (με οτι καλο η κακο εχει αυτο)

για να παρεις το 100% χρειαζεσε και ενα τελικο αλλα η φαση παει σε αλλα εξοδα και φευγουμε πολυ. αν πεσει ποτε στα χερια σου αξιζει να το δοκιμασεισ στον peavy σου και να δεις αν το γουσταρεις. Αυτο που μου αρεσε ειναι οτι βαζεις και τα ακουστικα το βραδυ και παιζεις χωρισ να ενοχλεις κανενα ;D

 

Η πεταλιερες κτλ ειναι αλλη ιστορια με εφε προσομοιωσεις κτλ. (δεν τα μπορω καθολου αυτα) :P

 

Δεν ειχα την ευκαιρια ακομη  για να το δοκιμασω τον gig master,(γιατι πρεπει να το αγορασω) πρεπει να βγαλαν 30ρι

  ;)

 

Χρονια πολλα και καλη Ανασταση... Παντως τοσο καιρο ψαχνω ενυσχητη και πραγματικα εναν αξιολογο χαι γκειν ενυσχητη που να παιζει απο μονος τους χωρις πεταλια κτλ μπροστα και να ειναι γυρω στα 30 βατ δεν εχω καταφερει να βρω...Και ο σαβατζ που ειχες αλλα και ο παουερμπολ που ετυχε να δοκιμασω πραγματικα οταν τους ακουσα μου επεσε το σαγονι , ομως σε πολυκατοικια δεν γινεται... Εχω το τραντζιστορ πιβι στα 80 βατ και παλι το ανοιγω μεχρι το 0,5... οποτε φαντασου τι θα γινει με λαμπατο των 100-120 βατ... Ομως δυστηχως μικρος λαμπατος και χαι γκειν δεν υπαρχει...

 

Ο μοναδικος ας πουμε ειναι ο Blackstar ht-5 αλλα και παλι θελει απο μπροστα πεταλια , μπουστερς κτλ...Τι να πω...? Ποσο δυσκολο μπορει να ειναι να φτιαχτει ενας ενυσχητης αντε μεχρι 40 βατ το πολυ και να εχει γκαζια...Και να εχει και μια πρεπουσα τιμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρη, τα ΄χεις μπερδέψει λίγο μπρό. Ο Ε530 είναι προενισχυτής που απλά τυγχάνει να έχει μια μικρή τελική ενίσχυση, τραντζιστοράτη βέβαια, είτε για ακουστικά ή και για καμπίνα, αλλά μην περιμένεις και τίποτα τρελό.

 

Η προενίσχυση, το κυρίως κύκλωμα δηλαδή, είναι λαμπάτη κανονικότατα.

 

Από ήχο τώρα, είναι μια χαρά και για μέταλ. Μπορεί να μην είναι savage ή power ball, αλλά είναι αρκετά καλό.

 

Keep in mind όμως ότι αν θες να ακούσεις πιο δυνατά, τα 1,5 watt δεν αρκούν για να οδηγήσουν αρκετά δυνατά μια καμπίνα. Είναι αυτό που είναι για την χρήση που είπαμε. Τίποτα παραπάνω. Άρα χρειάζεσαι και έναν τελικό ή έναν ενισχυτή με effects loop.

 

Ο gig master (ο 15αρης τουλάχιστον) ΔΕΝ κάνει για μέταλ. Μην μπείς καν στον κόπο να τον ψάξεις.

 

Είναι γεγονός ότι σε λίγα watt και τιμή κάτω του 1000ρικου δεν υπάρχει κάποιος ενισχυτής που να έχει αρκετό gain για σύγχρονο τουλάχιστον μέταλ. Οι μόνοι μικροί και αξιοπρεπείς ενισχυτές για αυτή την χρήση είναι αυτοί

 

http://www.krankamps.com/products/rev-jr-pro-50-41

http://www.krankamps.com/products/rev-jr-standard-37

 

(που και πάλι είναι θέμα γούστου) τους οποίους όμως δεν τους έχω βρεί πουθενά στην Ευρώπη.

 

Και εγώ είμαι της άποψης ότι αν είναι να πρέπει να βάζει booster για να έχεις gain της προκοπής, κλάφ' τα Χαράλαμπε. Είναι ημίμετρα. Βέβαια, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να φτιάξεις έτσι έναν πολύ καλό ήχο, αλλά ποιό το νόημα να δώσεις μερικές εκατοντάδες ευρώ (στην καλύτερη) για να πάρεις κάτι το οποίο από μόνο του δεν κάνει την δουλειά την οποία θές;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου