Προς το περιεχόμενο

Tube Preamp E530


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αα, το ξέχασα, μια επίσης πολύ καλή λύση είναι και αυτή

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=31806

 

δυστυχώς όμως μονοκάναλη.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

χεχεχε σιριαλ ο ενισχυτης του άρη ;D ;D

 

αλήθεια, ο peavey 6505 δε σου αρεσε? νομιζω τον ειχες κοιταξει και αυτον.

 

πάντως, μη κοιτας και τόσο τα βατ. Με 30 βατ ή 100, για να ακουστει καλος ο ηχος πρεπει απλά να είναι δυνατά, όχι κατ'ανάγκη να "δουλευουν" οι τελικες.

 

30 βατ ειναι μικρό το περιθωριο εντασης που σου δινουν για πολυκατοικία σε σχεση με 60 βατ ας πουμε. 3 db μονο.

 

και τον μαρσαλ MG15 αν τον βαλεις δυνατα, ο ηχος του θα μεταμορφωθει ;D

προσωπικά πιστευω ειναι καθαρα θεμα εντασης και όχι "ποσοστο" που δουλευουν οι τελικες.

 

 

πεταλιέρα δε παιζει ε? ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γεγονός ότι σε λίγα watt και τιμή κάτω του 1000ρικου δεν υπάρχει κάποιος ενισχυτής που να έχει αρκετό gain για σύγχρονο τουλάχιστον μέταλ.

 

;)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, αυτόν τον ξέχασα. ΟΜΩΣ, έχω την αίσθηση ότι δεν είναι 100% λαμπάτος και απ' ότι έχω ψάξει στο intraweb (λίγο ομολογουμένως και από περιέργεια περισσότερο) μάλλον ενισχύεται η υποψία μου.

 

Βέβαια, αν ισχύει κάτι τέτοιο, ίσως να μην λέει και πολλά αφού ο ήχος είναι καλός. Αν όμως μιλάμε για 100% λάμπα....

 

Παρεμπιπτόντως, το παλικάρι στο βίντεο έχει μιξάρει το κομμάτι, δεν είναι αυτός ο ήχος του ενισχυτή που θα άκουγες με το αυτί. Αν βάλεις x κιθάρες την μια πάνω στην άλλη σε ένα DAW, και ένας MG15 μια χαρά θα ακούγεται.

 

Και επειδή αναφέρθηκε, για high gain οι τελικές δεν παίζουν κανένα ρόλο. Όλη η υπόθεση είναι το κύκλωμα του προενισχυτή. Ο τελικός δίνει απλά χρωματισμό. Γι' αυτό ΙΜΗΟ δεν αλλάζει κάτι ιδιαίτερο αν παίζεις δυνατά ή όχι. Καλύτερος θα είναι ο ήχος αλλά όχι και σπουδαίες διαφορές gain wise.

 

Άρη, όντως έχεις δοκιμάσει τον peavey 6505; Αυτός έχει gain με το ανατρεπόμενο, δεν σου κάνει;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, αυτόν τον ξέχασα. ΟΜΩΣ, έχω την αίσθηση ότι δεν είναι 100% λαμπάτος και απ' ότι έχω ψάξει στο intraweb (λίγο ομολογουμένως και από περιέργεια περισσότερο) μάλλον ενισχύεται η υποψία μου.

 

Βέβαια, αν ισχύει κάτι τέτοιο, ίσως να μην λέει και πολλά αφού ο ήχος είναι καλός. Αν όμως μιλάμε για 100% λάμπα....

 

Παρεμπιπτόντως, το παλικάρι στο βίντεο έχει μιξάρει το κομμάτι, δεν είναι αυτός ο ήχος του ενισχυτή που θα άκουγες με το αυτί. Αν βάλεις x κιθάρες την μια πάνω στην άλλη σε ένα DAW, και ένας MG15 μια χαρά θα ακούγεται.

 

Και επειδή αναφέρθηκε, για high gain οι τελικές δεν παίζουν κανένα ρόλο. Όλη η υπόθεση είναι το κύκλωμα του προενισχυτή. Ο τελικός δίνει απλά χρωματισμό. Γι' αυτό ΙΜΗΟ δεν αλλάζει κάτι ιδιαίτερο αν παίζεις δυνατά ή όχι. Καλύτερος θα είναι ο ήχος αλλά όχι και σπουδαίες διαφορές gain wise.

 

 

επειδη τον εχω τον ενισχυτη κατα την ταπεινη μου γνωμη εχει κ την αισθηση και την αποκριση ενος λαμπατου ενισχυτη (οποτε αυτο με καλυπτει και με το παραπανω)

 

στο video που παραθετω εχει απλα 2 track hard panning και σιγουρα ενας mg15 δεν ακουγεται εξισου καλα...

ο ηχος που θα ακουγες με το αυτι δεν μπορεις να τον ακουσεις με κανενα clip btw

ολα τα clip ειναι με τον εναν ή τον αλλο τροπο εχουν ''ηχογραφηθεί'' (απλα υπάρχουν άτομα που ξερουν να ηχογραφούν και άτομα που δεν το εχουν.)

 

τελος ειμαι εντελως αντιθετος στην αποψη σου περι τελικής ενισχυσης..Κατα την γνώμη μου δεν "πρεπει" οι τελικές να προσθετουν παραμορφωση στον ηδη παραμορφωμενο ήχο αλλα ο χρωματισμός οπως λες που προσδιδουν οταν ανοιγεις τον ενισχυτη κατα τη γνώμη μου τον μεταμορφώνει (οχι φυσικα σαν ποσοτητα gain)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ht-5 δεν μου κανει... Θελει τουλαχιστον ενα eq και ενα booster απο μπροστα... Αλλιως δεν βγαζει πραγματικα καλο ηχο... Για τα δικα μου αυτια βεβαια...

 

Ο 6505 ειναι πολυ ωραιος ενυσχητης... Αλλα παλι παει ακριβα... Ισως ο combo να ειναι μια επιλογη... Τον ειχα ακουσει καποτε και μου αρεσε πολυ... Αλλα απο τοτε εχω ακουσει κι αλλους ενυσχητες , ενω οταν ο ειχα ακουσει ηταν ο πρωτος... Οποτε θα ξαναπαω και αν μου κανει το κλικ που μου ειχε κανει τοτε θα τον παρω...

 

Επισης με εντυπωσιασε ο κρανκ που ποσταρηστηκε παραπανω...Αλλα που να τον ακουσει κανεις... Παντως φενεται πολυ ωραιος... Στα βατ που πρεπει και καλος ηχος απο τα βιντεακια...Ειναι και κρανκ  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη τον εχω τον ενισχυτη κατα την ταπεινη μου γνωμη εχει κ την αισθηση και την αποκριση ενος λαμπατου ενισχυτη (οποτε αυτο με καλυπτει και με το παραπανω)

 

Αν σου κάνει, εμάς μας περισσεύει. Είναι ένας ομολογουμενως καλός ενισχυτής, αλλά ΙΜΗΟ κάπως υπερεκτιμημένος, ίσως λόγω της προσιτής τιμής του.

 

στο video που παραθετω εχει απλα 2 track hard panning και σιγουρα ενας mg15 δεν ακουγεται εξισου καλα...

ο ηχος που θα ακουγες με το αυτι δεν μπορεις να τον ακουσεις με κανενα clip btw

ολα τα clip ειναι με τον εναν ή τον αλλο τροπο εχουν ''ηχογραφηθεί'' (απλα υπάρχουν άτομα που ξερουν να ηχογραφούν και άτομα που δεν το εχουν.)

 

Ναι βρε 'συ, που λέει ο λόγος. Εννοείται ότι δεν είναι ίδια. Απλά δεν μπορείς να βγάλεις και ΤΟΟΟΟ συμπέρασμα απ' αυτό το βίντεο. Σίγουρα από ένα βίντεο πάντα θα υπάρχουν διαφορές σε σχέση με το real life, αλλά εγώ εννοώ διαφορά μεταξύ του να ακούς τον ενισχυτή να παίζει μόνος του και του να έχει ηχογραφηθεί και μιξαριστεί.

 

τελος ειμαι εντελως αντιθετος στην αποψη σου περι τελικής ενισχυσης..Κατα την γνώμη μου δεν "πρεπει" οι τελικές να προσθετουν παραμορφωση στον ηδη παραμορφωμενο ήχο αλλα ο χρωματισμός οπως λες που προσδιδουν οταν ανοιγεις τον ενισχυτη κατα τη γνώμη μου τον μεταμορφώνει (οχι φυσικα σαν ποσοτητα gain)

 

Ότι υπάρχει μεγάλη (?) διαφορά μεταξύ π.χ. μια el34 και μια 5881 σε ηχόχρωμα είναι σίγουρο (είναι;). Όμως, αυτό στο οποίο αναφέρομαι είναι πάντα συναρτήσει του gain. Δεν είπα πουθενά ότι προσθέτουν gain. Το αντίθετο μάλιστα. Και δεν είναι ότι δεν "πρέπει" είναι ότι απλά δεν μπορούν σε σύγκριση με τις προενισχύτριες. Από 'κεί και πέρα, είναι θέμα γούστου ποιές τελικές προτιμάς. Ίσως δεν κατάλαβες καλά.

 

Άρη, κάτω από την τιμή του 6505 σε combo δεν πρόκειται να πέσεις. Απλά πρέπει να το πάρεις απόφαση.

 

Τον krank τον έφερναν παλιότερα στο musik productiv στην Γερμανία και ακόμα παλιότερα και στο thomann, δυστυχώς όμως αυτοί δεν τον ξαναφέρνουν (τους είχα ρωτήσει πρίν 2 χρόνια, τώρα αν έχει αλλάξει κάτι δεν γνωρίζω). Είναι πολύ καλός ενισχυτής.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκταπους μηπως θυμασαι τιμη πριν απο 2 χριονια που τον ειχες δει ?

 

Βασικα δεν εχω προβλημα να παρω καποια αποφαση αρκει να βρω αυτο που ψαχνω... Τις προαλλες δοκιμασα στο σπιτι του μπλακι( να σαι καλα ρε μαν ) τον μπουγκερα 6262 αλλα οσο και αν ακουγεται περιεργο κατι δεν μου πηγαινε καλα...

Εχει ενα φιζι ηχο ο οποιος δεν μου αρε...

Οποτε αν και τα 600 ευρω ειναι πολυ λιγα , παρολαυτα δεν θελω να τω δωσω σε κατι που δεν με τρελενει... ...

 

Μεχρι στιγμης οι engl μου αρεσουν πολυ αλλα απο fireball και πανω... Τα μειονεκτηματα ειναι τα 1300 ευρω του και τα 100 βατ του... Ισως το δευτερο να το ξεπερασω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 με 6 κατοστάρικα, δεν παίρνω και όρκο. Δεν τον λες και φθηνό, αλλά αξίζει.

 

Καλοί οι bugera, αλλά 120 watt είναι too much.

 

Νομίζω ότι αν σου αρέσουν οι engl (good boy aris :)) θα σου αρέσει και ο e530.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι υπάρχει μεγάλη (?) διαφορά μεταξύ π.χ. μια el34 και μια 5881 σε ηχόχρωμα είναι σίγουρο (είναι;). Όμως, αυτό στο οποίο αναφέρομαι είναι πάντα συναρτήσει του gain. Δεν είπα πουθενά ότι προσθέτουν gain. Το αντίθετο μάλιστα. Και δεν είναι ότι δεν "πρέπει" είναι ότι απλά δεν μπορούν σε σύγκριση με τις προενισχύτριες. Από 'κεί και πέρα, είναι θέμα γούστου ποιές τελικές προτιμάς. Ίσως δεν κατάλαβες καλά.

 

Δεν αναφέρθηκα καθολου σε τύπο λυχνιας  της τελικής ενίσχυσης. Σχολίασα αυτο που ειπες στο προηγουμενο ποστ σου περι έντασης. Κατα τη γνώμη μου παντα έχει μεγαλη διαφορα αν παιζεις εναν ενισχυτη στο 1-2 και να παιζεις εναν ενισχυτη στο 5-7.

Γι' αυτό ΙΜΗΟ δεν αλλάζει κάτι ιδιαίτερο αν παίζεις δυνατά ή όχι.

 

Και επιμενω οτι οι τελικές δεν "πρεπει" να συμβάλουν στην παραμορφωση σε high gain ηχους παντα [γιατι οτι μπορουν να παραμορφώσουν μπορουν..και μην το βλέπεις συγκριτικα αλλα αθροιστικά (δηλαδη στις ηδη παραμορφωμένες προενισχύτριες προστεθεί κ η παραμόρφωση απο τις τελικες)...]

 

Νομίζω ότι αν σου αρέσουν οι engl (good boy aris :)) θα σου αρέσει και ο e530.

εχει μεγαλη σημασία και σε τι τελικο θα τον συνδέσεις πανω τον e530 και αναλογα θα ανέβει κ το κοστος του συνόλου (σε φάση που ισως σε συμφέρει να πας στον fireball  ;) )

 

(θα πεσει να με φαει ο theoctapus που ολο αναφερω τους τελικους...  ;D )

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου