Προς το περιεχόμενο

Tube Preamp E530


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το 530 το απεριψα κιολας... 500 ευρω για ημιλαμπατο μαραφετι... ???

 

Θα δειξει... Η θα παω στον 6505 κομπο η θα κανω υπομονη και θα παρω τον φαερμπολ...

Εξαλλου βγαινει και ο 60 φαερμπολ... Δεν βρισκω και κανεναν μτχ...

Υπαρχει και ο σκριμερ... δεν τον εχω ακουσει .. καπιοι λενε οτι κατι του λειπει για μεταλ... καπου θα πεσει μπροστα μου...δεν μπορει... >:(

 

παιδια αυτον τον λανευ

 

http://www.thomann.de/gr/laney_gh50l.htm

 

τον εχει ακουσει κανεις ? σε σχεση με τους προαναφερθεντες τι λεει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

χεχεχε σιριαλ ο ενισχυτης του άρη ;D ;D

 

σκέτος Φώσκολος!!!   ;D

 

Άρη;

 

Μήπως να βάλεις προτεραιότητες;

 

Όταν σου προτείνουν μικρό, λες "δεν θα είναι αρκετά δυνατός..."

 

Όταν σου προτείνουν 30άρη-50άρη, λες "νταξ αλλά δεν κάνει για πολυκατοικία..."

 

Όσο για το 1.5 βατ που δεν μπορέι να οδηγήσει καμπίνα δυνατά, θα γράψω κάτι για πολλοστή φορά, for what it's worth:

 

τον Vox μου τον υβριδικό των 60 βατ, με τη μία και μόνη λάμπα στο τελικό στάδιο, τον έχω μόνιμα γυρισμένο στο ΕΝΑ βατ, και μένω σε μονοκατοικία και, με το master volume στο 50%, οδηγεί το 12άρι μεγάφωνο σε εντάσεις που θα με... οδηγούσαν στην έξωση εντός μιας ημέρας αν έμενα σε πολυκατοικία... χάρη στα διπλά τζάμια δεν μου χτυπάνε το κουδούνι οι γείτονες...

 

σχετικά με την εμμονή για "καρφί στον ενισχυτή", το γράφει η Αγία Γραφή του Ορθόδοξου Χαϊτγκεϊνισμού; Το έχει διδάξει ο Όσιος Χεβιμετάλιος, βοήθειά μας; Θα σου πέσει ο ουρανός στο κεφάλι αν βάλεις πετάλι(α) όπως κάνουν το 99% των επαγγελματιών;;; Έχει γεμίσει το youtube με βιντεάκια που δείχνουν με λεπτομέρειες το rack του κάθε καφρομεταλά κιθαρίστα, που περνάει το σήμα από σαράντα κύματα πριν το στείλει στον ενισχυτή.... παίρνοντας όχι μόνο το gain ακριβώς που θέλει, αλλά και τεράστια ευελιξία σε παραγωγή ήχων... αυτοί μπρίκια κολλάνε;;;

 

καλό υπόλοιπο ταξίδι προς την Ιθάκη, ο Οδυσσέας έκανε 10 χρόνια, αλλά θα το σπάσεις το ρεκόρ ρε μπαγάσα...   ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αυτο το εκπαιδευτικο και περιεκτικο review πολυ κοντινου μοντελου σε γειτονικο site..

http://forum.kithara.gr/index.php?board=74;action=display;threadid=82254;start=

Αυτο το μοντελο ειναι φθηνοτερο απο αυτο που ανεφερες.

Οι Laney γενικα ειναι ενισχυτες με ποιοτητα. Αλλιως ψαξε Mesa Boogie Single Rectifier(50W) στο Ebay, παιζουν κατι ευκαιριες απο Ευρωπη, θα σου ερθει καλα. Για να τον ακουσεις εχει στα Εξαρχεια, δεν θυμαμαι το ονομα του μαγαζιου..

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρθηκα καθολου σε τύπο λυχνιας  της τελικής ενίσχυσης. Σχολίασα αυτο που ειπες στο προηγουμενο ποστ σου περι έντασης. Κατα τη γνώμη μου παντα έχει μεγαλη διαφορα αν παιζεις εναν ενισχυτη στο 1-2 και να παιζεις εναν ενισχυτη στο 5-7.

Και επιμενω οτι οι τελικές δεν "πρεπει" να συμβάλουν στην παραμορφωση σε high gain ηχους παντα [γιατι οτι μπορουν να παραμορφώσουν μπορουν..και μην το βλέπεις συγκριτικα αλλα αθροιστικά (δηλαδη στις ηδη παραμορφωμένες προενισχύτριες προστεθεί κ η παραμόρφωση απο τις τελικες)...]

εχει μεγαλη σημασία και σε τι τελικο θα τον συνδέσεις πανω τον e530 και αναλογα θα ανέβει κ το κοστος του συνόλου (σε φάση που ισως σε συμφέρει να πας στον fireball  ;) )

 

(θα πεσει να με φαει ο theoctapus που ολο αναφερω τους τελικους...  ;D )

 

Η ένταση μπορεί να σε ξεγελάσει, δεν πάει να πεί ντέ και καλά ότι είναι πολύ καλύτερος ο ήχος αν παίζεις στο 8 από το να παίζεις στο 3. Πάντα μιλάμε για high gain (sorry height gain :)) καταστάσεις όπου το break up των τελικών το έχουμε γραμμένο εκεί που δεν βλέπει ήλιος, από την μία και απ' την άλλη ο ήχος έχει διαμορθωθεί τόσο πολύ στον προενισχυτή που ο τελικός απλά δυναμώνει τον ήχο (είπαμε δίνει και αυτό το κάτι τις).

 

Έχω έναν engl e570 και έναν e840/50. Σε πληροφορώ ότι είτε το 'χω στο 1 είτε στο 7 (πιο πάνω δεν το έχω πάει) ο ήχος είναι εξίσου καλός. Όλο το παιχνίδι γίνεται στην προενίσχυση. Απλά, στο 7 γίνεται κακός χαμός απ' τα db.

 

Το αθροιστικό φαινόμενο που λες δεν έχει και ιδιαίτερη λογική. Είναι σαν να λες ότι έχω 100 ευρώ και τώρα που μου έδωσαν 1 ακόμα είμαι πλουσιότερος. Άσε που άλλο το break up των τελικών και άλλο το clipping των προενισχυτριών. Και άσε (δις) που πολλοί σύγχρονοι metal oriented ενισχυτές έχουν αρκετά καθαρό τελικό στάδιο, δύσκολα δηλ. θα τους κλιπάρεις με το να ανεβάζεις το volume.

 

Το 530 το απεριψα κιολας... 500 ευρω για ημιλαμπατο μαραφετι... ???

 

Βρέ, λαμπάτος είναι κανονικότατα, ποιός χέστηκε για τον 1,5 watt τελικό. Είπαμε είναι απλά ένα επιπλέον μαραφέτι και αρκετά χρήσιμο μάλιστα. Βάλ' τον σε ένα effect loop λαμπάτου ενισχυτή ή σε έναν τελικό λαμπάτο και είσαι κομπλέ. Ο τελικός του δεν εμπλέκεται πουθενά.

 

Ο screamer είναι καλός (τον είχα παλιότερα) και έχει gain να δώσει, αλλά όντως κάτι του λείπει.

 

Όσο για το 1.5 βατ που δεν μπορέι να οδηγήσει καμπίνα δυνατά, θα γράψω κάτι για πολλοστή φορά, for what it's worth:

 

τον Vox μου τον υβριδικό των 60 βατ, με τη μία και μόνη λάμπα στο τελικό στάδιο, τον έχω μόνιμα γυρισμένο στο ΕΝΑ βατ, και μένω σε μονοκατοικία και, με το master volume στο 50%, οδηγεί το 12άρι μεγάφωνο σε εντάσεις που θα με... οδηγούσαν στην έξωση εντός μιας ημέρας αν έμενα σε πολυκατοικία... χάρη στα διπλά τζάμια δεν μου χτυπάνε το κουδούνι οι γείτονες...

 

Μην ξεχνάς είναι 1,5 watt IC, δεν έχει και πολύ oomph.

 

σχετικά με την εμμονή για "καρφί στον ενισχυτή", το γράφει η Αγία Γραφή του Ορθόδοξου Χαϊτγκεϊνισμού; Το έχει διδάξει ο Όσιος Χεβιμετάλιος, βοήθειά μας; Θα σου πέσει ο ουρανός στο κεφάλι αν βάλεις πετάλι(α) όπως κάνουν το 99% των επαγγελματιών;;; Έχει γεμίσει το youtube με βιντεάκια που δείχνουν με λεπτομέρειες το rack του κάθε καφρομεταλά κιθαρίστα, που περνάει το σήμα από σαράντα κύματα πριν το στείλει στον ενισχυτή.... παίρνοντας όχι μόνο το gain ακριβώς που θέλει, αλλά και τεράστια ευελιξία σε παραγωγή ήχων... αυτοί μπρίκια κολλάνε;;;

 

Μα φυσικά και δεν υπάρχει κάποιος κανόνας. Ούτε υπάρχει κάποια λογική αφορισμού για τα boosters. Και ποιός μίλησε για καρφί στον ενισχυτή; Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Τι θες; High gain ενισχυτή. Ωραία, αρα δεν θες έναν ενισχυτή με καλούστικο gain που για να τον κάνεις high gain θες booster. Τόσο απλά. Άσε που οι επαγγελματίες δεν το χρησιμοποιούν πάντα με την ίδια λογική.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 530 το απεριψα κιολας... 500 ευρω για ημιλαμπατο μαραφετι... ???

ημιλαμπατο??νεο breed ενισχυτων???  :P

μια χαρα λαμπατο ειναι βρε κ με ενα καλο τελικο παιζει αξιοπρεπεστατα

 

μην κρινεις παντως τους ενισχυτες απο τα specs γιατι οταν θα ερθει η ωρα κ με το καλο παρεις ενισχυτη, ήχο δεν προκειται να βγαλεις με τα ματια  :P

 

παιδια αυτον τον λανευ

 

http://www.thomann.de/gr/laney_gh50l.htm

 

τον εχει ακουσει κανεις ? σε σχεση με τους προαναφερθεντες τι λεει ?

ο λανευ... (ο ενισχυτης του paul gilbert για πολλα χρονια)

λιγο που σε εχω καταλαβει τι ψαχνεις δεν θα σου κανει

μην με παρεις λαθος ο ενισχυτής ειναι πολυ καλος (και οχι ημιλαμπατος  :P)

θελει κ αυτος μπουσταρισμα κ αν λειπει οπως λες κατι στον screamer τοτε μην κοιταξεις καν...

γενικα δεν εχει συγχρονο voicing (οπως εχουν οι engl) και εχει λιγοτερο gain...

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέτος Φώσκολος!!!   ;D

 

Άρη;

 

Μήπως να βάλεις προτεραιότητες;

 

Όταν σου προτείνουν μικρό, λες "δεν θα είναι αρκετά δυνατός..."

 

Όταν σου προτείνουν 30άρη-50άρη, λες "νταξ αλλά δεν κάνει για πολυκατοικία..."

 

 

Με πληγωσες ατιμε με τα βαρια σου λογια... :'( :'( :'( Τι περιμενω εγω ? Απο τους φιλους συμφορουμιτες μου αγαπη...

 

αλλα

 

 

καλό υπόλοιπο ταξίδι προς την Ιθάκη, ο Οδυσσέας έκανε 10 χρόνια, αλλά θα το σπάσεις το ρεκόρ ρε μπαγάσα...  ::)

 

Με εκανες και γελασα με αυτο  !!!  ;D

 

Δεν ειναι θεμα ηθακης... Γενικα αν θυμασε οταν αγοραζα κιθαρες... επαιρνα μια καθε βδομαδα... Στο θεμα του ενυσχητη ομως κολαω διοτι αυτος δινει το βασικο ηχο... Εχω τσεκαρει τα παντα... Σκεφτηκα οτι δεν αξιζει να δωσω καπου στα 1300 ευρω και ειδικα αυτην την εποχη για ενυσχητη , και για να παιζω σπιτι κατα βαση... Απο την αλλη βλεπω οτι αυτο που ψαχνω , το βρισκω μονο σε ενυσχητες αυτης της κατηγοριας , οποτε τι να κανω ?

 

εχεις καποια καλη προταση ενυσχητη καμπινας η και κομπο εγνωσμενης αξιας με 600 ευρω ? Μονο μπουγκερα 6262 ο οποιος δεν με κερδισε σε χαμηλες εντασεις , και ο κομπο 6505 ο οποιος καλος μεν μονοδιαστατος δε... Μονο ενα καλο καναλι και τερμα... οποτε το δειλημα μου ειναι και λιγουλακι δικαιωλογημενο...

 

Οχι οτι ψαχνω με 600 ευρω κανεναν ρεκτιφαιερ , απλα καποιον αξιοπρεπη λαμπατο ενυσχητη ο οποιος να καλυπτει τα δεδομενα ενος φτωχου και μονου μεταλα...

Εστω και με το βαρυ αμαρτημα του μπουστερ... Ο ht-5 δεν μου αρεσε γενικα , ουτε με το μπουστερ... Εν τω μεταξυ δεν μπορω το μπουστερ να εχει τα μισα σχεδον λεφτα του ενυσχητη  :( :(

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο ενα καλο καναλι και τερμα...

 

ε μα βέβαια, αν αξιώνεις να πάρεις ποικιλία ήχων χωρίς πετάλια... ο ένας θα σε καλύπτει στα καθαρά, ο άλλος στα βρώμικα... ενώ ο μέσα που είναι καλός σε όλα θα σου βγαίνει ακριβός...

 

 

εχεις καποια καλη προταση ενυσχητη καμπινας η και κομπο εγνωσμενης αξιας με 600 ευρω ?

 

όχι!!! η μια θα σου βρωμάει, κι η άλλη θα σου μυρίζει!!!

 

μα και να είχα δεν θα στην έλεγα, γιατί αν αγοράσεις ενισχυτή, θα σταματήσεις να ψάχνεις, κι όταν σταματήσεις να ψάχνεις, θα σβήσεις, θα μαραθείς, θα μελαγχολήσεις, θα δυστυχήσεις... ωιμέ...  :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μα και να είχα δεν θα στην έλεγα, γιατί αν αγοράσεις ενισχυτή, θα σταματήσεις να ψάχνεις, κι όταν σταματήσεις να ψάχνεις, θα σβήσεις, θα μαραθείς, θα μελαγχολήσεις, θα δυστυχήσεις... ωιμέ...   :'(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να προτεινω κι εγω κατι τρελιαρικο...

 

http://www.thomann.de/gr/amt_ss20.htm

 

η

 

http://www.thomann.de/gr/amt_e1.htm

 

η

 

http://www.thomann.de/gr/amt_r1.htm

 

η

 

http://www.thomann.de/gr/amt_p1.htm

 

ως preamp

 

http://www.thomann.de/gr/kustom_defender_5h.htm

 

ως power amp

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_g212_vintage.htm

 

και η χαρλευ καμπινα...

 

ΦΟΥΛ ΛΑΜΠΑΤΟ  :P

 

Εγω εχω την αισθηση οτι θα δουλεψει αψογα το σετακι...

Ειχα ενα blackheart και του εβαλα 2 πεταλια και ανετα επαιζα μεταλ σε χαμηλες εντασεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_distx.htm

 

Μπορει να μην ειναι ενισχυτης αλλα σε οποιον ενισχυτη και να το βαλεις μπροστα ακομα και και στον πιβι σου θα τον κανει metal monster. Σε συμβουλευω να το ακουσεις πριν κανεισ οτιδηποτε. ασε που με αυτο πιανεις και τισ 2 ρατσες gain αμερικη και αγγλια  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου