Προς το περιεχόμενο

Blackstar HT1R Combo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εξαρτάται από τον ήχο που θες να πετύχεις. Φυσικά και δεν είναι ανέφικτο αν γνωρίζεις τι κάνεις. Το πιο γνωστό σχετικό παράδειγμα, ο 57 Champ, έχει 8ρι μεγάφωνο και έχει χρησιμοποιηθεί σε πολλές κλασσικές και διαχρονικές ηχογραφήσεις που είμαι βέβαιος πως γνωρίζεις (πχ. τo Layla).

Μιλάς όμως για διαφορετική κατηγορία ενισχυτή.Ο 57 champ δεν πλασάρεται ως "metal monster in a box" όπως προσπαθεί να πλασαριστεί από μερικούς ο blackstar και παρέλειψα και εγώ να το προσδιορίσω.

 

Δεν συμφωνώ. Ο ουσιαστικός λόγος ύπαρξής του είναι να παραδώσει το σήμα κατόπιν... ενίσχυσης. Το τι θα το κάνεις μετά είναι δικιά σου υπόθεση. Και ενισχυτές λίγων βατ είναι πολύ χρήσιμοι πάνω σε καμπίνες, ειδικά σε στούντιο.

Δεν αναφερόμουν όμως  στα...υπαρξιακά των ενισχυτών γενικά αλλά στην κατηγορία του συγκεκριμένου ενισχυτή,ο οποίος είναι practice amp.

Σίγουρα μπορείς να τον συνδέσεις πάνω σε μια καμπίνα και θα έχει τις εφαρμογές του,αλλά το πρωταρχικό target group στο οποίο απευθύνεται είναι άλλο ( βλ. bedroom players)

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και ο μπλακσταρ βασει των δικων μου βεβαια δεδομενων , χρειαζεται τουλαχιστον 2-3 πεταλακια μπραστα για να παιξεις μεταλ... Αν τελικα βεβαια το μεταλ ειναι ο σκοπος...

Ενα μπουστερ , ενα ικιου , και ενα νοιζ γκειτ... και ολα αυτα απο 8αρι ? Δε λεει κατεμε...

Το βασικο του θεμα ειναι το 8αρι γιατι ,  αν το 1 βατ εβγαινε σε 12αρι δεν θα ετιθετο θεμα συζητησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μάλλον παρεξηγήσατε το λεπτότατο χιουμορ μου... :P

 

κι εγώ πλάκα έκανα, αναφερόμενος στα λεγόμενα του σατανά ;D ;D

 

για να μιλήσω και λίγο σοβαρά και να μην παρεξηγούμαι, για μενα δεν υπάρχει καν μέτρο σύγκρισης ανάμεσα σ'αυτους τους δύο ενισχυτές.

 

τους βλέπω σαν 2 σύνολα που στο ελάχιστο σημείο της τομής τους, ο μπουγκέρα υπερτερεί πανηγυρικά. Μιλάω προφανώς για τα καθαρά, αντε ως ελαφρά βρώμικα, που παίζουν ΚΑΙ οι δύο ενισχυτές, γιατί πολύ απλά ο μπουγκερα δε φτάνει στο γκειν τον μπλακσταρ.

 

Με ένα πετάλι μπροστά ομως, δε βλέπω γιατί να κωλώσει ο μπουγκέρα με το εκουαλάιζερ, τη λούπα, το 12άρι (οσο "χαλια" κι αν ειναι) τις "φτηνες" λαμπες.

 

προφανώς ο μπλακσταρ ειναι ενας ενισχυτής που απευθύνεται (κατα 99% εστω) σ'αυτους που "εχουν" και μπορουν να δωσουν κατι ακόμα για να εχουν την ευκολία τους ή το γκατζετάκι τους για το δωμάτιο, ή άντε και σε κανέναν νεο στο άθλημα της κιθάρας για εξασκηση.

 

και πάλι δε βλέπω που υπερτερεί σε σχέση με μοντελινγκ ενισχυτές στην ίδια κλάση χρημάτων.

 

τώρα τα υπόλοιπα για λάμπες, κακό μεγάφωνο, άθλιο ήχο, κλάσεις ανώτερες κλπ τα βρίσκω πολύ ελαφρά

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι εδω γινεται μια καλη προσπαθεια αντιπαραθεσης και τσακωμου αλλα τσαμπα περιμενω , αφου ο Σπυρος δεν απανταει  :'( :'( :'( :'(

Απαντα ρε Σπυρο , να γινει λιγο χαμος να γουσταρουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω δεν καταλαβα τα περι χριστουγεννιατικου δεντρου λαμπων του V22 (καθαρος λαμπατος ενισχυτης με 3 12ΑΧ7 και 2 ΕL84) συγκρινομενος με ενα λαμπατο ... πεταλι με 1xECC83 και μια 1xECC82...  ::)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι εδω γινεται μια καλη προσπαθεια αντιπαραθεσης και τσακωμου αλλα τσαμπα περιμενω , αφου ο Σπυρος δεν απανταει  :'( :'( :'( :'(

Απαντα ρε Σπυρο , να γινει λιγο χαμος να γουσταρουμε....

Τι να απαντήσω ρε Άρη??

Δεν αξίζει καν ο κόπος....

 

Υ.Γ Είναι οι ίδιοι που όταν εγώ αγόραζα Bugera(όχι άκουσα είδα μου είπε η ξαδέρφη μου ) τους εκραζαν για σαπάκια και ήταν ακόμα στο fender Marshall και Mesa Boogie..αντε kai κανα Peavey λογω Eddie...

Y.Γ 2 Εντάξει παιδιά Blackstar καλό για metal???

Y.Γ 3 Γέμισε το Νοιz παντογνώστες youtubades bedroomplayerades

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω δεν καταλαβα τα περι χριστουγεννιατικου δεντρου λαμπων του V22 (καθαρος λαμπατος ενισχυτης με 3 12ΑΧ7 και 2 ΕL84) συγκρινομενος με ενα λαμπατο ... πεταλι με 1xECC83 και μια 1xECC82...  ::)

 

Αντικειμενικά ο Bugera είναι πιο ολοκληρωμένος ενισχυτής, ή για την ακρίβεια, είναι ενισχυτής, ο Blackstar πιο πολύ για μουσικό gadget μου κάνει. Βέβαια δεν θα με χάλαγε να είχα τον blackstar για την χρήση που προορίζεται όμως. Νομίζω ότι στον bugera αν βάλεις ωραίες gainατες JJ 12ΑΧ7 θα φτιάξει και το drive του.

 

Μια στιγμή, γιατί γίνεται αυτή η σύγκριση;  ???

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενικά ο Bugera είναι πιο ολοκληρωμένος ενισχυτής, ή για την ακρίβεια, είναι ενισχυτής, ο Blackstar πιο πολύ για μουσικό gadget μου κάνει. Βέβαια δεν θα με χάλαγε να είχα τον blackstar για την χρήση που προορίζεται όμωσ.

 

Μια στιγμή, γιατί γίνεται αυτή η σύγκριση;  ???

Έλα ντέ...

Άλλο ένα video από ένα άσχετο που κι αυτός θα προτιμούσε τον Bugera V22 για ζεσταμα backstage  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου