Προς το περιεχόμενο

Latin Recomendations


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοίτα, υπάρχουν άπειρα πράματα για ν' ακούσεις... Κατ' αρχήν θα σου πρότεινα να βάλεις το limewire basic αν δεν το έχεις ήδη, ή κάτι παρόμοιο, για να μπορέσεις να κατεβάσεις mp3 κατά είδος. Και μετά, πας και αγοράζεις ό,τι σου αρέσει...

 

Από tango εγώ θα πρότεινα και τον Carlos Gardel (δάσκαλο τoυ Piazzola) ενώ για salsa, που προσωπικά την υπεραγαπώ, θα πρότεινα Eddie και Charlie Palmieri (αδέλφια, με ξεχωριστή δισκογραφία ο καθένας).

 

Καλή ακρόαση!

P>Πρρουτ!</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αίολε' date=' αυτό το των άνδεων πρέπει να μου πεις πώς γράφεται, γιατί αλλιώς δεν υπάρχει περίπτωση να βρω πληροφορίες γι αυτούς ποτέ :(

[/quote']

inti illimani

http://www.gamisim.com/index_illimani.htm

http://www.inti-illimani.cl/inti2005/index.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδερφέ, αν θες να ακούσεις όμορφες μποσανόβες, με όλα τα κλισέ επίθετα που τις συνοδεύουν(αισθαντικές,αέρινες, καλοκαιρνές μπλα μπλα) σου προτείνω τον δίσκο που έχει βγάλει ο stan getz με το joao gilberto, όπου συμμετέχει και ο tom jobim και τραγουδάει η astrud gilberto.είναι ο δίσκος με το girl from ipanema, quiet nights of quiet stars,corcovado etc στις πρώτες εκτελέσεις

 

πανέμορφα παιγμένες κλασικές κιθάρες, πιανάκι που κεντάει καί όλα τα όμορφα πράγματα,καταλαβαίνεις...:D

 

σε έναν ιδανικό κόσμο θα ήταν ο δίσκος που θα παιζόταν στα άθλια(απο μουσικής πλευράς) μπίτς μπαρ τώρα που καλοκαιριάζει.:(

 

όνειρο.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Getz/Gilberto

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pmelidis οι καλλιτέχνες που αναφέρεις είναι απλά κορυφαίοι. Ενα κομμάτι στο στυλ που ανάφερες είναι και το manha de carnaval. Δεν ξέρω αν περιλαμβάνεται στον δίσκο που αναφέρεις αλλά είναι το αγαπημένο μου από Astrud Gilberto.

εμμμ.... Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερά ενδιαφέρον αυτό το thread. Μπράβο σε όλους. Έτσι μου 'ρχεται να αρχίσω και εγώ να ακούω, σαν τον menelaos... με ψήσατε...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι, eye, δεν έχεις ενδιαφερθεί ποτέ για το συγκεκριμένο είδος;;; ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!! Το πρώτο που έχεις να κάνεις πάντως, κατά την ταπεινή μου γνώμη, είναι να αγοράσεις ένα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ best of του Caetano Veloso, που λέγεται antologia 67/03. Όχι μόνο πρόκειται για ένα καταπληκτικό (διπλό) cd, με φανταστικά τραγούδια, αλλά σε περνάει και από όλη την εξέλιξη του Caetano από τις πρώτες του δουλειές μέχρι σήμερα. Και επιπλέον θα ακούσεις και αρκετούς ακόμη καλλιτέχνες που συνεργάζονται μαζί του ή εκτελούν κομάτια του (Gal Costa, Gilberto Gil κλπ). Δωράκι μια διασκευή στο.... billie jean!!! :lol:

 

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια, θα τα checkάρω ΟΛΑ όσα μου προτείνετε, please συνεχίστε!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι' date=' eye, δεν έχεις ενδιαφερθεί ποτέ για το συγκεκριμένο είδος;;; ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!! [/quote']

 

Έχω ακούσει (και γουστάρει) αλλά είναι αλήθεια ότι ποτέ δεν έχω ενδιαφερθεί συστηματικά. Μόνο Πιάτσολα έχω και Γκετζ/Γκιλμπέρτο και Μπουένα Βίστα. :oops: :oops: ΄

Απλά κάποια στιγμή χρειαζόμουν την πληροφόρηση που σου δίνουν εσένα τα παιδιά τώρα. Με κάνει να αναρρωτιέμαι τι άλλο ενδιαφέρον ακούνε οι noiz συντοπίτες μας και δεν το 'λένε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου