Προς το περιεχόμενο

Zoom zoom! (G3)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Απόδοση σε "πραγματικές" εντάσεις live. ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ, don't forget Fletcher Munson please...  ;)

 

Kαταλαβαίνω κι έχω διαπιστώσει ο ίδιος πως υπάρχουν μεγάλες διαφορές στην ποιότητα της απόδοσης μεταξύ χαμηλών και υψηλών εντάσεων, αλλά τι σχέση έχουν οι equal loudness contours?

 

Όσον αφορά τον Pete Thorn, το μόνο εκνευριστικό που έχει (υπό την έννοια του αξιοζήλευτου και μόνο) είναι το φοβερό του αυτί, η σοφή κρίση για το τι χρειάζεται το εκάστοτε κομμάτι και καλλιτέχνης, και η ικανότητά του να παίζει πολύ εθιστικά από φαινομενικά απλό αλλά όμορφο στυλ μέχρι shredding χωρίς να κάνει συνεχώς επίδειξη...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Kαταλαβαίνω κι έχω διαπιστώσει ο ίδιος πως υπάρχουν μεγάλες διαφορές στην ποιότητα της απόδοσης μεταξύ χαμηλών και υψηλών εντάσεων, αλλά τι σχέση έχουν οι equal loudness contours?

 

Θα σου το αφήσω σαν άσκηση, δες το σαν μια προσφορά μου στην αυτοβελτίωσή σου.

 

Όσον αφορά τον Pete Thorn, το μόνο εκνευριστικό που έχει (υπό την έννοια του

αξιοζήλευτου και μόνο) είναι το φοβερό του αυτί, η σοφή κρίση για το τι χρειάζεται το εκάστοτε κομμάτι και καλλιτέχνης, και η ικανότητά του να παίζει πολύ εθιστικά από φαινομενικά απλό αλλά όμορφο στυλ μέχρι shredding χωρίς να κάνει συνεχώς επίδειξη...

 

Bloody, σκοπεύεις να γράφεις συνεχώς το προφανές μόνο και μόνο για να κάνεις debate? Πες το μας για να λάβουμε τα μέτρα μας.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο φρένο με τις απρόκλητες και εριστικές ειρωνίες TGL. Για το πρώτο δεν μπορώ να πω πως το πολυκαταλαβαίνω. Αν έχεις την ικανότητα να εξηγήσεις τον συσχετισμό με απλά λόγια (για μένα και για όλους όσους ενδιαφέρονται σε ένα δημόσιο φόρουμ) κάνε το. Αν όχι μπορείς να συνεχίσεις να μιλάς με γρίφους και να κρατάς τη "σοφία" για τον εαυτό σου.

 

Για το δεύτερο σημείωσα τη γνώμη μου και δεν είχα καταλάβει τι μπορεί να θεωρείς - ή τι δεν θεωρείς - προφανές. Οπότε μην αρπάζεσαι από τα αποδυτήρια.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο φρένο TGL. Για το πρώτο δεν μπορώ να πω πως το πολυκαταλαβαίνω. Αν έχεις την ικανότητα να εξηγήσεις τον συσχετισμό με απλά λόγια (για μένα και για όλους όσους ενδιαφέρονται σε ένα δημόσιο φόρουμ) κάνε το. Αν όχι μπορείς να συνεχίσεις να μιλάς με γρίφους και να κρατάς τη "σοφία" για τον εαυτό σου.

 

Για το δεύτερο σημείωσα τη γνώμη μου και δεν είχα καταλάβει τι θεωρείς - ή τι δεν θεωρείς - προφανές. Οπότε μην αρπάζεσαι από τα αποδυτήρια.

 

Σε θεωρώ περισσότερο έξυπνο απ'αυτό που μου δείχνεις. Μη με βάζεις σε πειρασμό να σε θεωρήσω κουτοπόνηρο.

 

Η αναφορά στις καμπύλες FM θεωρώ ότι ήταν προφανής: είναι εύκολο να "κρύψει" κάποιος την αδυναμία ενός modeler (λόγω ανεπάρκειας των converters, των αναλογικών κυκλωμάτων, κλ) να αποδίδει το συχνοτικό περιεχόμενο που ζητάμε (αλλά και να προσεγγίζει τη συμπεριφορά των λυχνιών, στο βαθμό που είναι ζητούμενο).

 

Σε ό,τι αφορά τη γνώμη σου για τον Peter:

 

- "Πω πω, τι φανταστικός αθλητής είναι αυτός ο Maurice Greene!"

- "Κατά τη γνώμη μου, έχει να κάνει με το ότι έχει εξαιρετικά γονίδια, απόλυτη προσήλωση σ'αυτό που κάνει και βέβαια υποστήριξη από ένα ολοκληρωμένο team ειδικών".

 

::) ::) ::)

 

Smaltalk...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προσποιούμαι τον κουτοπόνηρο και σε παρακαλώ μη συνεχίζεις τέτοιες μπηχτές. Απλά αναφέρεις κάτι που γνωρίζω και συμφωνώ, και ενδιαφέρθηκα για το πώς μπορεί να συσχετίζεται με κάτι άλλο που γνωρίζω (τις equal loudness curves).

 

Aυτές μιλούν για την διαφορά σε db που πρέπει να παιχτούν σκέτοι τόνοι συχνοτήτων έτσι ώστε να έχουν την ίδια αντιληπτή loudness σε έναν μέσο ακροατή. Αυτό όμως απλά σου λέει πχ. πως ένας μέσος ακροατής θα πει πως ο τόνος των 100Hz στα 80db έχει το ίδιο loudness (60 phon) με τον τόνο των 1000Hz στα 60db.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ειμαι παντογνωστης παντος το οτι η boss me 70 ειναι απο τα πρωτα πολυεφφε σε πωλησεις νομιζω οτι κατι λεει........και οσο αφορα το amp modeling δεν νομιζω πως δεν μπορεις να το φερεις εκει που θελεις λογο τις ευκολιας που σου προσφερει και μαντεψε χωρις να χρειαζεται να διαβασεις ενα βιβλιο 200+ σελ..Γενικα η roland σου προσφερει με λιγα λεφτα πολυ καλα εφφε αξιοπιστα μηχανηματα και επιλογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ειμαι παντογνωστης παντος το οτι η boss me 70 ειναι απο τα πρωτα πολυεφφε σε πωλησεις νομιζω οτι κατι λεει........και οσο αφορα το amp modeling δεν νομιζω πως δεν μπορεις να το φερεις εκει που θελεις λογο τις ευκολιας που σου προσφερει και μαντεψε χωρις να χρειαζεται να διαβασεις ενα βιβλιο 200+ σελ..Γενικα η roland σου προσφερει με λιγα λεφτα πολυ καλα εφφε αξιοπιστα μηχανηματα και επιλογες.

 

Η εμπορική επιτυχία λέει ότι το μάρκετινγκ της εταιρείας είναι κορυφαίο. Αυτό καταρχήν. Κανείς βέβαια δεν αρνήθηκε την ποιότητα κατασκευής και το consistency της Roland. Ούτε προσπαθούμε να σου βγάλουμε το μηχάνημα άχρηστο. Ηρέμησε.

 

Παρεμπιπτόντως, για το G3 δεν έχω ανοίξει το manual ακόμα. Δύσκολα θα φανταζόμουν κάτι πιο εύκολο στη χρήση.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις Roland πεταλιέρες πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να διαβάσεις το manual! Αν το κατανοήσεις και έχεις όρεξη να ψαχτείς φτιάχνεις ΗΧΑΡΕΣ! Και το λέω αυτό επειδή οι κιθαρίστας μου έχουν περάσει από 2 GT (την 6 και την 10) και 2 ΜΕ (50 και 70 αν θυμάμαι καλά)και από Digitech, Zoom, Korg, Line 6 POD... Τον καλύτερο ήχο για εμένα τον είχε πρώτα η GT10 και μετά η Korg (μην το γελάτε)... Αυτή η zoom πάντως φένεται πολύ καλή ευκαιρία όπως προείπα... Αλλά πάντα παίζει ρόλο το πόσο έχει ασχοληθεί ο καθένας και πόσο τον εμπνέει η ίδια η πεταλιέρα να ασχοληθεί μαζί της...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάντως, για να μην συγκρίνουμε ανόμια πράγματα, περιμένετε να βγάλει η Zoom μια G5 ή όπως αλλιώς την πει, με 5 ταυτόχρονα slots, expression pedal, κλπ, και σε ανάλογη τιμή (πιο κοντά σ'αυτά που αναφέρονται) και κάνουμε τότε τις συγκρίσεις. Το G3 στο φόρματ που βγαίνει, παίζει λίγο σε δική του κατηγορία.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις Roland πεταλιέρες πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να διαβάσεις το manual! Αν το κατανοήσεις και έχεις όρεξη να ψαχτείς φτιάχνεις ΗΧΑΡΕΣ! Και το λέω αυτό επειδή οι κιθαρίστας μου έχουν περάσει από 2 GT (την 6 και την 10) και 2 ΜΕ (50 και 70 αν θυμάμαι καλά)και από Digitech, Zoom, Korg, Line 6 POD... Τον καλύτερο ήχο για εμένα τον είχε πρώτα η GT10 και μετά η Korg (μην το γελάτε)... Αυτή η zoom πάντως φένεται πολύ καλή ευκαιρία όπως προείπα... Αλλά πάντα παίζει ρόλο το πόσο έχει ασχοληθεί ο καθένας και πόσο τον εμπνέει η ίδια η πεταλιέρα να ασχοληθεί μαζί της...

To manual και γενικα το ψαξιμο ειναι απαραιτητο για καθε μηχανημα νομιζω ειναι αυτονοητο..οπως και το οτι σε καθαρους ηχους και εφε η GT10 ειναι παααρα πολυ καλη.Οταν μπαινει το distortion ομως τοτε ακουγεται λιγοτερο ρεαλιστικο απο ολες αυτες που ανεφερες(Korg δεν εχω ακουσει παντως.. κραταω πισινη).Μηχανημα που να κοστιζει τοσο και να εχει χειροτερο modelling ακομα και απο free plugin για μενα δεν νοειται...και στο λεει καποιος που δεν τρωει ιδιαιτερο κολλημα να εχει....πραγματικο ενισχυτη στο rig(και να τρελαινεται με την απολυτη πιστοτητα ηχων).Χωρις να υπολογισουμε το amp moddeling  εχει τα καλυτερα εφε  απο ολες......με amp moddeling ειναι πολυ πισω.Γιαυτο και οσοι εχουν καλο ενισχυτη γουσταρουν τρελα την GT-10...αλλα standalone....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου