Προς το περιεχόμενο

Zoom zoom! (G3)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ξερω οτι εχει βγει κατι(το v-pedal απο smpro) αλλα η τιμη ειναι υπερβολικη και  δεν τρεχει και τα παντα χωρις προβληματα απο οτι εχω ακουσει.Γιαυτο και τετοιες λυσεις για live η και προβες δεν ειναι και οτι καλυτερο...αλλα για παιξιμο στο σπιτι αποκλειστικα πιστευω πως καποιος πλεον δεν χρειαζεται να σκασει ουτε φραγκο.Τα vst στο pc πλεον γα..νε και δερνουν απο οποια αποψη και αν το δει κανεις οποτε για μενα οτιδηποτε ειναι..μονο για το σπιτι μπορει πλεον να ειναι δωρεαν και εξισου καλης ποιοτητας.Πχ αν παρει καποιος το digitech το gsp ειναι σουπερ αγορα πολυεργαλειο κανει τα παντα και ...συμφερει χωρις υπερβολες.Αλλα αν θελει μονο να παιζει σπιτι και να γραφει ακομα και αυτα τα φραγκα μπορει να τα γλυτωσει χωρις να χασει σε ποιοτητα ιδιαιτερα.

 

To GSP το είχα για καιρό και ξέρω τι μπορεί να κάνει. Όπως και τα διάφορα VST (μάλιστα, τελευταία αγόρασα και χρησιμοποιώ ένα το οποίο πραγματικά δείχνει πόσο έχουν ξεφύγει ποιοτικά...).

 

Αυτό που δεν έχεις με τα VST είναι η απόκριση στο παίξιμο, τουλάχιστον στο επίπεδο που την έχεις με ένα 11R ή Axe. Χρειάζεται και ένα καλό interface (DI ή κάρτα ήχου με καλό DI... και πολύ λίγες έχουν κάτι αξιόλογο). Για την ευκολία και την ευελιξία δεν το συζητάμε καν.

 

Εγώ νομίζω ότι όλα έχουν τη θέση τους και από κει και πέρα, λεφτά να έχεις να ξοδεύεις... Οι ανάγκες διαφέρουν. Για παράδειγμα, ένας μουσικός που θέλει "να πάρει μαζί του" στο live τον ήχο που είχε στην ηχογράφηση, δεν έχει άλλη επιλογή από ένα hardware σύστημα.

 

Από την άλλη μετράει και το form factor. Το Zoomάκι ας πούμε δουλεύει και με μπαταρίες, το παίρνεις μαζί σου σε ταξίδια, στον κήπο, στη βεράντα, όπου βρεθείς. Ένα rack θα βολέψει αν το συνδιάσεις και με άλλο rack εξοπλισμό, ενώ μια πεταλιέρα θα είναι πιο συμπαγής και all-in-one για live.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ξερω οτι εχει βγει κατι(το v-pedal απο smpro) αλλα η τιμη ειναι υπερβολικη και  δεν τρεχει και τα παντα χωρις προβληματα απο οτι εχω ακουσει.

Λέγεται V-Machine (ή V-Rack στη rack εκδοχή του) και κοστίζει 200 ευρώ στον Thomann, σε καμία περίπτωση δεν είναι πολλά. Υπάρχει επίσης το Receptor της Muse Audio αλλά αυτό είναι πολύ πιο ακριβό.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To GSP το είχα για καιρό και ξέρω τι μπορεί να κάνει. Όπως και τα διάφορα VST (μάλιστα, τελευταία αγόρασα και χρησιμοποιώ ένα το οποίο πραγματικά δείχνει πόσο έχουν ξεφύγει ποιοτικά...).

 

Αυτό που δεν έχεις με τα VST είναι η απόκριση στο παίξιμο, τουλάχιστον στο επίπεδο που την έχεις με ένα 11R ή Axe. Χρειάζεται και ένα καλό interface (DI ή κάρτα ήχου με καλό DI... και πολύ λίγες έχουν κάτι αξιόλογο). Για την ευκολία και την ευελιξία δεν το συζητάμε καν.

 

Εγώ νομίζω ότι όλα έχουν τη θέση τους και από κει και πέρα, λεφτά να έχεις να ξοδεύεις... Οι ανάγκες διαφέρουν. Για παράδειγμα, ένας μουσικός που θέλει "να πάρει μαζί του" στο live τον ήχο που είχε στην ηχογράφηση, δεν έχει άλλη επιλογή από ένα hardware σύστημα.

 

Από την άλλη μετράει και το form factor. Το Zoomάκι ας πούμε δουλεύει και με μπαταρίες, το παίρνεις μαζί σου σε ταξίδια, στον κήπο, στη βεράντα, όπου βρεθείς. Ένα rack θα βολέψει αν το συνδιάσεις και με άλλο rack εξοπλισμό, ενώ μια πεταλιέρα θα είναι πιο συμπαγής και all-in-one για live.

 

 

 

Δεν διαφωνω γιαυτο αλλωστε ειπα ..μονο για το σπιτι.....τουλαχιστον ακομα.Απλα υπαρχουν ατομα που θελουν μηχανημα μονο για να γραψουν η να παιξουν και να μελετησουν σπιτι και τα σκανε για hi end πεταλιερες ενω η λυση υπαρχει και σε μεγαλο ποσοστο δωρεαν.Απλα να υπαρχει και αυτη η λυση στο μυαλο γιατι πολυ νομιζουν οτι τα vsts ειναι κατωτερα η απλα....toys.Αν θες πολυεργαλειο θα παρεις κατι σε hardware δεν το συζηταμε και θα βολευτεις κιολας.

 

Τωρα η αποκριση στο παιξιμο που λες ειναι και το βασικο χαρακτηριστικο που ξεχωριζει σε μεγαλο βαθμο οτιδηποτε ....δεν ειναι το αυθεντικο(γιατι απο ηχο πλεον δεν βγαζεις ακρη οσο και να χτυπιουνται μερικοι).Μηχανηματα οπως το axe to 11 η το gsp οντως ειναι βελτιωμενα σε αυτο τον τομεα αλλα παλι δεν ειναι ακριβως το αυθεντικο.

 

Το zoom παντως μου αρεσει.Kαι φθηνο ειναι και καλη ποιοτητα ηχου.Τωρα βεβαια γιατι εδωσες το gsp για το zoom δεν καταλαβα(ισως ποιο ευχρηστο και portable για...μικροδουλειες?).Το θεωρω χαλαρα ανωτερο αν και για να πω την αληθεια μονο ηχητικα δειγματα εχω ακουσει απο το zoom δεν το εχω παρει στα χερια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παντως μου αρεσουν οι μουσικες επιλογες του Ignantios!!! :)εχει γουστο αυτο το παιδι!!!!

παντως οντως το G3 μου αρεσει καλυτερα απο το pod hd. Bαζοντας για τελικο τον art sla2 κ μπροστα το G3 ειχα κ amp in the room κ ολα οσα σου δινει ενας ενισχυτης κιθαρας! Tα vst ειναι μονο για miced ηχογραφησεις , εκαστος εις το ειδος του....

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αυτα τα βιντεακια τωρα τα εφτιαξαν για να δειξουν πως ο ηχος ειναι ιδιος; Γιατι δεν ειναι :P

 

Όχι. Τα έφτιαξαν για να δείξουν ότι είναι συγκρίσιμος και το ίδιο "χρήσιμος". Για όσους ακούνε με τα αυτιά, και όχι με τα μάτια, πάντα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα βιντεακια τωρα τα εφτιαξαν για να δειξουν πως ο ηχος ειναι ιδιος; Γιατι δεν ειναι :P

Μάλλον τα έφτιαξαν περισσότερο για να δείξουν:

"Ε φίλε δεν γίνεται να κουβαλάς 3 ενισχυτές μαζί σου, κουβάλα αυτό όμως που είναι μικρό και σου δίνει ΠΕΡΙΠΟΥ το ίδιο αποτέλεσμα!"

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο μόνο χαλάει λίγο, τα άλλα έιναι πολύ κοντά. Αλλά σιγά τώρα ποιός κουβαλάει τρείς ενισχυτές? Εχει πολλούς για να το πάρουν όλοι. Οι περισσότεροι 1-2 χρησιμοποιούμε. Σωστός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου