Προς το περιεχόμενο

Zoom zoom! (G3)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εμενα παντως καλο μου φανηκε το ζουμ αλλα ....ειναι περιπου στο ιδιο στυλ με το boss me 70.Το οποιο αν και περιπου στην ιδια τιμη ειναι μιλια μακρυα απο το ζουμ.

Σε ευκολια χρησης ,επιλογες,περισοτερα εφε ντιστορτιον,ποιοτητα κατασκευης,φορητοτητα(το ζουμ παιρνει και μπαταριες?)Κανει και για live.

Επιτελους σταματησα και τις αγοροπωλησιες με το μποσ .............Δαγκωτο μπος!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παντως καλο μου φανηκε το ζουμ αλλα ....ειναι περιπου στο ιδιο στυλ με το boss me 70.Το οποιο αν και περιπου στην ιδια τιμη ειναι μιλια μακρυα απο το ζουμ.

Σε ευκολια χρησης ,επιλογες,περισοτερα εφε ντιστορτιον,ποιοτητα κατασκευης,φορητοτητα(το ζουμ παιρνει και μπαταριες?)Κανει και για live.

Επιτελους σταματησα και τις αγοροπωλησιες με το μποσ .............Δαγκωτο μπος!!!!!

χωρις να αμφισβητω αυτα που λες....εξαλλου ο ηχος ειναι προσωπικος...αλλα εγω οταν

επαιξα με το boss μου φανηκε στα distortion πολυ ψευτικο.Στα εφφε ητανε σουπερ.Βεβαια αυτο το εχουνε ολα τα boss ,στα βρωμικα δεν με πειθουν καθολου.Να πω ομως οτι δεν το εψαξα καθολου ...απλα πηγα στο μαγαζι και το δοκιμασα.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να αμφισβητω αυτα που λες....εξαλλου ο ηχος ειναι προσωπικος...αλλα εγω οταν

επαιξα με το boss μου φανηκε στα distortion πολυ ψευτικο.Στα εφφε ητανε σουπερ.Βεβαια αυτο το εχουνε ολα τα boss ,στα βρωμικα δεν με πειθουν καθολου.Να πω ομως οτι δεν το εψαξα καθολου ...απλα πηγα στο μαγαζι και το δοκιμασα.

Ακριβως τα ιδια ελεγα και εγω ........μεχρι που την πηρα σπιτι και σε πεντε λεπτα ειχα τους ηχους που ηθελα μονο και μονο η ευχριστια και το eq tou preamp φτανει.

ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΟΙΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΑ ΕΦΦΕ ΤΗΣ ΒΟΣΣ μεγαλωσαμε......... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Βοss δεν εχει ιδια τιμη , 40% ακριβοτερο ειναι αλλα εκτος απο αυτο η εξομοιωσεις της λογικης COSM που εχει απο την GT10 δεν ειναι κ οτι καλυτερο απο πλευρας modeling. Tωρα ο καθεις εχει τα δικα του κριτιρια , εγω ας πουμε αν ακουσω λιγο ψευτικο το drive απορριπτω αμεσως το προιον κι ας εχει επιπεδου eventide εφε.Bεβαια κ εδω ισχυει το γνωστο ρητο της...κολοκυθοπιτας!! :)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Βοss δεν εχει ιδια τιμη , 40% ακριβοτερο ειναι αλλα εκτος απο αυτο η εξομοιωσεις της λογικης COSM που εχει απο την GT10 δεν ειναι κ οτι καλυτερο απο πλευρας modeling. Tωρα ο καθεις εχει τα δικα του κριτιρια , εγω ας πουμε αν ακουσω λιγο ψευτικο το drive απορριπτω αμεσως το προιον κι ας εχει επιπεδου eventide εφε.Bεβαια κ εδω ισχυει το γνωστο ρητο της...κολοκυθοπιτας!! :)

Συμφονω 1000%Εγω για παραδειγμα δεν πιστευω οτι θα παρεις απο ενα πεταλι πολυεφφε το drive οποιουδηποτε ενισχυτη αλλα μονο απο τον ενισχυτη τον ιδιο, καρφι με την κιθαρα.Γιαυτο και εγω παιζω με τα πεταλια τισ μποσσ ΜΕ 70 (πολλα και ζωντανα)metal core-zone-ds1-bd-screamer...ktl (στο θεμα του drive) παντα καρφι στον ενισχυτη και ολα οκ.....ΠΑντως με αυτο που εχω παθει πλακα στην μποσσ ειναι το eq που εχει.

Σορρυ για το οφτοπικ.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφονω 1000%Εγω για παραδειγμα δεν πιστευω οτι θα παρεις απο ενα πεταλι πολυεφφε το drive οποιουδηποτε ενισχυτη αλλα μονο απο τον ενισχυτη τον ιδιο, καρφι με την κιθαρα.Γιαυτο και εγω παιζω με τα πεταλια τισ μποσσ ΜΕ 70 (πολλα και ζωντανα)metal core-zone-ds1-bd-screamer...ktl (στο θεμα του drive) παντα καρφι στον ενισχυτη και ολα οκ.....ΠΑντως με αυτο που εχω παθει πλακα στην μποσσ ειναι το eq που εχει.

Σορρυ για το οφτοπικ.......

 

Σωστα τα λες πολλοι παιρνουν την παραμορφωση αποκλειστικα απο τον ενισχυτη.. αλλα απο τη στιγμη που το GT 10 προσφερει και modelling (δεν ειναι ουτε nova system ουτε Μ13)... τοτε το κρινουμε και με βαση αυτο..που κατα τη γνωμη μου ειναι κατωτερο(για modelling ενισχυτων μονο) απο ολα τα αντιστοιχα της ιδιας κατηγοριας.Πχ το zoom και φθηνοτερο ειναι και καλυτερο modelling εχει αλλα και μια χαρα εφε.Αν καποιος λοιπον το θελει για all in one portable λυση θα το προτιμουσε σιγουρα απο το GT10.Σιγουρα βεβαια περι ορεξεως...κολοκυθοπιτα ;D.... αλλα αυτο το cosm ρε παιδι μου πολυ taperware...και απο τιμη ολιγον..υπερτιμημενο(το GT10)...χιλιες φορες καλυτερα ενα ΜΕ70 τουλαχιστον κανεις μια χαρα τη δουλεια σου και σε ποιο λογικη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου, το COSM της Roland είναι δυόμιση γενιές πίσω σε σχέση με όλα τα σημερινά σε ποιότητα. Εντάξει, με πολύ ψάξιμο μπορείς να το "φέρεις", ειδικά αν μιλάμε για ηχογραφήσεις και παίξιμο στο σπίτι σε μικρές εντάσεις. Θέλω να πω, κι'εγώ με το Zoom G1Next (το οποίο πουλιέται, για όποιον ενδιαφέρεται) έβγαζα γαμώ τους ήχους για να ακούω με ακουστικά και για ηχογράφηση καμμιάς ιδέας στα γρήγορα.

 

Ατυχώς, τα σύγχρονα, κορυφαία... εξομοιωτήρια, κρίνονται από τα παρακάτω:

 

1) Απόδοση σε "πραγματικές" εντάσεις live. ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ, don't forget Fletcher Munson please...  ;)

2) Πόσο εύκολα τα ρυθμίζεις για να "κόβουν" στη μίξη, και δεν εννοώ μόνο τους core ήχους, αλλά και τα εφφέ.

3) ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ που δίνουν στην πένα και στο volume.

 

Πολλοί περιμένουν μια νέα GT-12 από τη Roland στο επερχόμενο NAMM, με την οποία θα πλησιάσει τις άλλες εταιρείες... δεν το βλέπω να γίνεται. Η Roland είναι ένας κολοσσός που τα κέρδη από τα δεκάδες Boss πεταλάκια της φτάνουν μια χαρά, πιστεύω.

 

Και για να κάνω στροφή 180% εν τέλει, ναι, it's how you use it.

 

Σε στενά πλαίσια του ΤΙ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ κάθε φορά από το "εργαλείο", μπορεί να γίνουν θαύματα. Για παράδειγμα, δείτε εδώ τον εκνευριστικό Pete Thorn με φτηνά πεταλάκια Boss και πείτε μου:

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου