Προς το περιεχόμενο

Zoom zoom! (G3)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέγιστο ξενέρωμα με το G3.... δεν υποστηρίζει tap tempo στα delay ούτε με εξωτερικό footswitch (και πήγα και αγόρασα το fs01...). Κρίμα, ΤΕΡΑΣΤΙΑ έλλειψη >:( >:( >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα παιδιά.Συγγνώμη για την ανάσταση του thread.

Σκέφτομαι να αντικαταστήσω την tonelab st με το συγκεκριμένο zoom.

Θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις προσομοιώσεις ενισχυτών επειδή διαβάζω

μέτρια σχόλια στο διαδίκτυο καθώς επίσης και για τα reverb.Η πεταλιέρα θα χρησιμοποιηθεί

αποκλειστικά μπροστά από λαμπάτο ενισχυτή.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

 

Αν υπάρχουν δύο πράγματα που όλοι συμφωνούν ότι είναι πολύ καλά, είναι οι εξομοιώσεις ενισχυτών και τα reverb. Θα ήθελα να μου δώσεις links με τα "μέτρια σχόλια" αν δε σε πειράζει.

 

 

 

Μέγιστο ξενέρωμα με το G3.... δεν υποστηρίζει tap tempo στα delay ούτε με εξωτερικό footswitch (και πήγα και αγόρασα το fs01...). Κρίμα, ΤΕΡΑΣΤΙΑ έλλειψη >:( >:( >:(

 

Μπα, απλά δεν το έψαξες αρκετά:

 

http://guitarlessonssarasota.com/how-to-use-an-external-tap-tempo-pedal-with-the-zoom-g3-tuturial/how-to-use-an-external-tap-tempo-pedal-with-the-zoom-g3-tuturial/

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που διδάσκει το tutorial είναι πως να κάνεις assign το tap tempo χρησιμοποιώντας το external footswitch (FS01), πράγμα που μπορείς να κάνεις είτε από τη συσκευή, είτε από το πρόγραμμα επεξεργασίας ("edit & share"). Ως εδώ απλά και καλά, τα κάνεις όλα αυτά και το τεμπο πράγματι αλλάζει.

Το πρόβλημα είναι οτί ΑΛΛΟ αυτό το tap tempo (που αφορα ΜΟΝΟ το drum machine)  και άλλο το time του delay! Με λίγα λόγια, το switch  κάνει μόνο ότι κάνει και το κουμπάκι "TAP"

Αν δεις και στο μανουαλ, στα delay λεει οτι ο ποδοδιακόπτης κανει μόνο hold ή input mute..

Ελπίζω να κάνω λάθος, αλλά και με το Νακα που μίλησα, επιβεβαίωσαν τους φόβους μου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που διδάσκει το tutorial είναι πως να κάνεις assign το tap tempo χρησιμοποιώντας το external footswitch (FS01), πράγμα που μπορείς να κάνεις είτε από τη συσκευή, είτε από το πρόγραμμα επεξεργασίας ("edit & share"). Ως εδώ απλά και καλά, τα κάνεις όλα αυτά και το τεμπο πράγματι αλλάζει.

Το πρόβλημα είναι οτί ΑΛΛΟ αυτό το tap tempo (που αφορα ΜΟΝΟ το drum machine)  και άλλο το time του delay! Με λίγα λόγια, το switch  κάνει μόνο ότι κάνει και το κουμπάκι "TAP"

Αν δεις και στο μανουαλ, στα delay λεει οτι ο ποδοδιακόπτης κανει μόνο hold ή input mute..

Ελπίζω να κάνω λάθος, αλλά και με το Νακα που μίλησα, επιβεβαίωσαν τους φόβους μου

 

 

 

http://www.zoom.co.jp/faq/g3

 

9η ερώτηση

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς,δεν ανέφερα ότι διάβασα μέτρια σχόλια για τα reverb.Απλώς ζήτησα περαιτέρω πληροφορίες.Όσο για τις προσομοιώσεις ενισχυτών διαβάζω είτε θεικά σχόλια είτε μέτρια σε forum του εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς,δεν ανέφερα ότι διάβασα μέτρια σχόλια για τα reverb.Απλώς ζήτησα περαιτέρω πληροφορίες.Όσο για τις προσομοιώσεις ενισχυτών διαβάζω είτε θεικά σχόλια είτε μέτρια σε forum του εξωτερικού.

 

Τότε κάτι δεν πάει καλά με τη σύνταξή σου, γιατί εγώ διάβασα αυτό:

 

Θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις προσομοιώσεις ενισχυτών επειδή διαβάζω μέτρια σχόλια στο διαδίκτυο καθώς επίσης και για τα reverb.

 

Ενώ έπρεπε να διαβάσω αυτό:

 

Θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις προσομοιώσεις ενισχυτών, επειδή διαβάζω μέτρια σχόλια στο διαδίκτυο, καθώς επίσης και για τα reverb.

 

Στα fora που διαβάζω εγώ, αντιθέτως, δεν βρήκα αμιγώς αρνητικά σχόλια για τις εξομοιώσεις ενισχυτών. Κάθε άλλο. Άντε να γράφει κάποιος ότι κάποια εξομοίωση δεν είναι του γούστου του.

 

Ωστόσο όλα αυτά είναι χωρίς νόημα αν δεν ακούσεις/δοκιμάσεις ο ίδιος. Δεν ξέρω τι χροιές ενισχυτών σου αρέσουν. Αν σκοπεύεις να το χρησιμοποιήσεις μπροστά σε λαμπάτο, πρέπει να ρυθμίσεις ανάλογα την έξοδο, αλλά (όπως και για ΟΛΑ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ τα modeling μηχανήματα) δεν είναι η καταλληλότερη μέθοδος το input ενός λαμπάτου ως ενίσχυση. Βέβαια με σωστές ρυθμίσεις, μπορεί να παίξει.

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο για την σύνταξη και συγγνώμη αν σε μπέρδεψε.Η καλύτερη λύση είναι όντως να το δοκιμάσω αλλά δυστυχώς δεν έχω αυτή τη δυνατότητα στην πόλη που μένω.Ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω στο κολλημa με το delay... ;D

Το faq το είχα διαβάσει πριν την αγορά του G3, και από αυτή την απάντηση πήρα το εφέ και τον εξωτερικό ποδοδιακόπτη. Δυστυχώς, δεν ισχύει.

Εσύ το έχεις κάνει να δουλέψει;

δες και στο μανουαλ, σελ 44 (στα delay): "footSwitch: Hold, input mute"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω στο κολλημa με το delay... ;D

Το faq το είχα διαβάσει πριν την αγορά του G3, και από αυτή την απάντηση πήρα το εφέ και τον εξωτερικό ποδοδιακόπτη. Δυστυχώς, δεν ισχύει.

Εσύ το έχεις κάνει να δουλέψει;

δες και στο μανουαλ, σελ 44 (στα delay): "footSwitch: Hold, input mute"

 

Βρε παληκάρι μου...  ;D

 

Πάμε πάλι:

 

1) Πάτα το Total

2) Πήγαινε στην τρίτη οθόνη

3) ΜΗΝ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ DELAY

4) Εκεί που λέει Control SW έχει τρία νουμεράκια, σωστά; Είναι τα τρία slots

5) Γύρνα το knob προς τα δεξιά

6) Δεν σου βγάζει tap tempo κάποια στιγμή;

7) Αν το ρυθμίσεις από εκεί, δεν σου κάνει tap το delay?

 

Με λίγα λόγια δεν ρυθμίζεις την επιλογή του delay αλλά του preset.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο για την σύνταξη και συγγνώμη αν σε μπέρδεψε.Η καλύτερη λύση είναι όντως να το δοκιμάσω αλλά δυστυχώς δεν έχω αυτή τη δυνατότητα στην πόλη που μένω.Ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σου.

 

Αν σε ενδιαφέρει όντως, σίγουρα σε κάποια κοντινή μεγαλύτερη πόλη θα μπορείς να το βρεις.

 

Για τα δικά μου γούστα, και πάντα τηρουμένων των αναλογιών (λιγώτερες ρυθμίσεις, κλπ), οι ενισχυτές και οι καμπίνες του G3 δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από ακριβότερα modelers. Αλλά όπως σου είπα είναι θέμα γούστου. Εμένα ας πούμε μου αρέσει πολύ ο Two Rock, ο Matchless και ο Plexi. Ο Orange με αφήνει αδιάφορο γιατί ποτέ δε μου άρεσε το tonality των συγκεκριμένων ενισχυτών. Άλλοι έχουν "παράπονα" από τους Fender (έχει 3) αλλά συγκρίνοντάς τους ας πούμε με Fender Mustang, όπου οι εξομοιώσεις είναι όντως καλύτερες (αυτό έλειπε).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου