Προς το περιεχόμενο

Zoom zoom! (G3)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

7) Αν το ρυθμίσεις από εκεί, δεν σου κάνει tap το delay?

 

Ε, αυτό λέω από την αρχή, ΔΕΝ κανει tap το delay, κανει tap το ΒΡΜ για το drum machine και το λουπερ μόνο!

Στο δικό σου το έχεις κάνει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ε, αυτό λέω από την αρχή, ΔΕΝ κανει tap το delay, κανει tap το ΒΡΜ για το drum machine και το λουπερ μόνο!

Στο δικό σου το έχεις κάνει;

 

Κοίτα, έχεις δίκιο, μπορεί το δικό μου να το κάνει, επειδή τα παίρνω από τη Zoom και μου έχουν στείλει το super duper special μοντέλο.  8)

 

Βρε μάνα μου...

 

Πήγαινε σε παρακαλώ στο delay σου....

 

Γύρισε το γαμημένο κουμπάκι που λέει time, all the way δεξιά.

 

Τώρα πλέον δεν γράφει νούμερα, αλλά notes, σωστά;

 

Τώρα μήπως δουλεύει;

 

Πως να δουλέψει το tap αν έχεις συγκεκριμένο time στο delay σου;

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, χαλάλι ο μισθός από τη zoom ;D... έτσι δουλεύει

Thanx!

 

Όχι, μόνο έτσι δουλεύει, σε όλα τα modelers.  ;)

 

Παρεμπιπτόντως, έτσι δουλεύει και με άλλα εφφέ, πλην delay.

 

Σε παρακαλώ να είσαι διαθέσιμος για συστάσεις όταν θα ζητήσω αύξηση ποσοστών. Ευχαριστώ.  ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

γεια χαρα!

 

χθες ήρθε ο καινουριος μου Laney VC30 (νομιζω πως απο ενισχυτη εχω παντρευτει πια!) και μια που η rp1000 παρα ειναι μεγάλη και έχει πολλά που δε χρειάζομαι σκεφτόμουν κάποιο πολυεφέ του στυλ line6 M9.

 

Εκεί που εψαχνα στην τύχη το θωμαν έπεσα πάνω στο G3 που αγνοουσα και μετα βρηκα και το συγκεκριμενο θεμα που διάβασα. Σκοπεύω να κάνω την κινηση αν πουληθει η rp1000 αλλά θα ήθελα κάποιες πληροφορίες πρωτα.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν το έχει χρησιμοποιήσει κανείς αποκλειστικά στο effects loop ενισχυτή σαν εφεδιέρα κυρίως.

 

Το μόνο που θέλω απο αυτό είναι

1) Ένα καλό μουντό delay

2) Ενα ψυχεδελικο chorus

3) Κανένα εφε που μπορει να χρειαστει (autowah, tremolo πχ)

4) Να δουλευει καλά σε parallel loop που εχει ο VC30 μου

5) Να έχει καλό bypass γιατι την περισσότερη ώρα bypassed θα ειναι :P

 

επίσης το loop του vc30 εχει 2 επιλογές στάθμης 0dBu και -10dBu

σε ποια σταθμη θα έπρεπε να δουλεύει ένα τέτοιο πολυεφέ?

 

θα με καλυψει πιστεύετε?

 

ευχαριστώ!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και 3 εβδομαδες ειμαι και εγω κατοχος της συγκεκριμενης πεταλιερας.

 

Ειχα αποφασισει να την αγορασω απο Τhomann, αλλα ειπα ας ψαξω και απο Ελλαδα μηπως την βρω και απο εδω, εστω και λιγο ακριβοτοτερα.

Προς εκπληξη μου την βρηκα (και μαλιστα στην πολη μου Θεσσαλονικη) 159,80 ευρω, 15 ευρω φτηνοτερη απο οτι την πουλαει ο Γερμανος (175 ευρω).

 

http://www.artsound.gr/catalog/zoom-guitar-effect-pedalaudio-interface-p-22088.html

 

http://www.thomann.de/gr/zoom_g3.htm

 

Στο λιγο χρονο που την εχω, εχω αποκομισει αριστες εντυπωσεις.

 

Καταρχας ειναι πολυ βολικη για εξασκηση στο σπιτι, λογω του drum machine και του looper 40 sec. Επισης ειναι βολικο που λειτουργει και με 4 ΑΑ μπαταριες.

 

Αυτο που εχω εντυπωσιαστει ειναι οι προσομειωσεις ενισχυτων. Καποιες απο αυτες ειναι εξαιρετικες.  Επισης τα εφε ειναι πολλα για να διαλεξεις οτι σου ταιριαζει και να πειραματιστεις.

Ειναι εξαιρετικα βολικη να εχεις παντου τον δικο σου ηχο και πολυ μικρη να μπαινει ανετα σε καθε gigbag.

 

Στα αρνητικα τωρα, ειναι κριμα που δε σου δινει την δυνατοτητα να εχεις 3 preset στους διακοπτες για αμεση χρηση. Τα preset πανε μονο πανω-κατω. Ελπιζω με μελλοντικο firmware update προστεθει αυτη η δυνατοτητα.

Επισης, θα ηταν καλο να εχει global noise gate, για να μη πιανει μια θεση απο τις 3 σε καταστασεις υψηλου gain.

Θα ηθελα ακομα να εχει πιο εξυπνο harmonizer.

 

Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος και αν λαβεις υποψην και το χρηματικο ποσο που κοστιζει, "it' s a steal" που λενε και στο χωριο μου.

 

Και κατι που μoυ εκανε εντυπωση και θα ηθελα την αποψη, κυριως των ηδη κατοχων.

 

Το εχω παιξει καρφι σε κονσολα, στο return απο bugera v22 και Traynor 40w λαμπατο, οπως επισης και στο input καρφι των παραπανω ενισχυτων.

 

Η πεταλιερα μεταξυ των αλλων εχει ρυθμισεις output για direct, combo front, combo power amp (στο return του loop δηλαδη), stack front, stack power amp.

 

Για τα ακουστικα και στην κονσολα, βεβαια επιλεγουμε την επιλογη direct.

Στην περιπτωση που την εβαλα καρφι στην εισοδο του ενισχυτη, μου ακουστηκε καλυτερα παλι με την επιλογη direct, και οχι combo front.

To ιδιο συμβαινει αν την συνδεσω στο return του loop. Ακουγεται καλυτερα με την επιλογη direct, παρα με την επιλογη combo power amp.

 

Εννοειτε φτιαχνοντας πρωτα εναν ωραιο καθαρο "ουδετερο" ηχο στον ενισχυτη, αν μπεις καρφι.

 

Σας ακουγεται λογικο, ή ειναι δικο μου placebo efffect?

 

Σε συγκριση, καλυτερο ηχο ακουσα στο loop των λαμπατων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο pod x3 live που έχω και σε κάποιες digitech που έχω δοκιμάσει ακούγεται καλύτερα με την επιλογή direct, το έχουν πει και άλλοι κατά καιρούς, οπότε δεν είναι μόνο δικιά σου εντύπωση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο pod x3 live που έχω και σε κάποιες digitech που έχω δοκιμάσει ακούγεται καλύτερα με την επιλογή direct, το έχουν πει και άλλοι κατά καιρούς, οπότε δεν είναι μόνο δικιά σου εντύπωση ;)

 

Αρα δεν ειναι ιδεα μου. Δε το ηξερα. Ευχαριστω. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερωτησούλα,

 

Έχει δοκιμάσει κανείς απο σας να βάλει το ζουμ στο return αλλα στο input του ζουμ να έχει το send του ενισχυτη; Γίνεται φαντάζομαι.

 

Και καλά να εχουμε το καθαρό του ενυσχιτή και το zoom σαν εφεδιερα (delay-reverb-whaterver), και επίσης να παίρνουμε την βρωμιά μεσω κανενός metal amp sim (ή θα ακούγεται εμετικά; )

 

θενκουλες ναουμ  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Νεο firmware για την zoom G3

 

http://www.zoom.co.jp/products/g3/software/

 

Σημαντικο, χρησιμοποιει 6 (!!!!!!) εφε ταυτοχρονα αντι για 3 και εχει και αλλες 9 προσομειωσεις ενισχυτων :

- Car Drive

- Tone City

- Krank Revolution-1 Plus

- MS 1959 (Marshall Plexi)

- Vox Jimi

- Fender Deluxe Reverb

- Blues Breaker

- Bogner Ectassy

- ENGL Invader

 

Well done Zoom-Zoom.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου