Προς το περιεχόμενο

Zoom zoom! (G3)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eγω τα λεω τοσο καιρο για την Korg AX3000G (αν εννοεις αυτη funky_bassman) και το ποσο καλο ηχο βγαζει αλλα ποιος με ακουει. Oι boss για 'μενα απο θεμα distortion δεν το εχουν καθολου, σε αντιθεση με pod x3, pod hd και digitech rp (oι οποιες τα κανουν σχεδον ολα καλα). Aπο εφε οι boss σκιζουν, δεν το συζηταμε. Tα zoomακια οσο πανε ανεβαινουν, η διαφορα που εχουν τα τωρινα με τα παλαιοτερα ειναι χαωδης και καλο θα ειναι να μην υπαρχει προκαταληψη απεναντι τους και να εμπιστευομαστε τα αυτια μας :)

 

Eνα παραπονο εχω...βαλ'τε ρε παιδια σε μια μεγαλη πεταλιερα ενα drum machine να γουσταρουμε, οχι μονο στις μικρες εκδοσεις...δηλαδη κριμα ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eγω τα λεω τοσο καιρο για την Korg AX3000G (αν εννοεις αυτη funky_bassman) και το ποσο καλο ηχο βγαζει αλλα ποιος με ακουει. Oι boss για 'μενα απο θεμα distortion δεν το εχουν καθολου, σε αντιθεση με pod x3, pod hd και digitech rp (oι οποιες τα κανουν σχεδον ολα καλα). Aπο εφε οι boss σκιζουν, δεν το συζηταμε. Tα zoomακια οσο πανε ανεβαινουν, η διαφορα που εχουν τα τωρινα με τα παλαιοτερα ειναι χαωδης και καλο θα ειναι να μην υπαρχει προκαταληψη απεναντι τους και να εμπιστευομαστε τα αυτια μας :)

 

Eνα παραπονο εχω...βαλ'τε ρε παιδια σε μια μεγαλη πεταλιερα ενα drum machine να γουσταρουμε, οχι μονο στις μικρες εκδοσεις...δηλαδη κριμα ειναι...

Κυριοι μην τα λετε αυτα τα πραγματα!!! ;D ;D

Οι μποσσ Σκιζουν σε distortion.O ΚΟλητος μου(Κλασικος μεταλας maiden accept iced earth) εχει την GT 8 2+χρονια Το εχω ακουσει εχω παιξει μαζι του μιλαμε για καταπληκτικη παραμορφωση.ΔΕν το συζηταω για την me 70!!!!

ΛΟιπον επηρεασμενος απο εδω ;)Αυτες τισ μερες ασχοληθηκα με το amp modeling ths Me70Τοσο καιρο δεν ασχοληθηκα γιατι μου αρεσει ο χαρακτηρας του ενησχυτη μου (Blackheart) Το αποτελεσμα λοιπον.......Μαλλον θα παιζω μονο με το modeling της πεταλιερας ........

Οσο για τα εφφε παντως τα καλητερα εφφε+overdrive  προσωπικα τα εχω ακουσει απο την tonelab kai meta tis boss .Οσο για την παραμορφωση(distortion) GT8 - me70 kai piso ola ta alla.

Oσο για το Amp modeling και τις πολλυ εξελιγμενες πεταλιερες ειναι πολλα που πρεπει να λογαριασεις.....πως συνδεεσαι να παιξεις με 1,2,3,4,5 καλωδια μπροστα απο τον ενησχυτη πισω απο αυτων σε ηχεια αναφορας ,στην κονσολα στο fx loop....Sent-return...ιστορια αμαρτωλη οι πεταλιερες Αλλο ενα +της ΜΕ70.Νομιζω οτι ξερεται πως κανω πλακα.

Στο διαταυτα Εαν εισαι κιθαριστας του στυλ΄ΚΙθαρα - καλωδιο - πολυεφφε - καλωδιο input ενισχυτη - πενα Δαγκωτο ΜΕ70.Αν θελεις να πειραματιστης με ατελειωτους αμετρητους ηχους συνδεσμολογιες και εχεις ορεξη για διαβασμα παρε μια πεταλιερα με πολλα μπιχλιμπιδια...line 6 digitech boss gt 10etc.

Παντως καπου εδω μεσα ειχα διαβασει πως..

Εαν καποιος δεν μπορει να βγαλει καλο ηχο απο την ΜΕ70 συγουρα δεν φταιει η πεταλιερα.

Επισης το βλεπω ακυρο καποιος με καλο ενισχυτη να ασχολειται με το amp modelling.

Parte kai ena link apo enan ampalo :-X :-X

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Νομίζω ότι έχουμε βγει λίιιιιιιγο εκτός θέματος, ναι;  ;)

 

Πως γίνεται και σε οποιοδήποτε θέμα, ας πούμε για Fiat Punto κάποιος να μπει και να προτείνει αγορά Toyota Corolla, ποτέ δεν το κατάλαβα... Μιλάω πάντα για αυτοκινητιστικά fora, γιατί στα δικά μας τα μουσικά δεν γίνεται ποτέ κάτι τέτοιο...  ::) ::)

 

Παρεμπιπτόντως, ο Marcello και με λαστιχάκια τεντωμένα πάνω σε σανίδι να παίξει, έτσι θα ακούγεται. Ανεξάρτητα με το post processing της αρκούδας που πέφτει μετά...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριοι μην τα λετε αυτα τα πραγματα!!! ;D ;D

Οι μποσσ Σκιζουν σε distortion.O ΚΟλητος μου(Κλασικος μεταλας maiden accept iced earth) εχει την GT 8 2+χρονια Το εχω ακουσει εχω παιξει μαζι του μιλαμε για καταπληκτικη παραμορφωση.ΔΕν το συζηταω για την me 70!!!!

ΛΟιπον επηρεασμενος απο εδω ;)Αυτες τισ μερες ασχοληθηκα με το amp modeling ths Me70Τοσο καιρο δεν ασχοληθηκα γιατι μου αρεσει ο χαρακτηρας του ενησχυτη μου (Blackheart) Το αποτελεσμα λοιπον.......Μαλλον θα παιζω μονο με το modeling της πεταλιερας ........

Οσο για τα εφφε παντως τα καλητερα εφφε+overdrive  προσωπικα τα εχω ακουσει απο την tonelab kai meta tis boss .Οσο για την παραμορφωση(distortion) GT8 - me70 kai piso ola ta alla.

Oσο για το Amp modeling και τις πολλυ εξελιγμενες πεταλιερες ειναι πολλα που πρεπει να λογαριασεις.....πως συνδεεσαι να παιξεις με 1,2,3,4,5 καλωδια μπροστα απο τον ενησχυτη πισω απο αυτων σε ηχεια αναφορας ,στην κονσολα στο fx loop....Sent-return...ιστορια αμαρτωλη οι πεταλιερες Αλλο ενα +της ΜΕ70.Νομιζω οτι ξερεται πως κανω πλακα.

Στο διαταυτα Εαν εισαι κιθαριστας του στυλ΄ΚΙθαρα - καλωδιο - πολυεφφε - καλωδιο input ενισχυτη - πενα Δαγκωτο ΜΕ70.Αν θελεις να πειραματιστης με ατελειωτους αμετρητους ηχους συνδεσμολογιες και εχεις ορεξη για διαβασμα παρε μια πεταλιερα με πολλα μπιχλιμπιδια...line 6 digitech boss gt 10etc.

Παντως καπου εδω μεσα ειχα διαβασει πως..

Εαν καποιος δεν μπορει να βγαλει καλο ηχο απο την ΜΕ70 συγουρα δεν φταιει η πεταλιερα.

Επισης το βλεπω ακυρο καποιος με καλο ενισχυτη να ασχολειται με το amp modelling.

 

Δηλαδη θες να πεις οτι οσον αφορα τα εφφε οι μεγαλη πλειοψηφια χρηστων δεν ειναι προκατειλημμενοι και γουσταρει τρελα τα boss αλλα οσον αφορα το distortion ξαφνικα ολοι γινονται προκατειλημμενοι και ...ασχετοι και δεν μπορουν να φτιαξουν ηχο.

 

Κανεις δεν λεει οτι δεν μπορεις να φτιαξεις ηχο με πεταλιερες boss(ειδικα απο μια κατηγορια και πανω ολες οι πεταλιερες εχουν να προσφερουν αρκετους πολυ καλους ηχους).Οταν ομως οι περισσοτερες-ακομα και- αρκετα φθηνοτερες πεταλιερες προσφερουν καλυτερα distortion απο την boss αυτο ειναι πολυ χρησιμη πληροφορια για καποιον που θα παρει την πεταλιερα για to amp modelling και οχι για τα εφε(δεν εχουν ολοι καλους ενισχυτες και ισως και να μη ενδιαφερονται να αποκτησουν για καθαρα πρακτικους λογους ξερεις).

 

Αν καποιος φτιαχνει καλυτερα distortion με ολα τα παρεμφερη προιοντα εκτος boss τοτε προφανως δεν φταιει αυτος αλλα μαλλον η...πεταλιερα...αλλιως δεν θα εβγαζε ηχο με κανενα απο τα υπολοιπα ;).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό το zoomaki το μόνο του μειον είναι ότι είναι πιο θορυβώδες από το pod farm που είχα αλλά υπερτερεί στην ευκολία χρήσης και στον ήχο. Το μόνο που του λείπει είναι ένα global noise gate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό το zoomaki το μόνο του μειον είναι ότι είναι πιο θορυβώδες από το pod farm που είχα αλλά υπερτερεί στην ευκολία χρήσης και στον ήχο. Το μόνο που του λείπει είναι ένα global noise gate.

 

Εννοείς σε high gain ήχους; Και σε τι setup; Γιατί σ'αυτά που το χρησιμοποιώ δε μου φαίνεται καθόλου θορυβώδες...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδή και οι μπασσίστες έχουν ψυχή, τώρα και Β3!

 

http://d.hatena.ne.jp/toy_love/20111116/1321443390

 

http://item.rakuten.co.jp/ishibashi-shops/03-601369200/?scid=af_ich_link_img

 

(μετάφραση μέσω google translate)

 

Το κόκκινο χρωματάκι τα σπάει πάντως!

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά.Συγγνώμη για την ανάσταση του thread.

Σκέφτομαι να αντικαταστήσω την tonelab st με το συγκεκριμένο zoom.

Θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις προσομοιώσεις ενισχυτών επειδή διαβάζω

μέτρια σχόλια στο διαδίκτυο καθώς επίσης και για τα reverb.Η πεταλιέρα θα χρησιμοποιηθεί

αποκλειστικά μπροστά από λαμπάτο ενισχυτή.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου