Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με USB - Midi out


didiridou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα guys!

 

Έχω:

-Cubase 5 (με κάρτα m-audio fast track pro)

-Korg M3 61

-Novation Nova desktop

 

To M3 συνεργάζεται μια χαρά με το cubase, μέσω usb σύνδεσης.

Tο Nova συνεργάζεται επίσης μια χαρά με το Μ3, συνδεσμολογία: Μ3-midi out => Nova-midi in

 

Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει τρόπος μέσα από αυτού του είδους συνδεσμολογίας να περάσω midi πληροφορία από το Cubase στο Nova.

 

Να σημειώσω οτι δεν μπορώ να συνδέσω απευθείας το Nova στο midi out της κάρτας ήχου, γιατί το τελευταίο είναι χαλασμένο. Καταλαβαίνω οτι τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο απλά αν λειτουργούσε το midi ou της κάρτας ήχου.

 

Άρα αν είναι εφικτό θα πρέπει με κάποιον τρόπο οι πληροφορίες του cubase να περάσουν πρώτα στο M3 μέσω usb και μετά στο Nova μέσω midi out. Δοκίμασα το midi through του M3 αλλά δεν μεταφέρει πληροφορία, γιατί αυτή εισάγεται στο usb του Μ3 και οχι στο midi in.

 

Any ideas?

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

 

Edit: Ίσως το topic μου πρέπει να μεταφερθεί στην κατηγορία computers. Ας αναλάβει κάποιος mod. Thank you!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κανονικά πρέπει να επισκευάσεις το Midi Out της κάρτας σου.

Εναλλακτικά πάρε μία κάρτα USB to Midi 1X1, είναι φθηνές.

 

Επίσης δοκίμασε το παρακάτω.

Δοκίμασε να στείλεις Midi σήμα στο M3 μέσω USB. Σύνδεσε το Midi Thru του M3 με το Midi In του Nova. Στο M3 δες εάν υπάρχει κάποια ρύθμιση έτσι ώστε να στέλνει στο Midi Thru τα μηνύματα που λαμβάνει μέσω USB Midi In. Κανονικά θα πρέπει να το κάνει... ίσως... δεν το έχω, δεν το γνωρίζω. Δεν γνωρίζω επίσης εάν η Korg σου παρέχει κάποιο utility έτσι ώστε να το κάνεις μέσω Η/Υ.

Στα Roland υπάρχει τρόπος από τη στιγμή που είναι συνδεδεμένα μέσω USB.

 

Το κακό στην πιό πάνω συνδεσμολογία (Thru) είναι ότι τα δύο μηχανήματα δεν είναι εντελώς ανεξάρτητα ως προς τα Midi κανάλια, αφού χρησιμοποιούν το ίδιο Midi bus με περιορισμό - μέγιστο τα 16 Midi κανάλια καί γιά τα δύο μηχανήματα. Οπότε θα πρέπει να επιλέξεις (assign) σε ποιά κανάλια να "ακούει" το κάθε ένα. Αλλιώς θα ακούνε μαζί τα ίδια Midi κανάλια.

 

Υ.Γ.

Αν και μεταφέρθηκε το θέμα από τα "Keyboards" στα "Computers", το θέμα έχει να κάνει γενικότερα με MIDI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τη μεταφορά του θέματος!

Τελικά από όσο κατάφερα να το ψάξω, αυτό που ρωτάω δεν είναι εφικτό... το οποίο είναι κρίμα, μηχάνημα τελευταίας τεχνολογίας να μην κάνει ένα τόσο απλό πράγμα... τι να πω..

Οπότε θα καταλήξω στη αγορά μιας usb-midi 1x1, και ξεμπέρδεψα.

Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου