Προς το περιεχόμενο

Κι έτσι, παιδί μου, κάναμε τα pull-ups, όταν δεν είχαμε FR


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ και ο Jeff Beck φαλτσάρει όλη την ώρα. Οι μισές νότες που παίζει είναι με τρέμολο και ως εκ τούτου είναι στο περίπου. Άπειρα ανάλογα παραδείγματα υπάρχουν.

 

Αυτό είναι το θέμα μας τώρα;

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 197
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτός να ταν μόνο...

Κι αυτός ο γύφτουλας με τη μπαντάνα στο κεφάλι και την ανάποδη στράτ; Καμιά σωστή νότα μπορούσε να παίξει; Όλο πράσινες ο άχρηστος... Πέρα από το ότι τραγουδούσε και μάσαγε τσίχλα σαν κατσίκα...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Dreamdancer, μου φαίνεται ότι επιμένεις μόνο και μόνο για την επιμονή. Όχι δεν είναι γκαρίδα η φωνή του Γκάλαχερ και ο κόσμος πήγαινε ΚΑΙ για να τον ακούσει να τραγουδάει. Δεν είπε κανείς ότι ήταν σπουδαίος τραγουδιστής αλλά ήταν η ΤΕΛΕΙΑ φωνή για τα τραγούδια του Γκάλαχερ.

 

Αν θες, ανεβάζω δικό μου κλιπάκι εντός 10λέπτου, να καταλάβεις τι είναι πραγματικά γκαρίδα.  ;D

 

Κοιτα εδω σε live δεν τραβανε πραγματικα καλοι τραγουδιστες μερικες φορες....δεν περιμενα απο τον Rory κατι σουπερ... οντως για τα τραγουδια του η φωνη του ειναι μια χαρα(απο studio) αλλα μη φτασουμε και στο σημειο να μη δεχομαστε αυτο που ειναι μπροστα τα ματια μας(η στα αυτια μας)...αλλο να λες οτι εγω γουσταρω τον rory με αυτο τον τροπο να τραγουδαει....και αλλο να λες οτι αυτος ο τροπος ειναι οντως...τραγουδι...και οχι...προσπαθεια για τραγουδι και να ειρωνευεσαι μαλιστα αυτον που εκανε την παρατηρηση λες και ειπε κατι το εξωφρενικο ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερα πως το ορίζεις εσύ? Αυτό που σου κάθεται καλύτερα στο αυτί? Μουσικός είσαι ή fanboy;

 

Για το μουσικος, μπασιστας δηλωνω.

 

Για το fanboy: Δεν εχει ουτε καλη ουτε τεχνικη φωνη ο Gallagher. Οχι δεν με πειραζει, γουσταρω να τον ακουω (και) να τραγουδαει εκει, στο περιπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκαρίδα δεν έιναι, αλλά κάποιοι πάνε να μας πουν πως γουστάρουν που φαλτσάρει, και δεν έιναι φάλτσο επειδή είναι ο Rory. Έχει διαφορά, και ναι είναι φάλτσο.

 

Μου θυμίζει τις βλακείες περί Τσακ Νόρις. "Όταν ο Rory φαλτσάρει οι νότες αλλάζουν συχνότητα για πάρτη του." Fanboyism είναι αυτό, όταν δεν αναγνωρίζεις ένα ελλάτωμα ή προσπαθείς να το πουλήσεις ως προτέρημα όσον αφορά το είδωλό σου.

Είμαι πολύ σίγουρος ότι ο αντίλογος που λαμβάνεις συνοψίζεται στα εξής:

 

Ναι, φάλτσο είναι. Ούτε κουφοί είμαστε, ούτε fanboys. Από την άλλη, ο Rory Gallagher δεν έγινε διάσημος για την pitch-perfect φωνή του, ούτε για τα αψεγάδιαστα live του.

Κοινώς, τα κάποια φάλτσα σε κιθάρα και φωνή ήταν σαν γρατζουνιά πάνω σε Ferrari. Την παρατηρείς αλλά είναι κάπως οξύμωρο να τη σχολιάσεις όταν το υπόλοιπο σε στέλνει αδιάβαστο (ή περίγραψε όπως αλλιώς θέλεις έναν τρελαμένο που έκανε πανικό στις συναυλίες του και ακροβατικά με τα δάχτυλα πάνω στη Strat του).

 

P.S. Ποτέ δεν ήμουν ιδιαίτερος fan του Rory. Μ' αρέσει αλλά δεν πέφτω και τ' ανάσκελα. 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι πολύ σίγουρος ότι ο αντίλογος που λαμβάνεις συνοψίζεται στα εξής:

 

Ναι, φάλτσο είναι. Ούτε κουφοί είμαστε, ούτε fanboys. Από την άλλη, ο Rory Gallagher δεν έγινε διάσημος για την pitch-perfect φωνή του, ούτε για τα αψεγάδιαστα live του.

Κοινώς, τα κάποια φάλτσα σε κιθάρα και φωνή ήταν σαν γρατζουνιά πάνω σε Ferrari. Την παρατηρείς αλλά είναι κάπως οξύμωρο να τη σχολιάσεις όταν το υπόλοιπο σε στέλνει αδιάβαστο (ή περίγραψε όπως αλλιώς θέλεις έναν τρελαμένο που έκανε πανικό στις συναυλίες του και ακροβατικά με τα δάχτυλα πάνω στη Strat του).

 

P.S. Ποτέ δεν ήμουν ιδιαίτερος fan του Rory. Μ' αρέσει αλλά δεν πέφτω και τ' ανάσκελα. 8)

 

Εχεις απολυτο δικιο.. αυτο που δεν τρωγεται ομως ξερεις ποιο ειναι? η ειρωνια....δηλαδη αν καποιος το σχολιασει....ειναι τοσο απαραδεκτο...που και καλα πρεπει..."να τίθεται και κάποιο όριο στο "Να λέμε και καμιά...., να περάσει η ώρα" οπως ειπωθηκε.... ;) διαφωνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιγνασιε !!!! τι τσεκουρι κρατας στο βιντεο και με τι μαγνητες αν επιτρεπεται ?

 

αυτη η συζητηση τηνει να γινει http://www.noiz.gr/index.php?topic=189933.50

φαυλος κυκλος δλδ

 

γιατι δεν αποδεχοσαστε ολοι οτι ειμαστε διαφορετικοι ? αλλιως ακουγεται το καθε τι στα αυτια του καθενου - με λιγα λογια....σε αλλους αρεσει που "προσπαθει" να βγαλει νοτα σε αλλους οχι - οκ σεβαστο

 

;D ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις απολυτο δικιο.. αυτο που δεν τρωγεται ομως ξερεις ποιο ειναι? η ειρωνια....δηλαδη αν καποιος το σχολιασει....ειναι τοσο απαραδεκτο...που και καλα πρεπει..."να τίθεται και κάποιο όριο στο "Να λέμε και καμιά...., να περάσει η ώρα" οπως ειπωθηκε.... ;) διαφωνεις?

Ξαναλέω, η ειρωνία πήγε ακριβώς στο ότι σχολιάστηκε κάτι οξύμωρο. Εντάξει, μεγάλα παιδιά είμαστε και νομίζω ότι λίγη καζούρα μπορούμε να την αντέξουμε (όταν δεν ξεφεύγει σε άλλα επίπεδα βεβαίως). 8)

 

Αν πάντως νιώθεις ότι ενοχλείσαι από τη συμπεριφορά κάποιου στο μέλλον, καλό θα ήταν:

α) Να του στείλεις ένα pm ώστε να ξεκαθαρίσεις την κατάσταση

β) Να πατήσεις το κουμπί "Αναφορά στον συντονιστή" και να ενημερώσεις για το θέμα

 

Υ.Γ. Με τη σειρά που τα έγραψα, trust me on this. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιγνασιε !!!! τι τσεκουρι κρατας στο βιντεο και με τι μαγνητες αν επιτρεπεται ?

 

 

 

Tον ερωτα της κιθαριστικης μου ζωης..μια american deluxe strat h/s/s εκει ειναι μολις την ειχα πρωτοπαρει και ειναι με μαμα μαγνητες.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδή η λέξη ''φάλτσο'' γράφτηκε πολλές φορές, θα ήθελα να μου υποδείξετε σε ποιό σημείο ''φαλτσάρει'' ο Rory. Επειδή ερμηνεύει το κομμάτι με πιο ''ελεύθερο'' στυλ από τον δίσκο είναι... ''φάλτσος''?  ::)  Πήγε να του ξεφύγει ένα ''grains of sand'' αξίζει να γίνεται τόση κουβέντα? Δείτε το πάθος του ανθρώπου στη σκηνή...πως ερμηνεύει και ζει το κομμάτι, δεν πρόκειται απλά μια live εκτέλεση.

 

Για μένα φάλτσο είναι αυτό

 

Meat Loaf would do anything for love - Australia - 2011

 

;D ;D

 

και ο Rory μια χαρά στον τόνο μου φαίνεται....

 

Τέλος, ο Rory έχει μια πολύ καλή -για το είδος- και χαρακτηριστική φωνή, που έχει γίνει σήμα κατατεθεν της μουσικής του και τον καταλαβαίνεις με το που τραγουδάει την πρώτη νότα. Το ίδιο ισχύει και για άλλους (Hendrix, SRV, Moore..). Δεν ισχύει όμως για επαγγελματίες ''κλώνους'' του Dio, της Celine Dion (τυχαία ονόματα επειδή αναφέρθηκαν) και άλλων session-άδων τραγουδιστών που δεν τους ξέρει ούτε η μάνα τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου