Προς το περιεχόμενο

Βοηθάτε με! Δεν ξέρω τι μου ταιριάζει! (τελική ευθεία!)


ReCoC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@spimav_z

 

Μόλις την είδα. Φαίνεται καλή επιλογή αν και δε θα με χαλούσε να είχε και midi.

 

εγω απλα χρησιμοποιω αυτο για midi in/out και εκτος του οτι ειναι πολυ μικρο και πολυ καλο ειναι και πολυ εξυπηρετικο.

 

http://www.m-audio.com/products/en_us/Uno-main.html

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να σας πω την αλήθεια όπως τα μελέτησα μετά τις προτάσεις σας, μάλλον προς τις emu τείνω (ά ρε jimtemoe με έπεισες!! :wink: ) Αλλά δε ξέρω ποιό μοντελο να διαλέξω. Είμαι ανάμεσα στις 0404 και 1820 (την 1212 δεν την υπολογίζω γιατί απο ότι κατάλαβα δεν έχει σημαντικές διαφορές απο την 0404). Η πρώτη πιστεύω οτι με καλύπτει ακριβώς σ'αυτά που θέλω και είναι στα λεφτά που διαθετω αλλα δε έχω περιθώριο για τίποτα παραπάνω. Ενώ η 1820 έχει ίσως τα διπλάσια απο αυτά που θέλω στη τριπλάσια τιμή αλλά πιστεύω οτι θα με υπερκαλύπτει για αρκέτο καιρο. Έτσι λοιπόν είμαι ακόμα στο δήλημμα!! Εαν υπήρχε κάτι ενδιάμεσο θα το χτυπούσα κατευθείαν. Εσείς τι λέτε?

 

Εαν έχετε και τρίτο ανταγωνιστή ρίχτε τον!!

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν. Ξανανοίγω το θέμα γιατι πιστεύω οτι έχω καταλήξει σε 2 επιλογές και θέλω την τελευταία κουβέντα απο εσας! :)

 

Τελικά αποφάσισα να πάρω την e-mu 1212m οπότε χρειάζομαι και μια προενίσχυση. Να σας θυμήσω οτι θέλω να ηχογραφώ μόνο κιθάρα ή μπάσο και φωνή, όχι απαραίτητα ταυτόχρονα, και οτι έχω το tech21 bass driver. Μετά απο μια μικρή έρευνα που έκανα κατέληξα σε τρείς επιλογές:

 

1. Studio project VTB1 το οποίο έχει μια είσοδο (2 βασικά αν κατάλαβα καλά αλλά επιλέγεις ή την line ή την mic in) αλλά περισσότερες επιλογές,

2. Art TubeMP Studio V3 η οποία έχει επείσης μια είσοδο και ίσως λίγη παραπάνω ευελιξία απο την 1. αλλά με βάζει σε σκέψεις οτι είναι αρκετά πιο φθηνή απο την 1.

3. M-Audio Audio Buddy το οποίο έχει δύο εισόδους και τίποτε άλλο.

 

Η αλήθεια είναι οτι περισσότερο με νοιάζει να έχει καλύτερο ήχο και μετά όλα τα άλλα.

Ψηφίστε λοιπόν ποιά απο τις τρείς είναι καλύτερη επιλογή?

 

Υ.Γ. Υποθέτω οτι το tech21 έχει καλύτερη προενίσχυση για το μπάσο απο τα παραπάνω. Σωστά??? Οπότε μπορώ να το χρησιμοποιήσω απευθείας στην είσοδο της κάρτας.

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου την σπάει να γίνομαι σπαστικός αλλά θα προτίνω κάτι άλλο δοκιμασμένο και εκθεασμένο πολλές φορές:

 

 

 

Presonus TubePre

 

Τα έχει όλα και συμφέρει!

 

Σόρρυ αν σε προβληματίζω κι άλλο :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου την σπάει να γίνομαι σπαστικός αλλά θα προτίνω κάτι άλλο δοκιμασμένο και εκθεασμένο πολλές φορές:

 

 

 

Presonus TubePre

 

Τα έχει όλα και συμφέρει!

 

Σόρρυ αν σε προβληματίζω κι άλλο :cry:

 

Πρέπει να είμαστε οι μόνοι 2 ευτυχείς κάτοχοι στο φόρουμ... περίεργο. :D

 

Αλλά κατά τη γνώμη μου άλλο το Tubepre και άλλο ένα bass-DI. Μάλλον θα τα έπαιρνα και τα 2 αν άντεχα οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου την σπάει να γίνομαι σπαστικός αλλά θα προτίνω κάτι άλλο δοκιμασμένο και εκθεασμένο πολλές φορές:

 

 

 

Presonus TubePre

 

Τα έχει όλα και συμφέρει!

 

Σόρρυ αν σε προβληματίζω κι άλλο :cry:

 

Καταραμένε Σιτζούνε!! Πάνω που πίστευα οτι είχα καταλήξει και περίμενα το οκ' date=' ΤΣΟΥΠ! πετιέται απο το πουθενά και 4η επιλογή!! ΕΛΕΟΣ!!! :D

 

ok then, προς τα υπόλοιπα μέλη: ποια απο τις [b']τέσσερις[/b] πιστεύετε πως είναι ποιό καλή επιλογή??

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλλά κατά τη γνώμη μου άλλο το Tubepre και άλλο ένα bass-DI. Μάλλον θα τα έπαιρνα και τα 2 αν άντεχα οικονομικά.

 

Μπάααα! Το tubepre είναι πολύ καλύτερο, καθαρότερο και με μεγάλο headroom. Γι αυτό και πούλησα το sansamp μόλις πήρα το tubepre στα χέρια μου.

 

Όλα τα παρακάτω clips στα λινκ είναι γραμμένα μπάσο->καρφί tubepre->emu 1212m->cubase sx

 

http://www.soundclick.com/bands/pagemusic.cfm?bandID=580962

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4480&start=10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε σείς διάβασα σε 3 ξένα forum οτι ανάμεσα στο vtb1 και το tubepre οτι το vtb1 είναι πιο ευέλικτο απο άποψη ήχων και οτι το tubepre βγάζει θόρυβο. Και δεν ήταν έανς και δυο που το έλεγαν, ήταν αρκετοι. Βεβαια υποθέτω οτι για να μου προτείνεται το tubepre σίγουρα δε θα είχατε αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα, αλλα παρόλα αυτα εμένα με βάζει σε ενδιασμούς....

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε σείς διάβασα σε 3 ξένα forum οτι ανάμεσα στο vtb1 και το tubepre οτι το vtb1 είναι πιο ευέλικτο απο άποψη ήχων και οτι το tubepre βγάζει θόρυβο. Και δεν ήταν έανς και δυο που το έλεγαν' date=' ήταν αρκετοι. Βεβαια υποθέτω οτι για να μου προτείνεται το tubepre σίγουρα δε θα είχατε αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα, αλλα παρόλα αυτα εμένα με βάζει σε ενδιασμούς....[/quote']

 

Αν αυτός που το έγραψε, είναι καραγκιόζης και βάζει το gain στο... 11, τότε ναι, βγάζει θόρυβο.

 

Επίσης μια καλύτερη λαμπίτσα βοηθάει την κατάσταση, αν δεις τα σκούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτός που το έγραψε' date=' είναι καραγκιόζης και βάζει το gain στο... 11, τότε ναι, βγάζει θόρυβο.[/quote']

 

Δε μπορώ να σου πάω κόντρα γιατί δεν το εχω δουλέψει ποτέ αλλα επαναλαμβάνω οτι δεν ήταν ένας δυο που το έλεγαν. Αυτό το διάβασα τουλάχιστον απο 10 διαφορετικούς χρήστες σε 3 διαφορετικά forum και όλοι υποστίριζαν οτι είχαν δουλέψει και με τα δύο και κατέληξαν στο vtb1 για τους λόγους που είπα στο προηγούμενο ποστ μου. Και υπήρχαν ελάχιστοι που υποστήριζαν οτι το tubepre είναι καλύτερο.

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου