Προς το περιεχόμενο

Βοηθάτε με! Δεν ξέρω τι μου ταιριάζει! (τελική ευθεία!)


ReCoC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξ ρε! Ακούς αυτούς και δεν ακούς εμάς :cry: :cry: Τα πατριωτάκια σου :cry: :cry: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Τι να σου πώ! Ο θόρυβος δεν εξαρτάτε μόνο από την προενίσχυση αλλά και από την κάρτα! Όταν έχεις το gain σε λογικά πλαίσια ο θόρυβος είναι 0!

 

Και όπως μπορείς να ακούσεις και στα κλιπ που είναι και με την κάρτα που σε ενδιαφέρει, μπορείς άνετα να το "σπάσεις" το μπάσο χωρίς καθόλου κλιπάρισμα!

 

Από εκεί και πέρα η απόφαση είναι δική σου!

 

Εγώ δεν θα έπαιρνα το studio projects γιατί με χαλάει αυτό το tube blend που έχει.

 

"For best Tube-Sound results:

 

The tube operates best when provided with a solid signal. The best way to accomplish this is to use the on-board metering to set the internal levels. Press the Meter Select switch IN, the meter will now display the signal level within the preamp, just before the tube stage. Adjust the GAIN control to get a meter reading within the 0 to +8 range. With the OUTPUT control at "0", start turning the BLEND control clockwise until the desired sound is heard. Depending on the source material, more or less BLEND will be needed. If the output level is too high or low for your following equipment, adjust the OUTPUT control to compensate. This won’t change the sound of the blended signal, just the overall level."

 

Tρέχα γύρευε!

 

Το μόνο αρνητικό που βρήκα στο tubepre είναι πως δεν έχει on/off switch και πρέπει να βάζεις/βγάζεις το καλώδιο του μετασχηματιστή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλα ρε αδερφέ μη παρεξηγιέσαι να πούμε! Ειδικά εσένα σε έχω σε εκτίμηση γιατί παίζεις το μπάσο ακριβώς στο στυλ που θέλω να καταφέρω κάποια στιγμή να παίξω και εγώ. :wink:

 

Πριν μισή ωρίτσα αγόρασα την 1212m και τώρα θα κάτσω να την εγκαταστήσω. Παρεπιπτώντως έχω και μια SoundBlaster Live και βέβαια την on board. Αν τις αφήσω τις άλλες 2 θα υπάρχει πρόβλημα?? Θέλω τουλάχιστον μια να αφήσω για μονιτορ. Anyway.

 

Όσο για τον προενισχυτή... Λέω προς το παρόν το μπάσο να το γράφω με το sansamp και ελπίζω να χωθεί και κανείς άλλος στο θέμα και να πει την γνώμη του. Κατα προτίμηση κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει και τις 2 (vtb1 και tubepre).

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια τη μπάσο έχεις???

 

Το sansamp είναι κορυφαίο μηχάνημα και δεν το υποτιμώ απλά εγώ βρήκα το tubepre (και οποιοδήποτε προενισχυτή μικροφώνου) ποιο βολικό! Ίσως επειδή έχω και active μπάσο (stingray).

 

Εγώ πάντως έχω και τις δύο τις κάρτες ενεργοποιημένες (1212m και onboard)και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Αρκεί να ρυθμίσεις την 1212 προεπιλογή και ποιο πρόγραμα θα χρησημοποιεί τί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παίζω μπάσο μόλις 1,5 χρόνο εκ τον οποίο το τελευταίο 6μηνο με δάσκαλο.

Οπότε έχω ακόμα το πρώτο μου μπάσο. Ένα LTD (το Β-50) που το είχα πάρει 250 ευρώ.

 

Για τα λεφτά του βγήκε καλό αλλα νομίζω οτι είναι καιρός να προχορήσω. Έτσι με τα λεφτά που θα μαζέψω απο όλο το καλοκαίρι, αποφάσισα να πάρω ένα carvin που το βρήκα την καλύτερη επιλογή για τα λεφτά που θα διαθέσω (περίπου 1000 Ε).

 

Πιστεύω με το sansamp θα βγαίνει αξιόλογη δουλειά. Εγώ πήρα καρτα ήχου γιατί ήθελα να ηχογραφίσω σιγά σιγά, όργανο όργανο ένα demo για την μπάντα. Μιας και ο τραγουδιστής μας λείπει ακόμα διακοπές, μπορώ να καθυστερήσω την αγορά του προενισχυτή.

 

Κάνω πουθενά λάθος συλλογισμούς?? :roll:

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι! Στο Carvin! :lol: :lol:

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Ernie και ξερό παξιμάδι!

 

:wink:

 

Γιατί μου το χαλάτε και αυτό ρε κακοί άνθρωποι! :evil:

Όλες οι επιλογές μου λάθος δηλαδή??? :( :(

 

Όλοι λένε πολύ καλά λόγια για τα carvin και οτι είναι απο τα καλύτερα σε σχέση απόδοση προς τιμη. Γιατί διαφωνείτε σ'αυτό? Με 900-1000Ε τί καλύτερο θα μπορούσα να πάρω??

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τί καλύτερο θα μπορούσα να πάρω??

 

Ααααυτό:

oar_bag.jpg

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Μην με παρεξηγείς απλά δεν μου αρέσουν τα μπάσα αυτού του τύπου! Είναι απλά άχρηστα, κακάσχημα, νεκρόξυλα και υπερβολικά φορτωμένα!

 

Από εκεί και πέρα μην ακούς κανένα και μην αγοράσεις τίποτα αν δεν το παίξεις πρώτα για να δείς τι ταιρίαζει σε σένα καλύτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι λένε πολύ καλά λόγια για τα carvin και οτι είναι απο τα καλύτερα σε σχέση απόδοση προς τιμη. Γιατί διαφωνείτε σ'αυτό? Με 900-1000Ε τί καλύτερο θα μπορούσα να πάρω??

 

ernieball_logo.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι λένε πολύ καλά λόγια για τα carvin και οτι είναι απο τα καλύτερα σε σχέση απόδοση προς τιμη. Γιατί διαφωνείτε σ'αυτό? Με 900-1000Ε τί καλύτερο θα μπορούσα να πάρω??

 

λοιπον καταρχην θες να αγορασεις ΜΠΑΣΟ ετσι δεν ειναι?

 

λοιπον το Carvin δεν ειναι ΜΠΑΣΟ ειναι ....μπασο :lol:

 

ΜΠΑΣΑ ειναι ΑΥΤΑ:

 

photo1_432cf.jpg

 

AYTA

 

photo1_4ad59.jpg

 

&

 

AYTA

 

photo1_90528.jpg

 

αντε και ποτε ποτε ΑΥΤΑ

 

photo1_60365.jpg

 

Ολα τα αλλα ανηκουν στην..κατηγορια της φωτο του Fleamail!! :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου