Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή από Jackson SL3(japan) σε Jackson SL2H(U.S.A)


Arael

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά.

 

Τις τελευταίες μέρες έχω ένα διαβολάκι να μου ψιθυρίζει πράγματα στο αυτί μου...

Ξέρετε είναι όπως όταν είσαι στο περίπτερο και κάτι σου λέει: "Πάρε γαριδάκια, πάρε γαριδάκια" και εσύ προσπαθείς να του αντισταθείς... :P :P

 

Έχω μια Jackson SL3 Soloist japan που γουστάρω ιδιαιτέρως (alder, neck through maple/rosewood neck, 24 jumbo frets, Seymour Duncan Jeff Beck bridge, 2x hot rails middle/neck και (με αλλαγή δική μου, τοποθέτηση στον Οικονομάκη) Original Floyd Rose από τη Schaller). To κιθαρόνι έχει πολύ ωραίο rock ήχο, όμορφα καθαρά, τσαμπουκά στα γκάζια και γενικά τραγουδάει.

 

 

Το διαβολάκι λοιπόν που λέτε με σπρώχνει, αντί για γαριδάκια, να πάω προς Soloist U.S.A. Και η ερώτηση μου που θα ήθελα μια απάντηση από όποιον έχει τύχει να παίξει και τις 2 ή να έχει μια Sl2h είναι αν αξίζει τον κόπο. Σίγουρα είναι πολύ καλό όργανο δεν τίθεται συζήτηση αλλά θα κερδίσω ουσιαστικά πράγματα, όπως ήχο, playability και ποιότητα κατασκευής που να δικαιολογεί το κόστος;

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γενικά σου αρέσουν οι τζάκσον τότε η sl2h της οποίας είμαι κάτοχος είναι εκπληκτικό όργανο. Δεν είναι η καλύτερη σου κιθάρα σε αίσθηση και ποιασημο καθώς η esp που εχω μου κάθεται καλύτερα αν και πιο φθηνή. Πάραυτα αναγνωρίζω ότι είναι πολύ περιποίημένο όργανο. Τώρα από ότι κατάλαβα εφόσον είναι νεκ θρου και έχεις κάνει όλες αυτές τις αλλαγές γιατί ; έχεις 2500 και δεν ξέρεις τι να τα κανείς ; κρατά παιδί μου τα λεφτά σου αυτην την εποχή. Αν θες πάντως να δοκιμάσεις την sl2h έλα στο σπίτι μου να την άκου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαρίστως θα ερχόμουν αλλά δυστυχώς είμαι κομματάκι μακριά (Κάλυμνος  ;D ;D )

 

Βασικά δεν σκεφτόμουν την αγοράς μιας καινούργιας SL2, αλλά την αγορά μιας μεταχειρισμένης και πώληση ή ανταλλαγή της SL3 μου, ώστε το κόστος να είναι ουσιαστικά όσο πιο μικρό γίνεται.

 

Για αυτό ρωτάω αν η "αναβάθμιση" στον ήχο κτλ από SL3 σε SL2h θα είναι τέτοια που να αξίζει το κόστος της αλλαγής.

 

P.S Ο μόνος λόγος που της είχα αλλάξει τη γέφυρα είναι επειδή για λόγους μείωσης κόστους φορούσε ένα licenced Floyd Rose, που μετά από 4-5 χρόνια χρήσης (και όχι κατάχρησης), τα έπαιξε και επειδή η κιθάρα δεν μπορούσε  να κρατήσει κούρδισμα για κανένα λόγο της το έβαλα για να ξεμπερδεύω με το θέμα αυτό μια καλή.

 

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό ρωτάω αν η "αναβάθμιση" στον ήχο κτλ από SL3 σε SL2h θα είναι τέτοια που να αξίζει το κόστος της αλλαγής.

 

Για τον ηχο μονο οχι...η διαφορα θα ειναι ελαχιστη...

Για τη ποιοτητα κατασκευης(σιγουρο),playability(παιζεται),πουλ' μουρ'(βεβαιως φυσικα και εννοειται) θα δεις διαφορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαρίστως θα ερχόμουν αλλά δυστυχώς είμαι κομματάκι μακριά (Κάλυμνος  ;D ;D )

 

Βασικά δεν σκεφτόμουν την αγοράς μιας καινούργιας SL2, αλλά την αγορά μιας μεταχειρισμένης και πώληση ή ανταλλαγή της SL3 μου, ώστε το κόστος να είναι ουσιαστικά όσο πιο μικρό γίνεται.

 

Για αυτό ρωτάω αν η "αναβάθμιση" στον ήχο κτλ από SL3 σε SL2h θα είναι τέτοια που να αξίζει το κόστος της αλλαγής.

 

P.S Ο μόνος λόγος που της είχα αλλάξει τη γέφυρα είναι επειδή για λόγους μείωσης κόστους φορούσε ένα licenced Floyd Rose, που μετά από 4-5 χρόνια χρήσης (και όχι κατάχρησης), τα έπαιξε και επειδή η κιθάρα δεν μπορούσε  να κρατήσει κούρδισμα για κανένα λόγο της το έβαλα για να ξεμπερδεύω με το θέμα αυτό μια καλή.

 

 

Αν φορανε ιδιους μαγνητες δεν νομιζω οτι θα εχει δραματικη διαφορα που να αξιζει το 1000ρικο που θα πρεπει να δωσεις παραπανω...Για τον ηχο μιλαμε... Η ποιοτητα κατασκευης οκ ειναι καπως καλυτερη...

 

Αντε ας ανεβασω και το τελευταιο μου βιντεο τωρα που βρηκα ευκαιρια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω να κανω το αγγελακι...  :P  :P  :P

 

Καταρχας να πω οτι ειχα στην κατοχη μου 4 jackson japan! ψεμματα, 3 γιαπωνεζες και 1 κορεα.

Με αμερικανα εχω παιξει 2 φορες στην ζωη μου και δεν μπορεσα να την συγκρινω με καποια απτις δικες μου.

 

Ας τις συγκρινουμε

- Εχουν καλους μαγνητες. οχι κατι σπεσιαλ για την αμερικανα, οποτε καμια διαφορα

- Εχουν ιδιο φινηρισμα, αρα καμια διαφορα

- Εχουν ποιοτικα φλουντ, οποτε καμια διαφορα

- Κατασκευαστικα ειναι το ιδιο (neck through)

- Το σωμα ειναι απο alder και στις 2

 

Η διαφορα τους ειναι οτι η αμερικανα εχει εβενινη ταστιερα.

 

εσυ αποφασιζεις!

 

υγ: Οταν προκειται για κιθαρα που θα παιζεται με παραμορφωση για μενα η ποιοτητα των ξυλων παει περιπατο. ειτε παιζουν τα ξυλα ρολο ειτε οχι η πολυ παραμορφωση ισοπεδωνει τα παντα. οποτε με βαση αυτην την αποψη μου προτεινω οτι δεν αξιζει να την αγορασεις, παρα μονο αν σου κοστισει 200 ευρω (μεταχειρισμενη, ανταλλαγη κλπ κλπ)

 

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω να κανω το αγγελακι...  :P  :P  :P

 

Καταρχας να πω οτι ειχα στην κατοχη μου 4 jackson japan! ψεμματα, 3 γιαπωνεζες και 1 κορεα.

Με αμερικανα εχω παιξει 2 φορες στην ζωη μου και δεν μπορεσα να την συγκρινω με καποια απτις δικες μου.

 

Ας τις συγκρινουμε

- Εχουν καλους μαγνητες. οχι κατι σπεσιαλ για την αμερικανα, οποτε καμια διαφορα

- Εχουν ιδιο φινηρισμα, αρα καμια διαφορα

- Εχουν ποιοτικα φλουντ, οποτε καμια διαφορα

- Κατασκευαστικα ειναι το ιδιο (neck through)

- Το σωμα ειναι απο alder και στις 2

 

Η διαφορα τους ειναι οτι η αμερικανα εχει εβενινη ταστιερα.

 

εσυ αποφασιζεις!

 

υγ: Οταν προκειται για κιθαρα που θα παιζεται με παραμορφωση για μενα η ποιοτητα των ξυλων παει περιπατο. ειτε παιζουν τα ξυλα ρολο ειτε οχι η πολυ παραμορφωση ισοπεδωνει τα παντα. οποτε με βαση αυτην την αποψη μου προτεινω οτι δεν αξιζει να την αγορασεις, παρα μονο αν σου κοστισει 200 ευρω (μεταχειρισμενη, ανταλλαγη κλπ κλπ)

 

 

 

 

Την διαφορα την καταλαβαινεις οταν σεταρεις την αμερικανα με τις χορδες μισο χιλιοστο απο τα ταστα και δεν τασταρει... Ο blakie μπορει να μιλησει για το ποσο χαμηλο action εχω στην τζακσον μου... Ειχα και γιαπωνεζα , ειναι καλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρη, αν δεις την κορεατικη μου ποσο χαμηλο εχει....θα παρεις πισω αυτο το επιχειρημα!  ;)  ;)  ;)

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρη, αν δεις την κορεατικη μου ποσο χαμηλο εχει....θα παρεις πισω αυτο το επιχειρημα!  ;)  ;)  ;)

 

Μιλτο εγω δεν εχω κανενα κολλημα με αυτο... Ειχα τζαπαν και εχω παιξει και με τις καλυτερες τζαπαν τζακσον... Οπως ειπα και παραπανω στο παλικαρι αν δεν εχει την μαλακια που εχω εγω στον εγκεφαλο οπου θελω να γραφει τζακσον usa , gibson κτλ τοτε μια χαρα θα βολευομουν με την τζαπαν μου , να κρατησει την τζαπαν του και ειναι αρχηγος.... Εξαλλου πολλοι γνωστοι παιζουν με rr24...

Σε περιπτωση που θελει να γραφει usa οπως εγω , τοτε οκ !!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ηθελα να τονισω οτι η ποιοτικη διαφορα δεν ειναι τοσο χαοτικη..αν μπορεσει δινοντας την παλια βρει μεταχειρισμενη την αμερικανα και ολα αυτα μπορουσαν εν τελει να του στοιχιζαν 200-300 ευρω το αξιζει, αλλιως ας μεινει με αυτην που εχει!

 

τουλαχιστον αυτο θα εκανα εγω, μια αποψη ειπα! :p :p

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου