Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή Bridge pickup Tele


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλαγή Bridge pickup Tele..Καλησπέρα σας.Έχω ένα θεματάκι με το Bridge Pickup τις Tele μου.Βγάζει θόρυβο στη παραμόρφωση.Ένας φίλος μου είπε να βάλω noisless.Πείτε μου τη γνώμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν θελεις να μην εχεις θορυβο, θα πρεπει να κινηθεις ειτε σε καποιο διπλο σε μεγεθος μονο (οποτε θα αλλαξει ΤΕΛΕΙΩΣ ο ηχος σου) ειτε σε καποιον noiseless μαγνητη. Υπαρχουν ορισμενα μοντελα που εχουν παραπανω απο αξιοπρεπη ηχο, θα στα αναφερουν συνφορουμιτες που εχουν πιο hands-on εμπειρια απο τετοιους μαγνητες.

 

Να αναφερω ομως οτι ο θορυβος μπορει να μειωθει και απο το shielding - στη δικη μου τελε εχω κανονικο bridge μαγνητη και συχνα παιζω με αρκετο gain/fuzz και δεν βγαζει ΚΙΧ λογω του τερατωδους shielding που εχει γινει στην κιθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Αλέξανδρε. Ένας πολύ καλός φίλος έβαλε έναν Kinman Broadcaster σε αυτή τη θέση με εκπλhκτικά αποτελέσματα (φοβερός vintage ήχος - μηδενικός θόρυβος).

Κόστος : γύρω στα 120 ευρώ

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρενθεση: Οι broadcaster style μαγνητες ειναι κατ'εμε οι καλυτεροι bridge tele μαγνητες, period. Αν βρεις καποιον noiseless αυτης της "σχολης" θα ειναι added bonus κατ'εμε. Αυτος που σου προτεινε ο arguitar φαινεται ενδιαφερουσα επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους Fender Texas Special η γνώμη σας?

 

Τους είχα στην American special tele μου για κανένα τρίμηνο. Ο bridge είναι hot, όχι vintage προσανατολισμού και με μάλλον αδιάφορα καθαρά. Στα βρώμικα όμως έσπερνε.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε μου τη γνώμη σας.

 

παιζε πιο ΜΑΚΡΙΑ απο τον ενισχυτη ή απλα στριψε το σωμα σου μεχρι να βρεις τη θεση που εχεις τον λιγοτερο θορυβο,επισης κοψε λιγο gain, και καλο θα κανεις στον ηχο σου και λιγοτερο θορυβο θα εχεις.

 

επισης μπορεις να κανεις αυτο που ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ χρηστες μονοπηνιων κανουν:να ΑΔΙΑΦΟΡΕΙΣ για τον,αστειο ετσι κι αλλοιως, θορυβο των μονων μια και τον ακους μονο οταν ΔΕΝ παιζεις...(αν τον ακους κατα τη διαρκεια του παιξιματος μαλλον η κιθαρα σου ή ο χωρος σου εχουν προβλημα)

 

κακα τα ψεμματα αν θες και τα καλύτερα καθαρα ο noiseless μαγνητης ειναι ημιμετρο...μια και ακομα και οι καλυτεροι που υπαρχουν ΔΕΝ ακουγονται ακριβως οπως οι μονοι....

 

εκτος κι αν παιζεις μεταλ ή χρησιμοποιεις υπερβολικο gain οποτε δεν καταλαβαινω γιατι πηρες telecaster με μονους...(πλακα σου κανω αν παιζεις αυτα τα ειδη  ή παιζεις βρωμικα την περισσοτερη ωρα βαλε ενα σετακι noiseless BILL LAWRENCE που ειναι και φτηνοι & θα εισαι πασας...)

 

ο Texas special δεν καταλαβαινω σε τι θα σε βοηθουσε μια και αυτος μονος ειναι.....

 

 

Απλά θέλω καθαρά Βρώμικα.

 

τωρα μας εστειλες... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα σε noiseless θα καταλήξω.Απλα τους Texas Special που είχα δοκιμάσει  μου άρεσαν γιατί είχαν γκάζια αλλά δεν θα φύγει το πρόβλημα αν βάλω αυτούς..Κύριοι σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας για άλλη μια φορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα μη βαλεις τους Fender Noiseless γιατι μαζι με το θορυβο θα φυγει και ο...ηχος σου... ;D

 

Για noiseless MONO εδω

 

αυτοι για κλασσικο look & ηχο

 

http://wildepickups.com/Wilde_Bill_s_NF_Singles.html

 

ή αυτοι (αν θες blade pickups)

 

http://wildepickups.com/Wilde_Bill_s_Twin_Blades.html  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου