Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λέω να προσθέσουμε στους κανονισμούς το εξής:

Παράθεση

Άρθρο 137 § 1

 

Όποιος επιθυμεί να γκρινιάξει για το επίπεδο σε ένα thread υποχρεούται προηγουμένως να το έχει διαβάσει και να έχει προσπαθήσει να συνεισφέρει την άποψή του. Παλιότερες προσπάθειες σε παρεμφερή θέματα δεν προσμετρώνται.

 

Κανένα πρόβλημα. Εγώ δεν "γκρίνιαξα" για το νέο θρεντ αλλά για παρόμοια παλαιότερα, και είπα πως απέφυγα να το διαβάσω. Ως εκ τούτου, φυσικά δεν δικαιούμαι να μιλήσω για αυτό γιατί δεν γνωρίζω τι γράφτηκε.

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 198
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Μου κάνει και εντύπωση που το αναφέρεις μονόπλευρα

 

Το έβαλα με αφορμή την τοποθέτηση του φίλου soundmagic ο οποίος έγραψε ότι εν γένει « δεν απαγορεύεται» και εγώ γράφοντας επίσης γενικά , είπα ότι ενδεχομένως και να απαγορεύεται, αφού προβλέπεται από το νόμο.

 

Νομίζω ότι το ξεκαθάρισα ότι μιλάω γενικά.

 

Υπάρχει σχετική νομολογία και πλούσια (μάλιστα Αρείου Πάγου - αλλά θα ήταν αδιάφορο να την αναφέρω) που έκρινε ότι το «Έγκλημα διά του Τύπου (τελούμενο) » (άρα και το internet) πληροί την  αντικειμενική υπόσταση του αδικήματος αυτού (Άρθρ. 184 ΠΚ).

 

Άρα ο φίλος soundmagic έδωσε την μια διάσταση και εγώ την άλλη.

 

Φυσικά κάθε περίπτωση είναι ειδική και ως τέτοια εξετάζεται και αντιμετωπίζεται. Δεν νομίζω να μην έγινε αυτό αντιληπτό από τον καθένα.

 

Αν δεν έγινε, ίσως εγώ να μην ήμουν σαφής.

 

Τέλος όταν θέλω να κάνω κάτι

για εντυπωσιασμό

χρησιμοποιώ το μαλλί μου, που από το feedback που έλαβα , το προτιμούν πιο ανέμελα μακρύ, από το κόντρα ξουρισμένο. ;D ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ. εγώ που κάνω έρευνα σε θέματα θαλάσσιας βιολογίας, αν ήθελα πχ. τη γνώμη "του κοινού" πάνω στο ψαροντουφέκινγκ με μπουκάλες και άνοιγα ένα θέμα σε εκείνο το φόρουμ, θα είχε οποιαδήποτε λογική το σβήσιμό του?

 

Αν ανοιξεις το θεμα με αυτον τροπο αυτο οχι δεν θα υπηρχε κανενα θεμα.

Αν ανοιγες το θεμα ομως ετσι

 

"Στις ΗΠΑ το ψαροντουφεκινγκ με μπουκαλες επιτρεπετε. Εδω τι γινεται??"

 

Θα βγαινανε ολοι οι οικολογοι και θα λεγανε τη μ@λακια τους, θα βγαινα και εγω ο παπαρας που ψαρευω (ψαρευα μαλλον τωρα γερασα...) και παρανομα τη νυχτα με μπουκαλες

 

Small.jpg

 

Αλλα και νομιμα

 

IMG06337005223_A_Small.jpg

 

 

και θα εγραφα παπαριες οπως εγραφε στο αλλο θεμα ο OP, οι οποιες παπαριες θα οδηγουσαν σε παραβατικες συμπεριφορες.

Αυτο που κανω τωρα εγω εδω ειναι παραβατικο η οχι??

Ποιο το νοημα μιας τετοιας κουβεντας??

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο το νοημα μιας τετοιας κουβεντας??

 

Μια κουβεντα παντα εχει καποιο νοημα.

Οταν συνεχεια (οπως παρεθεσε και ο διαχειριστης) ανοιγονται καινουριες επι του θεματος δεν εχουν νοημα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και θα εγραφα παπαριες οπως εγραφε στο αλλο θεμα ο OP, οι οποιες παπαριες θα οδηγουσαν σε παραβατικες συμπεριφορες.
Οι... παπαριές χαρακτηρίζουν τον εκάστοτε γράφοντα, αλλά αυτό δεν είσαι σε θέση να το γνωρίζεις. Πρέπει να αποδείξεις σχέση αιτίου - αιτιατού χωρίς να την υποθέτεις αυθαίρετα και εκ των προτέρων (κάτι που έχει καταρριφθεί πολλές φορές σε δικαστικές αποφάσεις για την πειρατεία). Σου υπενθυμίζω μάλιστα πως το "μεριμνούμε πριν από σας για σας" ήταν πάγια δικαιολογία για άπειρες αυθαιρεσίες καταχρηστικού βαθμού στην ανθρώπινη ιστορία.

 

Ποιο το νοημα μιας τετοιας κουβεντας??
Να σας συστήσω: Τα όρια στην ελευθερία του δημόσιου λόγου. Aρχαίο, γόνιμο και ανεξάντλητο θέμα.

 

 

YΓ. για την... αυτοερώτηση: Αν και όταν ανοιχθούν καινούργιες κουβέντες, ικανοποιείται μια ανάγκη συζήτησης από νέους συνομιλητές - δεν γράφεται κάποια Wiki εδώ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό δεν είσαι σε θέση να το γνωρίζεις. Πρέπει να αποδείξεις σχέση αιτίου - αιτιατού χωρίς να την υποθέτεις αυθαίρετα και εκ των προτέρων. Σου υπενθυμίζω μάλιστα πως το "μεριμνούμε πριν από σας για σας" είναι πάγια δικαιολογία για πολλές αυθαιρεσίες καταχρηστικού βαθμού
.

 

Αν πας και διαβασεις προσεκτικα τι γραφει στο πρωτο θεμα ο OP θα δεις οτι παραδεχεται εμεσως πλην σαφως οτι παρανομει. Εγω δε το παραδεχομαι σαφως, και σε εκεινο το θεμα και στο προηγουμενο ποστ μου.

 

Να σας συστήσω: Τα όρια στην ελευθερία του δημόσιου λόγου. Aρχαίο, γόνιμο και ανεξάντλητο θέμα.

 

Οταν ανοιγεται ενα θεμα και εξαντλειται υπαρχει πραγματι δημοσιος λογος.

Οταν το ιδιο αυτο θεμα επαναφερετε κατα καιρους, εγω αυτο δεν τον λεω δημοσιο λογο αλλα εδω υπαρχει κατι που λενε οι συγχρονοι Ελληνες "ο μ@λακας δεν σταματαει ποτε"

Μπορει να εχω και λαθος δεν ξερω.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν το ιδιο αυτο θεμα επαναφερετε κατα καιρους, εγω αυτο δεν τον λεω δημοσιο λογο αλλα εδω υπαρχει κατι που λενε οι συγχρονοι Ελληνες "ο μ@λακας δεν σταματαει ποτε"

 

Το καταλαβαίνω, και δυστυχώς είμαι από τους πρώτους που λένε "Θεέ μου, όχι ΠΑΛΙ" σε τέτοιες περιπτώσεις. Ομως μπορώ απλά να αφήσω την κουβέντα σε άλλους (πχ. κσυλολογίες ή πολιτικά), όχι να ζητήσω να σταματήσει...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας την εισήγηση του  op μου δημιουργήθηκε μια εύλογη θεωρώ απορία.

Εάν θεωρητικά ίσχυε στο μέλλον απαγόρευση οποιασδήποτε συζήτησης περί "πειρατικού"

λογισμικού, στην περίπτωση που κάποιος ζητούσε βοήθεια ώστε να δουλέψει ένα χ πρόγραμμα στον υπολογιστή του, κάνεις δεν θα μπορούσε να ρωτήσει εάν είναι "σπασμένο"  ή και να παραθέσει "επί τη ευκαιρία" τις απόψεις του περί κλοπής λογισμικού, πνευματικών δικαιωμάτων κλπ, σωστά;

 

6b4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ότι δε συμφωνούμε σε ένα συγκεκριμένο θέμα (πειρατεία) δεν πιστεύω πως αποτελεί λόγο μόνιμου αποκλεισμού του από το φόρουμ...όποιος δεν θέλει ή δεν του αρέσει δε συμμετέχει...αλλά ΔΕΝ έχει κάτι κακό το να συζητάς και να φιλοσοφείς πάνω σε ένα θέμα σχετικό με κάτι απαγορευμένο....

 

και όσο για το φόρουμ των καταδύσεων...πολύ κακώς θα πέσουν να σε φάνε....οκ ρε παιδιά...απαγορεύεται με μπουκάλες...δε μπορούμε να το συζητήσουμε? τα γιατί...να πούμε 5 απόψεις? ο νόμος δεν πρόκειται ν'αλλάξει ότι κι αν πούμε εμείς εδώ ή αλλού! :P

αντίστοιχα για την πειρατεία...

αντίστοιχα για οποιοδήποτε άλλο θέμα...

 

(προτροπή θα ήταν να έβγαινε κάποιος και να λέει: "εγώ πιστεύω πως δεν είναι κακό και ναι! όλοι πηγαίντε κατεβάστε τώρα!!"

 

που και πάλι και να το πει...ο καθένας έχει δική του κρίση να καταλάβει τι σημαίνει η κάθε πράξη του και ίσα ίσα...ίσως μέσα από ένα τέτοιο θέμα πολλοί γνώριζαν καλύτερα το θέμα και έκαναν πιο "υπεύθυνα" ότι έκαναν (ακόμα και να σταματήσουν το κατέβασμα))

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου